Nauka - Wsparcie - Przyjaźń

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Solcu nad Wisłą

AKTUALNOŚCI MOS W SOLCU NAD WISŁĄ

 

Warsztaty przygotowania pizzy

 

 

          W dniu 17.09.2021 r. uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą uczestniczyli w warsztatach przygotowywania pizzy. Zajęcia odbyły się w restauracji „Nowa Piwnica Smaku” w Opolu Lubelskim.

          Na początku spotkania jedna z kelnerek przeprowadziła krótką pogadankę, w której młodzież dowiedziała się z jakich składników robiona jest pizza oraz jakie są etapy jej przygotowywania. Następnie odbyła się część praktyczna. Uczestnicy przystąpili do przygotowania własnej pizzy. Pod okiem kucharza uczyli się rozkręcać ciasto bez wałka tylko za pomocą rąk i prawidłowego nakładania składników. Formowanie ciasta, dobieranie i układanie ulubionych dodatków okazało się przy tym świetną zabawą. Na koniec wszyscy zasiedli do wspólnego stołu i degustowali własnoręcznie zrobione pizze. Wszystkie były smaczne i kolorowe. Uczniowie wzbogacili wiedzę kulinarną i poznali specyfikę pracy w restauracji. Przyszli adepci doskonale poradzili sobie z zadaniem i otrzymali certyfikat ukończenia warsztatów przygotowywania pizzy.

         Serdecznie dziękujemy Pani Kasi właścicielce restauracji „Nowa Piwnica Smaku” za zorganizowanie warsztatów. Dzięki nim nasza młodzież uczyła się przez zabawę. Wzbogacili wiedzę

i przyswajali umiejętności potrzebne w życiu codziennym. Uczyli się współpracy, rozwijali kreatywność i ćwiczyli kulturalne zachowania w miejscach publicznych. Przede wszystkim czerpali radość z odniesionego sukcesu. Dziękujemy!!!

 

                                                                                                          Organizatorzy wyjazdu

                                                                                                          Renata Połowin

                                                                                                          Aneta Gębska

Rok szkolny 2021/2022
Ogólnopolski konkurs „MOSimy zdrowo żyć”

 

 

     Nasz uczeń Błażej Żuralski zajął trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie muzycznym pt. „MOSimy zdrowo żyć”, organizowanym przez MOS w Rzeszowie. Celem konkursu było propagowanie tematyki prozdrowotnej, rozwijanie umiejętności wokalnych oraz kreatywności i twórczości młodzieży. Zadanie polegało na zaśpiewaniu autorskiego tekstu promującego zdrowy tryb życia.

 Błażeja autorski utwór pt. „Zdrowo i fajowo” oraz umiejętności wokalne w połączeniu z grą aktorską jego kolegów i koleżanek okazały się strzałem w dziesiątkę. Uczniowie stworzyli teledysk, w którym zachęcają do jedzenia warzyw i owoców oraz do aktywności fizycznej.

Mamy nadzieję, że utwór będzie inspirował do zdrowego działania, a cukierki, foost –foody, itp. zostaną zamienione na zdrowe i pełnowartościowe przekąski.

Gratulujemy sukcesu i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

 

 

Renata Połowin

Wioletta Łygan

                                                                                                                 

Konkurs Wartości

 

 

 

               Jeśli nie potrafisz latać, biegnij. Jeśli nie potrafisz biegać, chodź. Jeśli nie potrafisz chodzić, czołgaj się. Cokolwiek jednak robisz, poruszaj się do przodu.

                                                                                               Martin Luther King

 

        10 czerwca 2021 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą odbył się Muzyczny Konkurs Piosenki o  Wartościach. Przedmiotem prezentacji  konkursowych  były piosenki, które w swojej treści niosły takie wartości jak: wiara, godność osoby, rodzina, przyjaźń, miłość, prawda. Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na kulturę, pobudzenie do odkrywania i rozwijania talentów i zdolności.

      W konkursie wzięli udział uczniowie klas VI -VIII Szkoły Podstawowej oraz klasy I Szkoły Branżowej. 

Jury wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce: Elżbieta Łabencka, Kacper Suszek,  Damian Krzeszowiec

II miejsce: Wiktoria Rojek

III miejsce: Dominik Mazurkiewicz

        Uczniowie byli przygotowywani w ramach koła muzycznego, prowadzonego  przez Agatę Zawadzką i Annę Kowaleczka.    Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony wychowanków, uczestnicy prezentowali własne teksty.

                                                                                  

                                                                                                  Agata Zawadzka

 

Światowy Dzień bez Papierosa

     Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Ten dzień ma również zachęcić do 24 – godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie. Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych  i mających schorzenia  wywołane przez palenie papierosów. W Polsce - według ostatniego badania CBOS - pali około 8 mln osób. Jak wynika  z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH, ponad połowa uczniów szkół średnich już próbowała wyrobów tytoniowych. Wiele osób chce rzucić palenie, ale zrobić to trwale udaje się nielicznym. Zakazy palenia w miejscach publicznych i wszelkich miejscach, w których mogą przebywać osoby narażone na bierne palenie, stają się coraz popularniejsze. W Polsce obowiązuje zakaz palenia w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, zakładach pracy oraz innych pomieszczeniach użytku publicznego, ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej i w środkach publicznego transportu oraz na dworcach. Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund), których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów.

      Kadra pedagogiczna wraz z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą  przyłączyła się do tegorocznych obchodów  "Światowego Dnia bez Papierosa" w miesiącu maju w naszym ośrodku został zorganizowany konkurs nawiązujący do tego święta. Zadaniem młodzieży było wykonanie pracy plastycznej, piosenki lub wierszyka o tematyce ukazującej zalety życia bez nałogu tytoniowego, negatywny wpływ palenia tytoniu na zdrowie człowieka, szkodliwość biernego palenia oraz zachęcać do „rzucenia palenia”. Najważniejszymi celami konkursu było kształtowanie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych ludzi oraz za skutki zachowania związanego z paleniem tytoniu. Zwiększenie świadomości odnoście prawa do życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego oraz przestrzegania zakazu palenia oraz powszechnienie i tworzenie mody na niepalenie. W konkursie wzięło udział 7 wychowanków.

Miejsce pierwsze zajęła praca Natalii Geisler, miejsce drugie zajęła praca Tomasza Chwały oraz miejsce trzecie zajęła praca Elżbiety Łabenckiej.

Wręczenie nagród odbyło się 05.06.2021r. podczas apelu. Nagrody wręczyli organizatorzy konkursu p. Monika Moskwa i p. Renata Połowin. Laureaci otrzymali nagrody oraz słodkie upominki.

 

 

                                                                                              Monika Moskwa

 

Konkurs „Znajdziesz mnie w bibliotece”

 

 

 

    Włączając się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Znajdziesz mnie w bibliotece”, organizowanym przez Lipskie Centrum Kultury. Celem przedsięwzięcia była promocja czytelnictwa i zainteresowania książką, rozwijanie twórczej inwencji oraz kształtowanie kreatywności.

W konkursie udział wzięło dziesięcioro wychowanków. Wszystkie wykonane prace były staranne i pomysłowe.

15 maja 2021r. organizatorzy ogłosili wyniki. Wśród zwycięzców znalazł się jeden
z naszych uczniów Dawid C. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzca otrzymał dodatkowo nagrodę książkową. Gratulujemy!

 

 

Renata Połowin

                                                                                                                 

Z wizytą w gminnej bibliotece...

 

 

Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki.

Joanne Kathleen Rowling „Harry Potter i Komnata Tajemnic”

 

 

       W maju przypada tydzień bibliotek. Wobec tego, by kształtować i rozwijać zainteresowania czytelnicze, 27 maja 2021 r. klasa VII SP MOS udała się do Gminnej Biblioteki w Solcu nad Wisłą. Po przybyciu na miejsce uczniowie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki i wypożyczyli pozycje, które wzbudziły ich zainteresowanie.

     Zgodnie z decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej patronami 2021 roku są: Stanisław Lem, Tadeusz Różewicz, Krzysztof Kamil Baczyński i Cyprian Kamil Norwid.
       W związku z tym  uczniowie wzięli udział w pogadance, która przypomniała im życie i twórczość tych wybitnych literatów. W kąciku czytelniczym każdy mógł zaprezentować głośne czytanie tekstów tych wybitnych twórców.

        Po tak owocnie spędzonym czasie, zrobiliśmy sobie spacer po najbliższej okolicy. Zadowoleni i bogatsi o nowe wiadomości wróciliśmy do ośrodka.

 

Izabela Mgłosiek -

nauczyciel języka polskiego i bibliotekarz

Finezyjne warkocze

 

 

 

     Dnia 14 maja 2021 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą  odbył się konkurs fryzjerski pt. ,,Finezyjne warkocze”. Pod opieka nauczycieli praktycznej nauki zawodu wszyscy chętni uczniowie kształcący  się w zawodzie fryzjera mogli wziąć udział i zaprezentować swoje umiejętności na modelkach lub główkach treningowych.

Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień oraz zainteresowań w dziedzinie fryzjerskiej, prezentacja umiejętności fryzjerskich, rozwijanie kreatywności zawodowej wśród młodzieży oraz ukazanie artystycznych walorów pracy fryzjera.

Zasady oceny końcowej przyjętej przez Jury konkursu to: estetyka i precyzja wykonania, pomysł oraz stopień trudności,  kreatywność pod względem kompozycji fryzury. Jury po burzliwych  obradach ogłosiło zwycięzców: 

I miejsce  Natalia Adach

II miejsce Elżbieta Łabencka

III miejsce Eliza Jarosz

Wszystkie uczestniczki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu własnych talentów i pasji.

 

Karolina Główka

Holocaust - pamiętamy

 

 

 

 

          ,,(...) najgorsze w Holokauście jest to, że unicestwiono indywidualności. Odrębność ludzi nie miała  najmniejszego znaczenia, ich myśli, charakter, biografie, miłość, choroby, tajemnice. Wszystkich sprowadzono do tego samego poziomu, najniższego poziomu egzystencji..."

                                                                                        Dawid Grossman

 

        W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu w miesiącu kwietniu 2021 roku  został zorganizowany  w naszej szkole konkurs plastyczny pod nazwą „Holokaust – Pamiętamy”. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie  konkursu były: Agata Zawadzka, Anna Kowaleczka, Kamil Patynowski i Paweł Biniek.  

         W konkursie wzięli udział uczniowie klas VI - VIII   Szkoły Podstawowej i klasy I - II Szkoły Branżowej.

Jury wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce: Dawid Cieślak

II miejsce: Jakub Borkowski

III miejsce: Karol Zmora 

         Dzięki tym pracą mogliśmy uczcić pamięć wielu milionów niewinnych ludzi, jednocześnie mając nadzieje, że tak okrutna zbrodnia nigdy więcej  się nie powtórzy.

                                                                                    

                                                                                    Agata Zawadzka

Program: Aktywizacja przez rękodzieło

 

 

 

        W dobie komputerów, przy których uczniowie spędzają coraz więcej czasu, ważne jest, by zachęcać ich do alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego. W tym celu należy zauważać zdolności i zainteresowania uczniów i umożliwić im ich rozwijanie. Dlatego powstał program: Aktywizacja przez rękodzieło, podczas którego wychowankowie zgłębiają tajniki rękodzieła, poznają nowatorskie techniki oraz rozwijają wyobraźnię, kreatywność i wykorzystują nabyte umiejętności w życiu codziennym. W ramach programu zostały wykonane: prezenty na Dzień Komisji Edukacji Narodowej dla wszystkich pracowników placówki, zakładki do książek dla dzieci z oddziału onkologicznego, prezenty na Dzień Kobiet dla wszystkich pań i dziewcząt w ośrodku, wianki, zające i serduszka wiklinowe, makramowe dzieła (gwiazdki, aniołki, łapacze snów, kwiaty, serduszka, wielkanocne króliki), mix mediowe pisanki, palma wielkanocna, dekoracje wielkanono-wiosenne, naszyjniki z masy samoutwardzalnej, słoiczki i serca mix mediowe jako fanty na WOŚP i wiele, wiele innych wspaniałych dzieł.

 

Wioletta Łygan

PAMIĘTAMY… Katyń 1940 - Smoleńsk 2010

 

 

       Od 2007 roku decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - ludobójstwa dokonanego przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, wśród których było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.

        10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Siewiernyj w katastrofie rządowego samolotu zginęło 96 osób – przedstawicieli polskiego narodu pragnących uczcić pamięć pomordowanych oficerów, w tym Prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie, senatorowie oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

       81. rocznicę zbrodni katyńskiej i 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej wychowankowie MOS w Solcu nad Wisłą uczcili uroczystą akademią, którą tradycyjnie rozpoczęło odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Prezentacja multimedialna, teksty wierszy i słowa piosenek przypomniały najważniejsze fakty związane z tymi tragicznymi wydarzeniami, a przede wszystkim utrwaliły pamięć o Polakach, dla których najważniejszymi wartościami były honor i wolność Ojczyzny.

 

Marzena Dłużewska

Agnieszka Kula-Kasprzycka

Michalina Pluta

Mariola Wielicka

Sprawozdanie z realizacji konkursu plastycznego pt.: ,,Symbole Świąt Wielkiej Nocy”

     

 

 

        Nawiązując do zbliżającej się Wielkanocy – najradośniejszych, najbardziej wiosennych i kwitnących Świąt wychowawcy p. Monika Moskwa, p. Renata Połowin oraz p. Wioletta Łygan ogłosiły konkurs ,,Symbole Świąt Wielkiej Nocy” który był adresowany do wszystkich wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Konkurs miał na celu rozwijanie i pobudzanie wyobraźni twórczej młodzieży oraz stwarzanie możliwości odnoszenia sukcesów poprzez prezentowanie własnych zdolności.

W konkursie wzięło udział sześcioro wychowanków:

1. Kamil Pilarski

2. Mateusz Jaśniewski

3. Patryk Hunia

4. Olaf Krużyński

5. Tomasz Chwała

6. Adam Sadowski

Wychowankowie wykonali dowolną techniką prace na miarę swoich umiejętności plastycznych, oraz manualnych.

Jury po burzliwych obradach wyłoniła zwycięzców:

I miejsce Mateusz Jaśniewski

Dyplom wyróżnienia Patryk Hunia

Wychowankom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Gratulacje dla zwycięzców!

 

 

Monika Moskwa

Rozstrzygnięcie konkursu na Palmę Wielkanocną

 

 

Dnia 26 marca 2021 r. został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą i najokazalszą Palmę Wielkanocną. Celem konkursu było: upowszechnianie tradycji świątecznych i przekazywanie o nich wiedzy młodszym pokoleniom, integracja międzypokoleniowa oraz kultywowanie i zachowanie od zapomnienia dawnych zwyczajów, tradycji i ludowej plastyki obrzędowej związanej ze Świętami Wielkanocnymi.

Jury w składzie:

Ewa Chojnacka – przewodnicząca jury, plastyk

Kamil Kozieł - specjalista do spraw promocji regionu

Kamila Łepecka – instruktor do spraw działalności środowiskowej

po zapoznaniu się ze wszystkimi pracami przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

 

W kategorii wiekowej klasy VII-VIII szkoły podstawowej:

Srebrna Palma – Mateusz Jaśniewski z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu

W kategorii wiekowej szkoły ponadpodstawowej:

Złota Palma – Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Solcu nad Wisłą Filia w Szymanowie

Teoretyczny konkurs ABC Fryzjer

 

 

     W naszej szkole 24 lutego 2021 roku po raz 4 odbył się teoretyczny konkurs ,,ABC Fryzjer”. Konkurs ten adresowany był do uczniów  klas I, II, III  szkoły branżowej I stopnia kształcących się w zawodzie fryzjera. Do uczestnictwa przystąpiło 7 uczniów, przyszli adepci fryzjerstwa w ciągu 45 minut mieli do  rozwiązania test konkursowy, który składał się z 55 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru.

Głównym celem konkursu jest umożliwienie młodzieży sprawdzenia poziomu posiadanych wiadomości teoretycznych w zawodzie fryzjer,  motywowanie uczestników do podnoszenia kompetencji zawodowych oraz promowanie wśród uczniów odpowiedzialności za proces uczenia się. Po sprawdzeniu arkuszy konkursowych zostały wyłonieni zwycięzcy:

I miejsce Alicja Grudzień

II miejsce Natalia Adach

III miejsce ex aequo Eliza Jarosz i Elżbieta Łabencka

Dyplomy za udział otrzymali Karolina Filipek i Denis Ciura.

Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, pozostali uczniowie dyplomu słodkości. Wszystkim serdecznie gratuluję i  życzę dalszych sukcesów.

 

Karolina Główka

2021 – Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

 

„A otóż i macie wszystko.
Byłem jak lipy szelest,
na imię mi było Krzysztof,
i jeszcze ciało - to tak niewiele...”

K. K. Baczyński „Rodzicom”

 

      Uchwałą Sejmu RP IX kadencji z 27 listopada 2020 zdecydowano o ustanowieniu roku 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 22 stycznia bieżącego roku obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin tego wybitnego poety czasów wojny i okupacji. Z tej okazji w naszym ośrodku został zorganizowany konkurs poświęcony życiu i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 3 marca 2021 r. w czasie wieczoru poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zatytułowanego “Śpiew z pożogi” - to nawiązanie do ostatniego tomu wierszy poety wydanego w 1944 r. Wychowankowie przypomnieli najważniejsze fakty z krótkiego i tragicznego życia K. K. Baczyńskiego oraz zaprezentowali wiersze: “Pokolenie”, “Ten czas”, “Biała magia”, i “Rodzicom”. W refleksyjny nastrój wprowadziły widzów pieśni i utwory patriotyczne zaśpiewane i zagrane na żywo. Niezwykłą dekorację stanowiły natomiast konkursowe prace plastyczne wykonane przez naszych uczniów.

Następnie pani dyrektor Bożena Kopcińska przedstawiła wyniki konkursu zorganizowanego pod hasłem 2021 – Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”, który obejmował dwie kategorie:

Kategoria I ,, Znajomość życia i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Laureaci:

I miejsce Kornelia Bergandy kl. IIbG

II miejsce Katarzyna Gaławanów kl. Ib

III miejsce Kamil Zawół kl. Ib

Kategoria II ,, Wizje plastyczne

Laureaci:

I miejsce Dominik Bogumiło kl. VIII

II miejsce Anna Gaławanów kl. VI

Albin Gniadek kl. Ib

III miejsce Wiktoria Fułek kl. VII

Karol Zmora kl. VII

 

Organizatorzy:

Agnieszka Bulikowska

Anna Kowaleczka

Agnieszka Kula-Kasprzycka

Wioletta Łygan

Izabela Mgłosiek

„Na cygańską i góralską nutę”.

 

 

     W dniu 27.02.2021r. podczas finału konkursu „Na cygańską i góralską nutę”, młodzież naszego ośrodka po raz kolejny zaprezentowała swoje uzdolnienia wokalne. Tym razem młodzi wokaliści prezentowali utwory biesiadne, cygańskie i góralskie. Wspaniała publiczność dopingowała i wspierała ze wszystkich sił młodych artystów, doceniając tym ich niezwykłe talenty i ogromną odwagę. Konkurs prowadził konferansjer Dawid Cieślak. Występy zostały ocenione przez Jury, które wyłoniło jedno miejsce pierwsze i wyróżnienia. Wszyscy wykonawcy otrzymali drobną nagrodę i dyplom. Nad przebiegiem konkursu czuwali: Renata Połowin, Agnieszka Sochaj, Monika Moskwa oraz Aneta Gębska. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do brania udziału w kolejnych konkursach.

 

 

Renata Połowin

 

 

Ecie pecie wiklina się plecie

 

 

Zajęcia otwarte – MOS w Solcu nad Wisłą.

Program: Aktywizacja przez rękodzieło

Zajęcia prowadzili: Wioletta Łygan i Sławomir Figura

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, czym jest wiklina, jak się ją pozyskuje i przygotowuje do plecenia oraz co możemy z niej zrobić. W części praktycznej po pokazie nauczycieli prowadzących, uczestnicy zajęć wykonali własne wianki wiklinowe.

Zajęcia są kontynuacją projektu pod tym samym tytułem, realizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich „Jarzębinki” w Eugeniowie we współpracy z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii w Solcu nad Wisłą.

Projekt dofinansowany przez Fundację Fundusz Współpracy

 

Wioletta Łygan

Konkurs walentynkowy

 

       W naszej szkole z okazji święta zakochanych zorganizowany został konkurs gastronomiczny pt. „ Najpiękniejsze Serce Walentynkowe”. Celem było rozwijanie w uczniach poczucia własnej wartości, ciekawości, otwartości na różnorodne zagadnienia oraz rozwijanie zainteresowań cukierniczych.

Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu ciasteczek w kształcie serca oraz ich udekorowanie. W czwartkowe popołudnie chętni uczniowie klas I i II Szkoły Branżowej I – go stopnia szybko zabrali się do działania. Upiekli ciastka w kształcie serca, po czym przystąpili do dekorowania. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w dzieło tworzenia pięknych kolorowych serc.

       Prace uczniów wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich wykonawcy zasługują na pochwałę i uznanie. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, więc jury zdecydowało nagrodzić prace odznaczające się szczególną pomysłowością. Podczas oceny uwagę zwracano na poziom aktywności twórczej oraz oryginalne ujęcie tematu, formę i ilość własnej pracy.

 

Anna Mejzner

Agnieszka Bulikowska

29 Finał WOŚP

 

 

    Finał WOŚP jest cykliczną imprezą i jednocześnie częścią polskiej kultury. Co roku w wielu zakątkach Polski organizowane są koncerty, festyny, festiwale i happeningi, na które zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, a także artyści zagraniczni, którzy często grają za darmo, ponadto odbywają się różne imprezy kulturalne i sportowe.

Co roku do Fundacji zgłasza się ponad 120 tys. wolontariuszy chętnych do kwestowania na ulicach miast – w każdym województwie działają lokalne sztaby WOŚP odpowiedzialne za wstępne zliczanie pieniędzy zebranych przez podległych im wolontariuszy, a następnie przelanie ich na konto WOŚP. Sztaby WOŚP działają również poza granicami Polski na potrzeby Polaków mieszkających za granicą. Tradycyjnie
o godzinie 20:00 w miastach, gdzie gra WOŚP, następuje pokaz sztucznych ogni, czyli tzw. „Światełko do nieba” – po raz pierwszy przygotowano tę atrakcję w 1996 podczas 4 Finału.

31.01.2021r. Nasi wolontariusze: Julia Midor, Martyna Opszyńska, Izabela Poprawska, Denis Ciura, Olaf Krużyński oraz Dawid Cieślak zbierali pieniądze na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i do diagnostyki głowy. W tym roku uroczystość z uwagi na pandemię koronawirusa wyglądała inaczej niż dotychczas. Podczas XIX Finału wolontariusze pod opieką wychowawców uzbierali kwotę 1078,68 którą przekazano do Powiatowego sztabu WOŚP w Lipsku.

Opiekunowie wolontariatu:

Wanda Zarzycka

Renata Połowin

Monika Moskwa

 

Wiadomo, lubimy pomagać 

Monika Moskwa

Sprawozdanie z realizacji projektu „Moja ulubiona książka”

 

 

       Od 07 września do 30 listopada 2020 roku w klasie VIII Szkoły Podstawowej w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą realizowany był projekt pt. „Moja ulubiona książka”. Jego celem było zainteresowanie uczniów czytelnictwem i rozwijanie tej pasji. W dniu 08.12.2020 r. miało miejsce podsumowanie projektu. Uczniowie prezentowali ulubioną książkę, opowiadali o tym, dlaczego wybrana przez nich pozycja jest  interesująca oraz czytali  fragmenty utworów, które szczególnie ich zaciekawiły. Znalazły się wśród nich pozycje z listy lektur, np. „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego czy „Oskar i pani Róża” Erica- Emmanuela Schmitta oraz powieść z gatunku science-fiction „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, książka kryminalna „Zabójczy wirus” autorstwa Alex Kavy czy „Ćpun” Williama Burroughsa i „13 powodów” Jay Asher.

 

Agnieszka Kula-Kasprzycka

 

Teoretyczny konkurs gastronomiczny

 

 

       W dniu 10 grudnia 2020roku odbył się konkurs wiedzy gastronomicznej adresowany do uczniów klas II Branżowej Szkoły I stopnia o specjalności kucharz. W konkursie tym udział wzięło 8 osób. W czasie 45 minut uczestniczy konkursu mieli za zadanie odpowiedzieć na 30 pytań. O wygranej zadecydowała ilość zdobytych punktów.

   Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań kulinarnych uczniów oraz współzawodnictwo  i konfrontacja wiedzy.

 

        Miejsce pierwsze zajęła praca Emiliana Kabaty ucznia klasy II BP, miejsce drugie zajęła praca Kornelii Bergandy uczennicy klasy II BG,  miejsce trzecie zajęła praca Bartłomieja Zawoła ucznia klasy II BG.

      Zwycięzcy otrzymali nagrody i gratulacje z rąk nauczyciela przedmiotów zawodowych Pani Renaty Gębki. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów klas gastronomicznych dlatego w przyszłości planowane są kolejne jego edycje…..

                                                                                                         

 

Organizator:

                                                                                                          Renata Gębka

Jan Paweł II w naszej pamięci

 

 

 

 

      Wzorem ubiegłych lat w naszym Ośrodku odbył się konkurs o Janie Pawle II. Organizatorami konkursu były nauczyciele Agata Zawadzka, Karolina Główka  i Anna Kowaleczko. Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły podstawowej i branżowej I stopnia. Tegoroczny konkurs był w formie testu. Miał na celu poszerzenie wiedzy na temat życia i działalności Jana Pawła II, poznanie dorobku życiowego Ojca Świętego i Jego wpływu na kształtowanie historii świata i Polski oraz stworzenie młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa. Uczniowie  z ogromną starannością przygotowali się to testu sprawdzającego ich wiedzę, różnice w punktach były minimalne. 6 grudnia nastąpiło ogłoszenie wyników. Pierwsze miejsce  zajął  Kamil Zawół, drugie Wiktoria Rojek,  na trzecim miejscu uplasował się Tomasz Chwała. Wygrani otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.  Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie SERDECZNIE DZIĘKUJEMY i GRATULUJEMY za zaangażowanie i uczestniczenie w konkursie.

 

 

Karolina Główka

Konkurs Fryzjerski „Fryzura i stylizacja Rockowa

 

 

       W piątek, 4 grudnia 2020 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii pod opieką p. Karoliny Główki  i p. Adriana Starzaka odbył się Szkolny Konkurs Fryzjerski o nazwie „Fryzura i stylizacja Rockowa”.  Do konkursu przystąpiło sześciu uczniów naszej szkoły. Zadaniem  uczestników było wykonanie na wybranym przez siebie modelu fryzury, inspirowaną własną fantazją rockową. Fryzurą tym towarzyszyła odpowiednio dobrana stylizacja i makijaż. Celem konkursu  było rozwijanie własnych umiejętności, pogłębianie zainteresowań, fryzjerskich oraz rozwijanie kreatywności wśród młodzieży kształcącej  się w  zawodzie fryzjer.  Zasady oceny końcowej przyjętej przez Jury konkursu to: inspiracja, pomysł oraz stopień trudności wykreowania postaci, całościowy wizerunek modelki, kolor, makijaż, wygląd oraz ubranie. Jury po burzliwych  obradach ogłosiło zwycięzców: 

I miejsce  Kamil Zawół

II miejsce Albin Gniadek

III miejsce Tomasz Chwała

Wszystkie uczestniczki otrzymały  pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu własnych talentów.

 

 

 

 

Główka Karolina

Konkurs taneczny

 

 

 

„W tańcu możesz sobie pozwolić na luksus bycia sobą.”

                                                              Paulo Coelho

 

       Świetną okazję do bycia sobą zapewnili wychowankom w dniu 28.11.2020 roku  wychowawcy Renata Połowin, Iwona Serafin, Agnieszka Sochaj oraz Monika Moskwa organizując konkurs taneczny. Podczas finału młodzież zaprezentowała jeden układ choreograficzny do wybranego utworu muzycznego. Uczestnicy prezentowali się solo i zespołowo. Swoimi wspaniałymi występami zachwycili publiczność, która ich wspierała i dopingowała gromkimi brawami. Jury miało trudne zadanie, gdyż poziom prezentacji był bardzo wysoki. Jednak tu nie było przegranych. Każdy, kto odważył się stanąć na scenie i zaprezentować swój talent - już jest wygranym. Ostatecznie wyłoniono jedno miejsce pierwsze i wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobny upominek i dyplom. Młodzi artyści stworzyli radosną oraz pełną wzruszeń atmosferę. Tańce i dobra zabawa przeciągnęły się do późnych godzin wieczornych. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

 

 

Renata Połowin

 

Jestem twórczy i kreatywny

 

 

      „Jestem twórczy i kreatywny” to tytuł zajęć otwartych, które odbyły się w dniu 24 listopada 2020 r. Ich celem było zachęcenie wychowanków do rozwijania się, a także rozbudzenie w nich motywacji do poszukiwania rozwiązań w pokonywaniu trudności. Zajęcia miały charakter zadaniowy. Uczestnicy wykonywali polecenia wykazując się przy tym pomysłowością i spostrzegawczością. Odkryli również, jak wiele można osiągnąć poprzez współpracę z innymi. Podczas zajęć młodzież przekonała się, że czasem najprostsze zadania wymagają włożenia dodatkowego wysiłku, a kreatywność i twórcze myślenie to umiejętności, które możemy zastosować do wszystkich aspektów naszego życia. Jak powiedziała Mary Lou Cook: „Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa”.

 

 

Renata Połowin

 

Konkurs pt. “Piosenka lat 80-tych”

 

 

         W dniu 14 listopada 2020 r. odbył się finał konkursu pt. „Piosenka lat 80-tych”. Jego organizatorami byli wychowawcy: Renata Połowin, Agnieszka Sochaj oraz Iwona Serafin. Konkurs miał na celu popularyzację piosenek lat 80-tych, przezwyciężenie tremy i stresu związanych z występami publicznymi oraz integrację młodzieży. W konkursie wzięli udział chętni wychowankowie. Wszyscy uczestnicy włożyli wiele trudu w dobór repertuaru, przygotowanie muzyczne oraz strój. Największym zainteresowaniem cieszyły się utwory Ryśka Riedla z zespołu Dżem. Było dużo zabawy i wiele emocji. Występy młodych wokalistów nagradzane były gromkimi brawami, a Jury miało nie lada wyzwanie wybierając laureatów. Ostatecznie wyłoniono pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Ponadto każdy uczeń biorący udział w konkursie otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodki upominek.

 

 

Renata Połowin

 

Dawanie to droga do otrzymywania

 

 

      Wychowankowie MOS w Solcu nad Wisłą już po raz kolejny wzięli udział w akcji „Mikołajki dla Onkusiów”. Podczas zajęć koła praktyczno-technicznego wykonali zakładki do książek z patyczków laryngologicznych metodą decoupage. Zakładki te zostały już wysłane, aby mogły odbyć kwarantanne przed podarowaniem ich małym podopiecznym oddziału onkologicznego w Zabrzu w dniu Mikołajek. Wychowankowie z wielkim zaangażowaniem włączyli się do akcji.

       „Nawet odrobina życzliwości, współczucia czy zainteresowania okazana drugiemu człowiekowi może ulżyć w cierpieniu i rozpromienić choć na chwilę czyjeś smutne i szare życie”

Dziękuję Wam MOS-iaczki. Jesteście wspaniali

 

 

Wioletta Łygan

Wieczornica dla niepodległej

 

 

 

     Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada w celu upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Po 123 latach rozbioru państwa tereny polskie odzyskały suwerenność państwową.

    W naszej placówce, jak co roku, wychowankowie również celebrowali ten dzień. Dnia 11 listopada o godzinie 12.00 wychowankowie wraz z obecnymi w ośrodku pracownikami odśpiewali uroczyście „Mazurka Dąbrowskiego”. Dzień później odbył się koncert upamiętniający 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wychowankowie pod opieką: W. Łygan, A. Sochaj, A. Kuli-Kasprzyckiej i M. Pluty wspaniale zaprezentowali piękne utwory patriotyczne recytując wiersze i śpiewając piosenki. Nastrój tego koncertu udzielił się wszystkim obecnym, wychowankowie z uwagą i w skupieniu słuchali występujących kolegów i koleżanki.

            

 

Wioletta Łygan

 

Konkurs plastyczny pt. ,,11 Listopada Narodowe Święto Niepodległości.”

 

 

        By uczcić 102 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. ,,11 Listopada- Narodowe Święto Niepodległości.” Do udziału w konkursie przystąpili uczniowie klas VI-VIII Szkoły Podstawowej oraz klasy I i II Szkoły Branżowej. Wychowankowie wykonali dowolną technika prace plastyczne upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 roku.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów historią Polski, kształtowanie postaw patriotycznych, doskonalenie umiejętności plastycznych oraz ujawnianie talentów. 11 Listopada komisja  wytypowała następujących zwycięzców:

I miejsce Julia Midor

II miejsce Olaf Krużyński

III miejsce Wiktoria Rojek

Zwycięscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali uczniowie pamiątkowe dyplomy i słodycze. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

                                                                                                                         Organizatorzy

Karolina Główka

                                                                                                                          Renata Połowin

                                                                                                                        Jakub Cieciura

                                                                                                                       Sławek Figura

Zdzisław Szałajski

 

Próbna ewakuacja

 

       Uczniowie i pracownicy MOS w Solcu nad Wisłą/ Filia Szymanów 13.11.2020 roku o godzinie 14.00 brali udział w próbnej ewakuacji. Wszyscy sprawnie opuścili budynek  i udali się na miejsce zbiórki. Dzięki takim działaniom młodzież jest przygotowana do właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia. 

 

 

 

Kamil Madej

Tomasz Tkaczyk

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

 

 

 

„Tym którzy dzielą z nami wiedzę

Mnożą cierpliwość”

 

 

         Dnia 14 października 2020 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu Nad Wisłą odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli wychowankowie, dyrekcja, nauczyciele i wychowawcy, pracownicy administracji, ochrony i obsługi. Uroczyste spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia pt.: „Jeden dzień z życia Mos-u” przygotowanego przez wychowanków pod kierunkiem pań: Renaty Połowin, Karoliny Główki, Anny Guzowskiej, Iwony Serafin, Wioletty Łygan i Iwony Krupa. Dziękując za życzliwość, poświęcenie, codzienny trud pracy i dobre słowo, młodzież złożyła wszystkim pracownikom placówki życzenia. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku dyrekcji i pracowników MOS. Jako wyraz wdzięczności i sympatii każdemu pracownikowi wychowankowie wręczyli własnoręcznie przygotowany i ozdobiony przybornik. Na zakończenie głos zabrała p. Dyrektor Bożena Kopcińska, która podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz odczytała list z życzeniami od Pana Ministra Edukacji.

        Po akademii wszyscy wychowankowie wraz z Panią Wicedyrektor Iwoną Patyk, Panią kierownik Anetą Gębską, nauczycielami i wychowawcami udali się na pieszy rajd do Kazimierówki. Tam odbył się grill na którym była pyszna kiełbaska, gorąca herbata i wspólne pogaduchy. Ten miły i wyjątkowy dzień zakończył się dyskoteką.

 

 

 

Iwona Krupa

 

 

Woogie Boogie...

 

 

 

 

 

„Każdy problem świata może być zaćmiony tańcem”

James Brown

 

      W sobotni wieczór 17.10.2020 r. spragniona dobrej zabawy młodzież relaksowała się podczas dyskoteki szkolnej. Przy dźwiękach najnowszych hitów wychowankowie do późnych godzin wieczornych tańczyli i śpiewali. Każdy chciał się pokazać z jak najlepszej tanecznej strony, prezentując różne figury i kroki. Dyskoteka dostarczyła wszystkim wiele radości i choć na chwilę odwróciła uwagę od wydarzeń i problemów życia codziennego. Uczestnicy rozstali się w dobrych humorach z nadzieją ponownego spotkania, bo przecież od zarania dziejów wiadomo, że muzyka, taniec i dobra zabawa są integralną częścią rozwoju człowieka.

 

 

Renata Połowin

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w MOS w Solcu nad Wisłą!

 

 

           Nasz placówka 2 października 2020 roku po raz kolejny  przystąpiła do X edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie pod opieką nauczycieli uczących przedmiotów ścisłych, wychowawców przypominali sobie tabliczkę mnożenia w trakcie różnych zabaw, gier matematycznych. Punktem kulminacyjnym był dzień przeprowadzenia egzaminu. W tym roku odbywał się pod hasłem ,,Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają". Nasi uczniowie egzaminowali pracowników ośrodka. Później następowała zamiana ról.  Dorośli sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia przez wychowanków. Po udzieleniu wszystkich  poprawnych odpowiedzi osoby otrzymywały Certyfikat ze zdanego pomyślnie egzaminu i uzyskiwały tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.

            Październikowy dzień był wspaniałą integracją dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszyscy odświeżyli sobie wiedzę z  tabliczki mnożenia, której znajomość jest konieczna, ponieważ: ,,Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki"  jak stwierdził Roger Bacon.

 

Organizatorzy

 

 

 

 

Dzień chłopaka

 

 

      Dzień chłopaka wpisał się na stałe w kalendarz imprez MOS. Tradycyjnie 30 września nasze wychowanki zadbały, aby chłopcy poczuli się wyjątkowo. Przygotowania do święta chłopców trwały kilka dni....nie obyło się bez prezentów....każdy wychowanek otrzymał zawiniątko pełne słodkości. Podniosłości uroczystości dodał specjalnie na tą okazję przygotowany tort, którym zajadali się wszyscy bez wyjątku. Zwięczeniem obchodów była dyskoteka...młodzież bawiła się wyśmienicie....nasi młodzi mężczyźni ten dzień zapamiętają z pewnością na długo...deklarowali również, że mają zamiar przebić dziewczyny i dzień kobiet w MOS będzie równie emocjonujący.

 

Anna Guzowska

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

 

 

      Tradycyjnie już 1 września w murach Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą rozbrzmiał pierwszy dzwonek oznajmiający początek roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego, nastepnię wychowankowie zaprezentowali przygotowaną specjalnie na tą okoliczność część artystyczną. 

        Oficjalnego otwarcia uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego  dokonała Pani Dyrektor Bożena Kopcińska. Powitała wszystkich zebranych uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi, życząc uczniom wiary we własne możliwości, a nauczycielom wytrwałości w walce o tożsamość i marzenia dzieci. Życzyla także, aby rok ten upłynął na spełnianiu marzeń, a każda mała porażka była fundamentem przyszłego sukcesu. Pani Dyrektor odczytała również list Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego, które w tym roku było wyjątkowe, albowiem  przebiegało w cieniu pandemii.

        Kolejnym elementem uroczystości była pierwsza lekcja wychowawcza....wychowankowie wraz z nauczycielami rozeszli się do swoich klas...

        Młodzież z żalem żegnała wakacje, bo jak zawsze trwały za krótko, ale mamy nadzieję, że znalazła się przynajmniej garstka takich, którzy do Ośrodka powrócili z radością choćby dlatego, aby spotkać koleżanki i kolegów.

 

 

Anna Guzowska

Rok szkolny 2020/2021
Rok szkolny 2019/2020
Wycieczka do Czarnolasu

 

 

      W naszym ośrodku przebywają wychowankowie z różnych stron Polski, co sprawia, że szczególnie ważne jest dla nas- opiekunów, by pokazać im piękno natury i dorobek kulturalny naszego regionu, a postać tak wybitna i ważna dla polskiej literatury jak Jan Kochanowski zasługuje na dokładne poznanie. Dlatego mimo ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 i przy zachowaniu środków ostrożności 23 czerwca 2020 r. wychowankowie MOS w Solcu udali się na wycieczkę do Czarnolasu i Zwolenia, czyli miejsc związanych z Janem Kochanowskim. W wyjeździe brali udział nie tylko uczniowie klas VI i VII szkoły podstawowej uczestniczący w innowacji pedagogicznej zatytułowanej „To, co w życiu najcenniejsze – świat wartości w utworach Jana Kochanowskiego”, lecz także uczniowei klasy VIII oraz klasy IbP I IbG szkoły branżowej I stopnia.

      Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od Sycyny- malowniczej wsi, w której urodził się poeta. Następnie udaliśmy się do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, gdzie zgromadzono wiele wydań dzieł poety, opracowania na temat jego życia i twórczości oraz niektóre bezpośrednio z nim związane pamiątki: dębowy fotel z herbem, obity skórą z wytłaczanym wzorem (kurdyban) oraz żelazne drzwi z inicjałami i herbem Korwin, pochodzące prawdopodobnie ze skarbczyka spalonego w roku 1720 dworu poety.

       Kolejny miejscem, które zwiedziliśmy było Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu, w którym mogliśmy zobaczyć drzewo genealogiczne rodu Kochanowskich oraz zbiory sakralne, historyczne i regionalne, przekazane przez Fundację Rodziny Kochanowskich oraz prywatnych kolekcjonerów i parafian. W Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego  mieliśmy możliwość zejścia do krypty, w której znajdują się szczątki Jana z Czarnolasu.

      Wyprawa zakończyła się miłym akcentem- wizytą w zwoleńskiej kawiarni, w której mogliśmy spróbować pysznych lodów. Wycieczka pozwoliła uczniom nie tylko miło spędzić czas, ale przede wszystkim poszerzyć i utrwalić wiadomości na temat życia, twórczości oraz wartości, którymi kierował się Jan Kochanowski.

 

 

Agnieszka Kula-Kasprzycka 

Konkurs "Na własną nutę"

 

 

      W dniu 16 czerwca odbył się finał konkursu pt. „Na własną nutę.” Organizatorami konkursu były panie: Renata Połowin i Iwona Serafin. Zadaniem uczestników było odśpiewanie piosenki, którą wcześniej sami ułożyli. Do udziału zgłosiły się trzy zespoły i jeden solista. Pozostali wychowankowie dopingowali i wspierali ze wszystkich sił artystów. Niezwykłe talenty i ogromną odwagę doceniali gromkimi brawami.

     Młodzi wykonawcy prezentowali swoje zdolności, a także przezwyciężali słabości. Zachwycili wszystkich wspaniałymi występami. Jury miało nie lada wyzwanie. Niestety pomimo sympatii do wszystkich uczestników zacne jury musiało wybrać zwycięzców. Ostatecznie zwyciężył zespół „WWA” w składzie Kacper Kowalski i Patryk Skrzypczyński.

      Wszyscy występujący stworzyli radosną oraz pełną wzruszeń atmosferę. Każdy otrzymał drobny upominek oraz dyplom. Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Do zobaczenia w kolejnych edycjach konkursu, które przeprowadzimy w przyszłym roku szkolnym.

 

 

Renata Połowin

Muzyczny Konkurs Piosenki o Wartościach

 

 

 

       9 czerwca 2020 roku odbył się Muzyczny Konkurs Piosenki o  Wartościach w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą.    Przedmiotem prezentacji  konkursowych  były piosenki, które w swojej treści niosły takie wartości jak: wiara, godność osoby, rodzina, przyjaźń, wartość życia oraz relacje międzyludzkie. Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na kulturę, pobudzenie do odkrywania i rozwijania talentów i zdolności.

        W konkursie wzięli udział uczniowie klas VI -VIII Szkoły Podstawowej oraz klasy I Szkoły Branżowej. 

Jury wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce: Bartłomiej Zawół - klasa IBG

II miejsce: Elżbieta   Łabencka, Klaudia Giżak - klasa VIII  

III miejsce: Damian  Żukowski -  klasa VII

         Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony wychowanków, uczestnicy prezentowali własne teksty. Uczniowie byli przygotowywani w ramach koła muzycznego, prowadzonego  przez Agatę Zawadzką i Annę Kowaleczka.  Muzyczny Konkurs Wartości to rozwijanie własnych talentów i zdolności wokalnych, ale również życzliwe spojrzenie na drugiego człowieka.

                                                                                  

                                                                                                  Agata Zawadzka

 

Dzień Dziecka/Dzień Szkoły bez Przemocy

 

 

 

„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie”

 

                                                                                                    Paulo Coelho

 

     1 czerwca włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka. W tym szczególnym dniu zamiast lekcji, nasi wychowankowie spędzali aktywnie czas na świeżym powietrzu. Obchody tego szczególnego dnia rozpoczęły się już od samego rana seansem filmowym, na którym prezentowano filmy edukacyjne, następnie odbyły się warsztaty na temat „Złość, agresja i przemoc”,  zorganizowane przez Panią psycholog i Panią pedagog, które miały na celu przybliżenie tematyki związanej ze zjawiskiem agresji i przemocy, sposobów radzenia sobie z nimi w sposób akceptowany społecznie.

      Po warsztatach trochę przyjemności dla ciała i ducha …  Na stołówce dla młodzieży został przygotowany słodki poczęstunek w postaci tortu. Następnie wychowankowie udali  się na boisko i tam chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej a dziewczęta mecz piłki siatkowej. Korzystając ze słonecznej pogody godziny popołudniowe nasi milusińscy spędzali wraz z wychowawcami przy grillu. Były kiełbaski z grilla, hamburgery i wspólne pogaduchy. Miłą niespodzianką przygotowaną dla młodzieży były także  lody oraz malowanie twarzy. Ten miły i wyjątkowy dzień zakończył się dyskoteką. Młodzież bardzo chętnie brała udział we wszystkich grach i zabawach oraz korzystała z przygotowanych dla nich niespodzianek. Wszystkim naszym pociechom życzymy aby ich dzieciństwo było jak najlepsze i oby trwało jak najdłużej .

 

 

Iwona Krupa

Tak się bawi MOS Solec…

 

 

    Nawet w tak trudnym dla nas czasie, kiedy mamy tyle ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa, młodzież pokazała, jak można miło i ciekawie spędzić czas. Korzystając ze słonecznej pogody  w sobotnie popołudnie wychowankowie MOS Solec wraz z wychowawcami bawili się przy ognisku. Były kiełbaski z grilla, spacery i pogaduchy na placu ośrodkowym, a także gry  rekreacyjne w piłkę. Najwięcej jednak radości sprawiły zabawy z przedszkolnych lat tj. „Stary niedźwiedź mocno śpi”, czy „Mam chusteczkę haftowaną”, oraz śpiew, który słychać było do późnych godzin wieczornych… Ognisko przekształciło się w niezapomniany piknik, a radości, uśmiechu i dobrej zabawy nie było końca…

 

 

Renata Połowin

Dzień Ziemi

 

 

      Ziemia nas żywi i stanowi istotę naszej egzystencji. Codziennie powinniśmy o nią dbać, a Światowy Dzień Ziemi powinien być szczególny dla każdego mieszkańca naszej planety.

     W tym roku młodzież upamiętniła ten dzień nieco inaczej. 22 Kwietnia, oddając hołd dla Ziemi, wychowankowie ze szczególną starannością wykonali prace porządkowe na terenie ośrodka. Zorganizowany został również konkurs o tematyce ekologicznej „Dzień Ziemi”. Uczniowie pod kierunkiem pań: Renaty Połowin, Wandy Zarzyckiej i Iwony Krupy wykonali prace plastyczne. W swojej twórczości wykazali się kreatywnością i starannością. Prace wykonane były różnymi technikami. Wybór zwycięzców był trudny. Ostatecznie Jury wybrało następujące prace: III miejsce – Olaf Krużyński, II miejsce – Martyna Oprzyńska oraz I miejsce ex aequo – Klaudia Giżak i Patryk Hunia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy!!!

      Poprzez swoją pracę i twórczość, młodzież dostrzegła jak ważną rolę dla człowieka odgrywa przyroda oraz jak istotny dla środowiska jest m. in. recykling i segregacja śmieci. Uczyli się wrażliwości, szacunku i odpowiedzialności za otaczające nas piękno.

 

 

Renata Połowin

Konkurs plastyczny "Holocaust"

 

 

    Historycy oceniają, że w Holokauście życie straciło sześć milionów Żydów, systematycznie wyszukiwanych i wywożonych do obozów zagłady z każdego regionu, miasta, miasteczka i osady w opanowanej przez Niemców Europie. "Naziści dążyli do tego, aby ani jeden Żyd nie przeżył, a za Żyda uważano każdego, kogo rodzice, jedno z rodziców, a nawet jedna osoba z pokolenia dziadków była  krwi żydowskiej"  

     W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu w miesiącu kwietniu 2020 roku  został zorganizowany  w naszej szkole konkurs plastyczny pod nazwą „Holokaust – Pamiętamy”. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie  konkursu   były: Agata Zawadzka  i  Anna Kowaleczka.  

         W konkursie wzięli udział uczniowie klas VI - VIII   Szkoły Podstawowej i klasy I Szkoły Branżowej.

Jury wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce: Anastazja Lutek , Elżbieta Łabencka.

II miejsce: Adam Łasak,  Jakub Wojciechowski.

III miejsce: Dagmara Kunikowska, Patryk Hunia.   

     Wychowankowie włożyli wiele pracy i serca w przygotowanie prac konkursowych. Dzięki tym pracą mogliśmy uczcić pamięć wielu milionów niewinnych ludzi, jednocześnie mając nadzieje, że tak okrutna zbrodnia nigdy więcej  się nie powtórzy.

                                                                                    

                                                                                  Agata Zawadzka

 

 

Lekcja otwarta z języka niemieckiego

 

    Dnia 04.04.2020 w MOS w Solcu nad Wisłą została przeprowadzona lekcja otwarta z języka niemieckiego. Lekcja została przeprowadzona w klasie VIII przez nauczycielkę języka niemieckiego Panią Anetę Gębską, tematem której były „ Ostern in Deutschland”, czyli „Święta Wielkanocne w Niemczech”.  Celem lekcji było zapoznanie uczniów z tradycjami Świąt Wielkanocnych naszych zachodnich sąsiadów. Uczniowie poznali nowe słownictwo, przeczytali tekst, oraz rozwiązali kilka krótkich ćwiczeń dotyczące Świąt Wielkanocnych, po czym na koniec lekcji została przedstawiona prezentacja multimedialna i wesoła piosenka o Wielkanocy w Niemczech.

 

                                                                                                                                 Aneta Gębska

 

Konkurs pięknego czytania w Języku Niemieckim

 

 

     Dnia 04. 04. 2020 r. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą odbył się konkurs „Pięknego czytania w Języku Niemieckim”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas: VII i VIII Szkoły Podstawowej. Swoje umiejętności zaprezentować mógł każdy, kto tylko chciał się pochwalić piękną wymową języka niemieckiego. Każdy z uczestników konkursu czytał jedną bajkę spośród trzech możliwych do wyboru ( Rotkäppchen – Czerwony kapturek, Hänsel und Gretel – Jaś i Małgosia, Aschenputtel – Kopciuszek) przed 3-osobową komisją. Zwycięscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Celem konkursu było rozbudzenie w uczniach chęci do nauki języków obcych, a w szczególności języka niemieckiego.

 

                                                                                                                                 Aneta Gębska

Spektakl Domino

 

 

       Wychowankowie MOS w Solcu nad Wisłą w dniu 4 marca wzięli udział w spektaklu Teatru Forum pod tytułem „Domino”, wystawionym przez pracowników Straży Miejskiej w Warszawie. Aktorzy w swoim wystąpieniu poruszyli problemy młodego człowieka, który ma swoje marzenia. Nie znajdując wsparcia i zrozumienia w środowisku rodzinnym, szuka akceptacji wśród rówieśników. Borykając się z trudnościami, z jakimi musi się zmierzyć, główny bohater - Radek poszukuje różnych dróg rozwiązań…

     Spektakl składał się z dwóch części. Żadna z nich nie miała zakończenia. Pierwsza wystawiona została według scenariusza, natomiast w drugiej części uczniowie w dowolnym momencie mogli zmienić przebieg wydarzeń. Wcielając się w rolę Radka, podejmowali próby rozwiązania sytuacji konfliktowych i ryzykownych. Od pierwszych minut przedstawienia, próbowali zmienić przebieg wydarzeń tak, by chłopak nie sięgnął po środki psychoaktywne. Zadanie nie było łatwe, ale uczniowie doskonale sobie z nim poradzili. Przedstawili wiele konstruktywnych pomysłów prowadzących do wyjścia z trudnych sytuacji w kontaktach z rodziną i rówieśnikami. Wszystkie pomysły omawiane były na bieżąco. Podczas spektaklu uczniowie zmierzyli się z własnymi trudnościami, samodzielnie podejmowali decyzję na scenie, a także przećwiczyli umiejętności społeczne, które mogą przyczynić się do uniknięcia zachowań ryzykownych.

      Dziękujemy pracownikom Straży Miejskiej w Warszawie za przeprowadzenie dla naszej młodzieży tak cennej lekcji.

 

 

Renata Połowin

 Aneta Gębska

VI Olimpiada Zimowa w MOS w Solcu nad Wisłą

 

 

        Dnia 23.01.2020 r. w Solcu nad Wisłą odbyła się VI Olimpiada Zimowa. Mimo braku śniegu i dodatniej temperatury w iście wiosennych warunkach do rywalizacji stanęło pięć drużyn: MOW Zawichost, MOW Wierzbica, MOS Skarżysko, MOS Szymanów i MOS Solec.

      Przedstawiciele wszystkich placówek z wielkim zaangażowaniem sporą dozą humoru i poświęceniem oraz z jakże ważną zasadą „fair play” rywalizowali ze sobą w takich konkurencjach jak:

- bieg przez płotki

- wyścig z partnerem na plecach i rzutem do celu

- rzut „kulą śnieżną”

- unihokej

- piłkarzyki.

- samarytanka – test wiedzy z pierwszej pomocy

     Olimpiada zakończyła się zwycięstwem MOS Szymanów. Na drugim miejscu uplasował się MOW Zawichost, a na trzecim MOS Solec. Warto nadmienić że między drugim a trzecim miejscem decydowały bezpośrednie pojedynki, w których lepsi okazali się goście z Zawichostu. Nagrodami były puchary, dyplomy, medale, statuetki oraz słodkie upominki. Warto w tym miejscu wspomnieć, że statuetki za I, II, III miejsce ufundowali panowie Piotr i Filip Otko z firmy „Marbet”, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Po zmaganiach sportowych wszyscy uczestnicy spotkali się razem na wspólnym posiłku jakim był grill, a na nim soczysta i gorąca kiełbaska z pysznym bigosikiem.

     Miejmy nadzieję, że za rok pogoda dopisze i rozpieści nas grubą warstwą białego puchu, a mróz nas oszczędzi i nie będzie duży i siarczysty…

 

 

Jakub Cieciura

Cudze chwalicie, swego nie znacie… – poznajemy uroki Solca nad Wisłą

 

 

 

        Tytułowy cytat pochodzący z utworu „Wieś” Stanisława Jachowicza w pełni oddaje stan świadomości naszych wychowanków, którzy w większości pochodzą z dużych miast i uważają, że Solec jest maleńką i mało atrakcyjną miejscowością.

        Ostatnio uczniowie klasy VII szkoły podstawowej przekonali się, że jest zupełnie inaczej. W dniu 17 stycznia 2020 r. w czasie spaceru po osadzie mogli zobaczyć nie tylko piękne krajobrazy, lecz przede wszystkim zabytki Solca. Uczniowie podziwiali ruiny zamku, Komendarię, Plebanię, budynek Ratusza, Liceum, Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP,  Kościół oo. Reformatów (dawny klasztor) czy cmentarz pw. św. Barbary, poznali także ich dzieje oraz historię miejscowości, gdyż każdy z nich przygotował informacje o wybranym obiekcie. Wychowankowie mimo niskiej temperatury ciepło wspominali tę żywą lekcję historii.

 

Agnieszka Kula-Kasprzycka

ABC fryzjer

 

 

       W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą dnia 16.01.2020 roku  odbyła się III edycja konkursu teoretycznego „ABC Fryzjer”. Do uczestnictwa przystąpiło 7 uczniów z klas Ia, IIa i III kształcących się w Szkole Branżowej I Stopnia o profilu fryzjer. W czasie 45minut przyszli adepci fryzjerstwa mieli do rozwiązania test konkursowy, który składał się z 55 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru.

        Celem konkursu było sprawdzenie wiedzy i znajomość terminologii w branży zawodowej, promowanie wśród uczniów odpowiedzialności za proces uczenia się, motywowanie uczniów do nauki przedmiotów teoretycznych w zawodzie, podniesienie samooceny uczniów. Po sprawdzeniu arkuszy konkursowych zostały wyłonieni zwycięscy, są to uczennice klasy IIa. Alicja Grudzień zajęła I miejsce, na II miejscu  uplasowała się Patrycja Bogumiło, III miejsce uzyskała Dominika Woźna.

    Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, pozostali uczniowie słodkie przysmaki. Wszystkim serdecznie gratuluję i  życzę dalszych sukcesów. Zapraszam za rok.

 

 Główka Karolina

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 

 

      To już tradycja, kiedy uczniowie naszej szkoły wspierają akcję i zostają wolontariuszami podczas finału WOŚP. W dniu 12 stycznia wolontariusze MOS w Solcu nad Wisłą wraz z opiekunami koła wolontariatu i panią Anetą Gębską od godzin porannych do późnego popołudnia kwestowali ulicami Solca i Lipska. Pełni zaangażowania i wytrwałości zbierali pieniądze na zakup najnowocześniejszych  urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci. Swoich darczyńców obdarowywali symbolicznym serduszkiem, podziękowaniem i uśmiechem. Na zakończenie tego wspaniałego dnia, dzieląc radość z innymi wolontariuszami, podziwiali rozbłyskujące na rynku Lipska „światełko do nieba”.

     Dziękujemy wszystkim, którzy okazali wielkość swojego serca i wsparli tegoroczną zbiórkę na rzecz WOŚP. Bo nie ma nic piękniejszego i szlachetniejszego od niesienia bezinteresownej pomocy innym. Jak powiedział Jan Paweł II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co  ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

 

 

Renata Połowin

Kolędowanie w DPS w Lipsku

 

 

„Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich(...).”

 

    To słowa jednej z kolęd, którą wolontariusze MOS w Solcu nad Wisłą odśpiewali wspólnie z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Lipsku. W dniu 18.12.2019 r wychowankowie odwiedzili pensjonariuszy, by przypomnieć, że Jesus narodził się dla wszystkich i wspólnie z nimi zacząć przeżywanie magii Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Najwięcej radości mieszkańcom sprawiły karki świąteczne z życzeniami, które wolontariusze przygotowali własnoręcznie specjalnie dla nich. Wizyta kolędników dostarczyła wszystkim wielu głębokich przeżyć… Nie jednemu zakręciła się łza w oku, a radość, którą przeżywaliśmy w tym dniu była bezcenna.

 

Renata Połowin

Spotkanie opłatkowe

 

 

      Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi, zapominają o wszelkich sporach. Aby podkreślić ten magiczny charakter świąt w naszym ośrodku, jak co roku odbyło się spotkanie opłatkowe.

       W dniu 17.12.2019r nasi uczniowie zaprezentowali przedstawienie pt. „Przy wigilijnym stole”. Młodzież wcieliła się m.in. w role Maryi, Józefa, pasterzy, a także aniołków. Recytując wiersze i śpiewając kolędy przedstawili tradycje związane z narodzinami Jesusa. Spektakl był niezwykłym przeżyciem dla uczniów, pracowników ośrodka oraz zaproszonych gości. Wprowadził wszystkich w radosny nastrój Świąt Bożego Narodzenia.

    Kiedy część artystyczna dobiegła końca, Pani Dyrektor Bożena Kopcińska wraz z Panem Starostą Sławomirem Śmieciuchem złożyli wszystkim życzenia oraz podziękowali młodym aktorom za występ. Następnie przy udziale Księdza Proboszcza Krzysztofa Maja odmówiona została modlitwa oraz jedna z naszych uczennic odczytała Słowo Boże, po którym wszyscy łamiąc się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i zasiedli do wspólnego posiłku.

Był to bardzo miły dzień przeżyty w ciepłej, świątecznej atmosferze. 

 

       Nad przygotowaniami spotkania opłatkowego czuwali: Aneta Gębska, Renata Połowin, Renata Gębka, Agnieszka Bulikowska, Sławomir Figura, Jakub Cieciura.

 

Renata Połowin

Z wizytą u przedszkolaków w Solcu nad Wisłą

 

 

     W dniu 10 grudnia 2019 roku przyszli adepci fryzjerstwa  wraz z opiekunami odwiedzili grupy przedszkolne w Publicznym Przedszkolu Samorządowym w Solcu nad Wisłą.  Głównym celem wizyty było zapoznanie  przedszkolaków z  pracą fryzjera. Podczas spotkania uczniowie wtajemniczyli dzieci w zawód fryzjera, opowiedzieli o rożnych akcesoriach, narzędziach i przyborach potrzebnych do wykonywania tej pracy. Adepci na głowach dzieci jak prawdziwi ,,czarodzieje” wyczarowali fantazyjne fryzury  dla dziewczynek i chłopców. Wielkim powodzeniem wśród naszych małych klientek salonu fryzjerskiego cieszyły się finezyjne warkocze, u chłopców na głowie królował irokez. Na zakończenie uczniowie wspólnie z najmłodszymi wykonali pamiątkowe mikołaje. Nasza wizyta wywołała w przedszkolakach wiele pozytywnych emocji, mamy więc nadzieję, że wkrótce kolejne spotkanie na które czekamy z niecierpliwością.

 

                                                                                       Karolina Główka

Z wizytą w DPS

 

 

       W dniu  09.12.2019 roku  uczniowie klasy I kształcące się  w zawodzie fryzjer odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Lipsku. Mieszkańcy przywitali nas z otwartymi ramionami. My również wnieśliśmy dziś to tego domu wiele radości, uśmiech i dużo poczucia humoru. Celem wizyty było wykonywanie fryzur wszystkim chętnym podopiecznym tego domowego ogniska. Miła rozmowa i przyjazna atmosfera umilały wspólnie spędzony czas.

    Wszyscy mieszkańcy za każdym razem są bardzo zadowoleni z naszej wizyty. Zarówno i my przyzwyczailiśmy się do pensjonariuszy, którym dziękujemy za serdeczne przyjęcie. Z pewnością taka wizyta pozwoliła przyszłym adeptom fryzjerstwa doskonalić swoje umiejętności praktyczne oraz otworzyć się na potrzeby innych.

 

                                                                                                 Karolina Główka

Konkurs papieski "Jan Paweł II w naszej pamięci"

 

 

      W naszym Ośrodku odbył się konkurs plastyczny techniką dowolną -,,Jan Paweł II w naszej pamięci". Organizatorami konkursu były nauczyciele Agata Zawadzka, Karolina Główka i Anna Kowaleczko.  Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły podstawowej i branżowej I stopnia. Miał na celu rozbudzić w wychowankach pasje twórcze, wzmacniając w ten sposób proces wychowania i kształcenia.

     Uczniowie  z ogromną starannością, precyzją i zaangażowaniem  wykonywali prace w których wykorzystali różne formy plastyczne.  Prace oddane przez młodych plastyków  były wykonane na wysokim poziomie, wyrażały ich pomysły w bardzo atrakcyjny sposób.

       Dnia 06.12.2019 roku został  rozstrzygnięty konkursu, w którym jury wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął  Denis Ciura, natomiast na kolejnych miejscach uplasowali się Dagmara Kunikowska oraz Eryk wójcik. Wygrani otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.  Najważniejsza była jednak dobra zabawa i rozwijanie talentów, które niewątpliwie posiadają.

 

 

Karolina Główka

Konkurs z języka niemieckiego - Najpiękniejsza karta Bożonarodzeniowa

 

 

 

       Dnia 04. 12. 2019 r. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą odbył się konkurs na „Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową w Języku Niemieckim”. Organizatorkami konkursu były Panie: Aneta Gębska, Renata Połowin i Anna Kowaleczka. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas: VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej oraz I i II klasy Szkoły Branżowej. Swoje umiejętności zaprezentować mógł każdy, kto tylko chciał się pochwalić swoimi zdolnościami plastycznymi. Każdy z uczestników konkursu mógł wykonać jedną Kartkę Bożonarodzeniową z życzeniami w Języku Niemieckim.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce: Karol Chaciński

II miejsce: Jan Kwaśny

III miejsce: Radosław Przech

      Zwycięscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Celem konkursu było rozbudzenie w uczniach chęci do nauki języków obcych, a w szczególności języka niemieckiego.

 

                                                                                                                                 Aneta Gębska

 

 

Zabawa andrzejkowa w DPS w Lipsku

 

 

 

         W dniu 28. 11. 2019 roku wolontariusze oraz przyszłe fryzjerki z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą  wraz z opiekunami udały się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej w Lipsku. Korzystając z zaproszenia podopiecznych, jak i samych pracowników mogliśmy uprzyjemnić ten wyjątkowy czas zabawy Andrzejkowej. Wszyscy chętni, którzy tego dnia pragnęli wyglądać wyjątkowo mogli oddać się w ręce  fryzjerek, by poczuć  się nadzwyczajnie po małej metamorfozie.

        Po stylizacji przyszedł czas na zabawę, którą uświetniały przeboje disco polo. Podopieczni DPS-u i nasi wolontariusze kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby, przelewali wosk nad kluczem. Wróżki z magiczną kulą i czarodziejską laską przepowiadały przyszłość. Uczniowie wraz z podopiecznymi tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki.

Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Zadowoleni wróciliśmy do ośrodka pełni wiary, że spełni nam się to, co wywróżyli sobie tego magicznego popołudnia.

 

                                                                                    Karolina Główka

Wyjazd do kina Helion - Nieplanowane

 

 

 

      W dniu 17.11.2019r. Wychowankowie MOS w Solcu nad Wisłą oraz Filii w Szymanowie wybrali się wraz z wychowawcami i nauczycielami na film „Nieplanowane” do kina Helios w Radomiu. Film oparty na prawdziwej historii Abby Johnson, jednej z najmłodszych dyrektorek kliniki aborcyjnej Planned Parenthood w USA, która przeszła przemianę i od kilku lat jest znaną obrończynią życia, zrobił na naszych wychowankach ogromne wrażenie. Młodzi ludzie przekonali się, jaką straszną rzeczą jest aborcja. U nie jednego wychowanka łezka zakręciła się w oku lub spłynęła nawet po policzku. Refleksje osobiste po seansie miał na pewno każdy. I pewnie większość osób uświadomiła sobie jakim cennym darem jest życie ludzkie.

 

                                                                                                                                 Aneta Gębska

Magia wróżb w przedszkolu

 

 

        Andrzejkowe wróżby, to pokoleniowa tradycja, ale przede wszystkim dobra zabawa. Pamiętajmy jednak, że wróżby nie zawsze mogą się spełnić.  We wtorek 26.11.2019r. uczniowie wraz z paniami: Renatą Połowin i Wandą Zarzycką wybrali się do Publicznego Przedszkola w Solcu nad Wisłą, by przybliżyć przedszkolakom tę tradycję i wspólnie z nimi zobaczyć przyszłość. Dziewczęta przebrane za wróżki, używając przygotowanych przez siebie rekwizytów przepowiadały maluchom, co je czeka w przyszłości. Dzieci dowiedziały się m. in., jaki zawód będą wykonywały w przyszłości i jak na imię będzie miał ich wybranek serca. Najwięcej emocji wywołała wróżba „wyścig bucików”. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy z niecierpliwością obserwowali, który bucik zwycięży i kto pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni. Między wróżbami przedszkolaki wypowiadały magiczne zaklęcie, dzięki któremu ich przepowiednie nabierały jeszcze większej mocy.

       Czas, który spędziliśmy z przedszkolakami był kolejną okazją do doskonałej wspólnej zabawy. Dawał wiele radości i pozytywnej energii. Było super!

 

Renata Połowin

 

Festiwal Piosenki i Poezji Patriotycznej w Lipskim Centrum Kultury 28.11.2019 r.

 

 

 

 

       Każda forma uczczenia Święta Odzyskania Niepodległości zasługuje na uznanie, jednak zorganizowany przez LCK Festiwal Piosenki i Poezji Patriotycznej, który odbył się w czwartek 28.11.2019 r., wywarł zarówno na widzach jak i samych uczestnikach ogromne wrażenie. Bogactwo repertuaru i rzesze młodych artystów zaskoczyły nawet jury.

       W festiwalu uczestniczyli także wychowankowie naszego Ośrodka. W kategorii poezja MOS w Solcu nad Wisłą reprezentował uczeń klasy Ib szkoły branżowej Jakub Wolarczyk. Recytacja wiersza Tadeusza Różewicza „Oblicze ojczyzny” spotkała się z uznaniem konkursowej komisji. Pomimo silnej żeńskiej konkurencji, Jakub  zdobył wyróżnienie. W nagrodę otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książkę.

                                                                                                                 

 

Agnieszka Kula-Kasprzycka

Konkurs "Barwy patriotyzmu"

 

 

 

 

     „Barwy patriotyzmu” – konkurs organizowany przez Lipskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej „Winda” w Lipsku.  Zadaniem było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką. Tematyka miała charakter historyczny i miała na celu uczczenie 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, przybliżenie bogactwa historycznego ojczyzny oraz rozwijanie wyobraźni i aktywności plastycznej.

     Nasi uczniowie pod okiem pani Renaty Połowin i Anny Kowaleczka przygotowali przepiękne kompozycje, ilustrujące walki wyzwoleńcze, symbole narodowe oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości. W swoich pracach podkreślili takie wartości jak: wolność, niepodległość, patriotyzm.

Rozstrzygnięcie konkursu oraz rozdanie nagród odbyło się w LCK w dniu 08.11.2019r. Wśród osób wyróżnionych był nasz wychowanek Eryk Wójcik, a pozostali nasi uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!

 

Renata Połowin

 

 

 

Koncert w GOK w Solcu nad Wisłą

 

 

 

        W dniu 13.11.2019 wychowankowie MOS w Solcu nad Wisłą uczestniczyli w koncercie z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości, który odbywał się w GOK w Solcu nad Wisłą. Na koncercie występowali: szkoły podstawowe z Pawłowic, Solca i Przedmieścia oraz L.O. w Solcu i Zespół Śpiewaczy Powiślacy. Na Koncercie nie zabrakło również przedstawicieli naszego ośrodka których przygotowywały P. Wiola Łygan z P. Izą Mgłosiek. Ich występ okazał się najciekawszy - taką opinię wydali koledzy i koleżanki którzy ich oglądali z wysokości sali w pośród wielu osób z Solca i okolic. Natomiast reszta widowni nagrodziła ich występ głośnymi oraz gorącymi brawami, także im też bardzo się podobało!;-)

 

Gratulacje cała ekipo koncertowa!!!!

 

Jakub Cieciura

Wystawa „Ważki – piękne i pożyteczne”

 

 

       W dniu 25 października nasi uczniowie po raz kolejny wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku. Swoją wizytę rozpoczęli od wymiany książek, które ostatnio wypożyczyli. Każdy z nich z zaciekawieniem szukał odpowiedniej pozycji dla siebie. Uczniowie sięgali po różne gatunki literackie. Od literatury młodzieżowej, fantastyki poprzez kryminały, a także książki rozwijające ich zainteresowania, związane z kucharstwem i fryzjerstwem. Na zakończenie wizyty wychowankowie obejrzeli wystawę przyrodniczą Ewy Rauner – Bałczyńskiej zatytułowaną „Ważki piękne i pożyteczne”. Wysłuchali opowieści, poszerzając swoją wiedzę na temat życia, zwyczajów i ciekawostek dotyczących tych niezwykłych owadów, jakimi są ważki.

 

Renata Połowin

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

 

 

 

    W tym roku, w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej świętowaliśmy w dniu 22 października. Uroczyste spotkanie rozpoczęło się od „koncertu życzeń”, który poprowadzili nasi uczniowie pod kierunkiem pań: Anety Gębskiej i Renaty Połowin oraz panów: Jakuba Cieciury i Sławomira Figury. Dziękując za życzliwość, poświęcenie, codzienny trud pracy i dobre słowo, młodzież złożyła wszystkim pracownikom placówki życzenia. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku pań dyrektorek, nauczycieli, wychowawców i wszystkich pozostałych pracowników.  Specjalnie dla nich odśpiewali ułożone przez siebie piosenki. Jako wyraz wdzięczności i sympatii każdemu pracownikowi oraz zaproszonym gościom wręczyli własnoręcznie wykonany kwiat. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, która przy udziale  Pani Wicedyrektor wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły.  Na zakończenie głos zabrał jeden z zaproszonych gości. Podziękował za występ i wręczył młodzieży słodki upominek.

 

Renata Połowin

Mazowsze w sercu Wolnej Niepodległej

 

 

 

       To był cudowny wieczór. 07.10.2019 r. w Siennie aktorzy Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury zabrali naszych wychowanków w podróż po najpiękniejszych, najbardziej charakterystycznych utworach polskiej literatury muzycznej, które odegrały znaczącą rolę w ciągu ostatnich 100 lat naszej historii. Ze sceny zabrzmiały piosenki legionowe i lwowskie szlagiery, a także niezapomniane przeboje okresu  międzywojennego. Było też sporo utworów bardziej współczesnych. To wyjątkowe spotkania muzyczne wypełniło naszą młodzież silnymi emocjami. Najbardziej wzruszył nas grający na fortepianie pan Zbigniew Rymarz, który przyznał nam się za kulisami, że ma już 92 lata, z czego 72 przepracował jako pianista i kompozytor. Młodzież była pod wielkim wrażeniem artysty, jak również całego koncertu.

        Autorem przepięknych zdjęć z fotorelacji jest pan Tadeusz Burdon.

 

Wioletta Łygan

Próbna ewakuacja

 

 

       Uczniowie i pracownicy MOS w Solcu nad Wisłą 17.10.2019 roku o godzinie 8.30  brali udział w próbnej ewakuacji. Wszyscy sprawnie opuścili budynek  i udali sie na miejsce zbiórki. Bezpieczne działania ewakuacyjne odbywały sie pod czujnym okiem przedstawiciela OSP Solec nad Wisłą. Dyrektor placówki  przyjęła raport końcowy z ewakuacji.

          

 

  Kamil Madej

Konert "Polskie drogi do wolnośc"

 

 

       W niedzielę 6 października panie: R. Połowin i A. Gębska zabrały grupę młodzieży na koncert pt. „Polskie drogi do wolności” do Lipskiego Centrum Kultury. Wykonawcami była grupa wokalno – aktorska „Sonanto”. Program koncertu stanowiły ponadczasowe pieśni opowiadające o polskiej walce o niepodległość w czasach I Wojny Światowej. Zabrzmiały m. in. takie utwory jak: „My pierwsza Brygada” czy „Rozkwitały pąki białych róż”. Podczas występu konferansjer przybliżył historyczny kontekst i popularność odśpiewanych utworów.

      Ta krótka lekcja historii była refleksją i drogowskazem do patriotyzmu. Była przede wszystkim oddaniem hołdu bohaterom, którzy walczyli i zginęli dla wolnej Polski. To dzięki nim żyjemy dziś w wolnym kraju i nazywamy się Polakami. Dziękujemy.

 

Renata Połowin

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

 

 

 

      Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomić, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.  W piątek 4 października  2019 roku po raz trzeci w naszym Ośrodku, a po raz dziewiąty na świecie obchodziliśmy to wielkie międzynarodowe matematyczne święto. Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W tym dniu ludzie  z całego świata udowadniają, że można uczyć się tabliczki mnożenia z przyjemnością, a jej znajomość owocuje.

      Jednym z zadań podjętych przez uczestników akcji  było egzaminowanie dorosłych  - mieszkańców Solca nad Wisłą.  Patrol egzaminacyjny, pod opieką pani Wandy Zarzyckiej, udał się do kilku instytucji znajdujących się na terenie Solca nad Wisłą.

    Cieszy fakt, że zdecydowana większość przeegzaminowanych osób wykazała się bardzo dobrą znajomością tabliczki mnożenia. Egzaminowani, którzy poprawnie odpowiedzieli na zadawane pytania uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Akcja spotkała się z bardzo miłym odzewem uczniów jak i dorosłych. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Otrzymane certyfikaty są motywacją do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole.

         Gratuluję wszystkim, którym udało się zdobyć tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia i dziękuję za udział w akcji.

 

        Koordynator akcji:
Marzena Dłużewska

 

XIII Wielkie Królewskie Regaty Wiślane

 

       Dnia 28 września 2019 roku po raz kolejny wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii wzięli udział w jubileuszowych XIII Wielkich Królewskich Regatach Wiślanych. Doroczna impreza organizowana wspólnie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Solca nad Wisłą oraz Stowarzyszenie Wisła rozpoczęła się  o godz. 11.00 w porcie w Kłudziu. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwały służby powiatowe policji i straży pożarnej.  Naszą 7 - osobową drużynę MOS reprezentowali: Woźna Dominika, Ciura Denis, Zawół Bartłomiej, Różycki Dominik, Hoffa Kamil, Ignaczak Rafał i Wójcik Jakub. Nasza młodzież dzielnie rywalizowała  z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych
w Solcu nad Wisłą

       Zawody wioślarskie odbył się na nowych łodziach. Przygotowanie do rywalizacji    poprzedzone było wielogodzinnym treningiem prowadzonym pod czujnym okiem opiekunów. Po ciężkiej rywalizacji nasza drużyna osiągnęła zwycięstwo. Młodzież chętnie i z zaangażowaniem poddawała się wskazówkom instruktorów.  Udział w zawodach stał się wspaniałą okazją do hartowania woli ducha i wyrabiania kondycji. Ponadto wychowankowie w praktyce poznali zasady bezpiecznego zachowania się podczas pływania łodzią. Mogli pożytecznie spędzić czas wolny przebywając na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej, nadwiślańskiej przyrody. 

         Być może przeżyte chwile zaowocują w przyszłości. Nauczą młodych ludzi jak walczyć  fair play w dorosłym życiu. Chcielibyśmy, zaszczepić w naszych wychowankach wspaniałe  pasje.

       Wysiłek i wola walki zostały nagrodzone, nasza drużyna zwyciężyła. Po zakończeniu zmagań młodym wioślarzom wręczono upominki. Podjęte działanie było wspaniałą okazją do integracji ze społecznością lokalną. Na koniec wszyscy spędzili miło czas przy wspólnym ognisku.

      Dziękujemy panu Jackowi Witkowskiemu za współpracę i zaproszenie do zmagań wioślarskich. Jesteśmy wdzięczni organizatorom za to, że zawsze pamiętają o naszej młodzieży. Wspólne działania dają okazję naszym podopiecznym do sprawdzenia się w trudnych sytuacjach i dostarczają niezapomnianych wrażeń.                            

 

Kamil Patynowski

Kamil Madej

Dzień chłopaka

 

 

 

      Chłopcy, chłopaki, mężczyźni… nudny bez nich byłby świat. Swoje święto obchodzą 30 września. Aby uczcić ten dzień, dziewczęta przy pomocy pań: R. Połowin, W. Zarzyckiej i A. Guzowskiej przygotowały dla swoich kolegów niespodziankę. Świętować zaczęli już od soboty 27 września, kiedy to wychowanki zorganizowały dla swoich kolegów dyskotekę. Wszyscy razem świetnie się bawili, radości nie było końca. Lecz, to jeszcze nie był koniec niespodzianek… W poniedziałek dziewczęta przygotowały dla chłopaków kolację. Wręczyły im przygotowane przez Samorząd Uczniowski słodkie upominki oraz odśpiewały „Sto lat”. To były chwile spędzone w miłej i ciepłej atmosferze. Na twarzach młodych mężczyzn panowała radość i uśmiech.

 

 

Renata Połowin

Z wizytą w Bibliotece…

 

 

 

       Nigdy nie jest za późno, by wprowadzić ludzi w świat literatury... W dzisiejszych czasach młodzież rzadko czyta książki. Swój wolny czas wolą spędzać przed telewizorem, komputerem, czy z telefonem w dłoni... Dlatego, chcąc zachęcić naszych wychowanków do rozwijania się poprzez czytanie, w dniu 23.09.2019 r. wybraliśmy się z wizytą do Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku.

     Podczas wizyty młodzież zapoznała się z zasadami wypożyczania książek oraz wychowankowie dowiedzieli się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki.
     Z dużym zaciekawieniem przeglądali księgozbiór, wybierając dla siebie ciekawą pozycję. Jednak największe wrażenie zrobiła na nich wystawa prac plastycznych. Były to niezwykłe rysunki namalowane różnymi technikami przez dzieci i młodzież z całego świata.

     To był miło spędzony czas. Wszyscy wyszliśmy z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy i wypożyczoną książką, ale przede wszystkim z obietnicą, że wrócimy tu, by korzystać z księgozbioru biblioteki.

 

Renata Połowin

Sprzątamy Brzeg Wisły

 

 

     W dniu 14.09.2019r. wychowankowie pod opieką wychowawców wzięli udział w akcji „Sprzątamy Brzeg Wisły”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przy współpracy z Panem Jackiem Witkowskim, członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Solca, w ramach projektu sponsorowanego przez „Krzemienny Krąg” z Bałtowa.

       Wychowankowie wyposażeni w worki i rękawiczki o godzinie 11.00 wyruszyli spod ośrodka w stronę Kłudzia, sprzątając wyznaczony teren. Z uśmiechem na twarzy i wielkim zapałałem udało się zebrać kilka worków śmieci, które zostały złożone w ustalonym miejscu. Po oczyszczeniu terenu, z poczuciem satysfakcji z dobrze wykonanej pracy na rzecz środowiska, wszyscy usiedli przy ognisku, by wspólnie zjeść pieczoną kiełbaskę. To była wspaniała akcja o charakterze ekologicznym.

      Jednak to jeszcze nie był koniec… Na zakończenie odbyło się pierwsze wodowanie łodzi, która została wykonana w Basonii specjalnie dla naszej młodzieży. Właśnie na tej łodzi wychowankowie będą pływać już wkrótce podczas Regat Wiślanych.

 

Renata Połowin

Sportowo i zdrowo....otrzęsiny nowych wychowanków

 

   

      Internacka starszyzna pod opieką wychowawców zorganizowała uroczyste przywitanie nowych wychowanków. 8 września „młodzi” musieli przejść szereg konkurencji aby stać pełnoprawnymi członkami społeczności internackiej MOS w Solcu nad Wisłą. Otrzęsiny miały charakter gry, w skład której wchodziło 5 konkurencji sportowych oraz test wiedzy o MOS. Pierwszym elementem otrzęsin była uroczysta przysięga nowoprzyjętych wychowanków. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz tytuły Super Kocura i Super Kocicy MOS 2019/2020.  Cała impreza miała charakter humorystyczny, edukacyjny i integracyjny. Wrześniowy wieczór okazał się pełen humoru, dobrej zabawy i integracji. Dziękujemy za kreatywność i wspaniałą atmosferę. Serdecznie witamy nowych wychowanków i życzymy sukcesów!

 

Anna Guzowska

Warsztaty szkutnicze

 

       W dniu 3 września 2019 roku 15 wychowanków MOS pod opieką wychowawców I. Krupy i S. Figury wybrała się na „Warsztaty szkutnicze” do Basonii (w województwie lubelskim). Towarzyszył nam Pan Jacek Witkowski który jest członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Solca. Sponsorem  projektu jest „Krzemienny Krąg” z Bałtowa natomiast projekt opracowało Stowarzyszenie Przyjaciół Solca.

      Celem wyprawy była obserwacja pracy szkutnika, którego zawód powoli zanika. W Basonii u Państwa Moniki i Mateusza Tabaka wychowankowie MOS mieli okazję zobaczyć łódź, która została specjalnie dla nich wykonana i właśnie na tej łodzi będą brali udział w Regatach Wiślanych. Na nich również będzie spoczywał obowiązek prawidłowej pielęgnacji łodzi przez cały rok. Łódź wykonana jest w całości z drewna, czub, wręgi oraz pawęż. 

Młodzież pod przewodnictwem Pana Jacka Witkowskiego również zwiedziła okolicę i wybrała się nad Wisłę. Oczywiście z naszej wyprawy została sporządzona fotoleracja.

     Dziękujemy za zaproszenie. Dziękujemy również stowarzyszeniu za współpracę oraz w dalszym ciągu będziemy zwracać uwagę na pracę rzemieślniczą i zaszczepiać w młodzieży zainteresowania sportem wioślarskim.

 

Sławomir Figura

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

 

 

 

        2 września 2019 roku rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Pewnie wielu uczniów z żalem żegnało wakacje, bo jak zawsze trwały za krótko, ale mamy nadzieję, że znalazła się przynajmniej garstka takich, którzy do ośrodka powrócili z radością, choćby dlatego, aby spotkać swoich kolegów i koleżanki. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie wychowankowie  przedstawili krótką część artystyczną przygotowaną pod opieką wychowawców. W Części artystycznej nawiązano do rocznicy wybuchu II wojny światowej, minutą ciszy oddano hołd wszystkim, którzy walczyli za niepodległość naszego kraju. Następnie głos zabrała pani Dyrektor Bożena Kopcińska życząc wszystkim dobrego roku szkolnego 2019/20 - wielu sukcesów, wzajemnej życzliwości, zaufania, aby przebywanie w naszej szkole sprawiało dużo przyjemności. Nauczycielom niegasnącego zapału, dużo cierpliwości, sił w pokonywaniu trudności i satysfakcji ze współpracy z uczniami.

         W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki. Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego i samych sukcesów, a dla pesymistów mamy dobrą wiadomość –kolejne wakacje już za 10 miesięcy.

 

Iwona Serafin

ROK SZKOLNY 2019/2020
Spektakl „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”

 

 

     Spektakle teatralne to nie tylko rozrywka i dobra zabawa. Przede wszystkim odgrywają ważną rolę w życiu emocjonalnym i społecznym. Kształtują wrażliwość i wyobraźnię, a także pobudzają umysł do ciągłego szukania odniesień, interpretacji, rozwijają myślenie. Dlatego, w dniu 09.06.2019r. wychowankowie naszego ośrodka pod opieką R. Połowin i W. Zarzyckiej byli w Lipskim Centrum Kultury na przedstawieniu pt. „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”, wystawionym przez grupę teatralną „Zamknięte Drzwi”. Sztuka opowiadała o sprytnej żonie, która chciała się pozbyć męża ze świata żywych – głównego bohatera, który miał umrzeć. Okazało się jednak, że żyje. Naszpikowana czarnym humorem komedia, przedstawiła wiele prawdy o tym, jacy jesteśmy i jaki jest świat, w którym żyjemy.

     Spektakl wypadł rewelacyjnie, a aktorzy, mimo, że są amatorami, stanęli na wysokości zadania. Młodzi widzowie bawili się rewelacyjnie. Radości i śmiechu nie było końca… Na pożegnanie młodzież zrobiła sobie z aktorami pamiątkowe zdjęcie.

 

 

Renata Połowin

Spotkanie ze strażakiem – Bezpieczne wakacje

 

 

    Wakacje to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. Nie można jednak zapomnieć o niebezpieczeństwach, jakie mogą nas spotkać. Aby przestrzec naszą młodzież, w dniu 3.06.2019r. panie R. Połowin i A. Gębska zorganizowały spotkanie z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Podczas prelekcji panowie apelowali o rozwagę w czasie letnich zabaw. Udzielili kilku wskazówek, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia życia i w jaki sposób powiadamiać służby ratunkowe. Szczególną uwagę zwrócili na udzielenie pierwszej pomocy. Na zakończenie spotkania chętni mogli przećwiczyć akcję reanimacyjną na fantomie.

      Serdecznie dziękujemy Panom strażakom za udzielenie cennych wskazówek dotyczących ostrożności i rozsądku podczas letniego wypoczynku, a wszystkim naszym uczniom życzymy bezpiecznych i radosnych wakacji!!!

 

Renata Połowin

 

Wystawa pająków i skorpionów

 

 

         Chcąc odkrywać piękno egzotycznych zwierząt, nie trzeba wyjeżdżać na krańce świata. W dniu 25.05.2019r. wychowankowie pod opieką Pani Renaty Połowin byli w Domu Kultury w Zwoleniu na wystawie pt. „Fascynujący świat pająków i skorpionów”.  Młodzież z bliska zobaczyła skorpiony oraz jedne z najniebezpieczniejszych pająków świata, jakimi są tarantule i ptaszniki. W trakcie zwiedzania organizatorka, wielka miłośniczka tych niezwykłych okazów, opowiedziała nam wiele ciekawostek o pająkach i skorpionach. Podczas całej wyprawy, młodzież zobaczyła na własne oczy jak Ptasznik chilijski różowy czyści sobie zęby, będąc na ręce organizatorki pokazu. Jednak największe wrażenie na wychowankach wywarło pokonywanie fobii… W asyście pracownika, każdy dotknął i potrzymał ptasznika czerwononogiego (Brachypelma emilia). Całej wyprawie nie wątpliwie towarzyszyły wielkie emocje. Od zachwytu i ekscytacji po strach zmieszany z podziwem. Aby je ostudzić, w drodze powrotnej wstąpiliśmy na cytrynowe lody…

 

 

Renata Połowin

Szkoła bez przemocy - konkurs plastyczny

 

 

 

       Konkurs plastyczny „Szkoła bez przemocy – cyberprzemocy i uzależnieniom mówimy NIE!!!” został zorganizowany w celu zwiększenia zainteresowania uczniów wiedzą na temat przemocy i cyberprzemocy w szkole oraz jej przeciwdziałania. Jury oceniało wszystkie nadesłane prace biorąc pod uwagę zgodność pracy z tematem, twórczy charakter i ekspresję jak również estetykę wykonania.

       Wybór zwycięzców nie był łatwy, wszystkie prace były doskonale wykonane, wychowankowie korzystali z różnych technik plastycznych. Ostatecznie wybrano 3 prace:

III miejsce  - Dominika Woźna – klasa I Szkoły Branżowej I Stopnia, II miejsce– Wanesa Biłgorajska – klasa VIII Szkoły Podstawowej, I miejsce – Rafał Ignaczak – klasa III Gimnazjum. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, atrakcyjne nagrody rzeczowe  oraz gromkie brawa od swoich kolegów.

    Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Główka  - agentowi ubezpieczeniowemu z Lipska za współfinansowanie nagródy głównej.

 

Organizatorzy konkursu:

Anna Guzowska

Iwona Serafin

 

 

Lekcja otwarta

     Dnia 07 czerwca 2019r o godzinie 9.40 w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą odbyła się lekcja otwarta przeprowadzona przez nauczyciela przedmiotów zawodowych fryzjerskich Panią Marzenę Dudelę, w której uczestniczyli również dyrektor MOS Pani Bożena Kopcińska, pedagog, psycholog, nauczyciele oraz doradca metodyczny Lidia Morka.

     Temat: Dobór fryzury do kształtu twarzy oraz klasa uczestnicząca IIA.  Lekcja została przygotowana metodą projektu.

     Młodzi adepci przedstawili prezentację multimedialną charakteryzującą wszystkie typy twarzy, oraz jak dobrać fryzurę do danego kształtu aby ukryć jej mankamenty. Po skończonym pokazie teoretycznym uczniowie ocenili siebie nawzajem pod względem współpracy i zaangażowania w przygotowanie projektu.

    Aby utrwalić zdobytą wiedzę młodzież dostała zadania sprawdzające. Charakteryzowali swój lub koleżanki kształt twarzy i dobierali odpowiednią fryzurę. Określali kształt twarzy na podstawie fotografii. Pracowali na programie do „projektowania fryzur”. Dobierali makijaż, ubiór oraz fryzurę aby zmienić się w „gwiazdę filmową”.

     Atmosfera lekcji była przyjazna i sprzyjała osiągnięciu zamierzonych celów przez nauczyciela. Uczniowie na koniec zajęć na prośbę nauczyciela ocenili swoje zaangażowanie podczas lekcji proponując ocenę za swoją pracę. Nauczyciel podziękował uczniom za wspólnie przeprowadzone zajęcia.

 

Marzena Dudela

Z wizytą u szkutnika

 

 

 

      W czerwcowy, upalny dzień grupa wychowanków MOS w Solcu nad Wisłą skorzystała z zaproszenia prezesa „Stowarzyszenia Przyjaciół Solec nad Wisłą” i  udała się najpierw w okolice Rzeczniowa, a następnie przejechała do Józefowa w województwie lubelskim. Głównym celem wyjazdu była obserwacja pracy w tartaku, gdzie przygotowywano materiał do budowy nowych łodzi. Jedna z nich będzie przeznaczona dla naszych wychowanków. Nie możemy się doczekać finału budowy, by móc wybrać jej nazwę. Łodzie będą wykorzystywane podczas ćwiczeń i udziału w Wielkich Królewskich Regatach Wiślanych, które co roku odbywają się jesienią w Kłudziu. Podczas wyjazdu wychowankowie poznali  unikatowy zawód szkutnika. Jak się okazało młodzież  po raz pierwszy spotkała się z tym pojęciem. Dowiedzieli  się, że szkutnik to: osoba zajmująca się budową i naprawą łodzi. Dawniej  człowiek specjalizujący się w wykonywaniu szkut (niewielkiego statku żaglowego z jednym masztem). Natomiast szkutnictwo to budowanie lub naprawa przez rzemieślników, przemysłowo albo amatorsko małych statków wodnych: łodzi, jachtów lub kutrów z drewna lub tworzyw sztucznych.

      Dziękujemy za zaproszenie. Dzięki współpracy ze stowarzyszeniem będziemy mogli w dalszym ciągu popularyzować i rozwijać zainteresowania wioślarskie.

 Kamil Madej

Jak nie czytam jak czytam

 

 

 

„Książko, najwierniejszy towarzyszu w podróży życia, milczący w nieszczęściu, gadatliwy w radości – mówiący tylko wtedy, gdy się słuchać pragnie – jesteś jednym z najcenniejszych darów, jaki nam bogowie zasłali na ten padół!" 

Jarosław Iwaszkiewicz 

 

 

 

     Nasi młodzi miłośnicy książek wzięli udział w IV edycji ogólnopolskiej akcji czytelniczej „ Jak nie czytam, jak czytam”. Młodzież MOS z Szymanowa i Solca nad Wisłą 7 czerwca 2019 r. udała się do soleckiego parku, by tam oddawać się przyjemności wędrowania po świecie literatury. Do akcji przystąpiło 26 uczniów, którzy pod opieką pań: Izabeli Mgłosiek, Anny Kowaleczki, Sabiny Ciepielwskiej oraz Iwony Krupy, mogli w spokoju czytać swoje książki.

     Dzięki tej inicjatywie wychowankowie  kształtowali wrażliwość estetyczną poprzez aktywny odbiór dzieła literackiego. Wspólne wyjście było doskonałą okazją do integracji z lokalną społecznością, przyczyniło się również do nauki kulturalnego zachowania w miejscach publicznych i wzmocnienia więzi koleżeńskich.

 

 

                                                                                                         

Izabela Mgłosiek

III Mistrzostwa Polski MOS-ów

 

 

 

       W dniach 30,31 maja 2019 r. odbyły się III Mistrzostwa Polski Mos-ów w Warszawie których uczestnikiem byli wychowankowie MOS w Solcu nad Wisłą.  Na 12 drużyn uczestniczących w turnieju nasi wychowankowie zajęli 7 miejsce. Turniej prowadzony był w myśl ducha zasady fair play.  Nasi wychowankowie godnie reprezentowali nasz ośrodek w tych rozgrywkach bardzo dobrze się przy tym bawiąc. Mało tego gościem tych mistrzostw był znany raper Wujek Samo Zło, który często rozmawiał z uczestnikami, a zrobione z nimi zdjęcia zamieścił na swoim profilu na instagramie co wzbudziło wiele radości wśród naszych wychowanków. A MY wyjechaliśmy ze stolicy z nadzieją na podium w przyszłym roku.-:)

 

 

Jakub Cieciura

Wycieczka do Bałtowa

 

 

 

      W dniu 18 maja 2019r. z grupą wychowanków wybraliśmy się na wycieczkę do Bałtowa na zaproszenie Stowarzyszenia „Krzemienny Krąg”. Wychowankowie zwiedzili Park Jurajski. Następnie obyło się ognisko integracyjne zorganizowane przez Stowarzyszenie wraz z innymi grupami które przybyły. Największym zainteresowaniem cieszyło się Miasteczko Miniatur. Ta wycieczka była bardzo ciekawa i pasjonująca. Był to dzień niezapomnianych wrażeń.

 

                                                                                                                        Michał Kosiński

 

Wieczór "Dla Ciebie Mamo"

 

 

 

 

      Po raz kolejny korzystając z zaproszenia Wójta Gminy Solec nad Wisłą i Gminnego Ośrodka Kultury, nasi wychowankowie: Wiktoria Kamińska, Weronika Kaczorowska, Dominika Woźna i Jakub Zakrzewski wzięli udział w koncercie dedykowanym wszystkim mamom. Występ odbył się 23 maja w GOK w Solcu nad Wisłą. W naszym repertuarze znalazł się „Psalm dla ciebie” Piotra Rubika i piosenka „Cudownych rodziców mam” Urszuli Sipińskiej. Utwór „River floks In you” Yiruma w wersji instrumentalnej pięknie i wzruszająco zagrał Jakub. Uczniowie przygotowywali się do występu pod opieką pani Izabeli Mgłosiek. Program artystyczny oglądali mieszkańcy Gminy Solec, a także nasi wychowankowie MOS. Spotkanie i integracja z lokalną społecznością to wspaniała okazja do kontynuowania tradycji wspólnego śpiewania oraz rozwijania poczucia więzi rodzinnych. Utalentowani młodzi wykonawcy za udział w imprezie dostali z rąk Wójta Gminy podziękowanie oraz słodkie upominki od Pani Kierownik GOK-u.

 

Izabela Mgłosiek

Święto Konstytucji 3 maja

 

 

 

„Maj – rocznica pięknych serc,

Maj – rocznica wielkich myśli.

Tym, co dawno przeminęli,

Hołd składają ci, co przyszli.

(...)

Tym, co w Polsce dali myśl,

Aby stworzyć cud majowy,

Cześć z oddaniem złóżmy dziś,

Przed pamiątką chyląc głowy.”

                          

               „ Trzeci Maj” Michał Arct

 

            W bieżącym roku przypada 228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju, gdyż jest dowodem, iż prawdziwi Polacy – patrioci próbowali pod koniec XVIII wieku ratować Rzeczpospolitą przed upadkiem. Chcieli zreformować nasze państwo i wiedzieli, jak tego dokonać, gdyż pierwsza polska konstytucja zawierała nowatorskie i radykalne postanowienia.

            Zgodnie z tradycją naszego ośrodka to ważne wydarzenie uczciliśmy uroczystym apelem. Uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz kl. I a szkoły branżowej w krótkim montażu słowno-muzycznym przedstawili wiersze i pieśni poświęcone majowej konstytucji z 1791 roku. Pomocna w przybliżeniu uczniom sytuacji politycznej w Polsce i Europie, przypomnieniu nazwiska twórców konstytucji, jej najważniejszych postanowień, okazała się prezentacja multimedialna. Akademia była  dla uczniów prawdziwą lekcją historii i patriotyzmu.

 

 

Agnieszka Kula - Kasprzycka

Konkurs plastyczny „Holokaust – Pamiętamy”

 

 

 

      Holokaust – słowo, które kryje w sobie straszną i tragiczną treść. Dosłownie oznacza ono „całopalenie”, czyli ofiarę hekatomby. W ogóle zaś odnosi się ono do zagłady i martyrologii Żydów europejskich dokonanej przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.

     W ramach obchodów Dni Pamięci Ofiar Holokaustu w miesiącu kwietniu 2019 r. został ogłoszony w naszej szkole konkurs plastyczny pod nazwą „Holokaust – Pamiętamy”. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie konkursu były: Agata Zawadzka, Anna Kowaleczka,  Iwona Serafin, Kamil Patynowski.

      W konkursie wzięli udział uczniowie klas trzecich gimnazjum, klas ponadgimnazjalnych oraz uczniowie klasy 7 i 8 szkoły podstawowej.

Jury wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce: Alan Błażejczyk oraz Rafał Ignaczak z kl. III A gimnazjum

II miejsce: Grzegorz Augustyn (kl. III A) oraz Dżesika Paździor (kl. VII)

III miejsce: Wanesa Biłgorajska (kl. VIII) i Kornelia Bergandy (kl. IIIA)

 

 Anna Kowaleczka

 

 

Konkurs „Najpiękniejsza Kartka Wielkanocna w Języku Niemieckim”

 

 

 

        Dnia 11. 04. 2019 r. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą odbył się konkurs na „Najpiękniejszą Kartkę Wielkanocną w Języku Niemieckim”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas: VII i VIII Szkoły Podstawowej, III Gimnazjum i Szkoły Branżowej. Swoje umiejętności zaprezentować mógł każdy, kto tylko chciał się pochwalić swoimi zdolnościami plastycznymi. Każdy z uczestników konkursu mógł wykonać jedną Kartkę Wielkanocną z życzeniami w Języku Niemieckim.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce: Weronika Klimek

II miejsce: Rafał Ignaczak

III miejsce: Dżesika Paździor

       Zwycięscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Celem konkursu było rozbudzenie w uczniach chęci do nauki języków obcych, a w szczególności języka niemieckiego.

 

           

                                                                                                                                 Aneta Gębska

Wystawa fotografii

 

 

 

       To już kolejny raz, kiedy nasi uczniowie pod opieką pań: R. Połowin i A. Gębskiej wybrali się do Publicznej Biblioteki w Lipsku. Tym razem, w dniu 08.04.2019r. młodzież pojechała zobaczyć wystawę fotografii Stanisława Dulnego. Pasjonuje się on fotografią reporterską, portretową oraz wykonuje zdjęcia podczas wydarzeń sportowych. Jego fotografie możemy zobaczyć w „Gazecie Ostrowieckiej”, jak również na ostrowieckich portalach internetowych. Są również materiałem dla historyków i regionalistów.

       Podczas spotkania uczniowie nie tylko podziwiali fotografie/zdjęcia wystawowe, ale także dowiedzieli się, na czym polega fotografia reporterska. Pan Zbyszek, kierownik biblioteki opowiedział o autorze wystawy oraz o innych znanych fotografach tej dziedziny, m.in. o Adamie Lachu i Henrim Cartier - Bresson. Najwięcej zainteresowania wśród młodzieży wzbudziły zdjęcia, które pan Zbyszek wyświetlał podczas wykładu.

      Wizytę zakończyliśmy wypożyczeniem książek z bibliotecznego księgozbioru. Każdy znalazł ciekawą pozycję dla siebie. Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze.

 

Renata Połowin

 

Pamięć nie dała się zgładzić…

 

 

       79 lat temu potajemnie, strzałem w tył głowy uśmiercono kilkadziesiąt tysięcy naszych oficerów, kwiat polskiej armii i zakopano pod ziemią. Z tej okazji w poniedziałek 8 kwietnia 2019 roku w naszym ośrodku miała miejsce akademia upamiętniająca to straszne wydarzenie. Zbrodnia w Lesie Katyńskim przez dziesiątki lat była przypisana niewłaściwym sprawcom - Niemcom, podczas gdy dokonali jej Sowieci. Po latach prawda ujrzała jednak światło dzienne. Młodzież, pod kierunkiem pani Marzeny Dłużewskiej i pani Marioli Wielickiej, przygotowała montaż słowno-muzyczny, utwory poetyckie dotykające tej smutnej tematyki, przerywane historyczną narracją i utworami wokalnymi. Cała oprawa miała przywołać nastrój zadumy nad tamtymi wydarzeniami. W scenariusz akademii wkomponowane zostało też wspomnienie o tragicznej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

    Obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej to lekcja historii    i patriotyzmu dla nas wszystkich. Podczas uroczystości przede wszystkim oddajemy cześć wszystkim pomordowanym, szacunek rodzinom, których bliscy zginęli i hołd tym, którzy przeżyli.
Taka historia musi przetrwać!

 

Marzena Dłużewska

Spektakl MUR

 

 

 

     W dzisiejszym świecie młodzież większą część czasu spędza przed ekranem telefonu, komputera lub telewizora. Spektakle teatralne, wizyty w teatrze są dla nich czymś obcym, nieznanym. Dlatego, chcąc zachęcić ich do obcowania ze sztuką, w dniu 28 marca 2019r. panie: A. Gębska i R. Połowin zabrały młodzież do Lipskiego Centrum Kultury na premierę spektaklu „MUR”. Wykonawcami sztuki byli nastoletni aktorzy grupy teatralnej "Dzień za Dniem". Przedstawili oni bardzo ważny aspekt współczesnego świata, jakim są relacje międzyludzkie. Aktorzy pokazali w jaki sposób postępujemy wobec innych i do czego to może doprowadzić. Doskonała gra aktorów świetnie współgrała z efektami dźwiękowymi.

       Spektakl choć był krótki, to bardzo się podobał naszej młodzieży. Chwilami naprawdę chwytał za serce i pozostawiał wiele do przemyślenia. Bez wątpienia pobudził nie jedną osobę do refleksji wobec siebie oraz osób, którymi się otacza. Słuchajmy tego co inni mają do powiedzenia. Mówiąc, nie nauczymy się tak naprawdę niczego, a nie dopuszczając innych do głosu możemy stracić bardzo wiele. Każdy spotkany człowiek jest naszym nauczycielem…

 

Renata Połowin

Poezja nie służy ułatwianiu życia ludziom

 

 

 

„Poezja nie służy ułatwianiu życia ludziom.

Otwiera im oczy na pewne aspekty istnienia”

 

Jacek Kaczmarski

 

 

      Po raz kolejny wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, pod opieką p. Izabeli Mgłosiek, wzięli udział w inicjatywie zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę w Solcu nad Wisłą. Tym razem był to „Światowy Dzień Poezji”, który przypada na 21 marca.  W zajęciach przygotowanych  przez panią kierownik biblioteki gminnej  uczestniczyli  uczniowie ze szkoły podstawowej, branżowej i gimnazjum. Wszyscy w skupieniu i z uwagą  słuchali nastrojowych utworów poezji śpiewanej. Doskonalili swoją technikę czytania poprzez   prezentację  wierszy najwybitniejszych poetów polskich. Dokonywali interpretacji  tekstów pisanych wierszem z odpowiednią intonacją oraz rozpoznawali utwory wybranych poetów.

      Spotkanie w bibliotece stało się wspaniałą okazją do kształtowania nawyków kulturalnego zachowania się naszej młodzieży w miejscach publicznych. Służyło również integracji wychowanków MOS z lokalną społecznością.

 

 

 

 

Nauczyciel – bibliotekarz

Izabela Mgłosiek

I Dzień Wiosny

 

 

 

     „Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno Ciebie pożegnamy, Wiosnę przywitamy”. Takim okrzykiem nasi uczniowie 21 marca pożegnali zimę i powitali wiosnę. Obchody rozpoczęli od pokazu mody. Po godzinie 14.00 wszyscy zebrali się na stołówce i pod kierunkiem wychowawców: W. Zarzyckiej, I. Serafin oraz R. Połowin młodzież zaprezentowała stroje ukazujące kobietę w różnych obliczach. Następnie w atmosferze dobrej zabawy udali się na przemarsz po najbliższej okolicy ze słomianą kukłą – Marzanną. Na zakończenie tego barwnego dnia, wszyscy zebrali się wokół ogniska, by zjeść upieczoną kiełbaskę. Posiłek na powietrzu smakował wyśmienicie.

    Powitanie wiosny było niezwykle barwne i wesołe. Pogoda i humory dopisywały. Impreza ta zintegrowała społeczność, wytworzyła poczucie wspólnoty, ale przede wszystkim była świetną zabawą.

 

 Renata Połowin

,,Kocham moją Ojczyznę " XVI Diecezjalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej

 

 

      ,,Kocham moją Ojczyznę " to XVI Diecezjalny Konkurs Pieśni  i Poezji Patriotycznej, który odbył się 15 marca 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Solcu nad Wisłą. Organizatorami konkursu był Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej oraz Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej. Głównym celem konkursu był wzrost świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków, pogłębianie ich miłości do Ojczyzny, znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśniach patriotycznych.

     Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Solcu nad Wisłą  reprezentowany  był  przez  zespół ,, Małe marzenia" w składzie: Dominika Woźna, Patrycja Jurek, Wiktoria Kamińska i Jakub Zakrzewski.  Uczniowie zaśpiewali  piosenkę ,,Miejcie nadzieję ", która zapewniła im  II  miejsce w kategorii zespoły.

       Zwycięski zespół otrzymał  nagrody oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczył ks. dr Krzysztof Maj i Wójt Gminy Solec nad Wisłą  - Marek Szymczyk.

 

 

                                                                             Agata Zawadzka

Koncert „Viva Espania”

 

 

     W dniu 09.03.2019r. młodzież naszego ośrodka pod opieką W. Zarzyckiej, A. Gębskiej i R. Połowin uczestniczyła w widowisku muzycznym zorganizowanym przez Lipskie Centrum Kultury z okazji Dnia Kobiet. Koncert pt. „Viva Espania”  z udziałem Magdaleny Krzysztoforskiej-Baucher, Dawida Baucher, Ryszarda Wróblewskiego, Anny Barańskiej-Wróblewskiej, Any Kipshidze i Eduardo Bablidze oraz zespołu Romantica był wspaniałym przeżyciem. Wielcy wykonawcy o pięknych, mocnych głosach tenoru i sopranu  współgrając z orkiestrą wprowadziły młodych widzów w świat rytmów hiszpańskich, włoskich i polskich. Uczniowie wszystkich utworów słuchali z zachwytem. Niewątpliwie było to przyjemne uczucie dla ducha. Jednak, największe wrażenie wywarł na nich taniec solistów baletowych Any Kipshidze i Eduardo Bablidze.  

    Tamten wieczór z pewnością pozwolił naszym uczniom przenieść się w świat prawdziwej sztuki. Większość z nich była po raz pierwszy na tego typu koncercie. Na koniec młodzi widzowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z artystami. Ten koncert na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Renata Połowin

Wyjazd do Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku

 

 

 

       W dniu 04.03.2019r. uczniowie MOS w Solcu nad Wisłą wraz z opiekunami R. Połowin i A. Gębską wybrali się do Publicznej Biblioteki w Lipsku. Celem wyjazdu było obejrzenie wystawy Józefa Grzegorza Michałka zatytułowanej „Pod kreską”. Prace tego artysty prezentowane były na wystawach w Polsce i za granicą m. in. we Włoszech, Rosji, Niemczech i USA.

      Po przybyciu na miejsce, pan Zbyszek, kierownik biblioteki przywitał nas i oprowadził po „Galerii między pułkami”, opowiadając o artyście i jego wystawie. Podczas wizyty, Pan Zbyszek przybliżył nam także tematykę audiobooków. Uczniowie dowiedzieli się m. in., co to są audiobooki i gdzie mogą je znaleźć. Z dużym zainteresowaniem słuchali fragmentów prezentowanych książek. Na koniec wszyscy wychowankowie wypożyczyli książkę. Żegnając się, zapowiedzieli kolejną wizytę…

 

Renata Połowin

Dzień kobiet

 

 

 

 

Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów. 
P. de Brantome

 

 

      Dzień Kobiet jest doskonałą okazją do okazania PANIOM, ile znaczą w życiu każdego mężczyzny. Choć niekiedy trudno im się do tego przyznać, to jednak zdają sobie sprawę, że świat bez Kobiet byłby smutny, nudny i nijaki.

     8 marca o godzinie 11.30 również w naszym ośrodku odbył się apel z okazji Dnia Kobiet, przygotowany przez wychowanków pod kierunkiem pań: I. Krupy, R. Połowin, A. Węgorowskiej, A. Kuli-Kasprzyckiej oraz I. Serafin.  Humorystyczne przedstawienie pt.: ,,Kobieta w oczach mężczyzny” przygotowali członkowie koła teatralnego pod kierunkiem pań: I. Krupy i I. Serafin. Młodzi aktorzy w zabawny sposób pokazali jak nas widza mężczyźni. Wszystkie kobiety i te duże i te mniejsze otrzymały drobne upominki wykonane własnoręcznie przez chłopców na zajęciach socjoterapii, były także serdeczne życzenia dla wszystkich pań. Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor B. Kopcińska, która podziękowała za piękny występ i dekoracje.

 

 

                     Iwona Serafin

Koncert „Zacznij od Bacha – Zbigniew Wodecki Tribute Band”

 

 

 

      Nasi uczniowie wraz z opiekunami W. Zarzycką i R. Połowin kolejny raz uczestniczyli w wydarzeniu kulturalnym organizowanym przez Lipskie Centrum Kultury. W dniu 17.02.2019r. wybrali się na koncert zatytułowany „Zacznij od Bacha – Zbigniew Wodecki Tribute Band”.

       Podczas występu artyści z Krakowa zaprezentowali utwory Zbigniewa Wodeckiego od roku ’76, przez ’86, ’95 aż do dziś, w tym też oczywiście najbardziej znane piosenki: "Pszczółka Maja", "Lubię wracać tam gdzie byłem" czy "Zacznij od Bacha". Wspaniali muzycy zapewnili duchową ucztę, dzięki której młodzi widzowie relaksowali się i delektowali pięknem nastroju każdego utworu.

       Po koncercie wykonawcy pokazali naszej młodzieży sprzęt muzyczny i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Wyjazd należy uznać za udany.

 

Renata Połowin

Muzyczny Festiwal Wartości

 

 

 

 

     2 marca 2019 roku odbył się Muzyczny Festiwal Wartości w Radomiu, który stanowi cześć Projektu Campus Misericordiae. Przedmiotem prezentacji  Festiwalu były piosenki, które w swojej treści niosły takie wartości jak: godność osoby, rodzina, przyjaźń, wartość życia oraz relacje międzyludzkie. Celem Festiwalu było kształtowanie wrażliwości na kulturę, pobudzenie do odkrywania i rozwijania talentów i zdolności.

     Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Solcu nad Wisłą  reprezentowany  był  przez zespół ,,Małe Marzenia" w składzie: Jakub Zakrzewski, Dominika Woźna, Marta Krowiak i Weronika Kaczorowska. Wychowankowie wykonali dwa utwory: ,,Do kołyski" z repertuaru grupy Dżem oraz utwór ,,Żyj" Roksany Węgiel - zdobywając podwójne wyróżnienie. Uczniowie byli przygotowywani w ramach koła muzycznego, prowadzonego  przez Agatę Zawadzką i Annę Kowaleczka.  Muzyczny Festiwal Wartości to rozwijanie własnych talentów i zdolności wokalnych, ale również nawiązanie nowych znajomości z wychowankami innych Ośrodków. 

                                                                                  

                                                                               Agata Zawadzka

Wizyta duszpasterska w MOS

 

 

 

,, Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich "

                                                        ( Mt 18,20)

             

 

     Dnia 25 stycznia 2019 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą odbyła się uroczysta kolęda z udziałem księdza proboszcza dr Krzysztofa Maja, dyrekcji, wychowanków, nauczycieli, wychowawców, pracowników obsługi oraz zaproszonych gości: Marii Węgrzeckiej, Romualda Kowaleczko, Józefa Sosnowskiego i Kazimierza Czerwonki.

     Po uroczystym przeczytaniu fragmentu z Pisma Świętego - ksiądz proboszcz kropiąc wszystkich zebranych, życzył  zdrowia, szczęścia, wszelkich łask od Boga oraz opieki Matki Bożej. Uroczystość dopełniła pastorałka  ,,Maleńka miłość", którą zaśpiewała nasza wychowanka Dominika Woźna. Dekoracja, wystrój i oprawa muzyczna  została przygotowana przez : Agatę  Zawadzką, Agnieszkę Sochaj i Annę Kowaleczka.

                                                                           

                                                                             Agata Zawadzka

 

WOŚP 2019

 

 

       Grupa wolontariuszy z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą po raz kolejny wzięła udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W dniu 13.01.2019 r. wraz z opiekunami koła wolontariatu i panią Anetą Gębską zbieraliśmy datki na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych oddziałów dziecięcych. Akcję rozpoczęliśmy jeszcze w ośrodku, gdzie wraz z kolegami i koleżankami do puszek wrzuciliśmy część naszego kieszonkowego. Następnie pojechaliśmy kwestować ulicami Solca i Lipska. Pełni zadowolenia i dumni, że możemy komuś pomóc, zbieraliśmy pieniądze do późnego popołudnia.

       Na zakończenie tego wspaniałego dnia wspólnie z innymi wolontariuszami podziwialiśmy rozbłyskujące na rynku Lipska „światełko do nieba”. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tegoroczną zbiórkę pieniędzy na rzecz WOŚP.

                                                                                            

 

 

  Uczeń: Sebastian Kłak

Dizajn – działaj kreatywnie, pokaż swoją pasję

 

 

 

     „Dizajn – działaj kreatywnie, pokaż swoją pasję” – konkurs organizowany przez Lipskie Centrum Kultury, którego zadaniem było zaprojektowanie i własnoręczne wykonanie bluzek. Liczyło się wszystko: oryginalność, funkcjonalność, dobór kolorystyczny i wygląd estetyczny.

      Nasi uczniowie: Natalia Kujawska, Sylwia Kremer, Rafał Ignaczak i Sebastian Kłak również wzięli udział w tym konkursie. Pod okiem wychowawców: Renaty Połowin i Iwony Serafin wykonali niepowtarzalne koszulki z różnych materiałów: począwszy od tradycyjnych - z materiału, po koszulki z worka na śmieci i polipropylenowego.  Do ich ozdobienia użyli m. in. plastikowe korki z butelek, folię aluminiową i wiele innych materiałów, które w codzienności służą do innych celów lub uważane są za śmieci. Ich pomysłowość nie znała granic. Dzięki temu wszyscy zakwalifikowali się do drugiego etapu, gdzie zaczęły się prawdziwe eliminacje. Prace zostały umieszczone na fanpage LCK i oceniane przez internautów. Lików przybywało z godziny na godzinę, każdy z niecierpliwością  i determinacją śledził swój wynik… I wreszcie nadszedł koniec głosowania.

       Ostatecznie Natalia Kujawska zajęła trzecie miejsce, a pozostali otrzymali wyróżnienie. Gratulujemy! Tak naprawdę wszyscy jesteście zwycięzcami. Wasza kreatywność, zaangażowanie i umiejętności zaskoczyły niejedną osobę.

 

Renata Połowin

 

 

 

 

Wyjazd na lodowisko do Lublina

 

 

 

 

      Dnia 27 grudnia 2018 roku 3 osobowa grupa wychowanków, która spędzała przerwę świąteczną w Ośrodku wyjechała wraz z wychowawcą do Lublina na Lodowisko „Icemania”. Okazało się, że pomysł był trafiony, bo wszyscy uczestnicy byli zadowoleni. Przygotowanie się do wyjścia na lód zajęło nam trochę czasu. Trzeba było wypożyczyć łyżwy i dopasować do swojego rozmiaru buta, co nie każdemu udało się za pierwszym razem. Gdy wszyscy byliśmy gotowi, postanowiliśmy wejść na taflę. Można było zaobserwować, że niektórzy, bardziej obeznani z tą formą aktywności lub ci, którzy jeżdżą na rolkach, świetnie radzili sobie pod względem techniki i umiejętności. Jednym słowem mówiąc była to prawdziwa frajda. Zmarznięci uczestnicy podziękowali za wyjazd, powróciliśmy do MOS na ciepły posiłek i gorącą herbatę.

 

Michał Kosiński

EKOsong

 

 

 

 

     W dniu 4 grudnia 2018 roku na sali widowiskowej Lipskiego Centrum Kultury po raz 16 odbył się Przegląd Twórczości Ekologicznej „EKOSONG”. Organizatorem imprezy było Lipskie Centrum Kultury oraz Lokalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lipsku. Przegląd miał charakter konkursowy. Uczestnicy zaprezentowali się w czterech kategoriach wiekowych. Występy artystyczne uczniów oceniała powołana przez organizatora komisja w składzie:

– przewodnicząca Marzena Odzimek -Jarosińska – teatrolog
– Jakub Szymański – muzyk
– Barbara Jach – podinspektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta i Gminy w Lipsku.

   Jury brało pod uwagę m.in.: interpretację, walory głosowe oraz zawartość treści ekologicznych i przyrodniczych w prezentowanym repertuarze. W kategorii soliści w konkursie wzięła udział Katarzyna Malesa z piosenką „Otwórz serce”. W kategorii zespoły wokalne – MOS w Solcu nad Wisłą reprezentował zespół „Małe marzenia” w składzie: Katarzyna Malesa, Dominika Woźna i Jakub Zakrzewski (akompaniament). Młodzież zaprezentowała utwór – „Czas na uczy pogody”, który zapewnił im zwycięstwo w swojej kategorii wiekowej. Uczniowie otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe oraz pamiątkowy puchar. Wychowankowie przygotowywani byli pod kierunkiem pani Anny Kowaleczka oraz pani Agaty Zawadzkiej.

Gratulujemy i życzymy  dalszych sukcesów!

 

 

Anna Kowaleczka

Andrzejki w Przedszkolu

 

 

 

       Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Chcąc przybliżyć zwyczaje tego ludowego wydarzenia, nasi wychowankowie pod opieką W. Zarzyckiej i R. Połowin w dniu 29.11.2018r. wybrali się z wizytą do Przedszkola w Solcu nad Wisłą. Nasze spotkanie rozpoczęło się od przeczytania bajki o Kubie i Bubie Grzegorza Keasdepke. Następnie dzięki przygotowanym przez Kasię, Dominikę i Maćka wróżbom dzieci dowiedziały się, co ich czeka w niedalekiej przyszłości i jak na imię będzie miał ich przyszły wybranek serca. Był także wyścig bucików i wróżby związane z wyborem przyszłego zawodu. Między wróżbami przedszkolaki wypowiadały magiczne zaklęcie, dzięki któremu ich przepowiednie nabierały jeszcze większej mocy. Na zakończenie przedszkolaki zaprosiły nas do wspólnej zabawy tanecznej. Radości nie było końca.

 

 

 Renata Połowin

Andrzejki

 

 

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”.

ANDRZEJKI 2018

 

        Cudowny,  jedyny wieczór w roku,  kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode dziewczyny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Chłopcy, ciekawi co ich spotka, organizowali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. 

Nasze andrzejki  odbyły się 1 listopada  w MOS w Solcu nad Wisłą. Były  wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie wyrazem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby przygotowane pod kierunkiem pań: Renaty Połowin, Izabeli Mgłosiek, Wandy Zarzyckiej, a przeprowadzone przez nasze wychowanki – wróżki, pobudzały wyobraźnię, uczyły kreatywności, pozwalały oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Wychowankowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Największym powodzeniem cieszyły się ciasteczka z przepowiednią. Uzupełnieniem andrzejkowej zabawy była dyskoteka. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. 

       Wspólne zabawy i dyskoteka były wspaniałą okazją do integracji społeczności uczniowskiej. Wszyscy wierzymy, że spełni nam się to, co wywróżyliśmy sobie tego magicznego wieczoru.

 

 

Izabela Mgłosiek

Konkurs pięknego czytania w Języku Niemieckim

      Dnia 7. 12. 2018 r. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą odbył się konkurs „Pięknego czytania w Języku Niemieckim”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas: VII i VIII Szkoły Podstawowej, III Gimnazjum i Szkoły Branżowej. Swoje umiejętności zaprezentować mógł każdy, kto tylko chciał się pochwalić piękną wymową języka niemieckiego. Każdy z uczestników konkursu czytał jedną bajkę spośród trzech możliwych do wyboru ( Rotkäppchen – Czerwony kapturek, Hänsel und Gretel – Jaś i Małgosia, Aschenputtel – Kopciuszek) przed 3-osobową komisją.

Poziom umiejętności czytelników okazał się dość wysoki, a laureatami konkursu zostali:

I miejsce: Kornelia Bergandy

II miejsce: Rafał Ignaczak

III miejsce: Katarzyna Piątek

Zwycięscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Celem konkursu było rozbudzenie w uczniach chęci do nauki języków obcych, a w szczególności języka niemieckiego.

 

                       

                                                                                                                                 Aneta Gębska

Stypendysta Polish Orphans Charity

 

 

 

      Nasz wychowanek Kuba Zakrzewski znalazł się wśród wyróżnionych z województwa mazowieckiego i otrzymał stypendium kanadyjskiej fundacji dla dzieci uzdolnionych. Wsparcie od kanadyjskiej Polonii ma pomóc w szlifowaniu umiejętności młodych ludzi z talentami. Stypendium może być wydane na zakup potrzebnego im sprzętu, materiałów, ale także na opłatę szkoleń, czy warsztatów, itp. Kuba Zakrzewski postanowił, że pieniądze przeznaczy na zakup sprzętu muzycznego.

     Kuba odkąd u nas przebywa staruje w różnych regionalnych konkursach muzycznych oraz uświetnia graniem wszystkie uroczystości ośrodkowe i gminne. W konkurach Eko- Song zdobywa corocznie tytuł laureata w eliminacjach regionalnych.

    

                                                                                                      

                                                                                                                                    Urszula Maciąg

 

 

ABC Fryzjer

 

 

       W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą w Szkole Branżowej I Stopnia o profilu fryzjer pod opieką nauczycielek przedmiotów zawodowych Pani Marzeny Dudeli oraz Karoliny Główki dnia 23.11.2018 roku o godzinie 10 odbyła się druga edycja konkursu teoretycznego „ABC Fryzjer”. Do uczestnictwa przystąpiły klasy Ia i IIa. W czasie 45minut przyszli adepci fryzjerstwa mieli do rozwiązania test konkursowy, który składał się z 55 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru, sprawdzających wiedzę i znajomość terminologii w branży zawodowej fryzjer, podstaw i bezpieczeństwa pracy fryzjera oraz technik fryzjerskich.

      Celem konkursu było promowanie wśród uczniów postawy odpowiedzialności za proces samodzielnego uczenia się, motywowanie uczniów do nauki przedmiotów teoretycznych w zawodzie fryzjer, ze szczególnym naciskiem na  znajomość słownictwa zawodowego  i pogłębianie wiadomości o zawodzie fryzjer, stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia swoich umiejętności  teoretycznych we  współzawodnictwie z innymi uczniami szkoły, rozwijanie uzdolnień uczniów, podniesienie samooceny uczniów. Po sprawdzeniu arkuszy konkursowych zostały wyłonione trzy pierwsze miejsca.

Nagrodzeni to:

I miejsce-  Natalia Dębska uczennica kl. Ia

II miejsce- Alicja Grudzień uczennica kl. Ia

III miejsce ex aequo- Dominika Woźna i Dawid Kołacki uczniowie kl. Ia

      Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy uczestnikom którzy brali udział w konkursie, życzymy dalszych sukcesów oraz zapraszamy za rok.

 

Dudela Marzena

 

Próbna ewakuacja w MOS – Solec nad Wisłą

 

 

    W dniu 22 listopada 2018 roku r. w trosce o bezpieczeństwo wychowanków naszej placówki przeprowadzona została próbna ewakuacja, której głównym celem było zapoznanie uczniów i pracowników ośrodka z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Sygnał do ewakuacji dał alarmowy 3 – krotny dzwonek szkolny. Uczniowie nauczyciele i pracownicy zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek ośrodka, przedostali się dostępnymi drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym było boisko szkolne.

      Na boisku nauczyciele złożyli meldunek prowadzącej ewakuację pani dyrektor Bożenie Kopcińskiej. Próbny alarm ewakuacyjny obserwował pracownik  Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Cała akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw.  Alarmy próbne  przygotowują nas do zachowania odpowiedniego postępowania podczas prawdziwej ewakuacji na wypadek pożaru lub innego zagrożenia. Przeprowadzona akcja była potwierdzeniem, że wszyscy wiedzą, jak się zachować w takich sytuacjach.  

 

     

  Kamil Madej

Śpiewnik Seweryna Krajewskiego

 

 

 

„Nieszczęśliwy człowiek, który nie ma w sobie muzyki lub którego

nie wzrusza harmonia pięknych akordów”.

William Shakespeare

 

    Od zarania dziejów mówi się, że muzyka ma ogromny wpływ na życie człowieka. Łagodzi obyczaje, przyspiesza rozwój, dodaje siły, inspiruje, przywraca porządek i ład. Krótko mówiąc nadaje barwy naszemu życiu.

    By nabrać tych barw w dniu 18 października 2018 r. uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą pod opieką Pani Wandy Zarzyckiej i Renaty Połowin wybrali się do Lipskiego Centrum Kultury na koncert pt. „Śpiewnik Seweryna Krajewskiego”. Odtwórcą znakomitych tekstów i muzyki tego wspaniałego kompozytora był zespół Ambitus Band. W czasie koncertu młodzież wysłuchała najpiękniejsze utwory Seweryna Krajewskiego od czasów Czerwonych Gitar, poprzez jego twórczość solową,
w tym utwory znane z filmów oraz napisane przez niego dla innych artystów m.in. dla Agnieszki Osieckiej i Maryli Rodowicz.

   Melodyjne kompozycje z charakterystyczną dla kompozytora słowiańską nutą refleksji, wzbudziły w młodych widzach sentyment. Uczniowie przekonali się, że wyjazd na koncert to wspaniałe muzyczne przeżycie i z niecierpliwością oczekują kolejnego występu.

 

Renata Połowin

Jan Paweł II - w naszej pamięci

 

 

 

 

      Konkurs szkolny ,,Jan Paweł II w naszej pamięci"  odbył się 23.11.2018 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o Janie Pawle  II. W konkursie wzięli udział uczniowie klas:  III Gimnazjum, VIII Szkoły Podstawowej i I Szkoły Branżowej.

Uczniowie byli przygotowywani przez:  Agatę Zawadzką, Kamila Patynowskiego i Pawła Bińka. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce: Mateusz Łukasik

II miejsce: Dominika Woźna

III miejsce: Katarzyna Malesa

    Ogłoszenie wyników odbyło się  30.11.2018 roku, laureatom wręczono imienne dyplomy i nagrody. Zorganizowanie konkursu cieszyło się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony młodzieży. Podopieczni mogli przypomnieć sobie postać  Jana Pawła II - wielkiego Papieża i naszego rodaka.

 

                                                                                           Agata Zawadzka

Dla Ojczyzny - wieczór piosenki i piesni patriotycznej w GOK w Solcu nad Wisłą

 

 

 

 

,, Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg  

             pokoleń, by przekazać innym wspólne dobro  - Ojczyznę"

                                                                                          Jan Paweł II

 

       Dnia 13 listopada 2018 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Solcu nad Wisłą  odbył się wieczór piosenki i pieśni patriotycznej  Dla Ojczyzny  z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości z udziałem uczniów szkół z PSP w Pawłowicach, NSPzOP w Przedmieściu Dalszym, PSP w Solcu nad Wisłą,  MOS w Solcu nad Wisłą, ZSP w Solcu nad Wisłą i  zespołu śpiewaczego ,,Powiślacy". Organizatorami wieczoru pieśni i poezji patriotycznej był Wójt Gminy Solec nad Wisłą - Marek Szymczyk i Gminny Ośrodek Kultury w Solcu nad Wisłą.

      Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Solcu nad Wisłą  reprezentowany  był  przez Martę Krowiak i Weronikę Kaczorowską, które zaśpiewały : ,,Legiony" i ,,Miejcie nadzieje ". Jakub Zakrzewski zagrał utwór z serialu  ,,Polskie drogi", do którego układ taneczny wykonała Dorota Świejko. Uczniowie byli przygotowywani przez: Izabelę Mgłosiek, Agatę Zawadzką, Annę Kowaleczka i Anetę Gębską.  Święto  Odzyskania Niepodległości sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy przeszłość. Wieczór pieśni i poezji patriotycznej to najlepsza lekcja historii i pamięć o naszych przodkach, którzy oddali życie za wolność i Ojczyznę.

                                                               

Agata Zawadzka

Rekord dla Niepodległej

 

 

 

       W piątek 09.11.2018 r. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej, IIIa i IIIb gimnazjum oraz Ia szkoły branżowej I stopnia wzięli udział w  akcji „Rekord dla Niepodległej” polegającej na wspólnym śpiewaniu hymnu narodowego. Działanie to było zrealizowane w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O symbolicznej godzinie 11.11 uczniowie wraz z panią Dyrektor, kadrą pedagogiczną oraz pracownikami administracji i obsługi odśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

 

 

Agnieszka Kula - Kasprzycka

 

 

 

 

 

Sprzątanie grobów

 

 

 

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…”

Ksiądz Jan Twardowski

           

       Przed Świętem Zmarłych w dniu 30 października 2018 roku członkowie koła wolontariatu wraz z jego opiekunami, jak co roku porządkowali groby na soleckim cmentarzu na Piaskach. Wyposażeni w odpowiedni sprzęt z pełnym zaangażowaniem grabili liście, wycierali mogiły, porządkowali alejki między grobami. Nie zapomnieli także o mogile poległych żołnierzy, którzy stracili życie walcząc w obronie Ojczyzny. W ten sposób młodzież uczyła się szacunku do tradycji i poszanowania miejsc pamięci naszych zmarłych.

 

Opiekunowie koła wolontariatu:

Renata Połowin

Wanda Zarzycka

„Kobieta w stylu pin- up”- konkurs fryzjerski

 

 

 

     Kolorowe dodatki, fantazyjne upięcia, dla każdego coś innego, byleby wyglądać inaczej, bezkonkurencyjnie. W piątek 26.10.2018 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą odbył się konkurs fryzjerski.

      Celem konkursu było doskonalenie umiejętności zawodowych, popularyzacja zawodu w środowisku lokalnym, a także stworzenie możliwości prezentacji osiągnięć uczniów. Temat tegorocznego konkursu brzmiał „Kobieta w stylu pin- up”. Uczestnicy Szkoły Branżowej I Stopnia wykonywali zgodnie z własnym projektem fryzury, uzupełnione makijażem i strojem odpowiadającym tematowi głównemu. W czasie 60-cio minutowej konkurencji oceniano: estetykę wykonania, zastosowane techniki, zgodność koloryzacji, ewentualnych dodatków i makijażu, harmonię stylistyczną fryzury, jej pomysłowość pod względem kompozycyjnym i ogólny wyraz artystyczny.

     Młode talenty spisały się na medal. Spod rąk przyszłych adeptów fryzjerstwa zaczęły wyłaniać się pomysłowe fryzury, które wymagały dużych umiejętności twórczych. Każda z nich to osobna opowieść.

       Jury w składzie: Pani Agnieszka Kula- Kasprzycka, Pani Izabela Mgłosiek oraz Pani Martyna Góralska po ocenie i sumie punktów wytypowała trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienie.

Nagrodzeni to:

I miejsce- Dominika Woźna uczennica kl. Ia

II miejsce- Katarzyna Malesa uczennica kl. Ia

III miejsce- Paulina Pękała uczennica kl. IIa

Wyróżnienie otrzymała:

Natalia Bury uczennica kl. IIa

Laureaci zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi  a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

 

Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Marzena Dudela

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

 

 

Nauczyciel na wpływ na wieczność. Nie jest bowiem w stanie określić,

gdzie kończy się jego oddziaływanie.

H. B. Adams

 

 

 

     Dnia 12.10.2018 r. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą odbyła się akademia  z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli wychowankowie, dyrekcja, nauczyciele i wychowawcy,  pracownicy administracji, ochrony i obsługi. Przedstawienie pt.” Rada Pedagogiczna” przygotowali członkowie koła teatralnego pod kierunkiem pań I. Serafin oraz I. Krupa. Wychowankowie piosenką, słowem i tańscem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku dyrekcji i pracowników MOS.  Młodzież doceniła i podkreśliła swoją  wdzięczność za codzienny trud , poświęcenie wręczając drobne upominki.

     Na zakończenie głos zabrała p. Dyrektor Bożena Kopcińska, która mówiła o trudnej, ale jakże  pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

 

 

Anna Guzowska

Spektakl pt. „Tak pan mówi?…”

 

 

       5 października 2018 roku pod opieką W. Zarzyckiej i R. Połowin grupa wychowanków wybrała się do Lipskiego Centrum Kultury na przedstawienie teatralne pt. „Tak pan mówi?…”. Celem wycieczki było rozbudzanie wrażliwości na sztukę teatralną i bezpośredni kontakt z aktorem podczas oglądania spektaklu w teatrze. Aktorzy amatorskiej grupy Otwarte Drzwi w humorystyczny sposób przedstawili opowieść o młodzieńcu, który borykał się z rozterkami wyboru kandydatki na żonę. W wyborze tym doradzali mu wuj i ciotka. Każdy z nich miał swoje faworytki… Jednak i tym razem miłość zwyciężyła… W finale młody kawaler odważył się przyznać, że od dawna łączy go uczucie z dziewczyną, która pracuje u wujostwa jako służąca. Wystawianej sztuce towarzyszyła wspaniała oprawa muzyczna, stroje aktorów oraz scenografia, które oddawały klimat epoki.Gra aktorów była pełna swobody i naturalności.

      Podczas spektaklu młodzież miło spędziła czas i choć na chwilę mogła oderwać od rzeczywistości dnia codziennego. Na koniec wychowankowie wspólnie z aktorami zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

Renata Połowin

Wizyta w Stajni Vital horse

 

 

 

  „Konie zmieniają życie- dają młodym jeźdźcom pewność siebie

i poczucie własnej wartości. Sprowadzają spokój

do zagubionych dusz, dają nam nadzieję!” 

 

 

     Dzięki uprzejmości Pani Karoliny Papis kolejne pokolenie naszych wychowanków ma możliwość poznania tajników wiedzy opieki nad końmi. W tym roku opiekę nad mieszkańcami Stajni Vital horse sprawować będą uczniowie Szkoły podstawowej i Gimnazjum działających w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą.  Wyjazdy do Stadniny są cykliczne a chętnych do opieki nad tak wdzięcznymi pensjonariuszami jest wielu. Nasi wychowankowie poza wykonywaniem tak prozaicznych czynności jakimi są czyszczenie padoków czy też  karmienie zwierząt zajmują się również pielęgnacją końskiej sierści, kopyt oraz grzyw. Sądząc po zachowaniu zwierząt - poziom opieki odpowiada najwyższym standardom zwierzęcego SPA.

 

Anna Guzowska - opiekun koła ekologicznego.

XII Wielkie Królewskie Regaty Wiślane

 

 

 

     Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą – Filia Szymanów po raz kolejny skorzystali z zaproszenia  Stowarzyszenia Przyjaciół Solca nad Wisłą i zgłosili się do udziału w zawodach wioślarskich. Drużyna składająca się z 7 zawodników przygotowywała się do zmagań trenując pod czujnym okiem  wychowawców: Kamila Madeja i Kamila Patynowskiego.  Przed wypłynięciem na Wisłę młodzież przyswoiła sobie zasady bezpieczeństwa obowiązujące na wodach.

      29 września 2018 roku wszyscy uczestnicy zgłosili się do portu w Kłudziu. O godzinie 10.00 rozpoczęła się rywalizacja wśród osad młodzieżowych. Nasi wychowankowie  zmierzyli się z uczniami  Zespołu Szkół  Ponadgimnazjalnych. Mimo zaciętej  rywalizacji w tym roku nie udało nam się pokonać przeciwników.

  Spotkanie było okazją do zacieśnienia więzi lokalnych. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Z rąk Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Solca nad Wisłą i Wójta Gminy Solec otrzymali pamiątkowe upominki.

   Impreza o charakterze rekreacyjno – sportowym zakończyła się wspólnym biesiadowaniem przy tradycyjnej grochowce, bigosie i kiełbaskach.

      Nasi wioślarze wrócili do ośrodka we wspaniałych humorach, stwierdzili, że nie wynik się liczy, lecz wspaniała zabawa.

 

 

Kamil Madej

„Zapomniany Legion”

 

 

 

       Historia jest nauczycielką życia głosi sentencja Cycerona. Aby bliżej poznać dzieje naszych przodków – bohaterów walczących o wolność Ojczyzny, grupa uczniów z klas III gimnazjum wybrała się 27 września 2018 roku do Lipskiego Centrum Kultury, by w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wziąć udział w uroczystej projekcji filmu „Zapomniany Legion”. Po seansie wychowankowie mogli porozmawiać z reżyserem - miłośnikiem historii panem Przemysławem Bednarczykiem i poznać szczegóły filmu opowiadającego historię utworzonego w czasie I wojny światowej w Puławach polskiego legionu. Ta żywa lekcja historii pozwoliła naszym pochodzącym z różnych zakątków Polski podopiecznym poznać historię naszego regionu.

 

 

Opiekunowie

Marzena Dłużewska

Agnieszka Kula-Kasprzycka

Rajd do Piotrawina

 

 

       Korzystając z uroków złotej polskiej jesieni uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej pod opieką wychowawców wyruszyli 26 września 2018 roku na wędrówkę do Sanktuarium w Piotrawinie. Dzięki uprzejmości księży opiekujących się jedną z najstarszych parafii w Polsce, jaką jest Piotrawin, mogliśmy zobaczyć zabytkową kaplicę, wspaniały obraz przedstawiający świętego Wojciecha i wysłuchać legendy opowiadającej o patronie parafii i sądzie nad Piotrem Strzemieńczykiem.

     W drodze powrotnej czekała na nas niespodzianka w postaci ogniska. Nad malowniczym brzegiem Krępianki spędziliśmy miło czas jedząc kiełbaski, odpoczywając i dzieląc się wrażeniami z rajdu. Nasza wyprawa, choć dość męcząca, była niezwykle ciekawa.

 

Opiekunowie

Michalina Pluta

Agnieszka Kula-Kasprzycka

Sprzątanie Świata 2018

 

 

      25 września 2018 roku młodzież naszego Ośrodka wraz ze swymi opiekunami wzięła udział w sprzątaniu okolicy MOS nawiązując w ten sposób w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata. W bieżącym roku w porządkowanie okolicy MOS zaangażowali się wszyscy wychowankowie. O godzinie 15.00 uczestnicy akcji zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt i pozytywnie zmotywowani wzniosłym celem przedsięwzięcia wyruszyli spod budynku MOS i zajęli się oczyszczaniem drogi od Ośrodka do miejscowości Kłudzie.

     Sprzątającym sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, a dzięki zacięciu i aktywnej postawie większości wychowanków udało się zebrać cztery worki śmieci, które następnie zostały złożone do przeznaczonych do tego celu pojemników. Młodzież zakończyła akcję około godziny 16.30 z poczuciem satysfakcji z dobrze wykonanej pracy na rzecz środowiska.

      Ze względu na swój jednorazowy charakter impreza miała znaczenie symboliczne, bez wątpienia jednak pozwoliła obudzić refleksję nad stanem naturalnego środowiska i przysłużyła się rozwijaniu poczucia odpowiedzialności za jego kondycję.

    Koordynatorzy przedsięwzięcia, w tym Samorząd Szkolny i opiekun koła ekologicznego  dziękują wszystkim wychowankom za zaangażowanie i zapraszają do udziału w kolejnych programach ekologicznych.

 

 

Anna Guzowska

VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

 

       Jednodniowe Święto Tabliczki  Mnożenia  to dzień symboliczny. Powołane zostało, aby  zachęcać wszystkich,  dorosłych i dzieci, do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć te podstawowe wiadomości, mieli okazję nadrobić zaległości.

     W piątek 28 września 2018 roku po raz drugi w naszym Ośrodku, a po raz ósmy na świecie obchodziliśmy to wielkie międzynarodowe matematyczne święto. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym oraz udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością, a jej znajomość owocuje.

    W naszym Ośrodku chętni uczniowie oraz pracownicy placówki, wzięli udział w tej międzynarodowej akcji. Wychowankowie  wyruszyli także poza szkołę, by sprawdzić, jak mieszkańcy Solca nad Wisłą radzą sobie
z tabliczką mnożenia. Do egzaminu przystąpiło 39 uczniów i 49 osób dorosłych. Uczniowie mieli okazje odświeżyć sobie niezbędną wiedzę, dzięki plakatom zamieszczonym na terenie szkoły. Propagowaliśmy zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a przy okazji podkreślaliśmy jak ważną rolę w życiu codziennym odgrywa  matematyka.

    Akcję należy zaliczyć do bardzo udanych. Sprawiła wiele radości uczniom, którzy zdobyli tytuł „Experta Tabliczki Mnożenia”. Obchody święta wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto na długo zostanie w ich pamięci. Gratuluję wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”!

 

        Koordynator akcji:
Marzena Dłużewska

Otrzęsiny nowych wychowanków

 

 

 

    W minioną niedzielę, 23 września w naszym Ośrodku odbyły się „Otrzęsiny” nowych wychowanków. Zabawę zorganizował Samorząd  Uczniowski we współpracy z  opiekunem Samorządu Anną Guzowską oraz wychowawcą Iwoną Serafin. Śmiechu i zabawy było co nie miara, a wszystko odbywało się w koleżeńskiej, a nawet - rodzinnej atmosferze. 

Bawił się kto chciał….

    Niemal wszyscy nowo przyjęci wychowankowie stanęli do szeregu konkurencji, które odbywały się pod czujnym okiem jury. Zawodników oceniali członkowie Samorządu Uczniowskiego.

Pierwsza z konkurencji polegała na przedstawieniu się ogółowi zebranych w sposób ciekawy i zabawny, następnie młodzież zajadała jabłka zawieszone na sznurku bez użycia rąk. Nie obyło się również bez picia mleka z miseczek z małym gratisem w postaci bitej śmietany. Po napełnieniu żołądków przyszedł czas na gimnastykę umysłu i ciała…..były tańce, literowanie niezwykle trudnych wyrazów oraz karaoke…..najwięcej emocji wzbudził występ Przemka, który w rytm piosenki E. Lisowskiej odśpiewał przepis na pieczenie biszkoptu. Przemek był również bezkonkurencyjny podczas rundy tanecznej – walc angielski z miotłą w ręce na długo zapadnie w naszej pamięci….

     Po zsumowaniu punktów wyłoniono zwycięzców - „Super kicię” oraz „Super kocurra”, którzy w nagrodę poza gromkimi brawami otrzymali okolicznościowe odznaki.

Po minach wychowanków wyraźnie widać było, że byli zadowoleni. Nieważne jednak było zwycięstwo, liczyła się dobra zabawa, zaangażowanie i duch walki.

     Podsumowując można stwierdzić, iż nowi wychowankowie udowodnili, że są zgraną grupą.

 

Anna Guzowska

Wyjazd na mecz K.S. Powiślanka Lipsko

 

 

   Wychowankowie MOS w Solcu n. Wisłą chętnie uczestniczą w wyjazdach dopingując zawodników lokalnego klubu piłkarskiego K.S. Powiślanka Lipsko. Inicjatorem wyjazdu był wychowawca Jakub Cieciura, który sprawował również opiekę nad młodzieżą.

    Wejście na stadion odbyło się  przed rozpoczęciem meczu. Wychowankowie poznali procedury związane z bezpieczeństwem na stadionie, między innymi  dotyczące tego, co można wnosić na mecz, a co trzeba  pozostawić w depozycie. Po wejściu na trybuny wszyscy zajęli swoje miejsca i obserwowali mecz.

    Ogólnie wychowanków uczniów były bardzo pozytywne. Było to radośnie spędzone popołudnie i wieczór. Wychowankowie przekonali się naocznie, że kibicowanie na meczu piłki nożnej może być przyjemne i wbrew obiegowym opiniom bezpieczne. Wycieczka miała charakter integracyjny jako alternatywna forma spędzenia wolnego czasu. Po meczu pozostały dobre wspomnienia i zdjęcia. Wyjazd tego typu był organizowany po raz pierwszy, ale nie ostatni.

 

Jakub Cieciura

Wyjazd do kina

       W dniu 14 września b.r. młodzież naszego ośrodka wyjechała do kina w Siennie na film pt. „Był sobie pies”. Ta niesamowita historia psa, który przechodząc reinkarnację zastanawia się nad sensem życia, zauroczyła naszych widzów.

       Podczas oglądania wychowankom towarzyszyły różne emocje. Była radość, śmiech, dobry humor, ale nie zabrakło też smutku, a momentami ze wzruszenia nawet łzy cisnęły się do oczu... Dzięki tej historii młodzież mogła zobaczyć nie tylko - jak wygląda życie według psa - ale przede wszystkim była to lekcja, w której reżyser ukazał wszystkie aspekty odpowiedzialności i wychowania, jeśli chodzi o opiekę nad naszymi pupilami. Lasse Hallström pokazuje najróżniejsze strony przyjaźni między człowiekiem a psem – pozytywne
i negatywne, radosne i bolesne. Film ten niesie również ze sobą dużo prawd na temat rodziny i stosunków międzyludzkich.

     Obejrzenie filmu było nie tylko rozrywką i miło spędzonym czasem. Było również pretekstem do głębszych refleksji na temat jakości swojego życia. Bo kto z nas nie zastanawia się czasem: Co to jest szczęście? Po co żyjemy? Dokąd zmierzamy?...

 

 

Renata Połowin

Narodowe czytanie

 

 

„Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie. To jest ojczyzna duszy.”

Stefan  Żeromski „Przedwiośnie”

 

     „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, to jedna ze znaczących pozycji literatury polskiej. To utwór o marzeniach i dążeniach Polaków do wolności. By zaakcentować setną rocznicę Niepodległej, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą, odpowiedzieli na zaproszenie Gminnej Biblioteki w Solcu i 8 września 2018 r. wzięli udział ogólnopolskiej akcji NARODOWE CZYTANIE. Wybrane teksty dzieła S. Żeromskiego wymagały pracy, przygotowania i odpowiedniej prezentacji. Nasi uczniowi: Dominika Woźna, Dorota Samolej i Przemysław Ząbczyk świetnie sobie z nimi poradzili. Pięknie zaprezentowali wybrane fragmenty „Przedwiośnia”. Do  występu przygotowali się pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego - pani Izabeli Mgłosiek.

      Do akcji przyłączyło się wielu mieszkańców naszej gminy. Wśród nich znalazł się pan wójt, pani skarbnik, pani dyrektor GOK, dyrektorzy i nauczyciele z okolicznych szkół oraz mieszkańcy. Niektóry czynnie włączyli się do czytania tekstów, pozostali byli uważnymi słuchaczami. Spotkanie przebiegło w spokojnej i podniosłej atmosferze. Było świetną lekcją języka polskiego i historii oraz okazją do integracji naszych uczniów z lokalną społecznością.

      Musimy podejmować takie inicjatywy,  by pamiętać, że wolność, to największe dobro człowieka – Polaka.

„(...) Jakże szczęśliwi jesteśmy, że stało się to za naszych czasów, że dokonało się w naszych oczach! (...). Precz nareszcie z krzywdą! Precz z przemocą człowieka nad człowiekiem! Twój syn nie może stać w szeregu ciemiężycieli. Nie chcę! Nie będę!(…)

Stefan  Żeromski „Przedwiośnie”

 

 

Izabela Mgłosiek

Z wizytą w Cyrku Bajka

 

 

      6 września grupa 10 dziewcząt udała się wizytą do Cyrku „Bajka”. Chwile spędzone w atmosferze zabawy okazały się dla naszych podopiecznych miłym akcentem rozpoczynającym rok szkolny 2018/2019. Niektóre nasze wychowanki po raz pierwszy znalazły się w tak urokliwym miejscu, jakim jest cyrk. Dziewczęta miały okazję dotknąć żywego węża oraz zobaczyć różne cyrkowe sztuczki. Okazało się,  że ta wizyta była bardzo ciekawym doświadczeniem i jeszcze długo wspominały atrakcje zaproponowane przez artystów.

 

Agnieszka Sochaj

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

 

 

 

       Młodzież naszego ośrodka od kilku dni przygotowywała się na ten dzień, pod kierunkiem Renaty Połowin, Wioletty Łygan, Wandy Zarzyckiej i Iwony Serafin. Wychowawcy zadbali o dekorację i przygotowali wychowanków do występu. I wreszcie nadszedł… 3 września 2018 roku. O godzinie 12.00 spotkaliśmy się w MOS w Solcu nad Wisłą, aby rozpocząć naukę w kolejnym roku szkolnym - 2018/2019. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie przedstawili krótki program artystyczny. Nawiązali w nim m. in. do wybuchu II wojny światowej. Recytacją i śpiewem oddali hołd wszystkim, którzy walczyli za niepodległość naszego kraju. Pełni radości i optymizmu zapoczątkowaliśmy nowy rok szkolny. Na koniec głos zabrała pani Dyrektor, która odczytała list Minister Edukacji Narodowej. Serdecznie powitała wychowanków oraz całe Grono Pedagogiczne, życząc wszystkim wielu sukcesów i satysfakcji z pracy.

     Po uroczystości uczniowie wypoczęci, odprężeni i z nowym zapasem sił, udali się do klas na pierwszą lekcję wychowawczą.

 

                                                                    Renata Połowin 

ROK SZKOLNY 2018/2019
Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą ...

 

 

    Dnia  8 sierpnia 2018 roku nasi wychowankowie odbyli szkolenie  „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Tematyka spotkania dotyczyła problemów takich jak:  właściwego zachowywania się nad wodą, korzystania z miejsc wyznaczonych jako kąpieliska,  udzielania pomocy osobie tonącej itp. Dodatkowo wychowankowie mieli możliwość przypomnieć sobie wiedzę dotyczącą udzielania  pierwszej pomocy przy wypadkach i zasłabnięciach.

    Kolejnym punktem  były przejazdy motorówką  po rzece Wiśle zorganizowane przez strażaków z  miejscowego OSP. Pływania odbywały się  oczywiście  z zachowaniem przepisów obowiązujących na wodzie.

Szkolenie przeprowadzone zostało przez policjantów KPP w Lipsku i strażaków PSP w Lipsku.

                                                                                                           

 

  Iwona Krupa – wychowawca

 

Trzecioklasiści na wycieczce w Sandomierzu

 

 

 

      Sandomierz to jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast w Polsce. To właśnie to miejsce jako cel swojego wyjazdu wybrali trzecioklasiści pod opieką  pani Marzeny Dłużewskiej oraz pani Michaliny Pluty. Przyszłym absolwentom towarzyszyli uczniowie klasy siódmej wraz ze swoją wychowawczynią panią Agnieszką Kulą- Kasprzycką.
     Do Sandomierza wyjechaliśmy 12 czerwca w strugach deszczu, ale niedługo po zwiedzeniu Podziemi Sandomierskich pogoda zmieniła się, zza chmur wyjrzało słońce i w znakomitych nastrojach rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Nazywany Małym Rzymem Sandomierz to miasto, w którym znajduje się wiele atrakcji turystycznych oraz zabytków wartych zobaczenia. Wychowankowie podziwiali między innymi: Katedrę, Zamek, Ratusz, Bramę Opatowska, Furtę Dominikańską oraz przepiękne Stare Miasto. Obowiązkowym punktem wycieczki w Sandomierzu był Bulwar nad Wisłą. Niezapomnianych przeżyć oraz przepięknych fotografii dostarczył uczniom spacer lessowym szlakiem przez Wąwóz Królowej Jadwigi.

     Wycieczka dostarczyła nam wielu wrażeń i poszerzyła naszą znajomość historii, kultury i geografii Ziemi Sandomierskiej. Pomimo, że nie spotkaliśmy Ojca Mateusza w pamięci pozostały niezapomniane chwile i wiele zdjęć…

 

 

                                                                                                                  Marzena Dłużewska

Projekty edukacyjne 2017/2018

 

 

    W dniu 7. 06. 2018 w MOS Solec nad Wisłą młodzież klas drugich gimnazjum prezentowała swoje projekty edukacyjne. Uczniowie trzech grup projektowych przedstawili efekty swoich prac z którymi zmagali się przez ostatnie miesiące. Tegorocznymi tematami edukacyjnymi były:

1. Aranżacja przestrzeni wokół Ośrodka.

2. Kuchnia naszego regionu.

3. Solec nad Wisłą – nasz drugi dom.

Prezentacje projektów oceniało jury, nie brakowało również braw od pozostałej widowni ośrodka z Panią Dyrektor i Wicedyrektor na czele.

   Wychowankowie włożyli dużo pracy i serca w przygotowanie tak pięknych projektów. Czas który poświęcili wraz ze swoimi opiekunami grup nie był jednak zmarnowany, ponieważ było na co popatrzeć.

                                                                                    

                                                                                                                       

Aneta Gębska

Prelekcja funkcjonariusza Straży Pożarnej– BEZPIECZNE WAKACJE

 

 

     Czerwiec to miesiąc, który dla uczniów oznacza jedno – wakacje. Jest to czas wypoczynku, ale również często nieprzyjemnych zdarzeń, które spowodowane są brakiem rozsądku bądź lekkomyślnością młodych ludzi. Dlatego dnia 7. 06. 2018 r. w MOS Solec nad Wisłą została przeprowadzona prelekcja pt. „ Bezpieczne wakacje” przez funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku, pana Jakuba Jóźwika, któremu towarzyszył funkcjonariusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu nad Wisłą pan Marcin Ciupa.

Pan Jakub udzielił kilka rad naszym wychowankom, jak należy zachowywać się nad wodą, na ulicy, w lesie czy ogólnie na łonie natury, aby upragnione wakacje stały się później miłym wspomnieniem, a nie przykrym wydarzeniem.

   Uczniowie uważnie słuchali przemowy strażaka, który przypomniał również, jak w razie wypadku udzielamy pierwszej pomocy. Przy pokazywaniu bezpiecznej pozycji układania poszkodowanego, chętnie uczestniczyli wychowankowie z ośrodka.

   Na koniec prelekcji miłym akcentem był pokaz wozu strażackiego na boisku szkolnym. Uczniowie mogli obejrzeć samochód strażacki z bliska, przymierzyć strój strażacki, a także porozmawiać ze strażakami o ich ciężkiej i odpowiedzialnej pracy.

 

 

 

                                                                                                                       Aneta Gębska

Wieczór dla mamy

 

 

      Dnia 24 maja 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Solcu nad Wisłą odbył  się uroczysty koncert zatytułowany „Wieczór Dla Mamy”, zorganizowany przez Wójta Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury. Z tej okazji młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą pod kierunkiem pani Anny Kowaleczki i pani Agaty Zawadzkiej przygotowała krótki program artystyczny.
     W występie wzięli udział Dominika Woźna, Katarzyna Malesa,  Wiktoria Mortka, Dorota Świejko oraz Jakub Zakrzewski. Na występ złożyły się piosenki w wykonaniu dziewcząt oraz krótki koncert w wykonaniu Jakuba Zakrzewskiego.

      Występ naszej młodzieży bardzo się wszystkim podobał i został nagrodzony gromkimi brawami.

 

 

Anna Kowaleczka

 

II Piknik Profilaktyczny Campus Misericordiae - Archipelag Skarbów

 

 

    Wzorem ubiegłego roku 19.05.2018 odbył się II Piknik Profilaktyczny  Campus Misericordiae - Archipelag Skarbów w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani  Świętokrzyskiej w Kałkowie.  Piknik obejmował warsztaty szkoleniowe dla młodzieży, szkolenie dla opiekunów, zabawę przy grilu i festiwal twórczości. Warsztaty oraz szkolenie prowadził:  Paweł Lewicki i ks. dr Dariusz Frydrych.

       Nasz Ośrodek reprezentowali uczniowie: Dominika Woźna ,Katarzyna Malesa, Wiktoria Mortka, Olga Zawół, Natalia Bury  i Jakub Zakrzewski. Wychowankowie na festiwalu zaśpiewali  piosenkę ,,Byle jak". Występ naszych wychowanków przygotowywany był w ramach koła muzycznego prowadzonego przez: Agatę  Zawadzką , Annę  Kowaleczka i Katarzynę Wieczorek. Po występie wychowankowie zwiedzali Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, zwierzyniec, golgotę i  stacje drogi krzyżowej. Pełni wrażeń wrócili do Ośrodka z nadzieją na kolejną edycję  Projektu Campus Misericordiae. 

 

                                                                                    Agata Zawadzka

                                                                                

 

 

Wycieczka młodzieży MOS Solec i filii Szymanów do Opatowa i Ćmielowa

 

 

 

   Dnia 15.05.2018r. wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą i filii w Szymanowie wraz z nauczycielami panią: Anetą Gębską, Agnieszką Bulikowską i Marzeną Dłużewską wybrali się na wycieczkę do Opatowa, aby zwiedzić podziemną trasę turystyczną oraz do „Żywego Muzeum Porcelany” w Ćmielowie.

    Już od samego początku było wiadomo, że będzie to udany dzień, ponieważ dobry humor nie opuszczał uczestników.

     Podziemia Opatowskie składające się z połączonych ze sobą dawnych piwnic i składów miejskich zrobiły na uczniach ogromne wrażenie. Wycieczkowicze pod opieką pani przewodnik przemierzyli ok. 500 metrów trasy znajdującej się na trzech kondygnacjach pod opatowskim rynkiem.

    W drodze powrotnej wychowankowie odwiedzili muzeum porcelany w Ćmielowie, gdzie mieli okazję zobaczyć proces produkcji porcelany od projektu po gotowy wyrób. Nie lada atrakcją było wejście do wnętrza, nieczynnego już pieca wypalającego ceramikę oraz samodzielne wykonanie na warsztatach porcelanowej róży. Uczniowie zwiedzili również galerię porcelanowych obrazów oraz wystawę rzeźb wybitnego polsko-amerykańskiego rzeźbiarza, malarza i projektanta porcelany Lubomira Tomaszewskiego.

     Wycieczka do Opatowa i Ćmielowa okazała się trafnym wyborem. Wychowankowie wrócili uśmiechnięci i zadowoleni. Trzeba też dodać, że dla uczniów z Solca, a zarazem I grupy wychowawczej wycieczka ta była nagrodą, za nadanie nazwy „Czarna Perła” nowo zakupionemu busowi dla Ośrodka. 

 

                                                                                                                          Aneta Gębska

Dzień pamięci o Holocauście

 

 

,, Ludzie ludziom zgotowali ten los ... "

                                                            

Zofia Nałkowska - Medaliony

 

     W dniu 10.05.2018 w MOS Solec nad Wisłą odbyła się uroczysta akademia poświęcona pamięci ofiar Holocaustu. Akademie  przygotowali uczniowie: Dorota Świejko, Oliwia Nowacka, Paweł Żelazek, Patrycja Jurek, Jakub Zakrzewski, Wiktoria Kostorz, Dominika Woźna, Wiktoria Mortka i Sebastian Kłak pod opieką nauczycieli. Akademia była przypomnieniem okrucieństw jakie zgotowano narodowi Żydowskiemu. Każdy mógł poddać się  refleksji nad tym, co się  działo w tamtych okrutnych czasach, spojrzeć na los milionów  ludzi, którzy ponieśli śmierć.  Wychowankowie włożyli wiele pracy i serca w przygotowanie akademii: recytowali wiersze, śpiewali piosenki, przygotowali prezentacje o dzieciach w getcie warszawski. Dzięki tej akademii mogliśmy uczcić pamięć milionów niewinnych ludzi, którzy zginęli w gettach i obozach koncentracyjnych - jednocześnie mając nadzieję, że tak okrutna zbrodnia nigdy więcej się  nie powtórzy.

 

                                                                              Agata Zawadzka

                                                                             

                                                       

XV Diecezjalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”

   

 

     „Kocham moją Ojczyznę” to konkurs patriotyczny zorganizowany przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej oraz Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej pod honorowym patronatem Ks. Biskupa Henryka Tomasika oraz Prezydenta Miasta Radomia, Pana Radosława Witkowskiego.

    Głównym celem konkursu jest podnoszenie świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków, pogłębienie ich miłości do Ojczyzny, pogłębienie znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśni i poezji polskiej na przestrzeni wieków.

   Nasi wychowankowie w składzie: Dominika Woźna, Wiktoria Kostosz, Patrycja Jurek przy akompaniamencie Jakuba Zakrzewskiego, 26 kwietnia 2018 roku w Resursie Obywatelskiej w Radomiu, zaśpiewali piosenkę patriotyczną „Biały Krzyż”, która przyniosła im wyróżnienie w kategorii zespoły. Młodzież była przygotowywana w ramach koła muzycznego prowadzonego przez panią Agatę Zawadzką i Annę Kowaleczka.

    Wyróżnienie jest dla nas dużym sukcesem, gdyż w konkursie brały udział zespoły z całej Diecezji Radomskiej. Wychowankowie nagrodzeni pucharami i dyplomami w miłej atmosferze wrócili do ośrodka. Śpiewanie pieśni patriotycznych jest dla nas wielką przyjemnością, bo kochamy „Naszą Ojczyznę”.

 

 

 

Agata Zawadzka

Ostre cięcie

 

     

     W dniu 25.04.2018 roku po raz kolejny odbyły się zajęcia pt. „Ostre cięcie”. Przyszłe fryzjerki z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie wraz z nauczycielem praktycznej nauki zawodu i wychowawcą panią Renatą Połowin odwiedziły swoich młodszych kolegów i koleżanki z Gimnazjum.

     Celem wizyty było pogłębianie umiejętności praktycznych poprzez strzyżenia męskie i damskie, jak również stylizacje fryzur dziennych. Podczas pracy uczennice zaprezentowały swoje zdolności fryzjerskie. Posługiwały się profesjonalnym sprzętem, narzędziami i przyborami fryzjerskimi oraz środkami do stylizacji, które przywiozły ze sobą.

       Takie wyjazdy są dla naszych wychowanek okazją na rozwijanie umiejętności praktycznych i obcowania z klientem. Uczennice były bardzo zadowolone ze swojej pracy. Z niecierpliwością czekają na kolejne wyjazdy i możliwości zaprezentowania swoich umiejętności zdobytych na zajęciach.

 

Dudela Marzena

Wizyta w Przedszkolu w Lipsku

 

 

Cała Polska czyta dzieciom…

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

Wisława Szymborska

 

      Książki są źródłem niewyczerpanych wrażeń i przeżyć, uczą mowy ojczystej, wzbogacają słownictwo, rozwijają wyobraźnię i zainteresowania, pomagają w przyswajaniu pewnych treści programowych. Dlatego uczestniczki koła wolontariatu MOS w Solcu nad Wisłą włączyły się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom” i w dniu 24.04.2018r. odwiedziły dzieci z Przedszkola Samorządowego w Solcu nad Wisłą. Podzielone na dwie grupy, po kolei gościły w każdym z oddziałów (3-4 latki, 4-5 latki, 6-latki).

    Na samym początku przedszkolaki przywitały nas piękną piosenką. Następnie nasze uczennice przeczytały dzieciom bajki pt.: „Jaś i Małgosia”, „Kopciuszek” i inne. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Uważnie słuchały i chętnie wypowiadały się na zadawane pytania.

     Na zakończenie wolontariuszki rozdały przedszkolakom zakładki do książek. Maluszki z miejsca pobiegły po kredki i wspólnie z naszymi dziewczętami ozdabiały i podpisywały zakładki. Spotkanie odbyło się w przesympatycznej atmosferze. Wrażenia, jakie towarzyszyły nam podczas tego spotkania, na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

 

Renata Połowin

 

Spektakl w LCK „Kandydatki na żonę"

 

     

       Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą w dniu 26 kwietnia 2018 roku o godz. 18.00 obejrzeli premierę spektaklu pt. „Kandydatki na żonę". Spektakl był adresowany dla widzów od 12 roku życia i poruszał ważne kwestie dotyczące właściwych wyborów życiowych i konsekwencji nieprzemyślanych decyzji. Przedstawienie to reżyserowała Kamila Łepecka we współpracy z Jarosławem Figurą. Obsadę spektaklu aranżowali młodzi ludzie w wieku naszych wychowanków: Gabriela Buszkiewicz, Zuzanna Gozdur, Zuzanna Kwiecień, Magdalena Łepecka, Filip Papka, Patrycja Pawłowska, Aleksandra Pęksyk, Marcin Strzyżewski, Bartłomiej Sulima, Norbert Traczyk i Dagmara Wnęk.

      Lipskie Centrum Kultury, na którego deskach odbywało się przedstawienie zapewniło wstęp wolny naszym podopiecznym i ich opiekunom. Głównym celem wizyty w LCK było rozbudzanie zainteresowań teatralnych wychowanków, naukę kulturalnego odbioru sztuki, docenienie kunsztu aktorów, wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji, kształtowanie prawidłowych zachowań w teatrze, wzmocnienie więzi pomiędzy wychowankami oraz bogacenie ich osobowości poprzez uwrażliwienie na piękno sztuki. Nastolatkowie nagrodzili pracę aktorów gromkimi brawami.

     Efektem wycieczki było rozbudzenie wrażliwości na sztukę teatralną i bezpośredni kontakt z aktorem podczas oglądania spektaklu. Wychowankowie  kształtowali umiejętności kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, stosowania się do wskazówek wychowawców i bezpiecznej podróży busem.

                                                                                             

 

                                                                                                                      Monika Moskwa

Egzamin gimnazjalny 18 -20 kwietnia 2018 r.

 

 

 

  Jak co roku w kwietniu uczniowie naszego gimnazjum przystąpili do obowiązkowego egzaminu podsumowującego wiadomości i umiejętności zdobyte na trzecim etapie edukacyjnym. Wyniki egzaminu oraz oceny uzyskane na zakończenie nauki w gimnazjum mają decydujący wpływ na przyjęcie do wybranych szkół ponadgimnazjalnych. Im wyższy wynik egzaminu i lepsze oceny, tym większe szanse na kontynuację nauki w wymarzonej szkole.

     Do egzaminu z części humanistycznej 23 gimnazjalistów przystąpiło w środę 18 kwietnia. Pracę rozpoczęli od arkusza zawierającego zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, a po przerwie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w posługiwaniu się językiem polskim.

    W dniu  19 kwietnia wszyscy uczniowie trzecich klas, przystąpili do egzaminu z części matematyczno - przyrodniczej, do którego również przygotowano dwa arkusze zadań. Pierwszy zawierał zadania z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii, drugi natomiast - zadania z matematyki.

Dzień 20 kwietnia, to dzień języków obcych. Do pierwszej części na poziomie podstawowym przystąpili wszyscy trzecioklasiści, następnie czternastu gimnazjalistów przystąpiło do  ostatniego etapu egzaminu - testu z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.

      Wszyscy zdający bardzo poważnie podeszli do swoich obowiązków. Towarzyszyła im atmosfera skupienia i powagi. Opinie na temat trudności zadań wśród gimnazjalistów były bardzo zróżnicowane. Wyniki egzaminu uczniowie poznają 15 czerwca. Życzymy, aby były jak najlepsze.

 

Marzena Dłużewska

Wernisaż wystawy malarstwa i rzeźby w Lipskim Centrum Kultury

       Wernisaż wystawy malarstwa Krzysztofa Mańczyńskiego i rzeźby Jacka Szpaka odbył się w Lipskim Centrum Kultury w dniu 12 kwietnia 2018 roku o godz. 18.00. W uroczystym otwarciu wystawy oprócz zaproszonych gości i mieszkańców Lipska, uczestniczyło także dwanaścioro wychowanków MOS w Solcu nad Wisłą. Największym przeżyciem dla przybyłych na wystawę  było spotkanie z artystami – autorami zgromadzonych dzieł - panami Krzysztofem Mańczyńskim i Jackiem Michałem Szpakiem. Pierwszy z twórców jest artystą malarzem, ale także rzeźbiarzem. Ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoimi dorobku ma ponad 30 wystaw indywidualnych i 150 zbiorowych zarówno w Polsce jak i za granicą. Natomiast pan Jacek Szpak ukończył Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest malarzem i rzeźbiarzem. Pracuje również jako pedagog – obecnie w Zespole Szkół Plastycznych w Radomiu.

      Zaprezentowane na wystawie dzieła wzbudziły ogromne zainteresowanie i stały się przedmiotem żywej dyskusji wśród zwiedzających, a podopieczni naszego ośrodka mieli świetną okazję do kontaktu z prawdziwą sztuką. Warto w tym miejscu dodać, że nasi wychowankowie chętnie wykonują różnego rodzaju prace plastyczne i biorą udział w licznych konkursach zarówno szkolnych jak i pozaszkolnych odnosząc znaczące sukcesy.

 

Agnieszka Kula-Kasprzycka

Konkurs "Kochamy Naszą Ojczyznę"

 

      6 kwietnia 2018 w Publicznej Szkole Podstawowej w Solcu nad Wisłą odbył się  XV Diecezjalny Konkurs Pieśni  i Poezji Patriotycznej ,,Kochamy naszą Ojczyznę ". Organizatorami konkursu był Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej oraz Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej. Głównym celem konkursu był wzrost świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków, pogłębianie ich miłości do Ojczyzny, znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśniach patriotycznych.

    Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Solcu nad Wisłą  reprezentowany  był  przez  zespół ,, Małe marzenia" w składzie: Dominika Woźna, Katarzyna Malesa i Wiktoria Kostorz.  Nasze wychowanki  zaśpiewały  piosenkę ,,Biały krzyż", która zapewniła im I miejsce  i awans do etapu diecezjalnego w Radomiu.  Zwycięski zespół otrzymał puchar, nagrody oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczył ks. dr Krzysztof Maj i Wójt Gminy Solec nad Wisłą  - Marek Szymczyk. Zajęcie I  miejsca jest dla nas ogromnym sukcesem i motywacją do dalszej pracy. Zbieramy siły i ruszamy na etap diecezjalny do  Radomia ... :)

 

                                                                                              Agata Zawadzka

                                                                                              Anna Kowaleczka

Wystawa fotografii Pana Jerzego Soińskiego

 

 

         W dniu 26.03.2018r. podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą pod opieką pani Renaty Połowin i Agnieszki Sochaj wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku. Celem wizyty było obejrzenie wystawy zatytułowanej „Puszcza”. Była to okazja nie tylko do podziwiania wspaniałości i różnorodności życia na Ziemi, ale także do uwrażliwienia młodzieży na konieczność dbania o to, co nas otacza i rozwijania swoich zainteresowań. Autorem wystawy był pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego artysta, fotograf Jerzy Soiński. Przedstawione fotografie ukazywały piękno i wyjątkowość Puszczy Świętokrzyskiej, jaką artysta dokumentował podczas swoich wędrówek. Na wystawę złożyły się zarówno prace czarno-białe, wykonane na tradycyjnej kliszy, jak i zdjęcia barwne, powstałe z wykorzystaniem fotografii cyfrowej. Podczas wizyty Pan Zbigniew Trysiński, kierownik biblioteki i współtwórca Galerii Między Półkami opowiedział o życiu autora wystawy i przybliżył historię fotografii. Młodzież wzięła także udział w ciekawym doświadczeniu, jakie Pan Zbigniew przeprowadził wykorzystując technikę fotografii. Na zakończenie wizyty wychowankowie wypożyczyli książki.

 

 

Renata Połowin

Pistacjowa pisanka

 

 

 

       Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów. Jednym z nich jest malowanie jaj. W związku z tym nasza młodzież wzięła udział w konkursie organizowanym przez LCK, Parafię Św. Trójcy w Lipsku, PTTK oddział w Lipsku i Komendę Hufca ZHP w Lipsku „Na najładniejszą pisankę wielkanocną". Pisanki można było wykonać dowolną techniką. Pomysłów było wiele. W ostateczności wychowankowie pod kierunkiem pani Agnieszki Sochaj i  pani Renaty Połowin ozdobili jajo skorupkami z pistacji i umieścili je na wiklinowym wianku. Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. W dniu 25.03.2018r. podczas ogłoszenia wyników konkursu, w kategorii młodzieżowej, nasza pisanka zdobyła pierwsze miejsce. Była bezkonkurencyjna. Opinie widzów na jej temat były jednogłośne. Piękna, pomysłowa, najładniejsza… Wychowanka  Natalia Lempa, która włożyła ogrom pracy w przygotowanie jajka, otrzymała tytuł Mistrza Pisanki. Z radością odebrała dyplom i puchar z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Lipsko.

 

 

 

Renata Połowin

„ Moja Ziemia – Mój Świat „ – konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej

 

 

 

 

    „Moja Ziemia – Mój Świat” – to hasło konkursu ekologicznego adresowanego dla uczniów Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą, który został ogłoszony w lutym 2018r. Organizatorami konkursu byli: Mariola Wielicka, Anna Kowaleczka  i Michalina Pluta. Do konkursu przystąpili uczniowie klas y VII, II    i III gimnazjum. Celem konkursu było: kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów oraz rozwijanie zdolności kreatywnego myślenia w aspekcie ochrony środowiska naturalnego, uświadomienie problemu nadmiernej ilości odpadów oraz negatywnych skutków ich spalania, uwrażliwianie młodzieży na piękno przyrody.

      Rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego odbyło się  21 marca 2018r. Nagrody oraz dyplomy wręczyła pani wicedyrektor Iwona Patyk.

I miejsce zajął Sebastian Kłak

II miejsce Rafał Ignaczak

III miejsce Albert Karpiński

Wyróżniono prace dwóch uczennic: Beaty Surgiel oraz Patrycji Bogumiło.

      Organizatorzy składają gorące gratulacje, dziękują za udział w wyżej wymienionym konkursie oraz zachęcają do udziału w kolejnych konkursach.

    

                                                                                        Mariola Wielicka

 

Pierwszy Dzień Wiosny

 

 

       Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego zawsze u nas Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez naszą młodzież MOS-u.  21 marca 2018r. zgodnie z tradycją pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy upragnioną wiosnę.

      Tego dnia zajęcia rozpoczęliśmy od marszu korowodu z Marzanną wykonaną przez młodzież Ośrodka nad Wisłę przy wesołym śpiewie młodzieży. Wykonana Marzanna symbolizowała odejście zimy, a spacer z kukłą miał zapewnić urodzaj i przyśpieszyć nadejście prawdziwej wiosny. Aby zaczarować zimę, żeby ustąpiła już miejsca wiośnie, kolejną atrakcją był zorganizowany wspólny grill integrujący całą społeczność MOS-u. Młodzież w radosnym nastroju zakończyła dzień powitanie wiosny.

 

 

                                                                                                  Michał Kosiński 

Dzień kobiet - wizyta w DPS

 

 

 

      Święto Kobiet, to dzień kiedy wszystkie panie powinny czuć się wyjątkowo, a także doskonały czas do kształtowania nawyku obdarowywania innych miłym gestem, słowem, upominkami. Dlatego uczestnicy koła wolontariatu w dniu 15.03.2018r. wybrali się do Domu Pomocy Społecznej w Lipsku. Wspólnie z mieszkańcami jeszcze raz podkreślili ważną rolę kobiet w dzisiejszym świecie. Wolontariusze przedstawili krótki program artystyczny, odśpiewali wszystkim paniom „Sto lat” i rozdali kartki z życzeniami. Młodzież nagrodzona została wielkimi brawami, uśmiechem i życzliwością. Dziękujemy mieszkańcom DPS za miło spędzony czas.

 

 

Renata Połowin

 

 

Dzień kobiet

 

 

 

 

        8 marca to dzień, kiedy w sposób szczególny podkreślane jest znaczenie kobiet w życiu codziennym. Wówczas mężczyźni wręczają paniom kwiaty oraz drobne podarunki.
      W naszym ośrodku również nie zabrakło w tym dniu niespodzianek… Po godzinie 14.00 odbyło się przedstawienie przygotowane przez młodzież pod kierunkiem pani Agnieszki Sochaj, Renaty Połowin oraz Martyny Góralskiej. Młodzi aktorzy w humorystyczny sposób przedstawili kobietę w różnych aspektach. Widzowie mieli okazję obserwować występy wokalne, a także mały pokaz mody przygotowany specjalnie dla Pań pracujących w naszym ośrodku. Największym zaskoczeniem cieszyły się ciekawostki dotyczące znaczenia kobiecych imion. Pogodny i wesoły nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom uroczystości. Wszystkie kobiety otrzymały serdeczne życzenia i słodki upominek. Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Bożena Kopcińska, która podziękowała za piękny występ.

 

 

Renata Połowin

 

 

V Olimpiada Zimowa w MOS w Solcu nad Wisłą

 

 

      W środę 28 lutego 2018 r. już po raz piąty w Solcu nad Wisłą odbyła się Olimpiada Zimowa. W dorocznych zawodach udział wzięły trzy drużyny: MOS Solec nad Wisłą, MOS Szymanów i MOS Pałacyk z Radomia. Uroczystego otwarcia i przywitania gości dokonała pani wicedyrektor Iwona Patyk wspólnie z panem Jakubem Cieciurą, który przedstawił harmonogram imprezy i zasady obowiązujące w czasie rozgrywek. Uczestnicy olimpiady złożyli przyrzeczenie sportowe, zobowiązując się rywalizować według zasad „fair play”. Mimo siarczystego mrozu i małej ilości śniegu przedstawiciele wszystkich drużyn z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem rywalizowali ze sobą w sześciu konkurencjach.

       W pierwszej konkurencji, czyli w wyścigach na workach, wygrali przedstawiciele MOS Solec nad Wisłą. Kolejną konkurencją był wyścig na nartach z rzutem do celu, w której najlepsi okazali się przedstawiciele MOS Szymanów. Trzecią konkurencją sportową był rzut kulą śnieżną i tu zwyciężyli przedstawiciele MOS Pałacyk. Po krótkiej przerwie w rozgrywkach odbyła się część artystyczna, w której prezentowano kabaret i układy taneczne. Wszystkie prezentujące się grupy uplasowały się na pierwszym miejscu, ponieważ każdy występ był interesujący i oryginalny. Po części artystycznej odbyły się mecze unihokeja, w których najlepsi byli przedstawiciele MOS Solec nad Wisłą. Ostatnią konkurencję, czyli piłkarzyki zwyciężyła młodzież z MOS Szymanów. Nad poprawnością wykonywanych konkurencji czuwała komisja, w  skład której weszli: Jakub Cieciura i Kamil Patynowski.

      Po zmaganiach sportowych wszyscy uczestnicy spotkali się na grillu, gdzie można było zjeść soczystą i gorącą kiełbaskę. Podczas poczęstunku uczestnikom dopisywały humory i panowała świetna atmosfera. Olimpiada zakończyła się zwycięstwem młodzieży z MOS Solec nad Wisłą. Na drugim miejscu uplasował się MOS Szymanów, a na trzecim MOS Pałacyk. Nagrodami były puchary, medale i statuetki za I, II, III miejsce. Serdeczne podziękowania należą się sponsorowi nagród, panu Piotrowi Otko z firmy „Marbet”, dzięki którym uświetniono i uatrakcyjniono imprezę sportową.

     Miejmy nadzieję, że za rok, podczas kolejnej Olimpiady Zimowej pogoda dopisze i rozpieści uczestników grubą warstwą białego puchu, a mróz oszczędzi i nie będzie tak duży i siarczysty.

 

 

                                                                                                                          Jakub Cieciura

 

Wyjazd na narty do Bałtowa

 

 

      W dniu 19.02.2017r. członkowie koła turystyczno-krajoznawczego wzięli udział w  wycieczce do znajdującego się w Bałtowie ośrodka narciarskiego „Szwajcaria Bałtowska”. Każdy z członków czternastoosobowej grupy miał możliwość nauki jazdy na nartach.  Wychowankowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa w czasie jazdy na nartach, pod czujnym okiem wychowawców, z zaangażowaniem uczyli się jak zjeżdżać, hamować i panować nad nartami, ponieważ dla większości z nich były to pierwsze kroki na stoku.

    Celem wycieczki było propagowanie  aktywnego spędzania czasu wolnego poprzez uprawianie sportu zimowego oraz integracja grupy. Młodzież podczas nauki jazdy na nartach, miała doskonalą okazję do ćwiczenia percepcji wzrokowej oraz koordynacji wzrokowo- ruchowej.

      Wszyscy uczestnicy wracali do ośrodka zrelaksowani i odprężeni, młodzież zadeklarowała chęć uczestnictwa w kolejnej tego typu wycieczce.

 

Michał Kosiński

 

Magiczny walentynkowy wieczór

     

 

     14 lutego, w Dniu Zakochanych, jak co roku przekazywaliśmy życzenia tym osobom, które darzymy miłością,  sympatią i przyjaźnią. Organizatorzy imprezy wraz z wychowankami zorganizowali w tym dniu specjalną ,, Pocztę Walentynkową”, aby można było przekazać walentynkowe wyznania osobom, które są dla nas szczególnie ważne. Wieczorem natomiast odbył się walentynkowy wieczór z poezją i piosenką, gdzie zaprezentowały swe umiejętności wokalne nasze wychowanki. Organizatorzy przygotowali także słodki poczęstunek oraz prezent walentynkowy dla każdego uczestnika spotkania- czekoladowe serce. Dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się zabawy i konkursy, w których młodzież bardzo chętnie uczestniczyła. Wiele radości przyniosło wychowankom rozdanie walentynek- niektórzy naprawdę byli zdziwieni i wzruszeni po otrzymaniu kartek. Świętowanie walentynek w naszym Ośrodku cieszy się dużym uznaniem bo uczy okazywania uczuć, a tym samym, niesie radość i zadowolenie. Podczas tego magicznego wieczoru panowała miła atmosfera, a miłość było czuć w powietrzu.

 

Katarzyna Mazurek

Niemen akustycznie

      W dniu 10 lutego 2018r. młodzież naszego ośrodka brała udział w recitalu poświęconym jednemu z najwybitniejszych twórców polskiej muzyki Czesławowi Niemenowi.

       Na sali widowiskowej Lipskiego Centrum Kultury młodzi widzowie wysłuchali koncertu w akustycznych aranżacjach Radosława Świderskiego, Krzysztofa Chromińskiego oraz Tomasza Rogalskiego. W programie usłyszeli m.in.: Czy mnie jeszcze pamiętasz, Sen o Warszawie, Pod papugami, Dziwny jest ten świat, Wspomnienie, Płonąca stodoła, Mimozami jesień się zaczyna. Podczas widowiska wychowankowie dowiedzieli się, jaką fantastyczną muzykę tworzył Czesław Niemen oraz pogłębili swoją wiedzę na temat jego życia i twórczości.

      Mocny głos i piękna muzyka, wpadająca w ucho przeniosła wszystkich w świat niesamowitych wrażeń i emocji. Mimo, że nie jest to muzyka, jakiej młodzież słucha na co dzień, to koncert podobał się naszym wychowankom. Jeden z chłopców, Jakub Zakrzewski postanowił, że spróbuje nauczyć się zagrać na keyboardzie niektóre utwory. Życzymy mu owocnej pracy i czekamy na występ…

 

 

Renata Połowin

,,Bóg się rodzi w nas" II Festiwal Kolęd i Pastorałek

 

       

 

      ,,Bóg się rodzi w nas" to hasło II Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który stanowi II Edycję Projektu Campus Misericordiae. Festiwal - jak też Projekt CM - adresowany jest do  wychowanków  Młodzieżowych  Ośrodków   Socjoterapii i Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych na terenie Diecezji Radomskiej. Głównymi celami Festiwalu są:

- pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji śpiewania kolęd,

- kształtowanie wrażliwości na tradycję i kulturę,

- kształtowanie właściwych postaw z zakresu moralności, etyki, profilaktyki uzależnień oraz więzi międzyludzkich,

       Do konkursu zgłosiło się  11 placówek. Nasz Ośrodek reprezentowany był przez zespół ,, Małe marzenia" w składzie: Dominika Woźna, Katarzyna Malesa, Patrycja Bogumiło, Wiktoria Mortka i Patrycja Jurek przy akompaniamencie Jakuba Zakrzewskiego. Nasi wychowankowie zaśpiewali kolędę ,,Uciekali, uciekali", która przyniosła im I miejsce w kategorii zespoły.       

      Wychowankowie nagrodzeni pucharem, dyplomem i drobnymi upominkami w miłej atmosferze i radości wrócili do Ośrodka. Gratulujemy również naszym koleżankom z Szymanowa za zajęcie II miejsca w kategorii zespoły. W osiągnięciu tego sukcesu pomogła nam Pani Urszula Maciąg. Dziękujemy również naszemu kierowcy Panu Piotrowi za cierpliwość i bezpieczne dowiezienie nas do celu. Zajęcie I miejsca jest dla nas ogromnym sukcesem i motywacją do dalszej pracy.

 

                                                                                           

    Agata Zawadzka

                                                                                              Anna Kowaleczka

 

                                     

W zdrowym ciele zdrowy duch, czyli nasze zmagania na lodzie

 

     

 

       Dnia 18.01.2018 wychowankowie udali się na lodowisko do Lublina. Głównym celem wyjazdu była integracja wychowanków oraz doskonalenie jazdy na łyżwach (hartowanie organizmu ;-);-);-))

       Poprzez organizację tego wyjazdu wychowankowie mogli aktywnie spędzić czas feryjny. Przed wejściem na tafle lodowiska młodzież została zapoznana z zasadmi bezpiecznego korzystania z obiektu. 

     Szaleństwa na lodzie trwały bardzo długo i dostarczyły wyjątkowych emocji i wrażeń. Pomimo zmęczenia każdemu dopisywał dobry humor. Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Starówki i Zamku w Lublinie. Do zobaczenia na szlaku...

        

 

  

                                                                                                                     Michał Kosiński 

„Bal nad bale w karnawale…”

 

 

     Przygotowania do tegorocznej zabawy choinkowej w naszym ośrodku trwały od samego rana. Wychowankowie stroili sale, wybierali muzykę i konkursy. Dziewczęta w odświętnych strojach i makijażach. Chłopcy jak zwykle przystojni i rozbawieni, a wychowawcy gotowi do karnawałowego wyzwania wieczorem rozpoczęli bal. Najpierw słodki poczęstunek, aby nabrać sił na dalszą część imprezy.  Były konkursy, taniec z balonami, tańce klasyczne, disco i ….TOTALNA improwizacja  taneczna. Najwięcej radości przysporzyła nam zabawa w „Dzień z życia rodzinki”. Emocji i radości nie brakowało. Organizatorzy zabawy również poddali się nastrojowi i świetnie bawili się razem z młodzieżą. Najważniejsze w tym wszystkim było nasze pozytywne nastawienie, dobry humor i suuuper zabawa.

 

 

Martyna Góralska

WOŚP 2018

 

 

        W dniu 14.01.2018r. wychowankowie koła wolontariatu włączyli się w akcję zbierania pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku, celem zbiórki było wyrównanie szans w leczeniu noworodków, czyli m. in. dostarczenie szpitalom najnowocześniejszego sprzętu ratującego ich życie.

        Nie zwracając uwagi na mroźną pogodę, wolontariusze wraz z opiekunami od godziny 9.30 zbierali pieniądze. Początkowo kwestowali przy kościele w Solcu nad Wisłą, następnie przyjechali do Lipska. Z wielkim zapałem i uśmiechem na twarzy, wolontariusze chodzili po ulicach i zbierali pieniądze. Byli przy tym niezwykle dumni i wzruszeni, że mogli wziąć udział w tej wspaniałej akcji niosącej pomoc wielu dzieciom. Młodzież uczestniczyła również w finałowym koncercie odbywającym się w LCK oraz podziwiali rozbłyskające się na Rynku Lipska „światełko do nieba”.

      Wspólne kwestowanie i zabawy zakończyły się późnym wieczorem. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wykazali się dobrocią serca i wspomogli WOŚP.  

 

 

Renata Połowin

 

Wspólne kolędowanie

 

       Całkiem niedawno zespół muzyczny ,,Małe marzenia’’ zapowiadał nowe inicjatywy i działania. Po rywalizacji w konkursach muzycznych przyszedł czas na towarzyskie śpiewogranie.

       Z wielką  przyjemnością  w dniu 14 grudnia 2017 roku uczestniczyliśmy w Wieczorze Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Solcu nad Wisłą. Najpiękniejsze kolędy i pastorałki zaprezentowali uczniowie z pobliskich szkół oraz Zespół Śpiewaczy ,,Powiślacy’’.

Młodzież z ośrodka zaprezentowała dwie kolędy: ,,Złota Jerozolima’’ oraz ,,Lulajże Jezuniu’’. Wychowankowie swój występ na scenie GOK-u zakończyli słowami ulubionej świątecznej piosenki:

,,Bo kiedy miasto na święta się stroi
Niejeden z nas o przyszłość się boi
Niejeden z nas w marzenia ucieka
Wierząc, że spełnienie gdzieś czeka…

Niejeden z nas czasem robi jakiś błąd
Czasem się zdarza dwa razy pod rząd…’’

    Wspólne kolędowanie wprowadziło nas w świąteczny nastrój. Przed nami wigilia ośrodkowa, wspólne kolędowanie, składanie życzeń, a później już wyjazdy wychowanków w rodzinne strony…

 

Opiekun koła muzycznego

U. Maciąg 

 

Konkurs recytatorski Kreować głosem w LCK

 

      14 grudnia 2017 roku w sali widowiskowej Lipskiego Centrum Kultury odbyła się XVII Edycja Konkursu Recytatorskiego pod hasłem ,, Kreować głosem”. Organizatorami konkursu byli: Lipskie Centrum Kultury, Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipsku. Celem konkursu było doskonalenie warsztatu recytatorskiego i umiejętności samodzielnej pracy nad tekstem i jego interpretacją.

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Solcu nad Wisłą reprezentował wychowanek kl. II Gimnazjum – Sebastian Kłak. Każdy z uczestników konkursu miał przygotować do prezentacji jeden dowolny utwór poetycki i fragment prozy. Zmagania konkursowe oceniało powołane przez organizatorów jury. Nasz wychowanek na scenie zaprezentował wiersz K.I. Gałczyńskiego ,, Wszystko się chwieje” i fragment prozy J. Iwaszkiewicza,, Nauczyciel”. Występ naszego wychowanka został nagrodzony gromkimi brawami, jury natomiast przyznało mu wyróżnienie. To ogromny zaszczyt i radość stać na podium ze zwycięzcami. Chwile szczęścia wszystkich uczestników konkursu zostały uwiecznione na wspólnym zdjęciu.

 

Katarzyna Mazurek

 

 

Małe marzenia

 

    W  tym roku po raz drugi nasi wychowankowie uczestniczyli w XVII Przeglądzie Twórczości Ekologicznej, który odbył się dnia 7.12.2017 r. w Lipskim Centrum Kultury. Młodzież wystąpiła w dwóch kategoriach: zespół i soliści 15-16 lat, II-III gimnazjum.

     Ośrodek reprezentowały dwie solistki: Katarzyna Malesa w utworze ,,Czas nas uczy pogody’’, oraz Wiktoria Kostorz w utworze ,,Choć pomaluj mój świat’’. W obydwu występach akompaniament muzyczny przygotował Jakub Zakrzewski. Obydwie wokalistki za swój występ otrzymały wyróżnienia, natomiast za przygotowanie samodzielnego podkładu muzycznego komisja konkursowa przyznała wyróżnienie specjalne.

Podczas przeglądu swój debiut miał zespół wokalny o nazwie ,,Małe marzenia’’ składający się z pięciu dziewcząt: Dominika Woźna, Katarzyna Malesa, Kinga Rynkiewicz, Patrycja Bogumiło oraz Wiktoria Kostorz połączonych muzyczną pasją i hobby. Zespół wykonał utwór ,,Otwórz serce, otwórz drzwi’’ zostając laureatem konkursu w kategorii zespoły.

   Czas oczekiwania na wyniki konkursu umilił nam pokaz umiejętności muzycznych Jakuba, który zagrał najbardziej popularne i lubiane piosenki porywając najmłodszych uczestników przeglądu do tańca:) 

Uzyskane przez młodzież wyniki napawają nas ogromną dumą. Wychowanki regularnie i z pełnym zapałem doskonaliły swoje umiejętności podczas codziennych prób. Cierpliwie znosiły każdą uwagę i sugestię oraz pokonywały swoje słabości. Każdy kolejny sukces jest dla uczestników kółka muzycznego ogromną motywacją do podejmowania kolejnych wyzwań. Jest już wiele pomysłów, a sił i zapału nam nie brakuje!

Zbieramy energię i ruszamy dalej…. by spełniać swoje MAŁE MARZENIA

 

Dla zapominalskich

Zajęcia w ramach koła muzycznego:

Niedziela - 12.00 lub 19.30 (zamiennie)
Wtorek - 19.30
Piątek - 19.30 (co dwa tygodnie)

 

 

 

Opiekun kółka muzycznego:

U. Maciąg 

Akcja Aniołek

 

       Mikołajki to tradycja wręczania prezentów, która wywodzi się od zarania dziejów. Jest to symbol radości, przyjaźni i ciepła. W związku z tym, w dniu 6 grudnia wychowankowie naszego ośrodka wraz z opiekunami udali się na oddział dziecięcy do Szpitala w Lipsku, by uszczęśliwić małych pacjentów. Po przybyciu na miejsce, młodzież przebrała się w odpowiednie stroje i wcieliła w przydzielone im role: Świętego Mikołaja, Aniołka, Diabełka i Mikołajkę. Pamiętając o wszystkich, św. Mikołaj wraz z pomocnikami odwiedził każdą salę i rozdał wszystkim dzieciom oraz pracownikom oddziału mały upominek - aniołka. Podczas spotkania mali pacjenci wraz z ich rodzicami robili sobie zdjęcia z Mikołajem i jego pomocnikami, a także wspólnie śpiewali kolędy.

Wychowankowie chętnie uczestniczyli w przygotowaniu upominków, strojów, a także w spotkaniu z dziećmi i ich rodzicami. Wykazali się przykładem wspaniałej postawy wobec drugiego człowieka. Dzięki „akcji aniołek” pacjenci z oddziału dziecięcego mogli, choć na chwilę zapomnieć o chorobie i smutku. A dla naszych wychowanków była to lekcja empatii i uwrażliwienia na cierpienie innych.

 

Renata Połowin, Agnieszka Sochaj

Mikołajki

 

 

 

    Któż nie lubi niespodzianek – zwłaszcza tych miłych... Przyjemnie jest otrzymać choćby drobny upominek... Mikołajki są właśnie takim dniem, gdy na twarzach - nie tylko dzieci - często gości uśmiech. Tak było i w naszym Ośrodku 06 grudnia 2017 roku. W trakcie porannego apelu pomagające zapracowanemu świętemu Mikołajowi śnieżynki: Katarzyna Malesa i Ewelina Pytlik przypomniały historię niezwykłego biskupa Miry, który od najmłodszych lat wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich i swoim znacznym majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi. Ponadto rozstrzygnięty został konkurs na najciekawszy list do świętego Mikołaja, w którym zwyciężył Sebastian Kłak z klasy II gimnazjum. Święty spełnił prośbę Sebastiana zawartą w liście, gdyż laureat w nagrodę otrzymał słodki upominek.

      Uśmiech na twarzach zebranych wychowanków wywołały nie tylko żarty na temat mikołajek, ale także słodka niespodzianka, umilająca ostatnie dni nauki przed wyjazdami na ferie świąteczne.

 

Agnieszka Kula-Kasprzycka

Katarzyna Mazurek

Wanda Zarzycka

 

 

Jan Paweł II - idźmy naprzód z nadzieją

 

     Konkurs szkolny ,,Jan Paweł II - idźmy naprzód z nadzieją "odbywał się od 16.10.2017 do 30.11.2017 w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej oraz popularyzacja wśród młodzieży postaci Jana Pawła II.

     W konkursie wzięli udział uczniowie klas: II, III Gimnazjum i VII Szkoły Podstawowej.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce: Dominika Woźna

II miejsce: Kinga Rynkiewicz

III miejsce: Patrycja Bogumiło

Wyróżnienie: Sebastian Kłak

    Ogłoszenie wyników odbyło się 6 grudnia 2017 roku, laureatom wręczono imienne dyplomy i nagrody. Zorganizowanie konkursu cieszyło się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony młodzieży. Podopieczni mogli odkryć własne uzdolnienia i możliwości, ale przede wszystkim przypomnieć sobie postać  Jana Pawła II - wielkiego Papieża i naszego rodaka.

 

                                                                                                      Agata Zawadzka

                                                                                                      Anna Kowaleczka

Mikołakowa wycieczka klasy VII do Kazimierza Dolnego

         

 

 

         Mikołajki były dobrą okazją, by sprawić uczniom klasy VII miłą niespodziankę, a była nią wycieczka do urokliwego Kazimierza Dolnego, która odbyła się 05.12.2017 roku. To przepiękne miasteczko zachwyca turystów przede wszystkim niesamowitym klimatem tworzonym przez wspaniałe zabytki, wydarzenia kulturalne oraz niezwykłych ludzi kultury i sztuki związanych z Kazimierzem. Jednak dla młodych ludzi skuteczną zachętą do poznania Kazimierza Dolnego okazała się informacja, iż właśnie tutaj toczy się akcja najnowszego serialu z Barbarą Kurdej-Szatan i Mateuszem Damięckim w rolach głównych zatytułowanego „W rytmie serca”. Jednak gdy nasi uczniowie na własne oczy ujrzeli Kazimierz i obejrzeli atrakcje turystyczne, zrozumieli, dlaczego to miejsce jest po prostu magiczne.

         Nie zwracając uwagi na przejmujący chłód spacerowaliśmy uliczkami miasteczka piękno.   Miejsca i zabytki, które pozostaną w naszej pamięci to min.: Góra Trzech Krzyży, Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, ruiny zamku, baszta, Spichlerz Feuersteina, Kościół św. Anny, Rynek z renesansowymi kamienicami braci Krzysztofa i Mikołaja Przybyłów.

Po uczcie dla ducha postaraliśmy się także o coś dla ciała, a były to słodkie gofry.

        Wycieczka była prawdziwą niespodzianką, gdyż dowiedzieliśmy się o niej na 10 minut przed wyjazdem. Okazała się także znakomitą lekcją historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

 

Uczniowie klasy VII z wychowawcą Agnieszką Kulą-Kasprzycką

Wizyta w DPS w Lipsku...akademia z okazji 11 listopada

   

 

     W dniu 27 listopada wychowankowie naszego ośrodka wraz z opiekunami udali się do Domu Pomocy Społecznej w Lipsku. Celem wizyty było wspólnie z mieszkańcami DPS uczczenie dnia 11 listopada i oddanie wyrazu pamięci tym wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę.

     Uroczystość rozpoczęła nasza wychowanka Kasia Malesa, która przywitała zgromadzonych pracowników i mieszkańców DPS oraz zaprosiła wszystkich do odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie klas gimnazjalnych przedstawili montaż słowno- muzyczny, mówiący o odzyskaniu niepodległości przez Polaków i o powstaniu Państwa Polskiego w roku 1918. Przybliżyli wszystkim zgromadzonym historię czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z mapy świata. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Chwile uprzyjemniał podkład muzyczny w wykonaniu naszego wychowanka Jakuba Zakrzewskiego. Zgromadzeni widzowie z ogromnym wzruszeniem oglądali występ młodych artystów.

     Po części artystycznej pani Agnieszka Czerwonka podziękowała wykonawcom za tę lekcję historii i zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek.

                 

 

                                                                                                                                                                     Renata Połowin

Andrzejki

 

 

         Andrzejki to wieczór pełen tajemniczych wróżb i czarów, połączony z dobrą zabawą oraz tańcem, który odbył się w naszym ośrodku 25 listopada 2017 r.  Nasze wróżki - czarodziejki przeniosły nas w świat magii, marzeń i fantazji. Wszyscy uczestnicy zabawy mogli się dowiedzieć co ich czeka w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka, którą przygotowali nasi przyjaciele z samorządu uczniowskiego. Andrzejkowy wieczór był doskonałą okazją do oderwania się od codziennej rzeczywistości oraz do patrzenia w przyszłość z lekkim przymrużeniem oka. Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Autorzy:

Katarzyna Malesa, Ewelina Pytlik

Wychowanki II grupy wychowawczej

Konkurs poezji i pieśni patriotycznej

      

         

 

         Listopad to czas szczególny dla wszystkich Polaków. To miesiąc, w którym przypominamy sobie o rzeczach wielkich: swobodzie, wolności, niepodległości. Inaczej ten temat traktują ci, którzy w walce o wolność przelewali krew – a jest ich już coraz mniej. Trudniej wagę niepodległości Ojczyzny zrozumieć ludziom młodym, skupionym na bieżących potrzebach.

 

            Nasi podopieczni postanowili przypomnieć o smutnych, często tragicznych wydarzeniach z historii naszego kraju, ale także o wspaniałych chwilach triumfu i radości. Najefektywniejszym sposobem okazał się indywidualny konkurs wprowadzający element współzawodnictwa. Odbył się on 21 listopada 2017 roku w MOS w Solcu nad Wisłą. Wychowankowie mogli zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie i wokalne w dwóch kategoriach: poezji i pieśni patriotycznej. W pierwszej z nich zwyciężył Sebastian Kłak z kl. II gimnazjum, który zaprezentował fragmenty „Reduty Ordona” Adama Mickiewicza. Przed publicznością zaprezentowała się także uczennica klasy IIIb Ewelina Pytlik z utworem „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”. W drugiej kategorii zwyciężyła uczennica klasy IIIb gimnazjum Katarzyna Malesa, która zaśpiewała pieśń „Taki kraj”. Drugie miejsce przypadło Dominice Woźnej z klasy IIIa i utworowi „Biały krzyż”. Nagrodami dla laureatów a także dla znakomitego akompaniatora Jakuba Zakrzewskiego z klasy II były książki historyczne i łakocie.

 

 

 

Agnieszka Kula-Kasprzycka

 

Izabela Mgłosiek

 

,, … Pamiętamy i obiecujemy pamiętać zawsze!”- sprawozdanie z uroczystości 11 listopada

    

 

        To było kilkanaście minut zadumy nad losami naszego kraju…powrót do przeszłości, do historii i tego z czym zmagali się nasi przodkowie walcząc o niepodległą Polskę. Niezwykle pouczającą lekcję historii zaprezentowali uczniowie gimnazjum 20 listopada  w MOS w Solcu nad Wisłą aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości. 

     Uroczystość rozpoczęła się  przywitaniem wszystkich przybyłych pracowników MOS oraz wychowanków. Część artystyczną poprzedziło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego. Uczniowie gimnazjum recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć nam rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Akademia miała przede wszystkim przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksję nad losem naszego kraju. W programie muzyczno- poetyckim z wykorzystaniem pokazu multimedialnego młodzież przypomniała czasy, kiedy to przez 123 lata niewoli całe pokolenia Polaków walczyły o wolną i niepodległą Polskę. To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej , możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Wychowankowie zaprezentowali bardzo ciekawy program artystyczny, dodatkowo uroczystość uświetniał akompaniament muzyczny w wykonaniu naszego ucznia Jakuba Zakrzewskiego. Całość dopełniała piękna dekoracja w postaci grobu nieznanego żołnierza. Po występie pani wicedyrektor podziękowała wychowankom i opiekunom za obrazowy sposób przedstawienia losów naszej Ojczyzny.

      Godny strój, wysłuchanie apelu z prawdziwą powagą i zaangażowaniem, to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu. Taką właśnie postawę zaprezentowali wychowankowie  MOS w Solcu nad Wisłą aby uczcić tę ważną datę w naszej szkole.

 

 

Katarzyna Mazurek

,,Ze słońcem i uśmiechem w tle’’

 

 

      Nasza rozśpiewana młodzież dnia 16 listopada 2017 r. po raz kolejny zagościła na scenie Lipskiego Centrum Kultury biorąc udział w konkursie muzycznym ,,Ze słońcem i uśmiechem w tle’’. Organizatorem konkursu był SOSW w Hucie. Młodzi wykonawcy odważnie i niemalże bez tremy zaprezentowali przygotowany utwór. Występ duetu został nagrodzony gromkimi brawami. Po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich wykonawców uczestniczących w konkursie, nastąpił czas oczekiwania na werdykt komisji. Przed ogłoszeniem wyników mieliśmy przyjemność obejrzeć występ teatrzyku ,,Czerwony Kapturek’’ przedstawiony przez grupę entuzjastów teatru i dobrej zabawy. 

         No cóż… nadszedł czas na wyniki. Udało się! Kasia i Jakub – nasz utalentowany duet zajął I miejsce w kategorii piosenka/wiersz kl. II – III Gimnazjum. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    Wychowankowie naszego ośrodka na co dzień rozwijają swoje zainteresowania oraz doskonalą umiejętności w kółku muzycznym. Wszystkich miłośników śpiewania i muzykowania zapraszamy na zajęcia. Przyjdź, śpiewaj, słuchaj i baw się razem z nami.

 

Opiekun koła muzycznego:

U. Maciąg  

Wieczór z piosenką i pieśnią patriotyczną

 

 

    Korzystając z zaproszenia Wójta Gminy Solec nad Wisłą i Gminnego Ośrodka Kultury, nasi wychowankowie: Katarzyna Malesa, Dominika Woźna i Jakub Zakrzewski w dniu 9 listopada zaprezentowali program artystyczny w wieczorze z piosenką i pieśnią patriotyczną. Uczniowie przygotowywali się do występu pod opieką pani mgr Izabeli Mgłosiek. W programie zaprezentowaliśmy pieśni: Piechota, Biały krzyż oraz Rota . Jakub wykonał własne interpretacje walca a-moll  Fryderyka Chopina, walca z filmu Noce i Dnie i utworu Andrzeja Kurylewicza pt. Polskie drogi. Nasz występ oglądała  społeczność Gminy Solec, a także inni wychowankowie MOS. Spotkanie przebiegło w podniosłej i miłej atmosferze. Zakończyło się wspólnym śpiewaniem piosenek żołnierskich. Młodzież pięknie zaprezentowała swoje i umiejętności. Nasi utalentowani wykonawcy za udział w imprezie dostali z rąk wójta gminy  podziękowanie.

 

 

Izabela Mgłosiek

19 dni przeciwko przemocy

 

 

 

„Naszym marzeniem jest tworzenie świata,
w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży…”

 

     Ruszyły przygotowania do międzynarodowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania co roku prowadzona jest na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Głównym organizatorem działania jest Women’s World Summit Foundation  – genewska organizacja zajmująca się prawami dzieci i kobiet.

        W Polsce działania kampanii koordynuje Fundacja po DRUGIE zachęcając placówki i instytucje pracujące z dziećmi i młodzieżą do włączania się w organizację i prowadzenie działań.

W tym roku przyłączyliśmy się  do kampanii, która odbywać się będzie pod hasłem zapobiegania tradycyjnym, krzywdzącym praktykom.

       Głównym celem kampanii jest budowanie świata, w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży. Świata lepszego, bezpiecznego, gwarantującego wszystkim odpowiednie warunki dorastania i rozwoju. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.

      Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej. 

 

 

 

Justyna Lichota

Porządkowanie grobów

 

       Jak co roku z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych wychowankowie naszego ośrodka brali udział w akcji „Sprzątanie grobów”. Członkowie wolontariatu pod opieką pani Agnieszki Sochaj, Renaty Połowin, Wandy Zarzyckiej w dniach 29 i 30 października sprzątali groby na cmentarzach w Solcu. Prace porządkowe rozpoczęli od posprzątania, znajdującej się na cmentarzu Paski mogiły żołnierzy, którzy polegli w walkach o Polskę we wrześniu 1939 roku w okolicach Lipska, Ciepielowa i Solca nad Wisłą. Następnie wychowankowie przeszli na cmentarz Św. Barbary i tam uprzątali opuszczone i zapomniane groby. Mimo niesprzyjającej pogody, wolontariusze z pełnym zaangażowaniem wykonywali prace porządkowe. Swoją postawą okazali szacunek, tym , którzy odeszli walcząc w obronie Ojczyzny, jak również tym , których groby pozostają zapomniane i opuszczone. Wolontariusze umieli zachować powagę, spokój i kulturę osobistą adekwatnie do miejsca i sytuacji.  Pamięć o ludziach, którzy odeszli uczcili chwilą ciszy i modlitwą.

 

 

Renata Połowin, Agnieszka Sochaj, Wanda Zarzycka

 

 

Rajd pieszy do Piotrawina w ramach koła turystyczno - krajoznawczego

 

 

 

    Kolejny rajd pieszy z udziałem dzielnych śmiałków, którym nie straszne są kilometry już za nami…Wychowankowie MOS w Solcu nad Wisłą wyruszyli 20.10.2017 roku czternastoosobową grupą na rajd pieszy do Piotrawina.

   Przed hasłem ,, Ruszamy” opiekunowie pan Michał Kosiński, Jakub Cieciura i Zdzisław Szołajski przypomnieli zasady poruszania się i zachowania bezpieczeństwa na drodze, po czym dzielni rajdowicze ruszyli na kolejny już rajd organizowany przez koło turystyczno- krajoznawcze. Trasa rajdu prowadziła z Solca przez most na rzece Wiśle, zbudowany dzięki funduszom UE, miejscowość Kamień i do miejsca docelowego , którym był Piotrawin.

    Młodzież zawsze chętnie i aktywnie bierze udział w pieszych wędrówkach. Jest to doskonała okazja do wspólnych rozmów, żartów i zmagania się ze swoimi słabościami.

Piotrawin to niezwykłe i ważne miejsce związane z biskupem Stanisławem ze Szczepanowa, który nabył Piotrawin. Mamy tam wiele zabytkowych pamiątek upamiętniających te wydarzenia historyczne. Wychowankowie zwiedzili Sanktuarium Św. Stanisława B.M, dowiedzieli się również, że miała tu powstać świątynia na wzór tej z Jerozolimy, jednak trudności finansowe i burzliwe wydarzenia polityczne uniemożliwiły dokończenie inwestycji.

      Następnie zgodnie z tradycją odbyło się ognisko integrujące młodzież. Dużą pomocą zawsze służy nam proboszcz parafii ks. Adam Lemieszek, który zawsze serdecznie nas przyjmuje i cieszy się obecnością młodzieży.

      Wychowankowie wrócili do ośrodka bardzo zadowoleni, gdyż okazało się, że przyjemne można połączyć z pożytecznym, czyli nauką historii. Z niecierpliwością czekamy na kolejną pieszą wędrówkę.

 

 

 

                                                                                                                          

                                                                                                                       Michał Kosiński

 

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

   

 

 

      Dnia 17.10.2017 r. w Młodzieżowym Ośrodku  Socjoterapii w Solcu nad   Wisłą odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 
     Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Starosta Powiatu Lipskiego Pan Roman Ochyński, Wicestarosta Pan Paweł Jędraszek, Naczelnik Wydziału Edukacji Pan Jerzy Pasek, Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Jadwiga Buza oraz  Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Panowie Stanisław Wajs i Józef Sosnowski.

Przedstawienie przygotowali uczniowie z gimnazjum pod kierunkiem Pani Anny Kowaleczka i Anety Mazur, przy współpracy wychowawców: Pani Agnieszki Sochaj i Wandy Zarzyckiej. Młodzi artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników oświaty. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.   Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa. Dopełnieniem występu była piękna dekoracja oraz oprawa muzyczna  przygotowana przez wychowanków MOS.

Po części artystycznej odbyło się rozdanie upominków wykonanych przez uczniów na zajęciach praktyczno – technicznych.

     Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły Pani Bożena Kopcińska, która podziękowała uczniom za piękny występ oraz złożyła życzenia nauczycielom oraz pracownikom. Wiele ciepłych słów i życzeń padło z ust zaproszonych gości, były kwiaty i słowa uznania w stosunku dla Pani dyrektor, nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród. Nagrodę Starosty otrzymała: Pani Dyrektor Bożena Kopcińska. Następnie Pani Dyrektor wręczyła nagrody wyróżniającym  się nauczycielom, wychowawcom i pracownikom ośrodka. Wśród nagrodzonych nauczycieli i wychowawców znaleźli się: Anna Śmieszek, Agnieszka Sochaj, Michał Kosiński, Sławomir Śmieciuch, Iwona Patyk, Roman Markiewicz, Mateusz Magierowski, Michalina Pluta, Sabina Ciepielewska, Martyna Góralska

     Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

mgr Anna Kowaleczka

Rajd pieszy integracyjny Wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą i Filii w Szymanowie

 

 

 

   Jesień to piękna pora roku. W ten cudowny czas liście tańczą na wietrze, a wiatr delikatnie rozwiewa chmury na niebie kołysząc równocześnie drzewami. W jeden z tych pięknych i słonecznych dni tj. 2 października 2017r. Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą i Filii w Szymanowie postanowili wraz ze swoimi Wychowawcami wyruszyć na integracyjny rajd pieszy.

   Uczniowie wraz z Opiekunami wyruszyli spod Mos-ów o godzinie 12.00 i pokonując 10 km trasę dotarli do do celu tj. Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Soleckiej, gdzie czekało na nich ognisko integracyjne. Miła atmosfera podczas pieczenia kiełbasy udzieliła się każdemu. Uczniowie poznawali się nawzajem, a ci co się znali mieli okazję powspominać stare czasy i swoje pierwsze kroki w MOS w Solcu nad Wisłą. Ale niestety wszystko co dobre szybko się kończy i trzeba było z powrotem wracać do Ośrodków.

   Uczestnicy rajdu wyruszyli w drogę powrotną o godzinie 16.00 maszerując z uśmiechem na twarzy pośród pięknego krajobrazu polskiej jesieni.

Wszyscy dotarli do Ośrodków około godziny 18.00 zmęczeni, ale zadowoleni…

 

                                                                                                       Aneta Gębska

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

   

 

   Po raz pierwszy w naszym Ośrodku, a po raz siódmy na świecie dnia 29 września 2017 roku obchodzono Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowany pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
    Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich
do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. W tym dniu,  chętni uczniowie oraz pracownicy placówki, wzięli udział w egzaminie z tabliczki mnożenia. Każdy uczestnik, który bezbłędnie wykonał działania na mnożenie otrzymał odznaczenie z tytułem „Eksperta tabliczki mnożenia”. Uczniowie  wyruszyli także poza szkołę, by sprawdzić, jak mieszkańcy Solca nad Wisłą radzą sobie ze znajomością tabliczki mnożenia.
   Do egzaminu przystąpiło 28 uczniów Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą i 58 osób dorosłych.
  Poprzez wspólną zabawę łączyliśmy się z ludźmi na całym świecie. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten, zwany królową nauk,  towarzyszy nam przez całe życie - w każdej chwili - kiedy patrzymy na zegarek, wpisujemy numer telefonu, liczymy kieszonkowe. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia.
   Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji, były doskonałą okazją do integracji ze środowiskiem lokalnym.

 

Koordynator akcji:
Marzena Dłużewska

Z wizytą u naszych przyjaciół

 

 

     Wystawa prac malarza Andrzeja Białeckiego stała się okazją do wizyty naszej młodzieży w Bibliotece Pedagogicznej w Lipsku. Grupa uczniów klasy II Gimnazjum Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą  29 września 2017 r. pod opieką bibliotekarza pani Izabeli Mgłosiek skorzystała z zaproszenia i po raz kolejny zawitała do „GALERII między półkami”.

   Wychowankowie z zachwytem podziwiali malarstwo portretowe i abstrakcyjne. Artysta w swoich dziełach posłużył się piękną, pastelową kolorystyką. Wiernie otworzył twarze otaczających go ludzi. Nasi uczniowie poprzez wykład i prezentację multimedialną, przygotowaną przez pana kierownika Zbigniewa Trysińskiego, mieli możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami sztuki. Odbyli „artystyczną przechadzkę” poprzez najciekawsze, najpiękniejsze i najdroższe dzieła malarskie Vincenta van Gogha , Auguste'a Renoira, Pabla Picassa, Paula Cézanne'a, Gustava Klimta i Jacksona Pollock'a . Wielkim zainteresowaniem młodzieży cieszyła się nowoczesna sztuka użytkowa z recyklingu oraz body art – kierunek, w którym materiałem i środkiem ekspresji jest ciało artysty.

   Spotkanie było okazją do rozmowy na temat nowości wydawniczych. Młodzież mogła swobodnie poruszać się wśród książek, przeglądać je i wyrażać swoje opinie. Zainteresowani mieli możliwość wypożyczenia ciekawej literatury.

  Wspólnie spędzony czas upłynął w miłej atmosferze, uczniowie wzbogacili swoją wiedzę, kształtowali umiejętność aktywnego i kulturnego spędzania wolnego czas poprzez obcowanie ze sztuką. Po powrocie podzielili się wrażeniami z wizyty w bibliotece z innymi wychowankami.  Owocem tego przedsięwzięcia jest już zaplanowany kolejny wyjazd do „GALERII między półkami”., tym razem z klasą III b gimnazjum.

 

 

mgr Izabela Mgłosiek –

kierownik internatu MOS

Warsztaty Ja. Nie piję

 

 

 

 

 

 

 

      W dniach 19 i 20 września 2017 roku czternaście dziewcząt-wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą wzięło udział w warsztatach realizowanych w ramach projektu Ja. Nie Piję. Zajęcia te zostały zorganizowane przez Fundację po DRUGIE. Projekt  ma na celu uświadomienie dziewczętom zagrożeń związanych z nadużywaniem alkoholu i jego wpływu na rodzinę. Ważnym elementem działania jest także przekazanie wiedzy na temat picia w ciąży i wpływu alkoholu na płód (FAS – płodowy zespół alkoholowy). Ten program edukacyjny pokazuje wychowankom jakie są skutki nadużywania alkoholu, jak skomplikowane jest leczenie i gdzie można szukać pomocy. Uczestniczki warsztatów miały możliwość odniesienia się do własnej sytuacji, rozpoznania jej. Dziewczęta z dużym zaangażowaniem brały udział we wszystkich ćwiczeniach proponowanych przez trenerkę. Z zaciekawieniem słuchały informacji i oglądały filmy dokumentalne. Po dwóch dniach wytężonej pracy wychowanki i pani prowadząca zajęcia z uśmiechem na twarzy i ogromną satysfakcją opuściły salę lekcyjną.

 

 

Martyna Góralska – psycholog

 

 

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

   

 

 

 

     Dnia 4 września 2017 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą wychowankowie powitali nowy rok szkolny. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, następnie wychowanka Ewelina Pytlik przywitała całe Grono Pedagogiczne oraz nowoprzybyłych do Ośrodka kolegów i koleżanki. Po krótkim wystąpieniu Eweliny głos zabrała Pani dyrektor Bożena Kopcińska. Pani dyrektor odczytała list Ministra Edukacji Narodowej w związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018, a później wychowankom i nauczycielom życzyła wielu sukcesów i satysfakcji z podejmowanych działań w nowym roku szkolnym. Miłym akcentem całej uroczystości były gratulacje od Pani dyrektor dla wszystkich nauczycieli, którzy uzyskali w tym roku kolejny stopień awansu zawodowego. Uścisk dłoni i gromkie brawa wywołały uśmiech na twarzach naszych nauczycieli. Po uroczystości wychowankowie udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami podczas pierwszej w tym roku lekcji wychowawczej.

 

Katarzyna Mazurek

ROK SZKOLNY 2017/2018
Spacer po ścieżce przyrodniczej Mosty w Nadleśnictwie Kraśnik

 

 

      Uczniowie Gimnazjum i ZSZ działających przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą w dniu 12 czerwca 2017 roku odwiedzili ścieżkę przyrodniczą „Mosty”, która biegnie przez niezwykle interesujący zakątek leśny Nadleśnictwa Kraśnik. Początek ścieżki znajduje się na południowo – zachodnim krańcu obszernego parkingu przy grodze krajowej nr 19 (odcinek Kraśnik – Janów Lubelski). Naszym przewodnikiem była Pani Ola Kowalik – pracownik Nadleśnictwa. Trasa ścieżki liczyła 4,5 km, wiedzie ona drogami leśnymi oraz liniami oddziałowymi. Nasza młodzież doskonale poradziła sobie z trudami podróży przez ostępy leśne. Spacerując mieliśmy okazję dowiedzieć się, jakie gatunki drzew, krzewów, roślin runa leśnego, grzybów czy też zwierząt występują w leśnictwie oraz dlaczego wzdłuż ścieżki i na szlakach górskich nie spotkamy koszy na śmieci. Ustawione wzdłuż ścieżki tablice prezentowały ciekawe zagadnienia przyrodnicze, odkrywały tajniki gospodarki leśnej.

     Różnorodność roślinności oraz ciekawe ukształtowanie terenu – piękne wąwozy, wzniesienia wprawiały w zachwyt zwiedzających, którym nie przeszkadzały już nawet upał oraz wszechobecne komary. Spacer po lesie zakończyliśmy wspólnym ogniskiem  przy drewnianej wiacie – mecie naszej wędrówki. Były kiełbaski i inne smakołyki. Żegnając się z Panią Olą zadeklarowaliśmy powrót do Nadleśnictwa, które w swojej ofercie posiada również inne ścieżki przyrodnicze piesze jak i rowerowe

    Z pełnymi brzuchami ruszyliśmy w dalszą podróż do Urzędowa – malowniczo położonego miasteczka gdzie odwiedziliśmy Sanktuarium Świętej Otylii. Znajduje się tutaj kaplica ze źródełkiem. Do kaplicy prowadzi szpaler drzew oraz posągów świętych, błogosławionych oraz królów Polski. Woda z tego źródełka posiada właściwości lecznicze – według legend leczy schodzenia oczu, gardła, głowy. Wszyscy wychowankowie wysłuchali historii życia św. Otylii oraz skosztowali wody ze źródełka. Część uczestników wycieczki zabrała ją w butelkach do domów, aby podzielić się nią z bliskimi.

 

 

 

    Młodzież zmęczona ale z uśmiechami na twarzy wróciła do ośrodka … wycieczka łączyła w sobie przyjemne z pożytecznym – wypoczynek, rekreację z lekcją przyrody oraz historii.

 

Anna Guzowska

Michał Kosiński

„O krok dalej" z panią Pauliną Rutą

 

 

      10 czerwca 2017r. w Zawichoście miało miejsce niecodzienne wydarzenie – marsz Nordic Walking pod hasłem „O krok dalej" zorganizowany w ramach Ligi Mistrzów PSNW czyli Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze na start! Gościem honorowym imprezy była pani Paulina Ruta -  prezes i trener Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, która nie tylko przeprowadziła profesjonalną rozgrzewkę ale i wzięła udział w samym liczącym blisko 11 km marszu. Oprócz organizatorów, czyli podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście, siedmiu wychowanków MOS w Solcu nad Wisłą, udział w imprezie wzięli także młodzi ludzie ze Skarżyska - Kamiennej i wszyscy fascynaci sportu, gdyż wydarzenie miało charakter otwarty. Na mecie na każdego uczestnika czekał pamiątkowy dyplom i pożywna zupa. Zwieńczeniem sportowych zmagań były m.in. występy podopiecznych MOW i Domu Kultury w Zawichoście. Wyjazd okazał się sukcesem, nasi wychowankowie wrócili co prawda zmęczeni, lecz przede wszystkim zadowoleni.

      Warto dodać, iż idea Nordic Walking jest bliska wychowankom MOS w Solcu nad Wisłą. W naszym ośrodku od kilku lat działa Kółko fitness prowadzone przez panią Annę Śmieszek, która w jego ramach organizuje marsze Nordic Walking.

 

Nauczyciel MOS w Solcu nad Wisłą

Agnieszka Kula - Kasprzycka

Archipelag skarbów

 

       

      W dniu 20 maja 2017 roku młodzież z naszego ośrodka uczestniczyła w pikniku profilaktycznym w ramach projektu „Campus Misericordiae” Archipelag Skarbów, który odbył się w Sanktuarium  Matki Bożej Bolesnej  w Kałkowie – Godowie. Pod okiem wychowawców młodzież aktywnie brała udział w warsztatach z zakresu  profilaktyki zintegrowanej,  prowadzonych przez zespół specjalnie przeszkolonych trenerów, instruktorów oraz terapeutów z Fundacji Profilaktyka z Pasją.  Podczas  czterogodzinnych warsztatów młodzież  zamieniła się w poszukiwaczy skarbów, którym jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Przekazywana była młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na szacunku i zaufaniu. Trenerzy dali młodym konkretne wskazówki, jak radzić sobie ze złością, gniewem i zakochaniem. Omawiali też problemy takie jak: uzależnienie od seksu i pornografii oraz mechanizmy powodujące uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Ważną częścią warsztatów był trening asertywności, podczas którego uczestnicy ćwiczyli, jak umieć przeciwstawić się presji  rówieśników. Archipelag Skarbów uświadomił młodzież, że najważniejsi są przewodnicy  i autorytety, od których mogą się wiele w życiu nauczyć są wokół nich.

      Warsztaty prowadzone były w sposób  dynamiczny. Informacje przekazywane były poprzez prezentacje multimedialne, quizy, krótkie filmiki i muzykę.  Poprzez tak prowadzone ćwiczenia masowo zgłaszali się wychowankowie - ochotnicy nagradzani za udział nie tylko brawami, ale również prezentami. Pod koniec spotkania odbyła się prezentacja prac konkursowych przygotowanych przez wychowanków wszystkich ośrodków biorących udział w warsztatach. Następnie podczas spotkania w Kaplicy Miłosierdzia Bożego wychowankowie modlili się i śpiewali w podziękowaniu  za przekazaną wiedzę z zakresu  zdrowego i mądrego stylu życia. Całość uświetnił poczęstunek przy grillu.

 

Anna Śmieszek

Konkurs promujący bibliotekę i czytelnictwo

 

 

      Maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. Z tej okazji uczniowie MOS   w Solcu nad Wisłą wzięli udział w  czytelniczym konkursie plastycznym zorganizowanym przez Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Lipsku. Był to konkurs na plakat promujący bibliotekę, książkę lub czytelnictwo, technika wykonania prac dowolna. Uczniowie wykonali bardzo ciekawe, estetyczne i pomysłowe prace. Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród odbyło się 15 maja 2017r. o godz. 17.00 w Lipskim Centrum Kultury.

 

Laureat:

- Alicja Grudzień – kl. II gim

 

Wyróżnienia:

- Dominika Woźna – kl. II gim.

- Natalia Lempa – kl. II gim.

- Katarzyna Malesa – kl. II gim.

- Sylwia Kremer – kl. I gim.

 

      Dzięki takim przedsięwzięciom rozwijamy zainteresowania czytelnicze, wyobraźnię plastyczną i literacką uczniów, poszerzamy wiedzę na temat technik plastycznych oraz promujemy książki i czytelnictwo.

 

 

Kowaleczka Anna

,,Witaj Maj, Trzeci Maj, u Polaków błogi raj! "

 

 

      W dniu 12.05.2017 w MOS  Solec nad Wisłą  odbyła się uroczysta akademia poświęcona 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię zorganizowali wychowankowie wraz z nauczycielami: panią Agatą Zawadzką i panią Anną Kowaleczka.

       Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce i drugą Konstytucją w świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń z okresu Sejmu Wielkiego i sytuacji politycznej Polski w XVIII wieku. Wychowankowie śpiewali pieśni : ,,Mazurek 3 Maja", ,,Rota" i recytowali wiersze patriotyczne.

      Akademia z okazji 3 Maja jest wpisana w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością , by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają dla nas słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.  

                                                                                               Agata Zawadzka

 

Spotkanie z Dobromirem ,, Mak” Makowskim- byłym narkomanem

 

 

      Dnia 17.05.2017 roku w kościele p.w. Wniebowzięcia NPM w Solcu nad Wisłą odbyło się spotkanie z Dobromirem ,, Mak” Makowskim- pedagogiem, nauczycielem wychowania fizycznego, założycielem fundacji ,, Młodzi dla Młodych”, mężem, ojcem a przede wszystkim człowiekiem z ogromnym bagażem doświadczeń związanym z życiem narkomana.

     Piętnastu wychowanków MOS w Solcu nad Wisłą z ogromnym zainteresowaniem słuchało, jak Dobromir Makowski opowiada o swoim życiu. Spotkanie miało charakter autoprezentacji, ze szczególnym zwróceniem uwagi na przeszłość gościa i życie , kiedy żył w świecie  narkotyków, agresji, przemocy i totalnego zdeprawowania. Dobromir Makowski opowiedział wszystkim zebranym w kościele słuchaczom o swoim dzieciństwie, o patologicznym domu z którego pamięta tylko woń alkoholu, przemoc fizyczną, którą stosowali wobec niego rodzice i strach. Później przybliżył wszystkim okres pobytu w pogotowiu opiekuńczym, gdzie musiał się nauczyć żyć w świecie chorych zasad, wśród których króluje jedna najważniejsza: rządzi ten kto silniejszy. Doświadczył tam również upokorzenia  nierzadko od ludzi wykształconych, którzy powtarzali mu, że skończy na ulicy, jak rodzice. Wówczas rozpoczął się okres jego demoralizacji. Dobromir opowiadał o tym, jak zaczął ćpać rozpuszczalniki, kleje, potem już pojawiła się amfetamina. Pojawiła się wtedy dla niego szansa, był na detoksie w ośrodku dla narkomanów w Bytomiu i tam poznał księdza, który pierwszy raz opowiedział mu o Jezusie. Już wtedy coś w nim drgnęło , jak wspominał ale tylko na chwilę, nienawidził Boga, ludzi i świata. Po wyjściu z ośrodka wrócił do Domu Dziecka i trafił do grupy przestępczej. Zaprzyjaźnił się z gangsterami. Przekraczał granice, bił dziewczyny, kradł, wdawał się w awantury, rozboje, kończył dzień działką amfetaminy. Po pewnym czasie nie wytrzymał, któregoś dnia ocknął się i błagał o pomoc, pragnął zmienić swoje życie. Zobaczył, jak ludzie z którymi żył do tej pory odchodzą, jak świat narkotyków, zła i agresji ich wykańcza. Było źle i wtedy otrzymał pomoc, której się nie spodziewał. Dobromir do dziś wspomina , że pewna pani pedagog zaproponowała mu czy chce pójść do szkoły, oczywiście skorzystał z tej propozycji, nie obeszło się bez sytuacji trudnych, bo znowu zaczął kraść ale życzliwość ludzi sprawiła, że skończył szkołę, zdał maturę, poszedł na studia, a teraz jest świetnym nauczycielem, wspaniałym mężem i ojcem. Dobromir zaprosił na owo spotkanie młodego człowieka- 18letniego chłopca , który również dzięki ogromnej wierze w Boga wyszedł z piekła, którym są narkotyki. Sebastian stanął przed wszystkimi i powiedział głośno, że kiedyś też brał dopalacze, narkotyki, pił i kradł. Teraz jest innym człowiekiem, chce żyć, realizować swoje marzenia i pomagać innym. Zaproszony przez Dobromira Makowskiego Sebastian to jego podopieczny z fundacji ,, Młodzi dla Młodych”, chłopiec otrzymał ogromne brawa za niesamowitą odwagę wystąpienia przed wszystkimi i podzielenia się swoim problemem. Na koniec Dobromir opowiedział o swojej rodzinie, żonie i dzieciach o tym, że Bóg dał mu szansę spełniać się w roli męża i ojca za co jest mu bardzo oddany.

     Dobromir Makowski pokazał naszym wychowankom, że nigdy nie jest za późno, by wrócić do tego lepszego świata. Miłym akcentem zakończenia spotkania był rap w wykonaniu Dobromira, gość obdarował również naszych wychowanków 3- ma egzemplarzami swojej płyty. Kilku naszych wychowanków podjęło rozmowę z Dobromirem, która zakończyła się przyjacielskim uściskiem dłoni.

 

                                                                                                                      Katarzyna Mazurek

Wyjazd do Lipskiego Centrum Kultury w ramach Tygodnia Bibliotek (8-15 maja 2017r.)

 

 

    10 maja 2017r.  uczniowie I kasy gimnazjum przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą uczestniczyli w warsztatach pt. „Jak powstaje książka”. Spotkanie, zorganizowane przez LCK, prowadziła pani Joanna Tyluś- Malak – autorka książek dla dzieci i właścicielka wydawnictwa Kurza Stopka. Podczas wyjazdu, zorganizowanego przez Bibliotekę MOS, uczniowie poznali historię tworzenia książki. Na glinianych tabliczkach, pismem klinowym, wykonywali własne wizytówki. Przy użyciu prasy drukarskiej tworzyli teksty i kolorowe plakaty artystyczne - wspaniale się przy tym ucząc i bawiąc.

   Nasza młodzież w czasie półtoragodzinnego spotkania, w ramach podziękowania za współpracę i zaproszenie, wykonała plakat promujący czytelnictwo i Bibliotekę LCK. Zadowoleni, pełni entuzjazmu i pozytywnych wrażeń wróciliśmy do ośrodka.

                                                                                                  

 Izabela Mgłosiek- bibliotekarz MOS

,, Polska Ogórkowa”- spotkanie autorskie ze znakomitym polskim dziennikarzem Michałem Ogórkiem

 

 

 

     8 maja 2017 roku w Lipskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie autorskie z felietonistą, satyrykiem i krytykiem filmowym Michałem Ogórkiem.

    Spotkanie pt. ,, Polska ogórkowa” zainteresowało wielu słuchaczy w różnym wieku. Zjawili się na nim również wychowankowie MOS w Solcu nad Wisłą: K. Malesa, M. Agaciński,          W. Bany, N. Lempa, E. Pytlik, S. Kremer i A. Gabrychowicz. Pan Michał Ogórek podczas spotkania opowiadał o swojej pracy felietonisty, przytaczał przykłady zabawnych aczkolwiek problemowych sytuacji z bohaterami swoich felietonów i reportaży. Przypomniał także o swojej pracy w latach 70. kiedy to teksty podlegały cenzurze i nie można było pisać o wszystkim i w taki sposób, jakby się chciało. W trakcie spotkania pan Michał mówił również o dystansie do rzeczywistości i o szukaniu jasnych stron życia, a także o tym, że można przyzwyczaić się do codziennego narzekania rodaków, on się stara i o tolerancji, która pojawia się z wiekiem. Swoje wypowiedzi autor bardzo często przeplatał ciętymi ripostami, które wpadały w ucho i dawały powód do śmiechu. Pan Michał Ogórek opowiedział także o swojej książce ,, Polska ogórkowa”- zbiorze satyrycznych felietonów przekazanych ostrym  i ironicznym językiem, mówiących o naszej historii i kulturze oraz jej braku. Nasi wychowankowie z ogromnym skupieniem słuchali wypowiedzi wybitnego satyryka i niejednokrotnie podczas jego wystąpienia się śmiali. Autor pod koniec spotkania wziął udział w dyskusji o odpowiedział na wszystkie pytania słuchaczy.

    Kończąc spotkanie pan Michał Ogórek rozdawał autografy w swojej książce, którą mógł nabyć każdy zainteresowany uczestnik spotkania.

 

Katarzyna Mazurek

Konkurs plastyczny pt. ,, Autoportret” w Lipskim Centrum Kultury

 

 

       W dniu 25 kwietnia 2017 roku w Lipskim Centrum Kultury został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. ,, Autoportret”. Na konkurs wpłynęło 139 prac, były oceniane w kilku kategoriach. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Solcu reprezentowała Natalia Kurabiak z III klasy Gimnazjum.  Wychowanka otrzymała wyróżnienie I stopnia w kategorii szkoły gimnazjalne. Natalia miała przyjemność odebrać wyróżnienie, nagrodę o gratulacje osobiście z rąk przewodniczącej komisji Pani Karoliny Majewskiej- Nowak. Jesteśmy dumni z Natalii i życzymy jej dalszych sukcesów w realizowaniu swojej pasji. Pracę naszej wychowanki oraz pozostałych nagrodzonych można oglądać przez kilkanaście dni w głównym hollu Lipskiego Centrum Kultury.

 

Katarzyna Mazurek

Sprawozdanie z udziału MOS w Solcu nad Wisłą w XVI konkursie na najładniejszą Pisankę Wielkanocną

 

 

     9 kwietnia 2017 roku w Niedzielę Palmową ok. godziny 12.00-ej podczas Jarmarku Wielkanocnego na Rynku Miasta Lipsko został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą pisankę wielkanocną. Konkurs został zorganizowany po raz szesnasty przez Lipskie Centrum Kultury w Lipsku, PTTK Oddział w Lipsku, Komendę HUFCA ZHP i Parafię Św. Trójcy w Lipsku. MOS w Solcu nad Wisłą reprezentowała wychowanka II klasy Gimnazjum Dominika Woźna. Nasze jajko startowało do konkursu w kategorii Gimnazjum i Szkoły Ponadgimnazjalne. Dominika za swoją pisankę wykonaną z ziarenek kawy otrzymała od Burmistrza Pana Jacka Wielorańskiego dyplom i gratulacje. Cieszymy się wyróżnienia i z tego, że Dominika stała na scenie ze wszystkimi nagrodzonymi osobami. Wszystkie piękne pisanki można było podziwiać w Kościele Świętej Trójcy w Lipsku, bo tam zostały przekazane. Gratulujemy zwycięzcom i już z niecierpliwością oczekujemy na kolejne zmagania konkursowe, jakie zapewniają co roku organizatorzy.  

 

Katarzyna Mazurek

 

Dzień pamięci o Holocauście

 

 

 ,,Tego ciągle ludzie nie wiedzą albo nie rozumieją, dlatego jest tak ważne, żeby pokazywać, że jeśli jesteś zdolny do miłości, jeśli kochasz, w najpotworniejszych warunkach pozostaniesz normalnym człowiekiem"   

                                                                                                      

Marek Edelman

 

 

      W dniu 07.04.2017 w MOS  Solec nad Wisłą  odbyła się uroczysta akademia poświęcona pamięci ofiar Holocaustu. Akademię zorganizowali wychowankowie wraz z nauczycielami: panią Agatą Zawadzką, panem Kamilem Patynowskim i panem Pawłem Binkiem.

       Akademia miała przede wszystkim  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje nad losem milionów niewinnych ludzi. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń z okresu II Wojny Światowej -  ukazała zagładę Narodu Żydowskiego oraz powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 roku.

    Pamiętając o takich wydarzeniach oddajemy hołd milionom ludzi, którzy zginęli w gettach. Jest wiele powodów, aby poznać Holocaust i o nim mówić, ale najważniejszym jest niedopuszczenie do tego, żeby się powtórzył.

                                                                                          

     Agata Zawadzka

Contra Mundum ,,Cześć i chwała bohaterom”

       W dniu 23.03.2017r. wychowankowie MOS w Solcu nad Wisłą wraz  z wychowawcami panią Moniką Moskwa i panią Justyną Kmiecik uczestniczyli w koncercie Contra Mundum ,,Cześć i chwała bohaterom”, który odbył się w Lipskim Centrum Kultury. Występ był połączony z jubileuszem Publicznego Gimnazjum w Lipsku oraz 13-leciem nadania szkole patronatu Kamila Krzysztofa Baczyńskiego. Uroczystość miała formę historycznego spektaklu, w czasie którego artysta przeprowadził słuchaczy po meandrach polskich dziejów. Przewodnikiem stała się literatura i utwory takich twórców jak: Stanisław Wyspiański, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil  Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Zbigniew Herbert oraz wielu innych.

Podopieczni naszego ośrodka byli pod dużym wrażeniem wokalisty zespołu Norberta "Smoły" Smolińskiego. Jego zaskakująca interpretacja klasycznych i powszechnie znanych utworów na długo pozostanie w pamięci widzów.

 

 

Monika Moskwa

Kino za Rogiem - "Bilet na Księżyc"

 

 

 

     Dnia 11. 03. 2017r. jedenastu wychowanków MOS wraz z wychowawcami wybrało się do Kina Za Rogiem znajdującego się w Gminnym Ośrodku Kultury w Solcu nad Wisłą na seans filmowy zatytułowany ,,Bilet na Księżyc”. Akcja filmu rozgrywa się w roku 1969. Główny bohater – Adam (Filip Pławiak) - dostaje powołanie do wojska. Ma służyć 3 lata w Marynarce w Świnoujściu. Do jednostki pociągiem odwozi go starszy brat Antek (Mateusz Kościukiewicz). W czasie podróży bracia przeżywają wiele niezwykłych przygód i poznają interesujących ludzi. Adam poznaje piękną tancerkę Roksanę (Anna Przybylska).

Seans zrobił duże wrażenie na młodych widzach, skłonił także do przemyśleń. W drodze powrotnej do Ośrodka trwały dyskusje na temat projekcji. Mieliśmy okazję zobaczyć realia życia Polaków za czasów PRL. Czas spędzony w kinie nie tylko był miłą formą spędzanie czasu wolnego, ale także okazał się cenną lekcją historii…

 

                                                                                              Monika Moskwa

Jaki zawód wybrać po ukończeniu nauki w Gimnazjum? – Trudne decyzje uczniów klas III.


        Wybór zawodu przez młodego człowieka to jedna z najbardziej poważnych decyzji życiowych. Bardzo istotne jest, aby wybrany kierunek kształcenia oraz przyszłej pracy zawodowej odpowiadał zainteresowaniom oraz predyspozycjom każdego ucznia. 
     Oczywiście można przecież uczyć się w jakiejkolwiek szkole, można też wybrać kierunek, na który poszedł kolega lub koleżanka, albo tam gdzie akurat było wolne miejsce. Jest tylko pytanie – czy warto, aby inwestować swój czas i wysiłki w kierunek, który kompletnie nas nie interesuje i w efekcie nie ma perspektyw na znalezienie w przyszłości pracy? Postanowiliśmy więc bliżej poznać najbardziej popularne zawody. Pomogła nam w tym wizyta w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Siennie, gdzie poznaliśmy kilka dostępnych, możliwych do wyboru kierunków kształcenia. 
    Celem naszej wycieczki jest umożliwienie naszym wychowankom dokonanie trafnych wyborów edukacyjno - zawodowych. Ważne, aby podejmowane przez uczniów decyzje były świadome i w pełni przemyślane. Zapraszamy do fotorelacji. 

U. Podwojska

Konkurs recytatorski

   

 

 

 

„Poezja jest spowiedzią duszy, a nie wytworem ludzkiej myśli” 

 

                                                                                          Mikołaj Gogol

 

            Słowa te najpełniej oddają atmosferę i przeżycia wszystkich uczestników i obserwatorów Eliminacji Powiatowych 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się 17.03.2017 roku w Lipskim Centrum Kultury.

            Konkurs podzielony był na kategorie wiekowe. Każdy z uczestników przygotował dwa utwory poetyckie. Jury oceniało nie tylko dobór materiału, interpretację utworu, kulturę słowa, ale także ogólny wyraz artystyczny. Nasz Ośrodek reprezentowała uczennica klasy II gimnazjum Dominika Woźna, która deklamowała wiersz Bolesława Leśmiana „Urszula Kochanowska”.         W sumie w kategorii gimnazjów prezentowało się 17 uczniów.

            Występ naszej wychowanki okazał się prawdziwą „spowiedzią duszy”, gdyż spodobał się nie tylko widowni, lecz poruszył także jury, o czym świadczy otrzymane przez Dominikę wyróżnienie. Sukces ten napawa dumą wszystkich podopiecznych i pracowników naszego MOS. A jak zapowiedziała Dominika, nie jest to jej ostatni występ, gdyż już oczekuje na kolejne konkursy.

                                                                                                               

Agnieszka Kula-Kasprzycka

Wystawa fotografii Marka Łady

 

 

 

 

 

 

   13 stycznia 2017 r. czternastu wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą pod opieką pań Katarzyny Mazurek i Izabeli Mgłosiek, wzięło udział w wernisażu zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Lipsku. Wystawa fotografii pod tytułem „Nad Kamienną” ukazywała piękne krajobrazy naszego regionu. Twórcą, który uwiecznił malownicze zakątki był artysta Andrzej Łada. Wychowankowie nie tylko podziwiali piękno przyrody uchwycone przez autora. Mogli z nim porozmawiać  i pozować do wspólnych zdjęć. Ponadto nasza młodzież z wielkim zainteresowaniem przeglądała nowo nabyty księgozbiór Biblioteki Publicznej w Lipsku. Każdy wychowanek znalazł dla siebie ciekawą pozycję. Wszyscy wróci do internatu z wypożyczoną  książką.

Izabela Mgłosiek

Szwajcaria Bałtowska

 

 

    Dnia 4 lutego 2017 roku ośmioosobowa grupa wychowanków wykorzystując  zimową aurę wybrała się na narty do Bałtowa. Wyjazd zorganizowany został w ramach kółka turystycznego.

Szwajcaria Bałtowska najlepszy ośrodek narciarski na mapie województwa świętokrzyskiego      i jeden z najlepszych w sąsiadujących rejonach, który jest integralną częścią Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego w Bałtowie. Jest tam sześć tras o łącznej długości 2500 m, cztero - osobowa kolejka krzesełkowa, dwa nowoczesne wyciągi orczykowe, snowpark. Warunki więc doskonałe zarówno dla stawiających pierwsze kroki na nartach, jak również dla tych, którzy już jeżdżą dłużej. Nowoczesny system sztucznego naśnieżania i odwadniania oraz mocne oświetlenie pozwalają na zjazdy ze stoków do późnych godzin nocnych. Nasi wychowankowie w dniu wycieczki trenowali pod czujnym okiem profesjonalnego instruktora ze szkoły narciarskiej Amigo-Ski, który po krótkim wykładzie na temat zasad bezpieczeństwa na stoku narciarskim przeprowadził zajęcia praktyczne. Po kilku ćwiczeniach i treningu widać było duże postępy początkujących narciarzy. Dobrze przygotowane oraz naśnieżone stoki narciarskie dały możliwość uczestnikom wycieczki oddania się zimowemu szaleństwu w całej krasie.

    Pomimo wielu bolesnych upadków  nikt nie zrezygnował z dalszych ćwiczeń. Wszyscy podejmowali kolejne próby z pełną motywacją i optymizmem.  To już kolejne nasz wzmagania na stoku narciarskim, jednak na pewno nie ostatnie.

Urszula Podwojska 

 

 

Konkurs kolęd i pastorałek

 

 

       

           Dnia 28 stycznia 2017 r. dwoje wychowanków MOS Solec wzięło udział w Muzycznym Festiwalu Twórczości – Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu. Konkurs odbył się w ramach projektu "Campus Misericordiae".

Campus Misericordiae to projekt profilaktyczny skierowany do Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii z terenu diecezji radomskiej. Do rywalizacji zgłosiło się łącznie 11 placówek m.in. z Radomia, Rusinowa, Wierzbicy, Goździkowa, Kolonii Ossa, Skarżyska – Kamiennej. Nasz Ośrodek w ramach kółka muzycznego reprezentowała Katarzyna Malesa z kolędą ,,Mizerna, cicha’’ przy akompaniamencie Jakuba Zakrzewskiego. W kategorii soliści występowało łącznie 13 osób, jednak udało się zdobyć            3 miejsce, które jest dla nas ogromnym sukcesem i wyróżnieniem.

Miłym akcentem konkursu było przyznanie przez komisję konkursową i organizatora festiwalu specjalnego wyróżnienia dla naszego wychowanka Jakuba Zakrzewskiego za przygotowanie samodzielnego akompaniamentu. Spośród 100 uczestników konkursu jedynie nasz wychowanek zaprezentował umiejętność gry na instrumencie.

Należy zaznaczyć, że serdeczne gratulacje należą się również naszym koleżanką z  MOS z filii     w Szymanowie, które również brały udział w konkursie. Zespół ,,Nutki’’ występował w kategorii zespoły wokalne i zajął 2 miejsce spośród 9 grup.

Nagrodzeni pucharami oraz pamiątkowymi dyplomami wszyscy pełni satysfakcji powróciliśmy do Ośrodka. Uzyskanie miejsca na podium jest dla nas ogromną motywacją do dalszego rozwijania uzdolnień, umiejętności i zainteresowań muzycznych.

 

Urszula Podwojska 

Ekosong 2016

 

 

 

          Dnia 6 grudnia 2016 r. dwóch wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii          w Solcu nad Wisłą w ramach kółka muzycznego uczestniczyło w XVI Przeglądzie Twórczości Ekologicznej Ekosong 2016, który odbył się w Lipskim Centrum Kultury. Celem przeglądu było propagowanie i upowszechnianie amatorskiej twórczości dziecięcej o tematyce ekologiczno – przyrodniczej, integracja młodych twórców oraz zwrócenie uwagi na rolę człowieka                    w kształtowaniu środowiska i jego związek z przyrodą. 

       Naszą placówkę reprezentowała solistka Katarzyna Malesa przy akompaniamencie keyboardu w wykonaniu Jakuba Zakrzewskiego. Młodzi artyści zaprezentowali piosenkę ,,Więc choć pomaluj mój świat’’ z repertuaru zespołu ,,Dwa plus Jeden’’.

Komisja konkursowa w kategorii soliści i zespoły wokalne zwracała szczególną uwagę m.in. na walory głosowe i muzykalność. Po przesłuchaniu teatrzyków, prezentacji zespołów muzycznych  i solistów w różnych kategoriach wiekowych z niecierpliwością oczekiwaliśmy na werdykt.       W kategorii wiekowej 14-16 lat jury przyznało kilka wyróżnień – jedno z nich trafiło do naszego duetu! Warto zaznaczyć, że spośród 200 uczestników konkursu, jedynie nasz Ośrodek zadbał      o własny akompaniament z czego byliśmy bardzo dumni. Zostało to także zauważone przez przewodniczącego jury, który podczas ogłaszania wyników oraz wręczaniu dyplomów pogratulował Jakubowi Zakrzewskiemu umiejętności muzycznych.               

Zdobyte w konkursie wyróżnienie jest dla naszych wychowanków ogromną motywacją do dalszego rozwijania oraz doskonalenia zainteresowań, pasji i talentów.  Laureatom gratulujemy        i życzymy dalszych sukcesów.

 

Urszula Podwojska

 

Światowy Dzień Walki z AIDS

 

      Dnia 5 grudnia 2016r. w MOS zorganizowany został apel poświęcony obchodom Światowego Dnia Walki z AIDS. Na spotkanie przybyła pani Teresa Spyt przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Lipsku, która przybliżyła wychowankom najistotniejsze kwestie związane z problemem AIDS i HIV. Następnie podopieczni odegrali scenki z życia codziennego chorego na AIDS. Przygotowano również tablicę informacyjną poświęconą problematyce HIV i AIDS. Uczniowie na znak solidarności z zakażonymi wirusem HIV i chorymi na AIDS przypięli czerwone wstążeczki. Wychowankowie dzięki współpracy       z Krajowym Centrum ds. AIDS otrzymali  bezpłatne ulotki, plakaty, broszury informacyjne. Mamy nadzieję, iż  nabyte informacje okażą się cenną lekcją, którą uczniowie będą umieli wykorzystać w swoim codziennym życiu. 

 

Monika Moskwa
 

Spotkanie z Panem Markiem Łatą w Bibliotece Pedagogicznej w Lipsku

 

 

 

Niecodzienna lekcja historii w Bibliotece Pedagogicznej w Lipsku

 

            W dniu 05.12.2016 roku siedmiu uczniów klas I – III gimnazjum przy MOS w Solcu nad Wisłą wzięło udział w podsumowaniu projektu „Tropy QR na powstańczym i partyzanckim szlaku.” dofinansowanym ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm Jutra.”, które odbył się w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku. O zadaniach zrealizowanych w ramach tego wyjątkowego projektu opowiadał pan Marek Łata.

            Prezentacja okazała się niezwykłą lekcją historii naszego regionu. Wychowankowie MOS, z których większość pochodzi spoza województwa mazowieckiego mieli okazję poznać wydarzenia związane z przebiegiem powstania styczniowego na Ziemi Lipskiej. Zaskakująca okazała się forma publikacji zatytułowanej „KRWAWY STARZEC. POWSTAŃCZE TROPY CZACHOWSKIEGO NA ZIEMI LIPSKIEJ”, gdyż jest to komiks, do którego scenariusz napisał wspomniany już historyk i pasjonat pan Marek Łata. Każdy z uczestników otrzymał nie tylko komiks opowiadający o Dionizym Czachowskim – jednym z najdzielniejszych powstańczych dowódców, naczelniku wojennym województwa sandomierskiego, ale także pamiętnik oddziału „Potoka” z roku 1944 autorstwa Wincentego Tomasika, dowódcy Pierwszego Pułku im. Ziemi Iłżeckiej Oddziału Partyzanckiego AK.

           

Agnieszka Kula-Kasprzycka

Wycieczka do Piotrawina

 

 

 

     Dnia 19 listopada 2016 r. czternastoosobowa grupa miłośników pieszych wędrówek już po raz kolejny wyruszyła na rajd pieszy do miejscowości Piotrawin po drugiej stronie Wisły. Organizacja rajdu miała na celu edukację krajoznawczą, poznanie walorów przyrodniczych i turystycznych najbliższego otoczenia oraz popularyzację aktywnego wypoczynku. Na początku rajdu wydawało się, że pogoda będzie niesprzyjająca, ale z każdym kilometrem było coraz cieplej i słonecznie. Maszerowaliśmy skrótami i bezpiecznymi szlakami wiodącymi drogami polnymi wzdłuż Wisły, w tym tak zwanym Łążkiem aż do samego mostu w Kamieniu.  Celem naszej podróży była najstarsza parafia w Diecezji Lubelskiej – Parafia Rzymskokatolicka pw. Tomasza Apostoła i Św. Stanisława BM w Piotrawinie oraz Sanktuarium św. Stanisława Biskupa. Pomimo początkowo nieciekawej pogody nie zmieniliśmy naszych planów na ten dzień.  Młodzież naszego Ośrodka została serdecznie powitana przez księży pracujących w tejże parafii. Sanktuarium zaciekawiło naszą młodzież swoją interesującą historią, którą odpowiedział nam ks. kan. mgr Adam Lemieszek. Zwiedziliśmy także muzeum, w którym podziwialiśmy piękne eksponaty (muzealia) np.  relikwiarz św. Stanisława z drugiej połowy XVII w. oraz obrazki wotywne (55 sztuk). Twórcza lekcja historyczna zakończyła się wspólnym ogniskiem przy akompaniamencie gitary, akordeonu oraz wspólnym śpiewie. Pomimo świetnej zabawy trzeba było wracać do Ośrodka. Po odpoczynku, podziękowaniu gospodarzom za gościnę i nabraniu sił wyruszyliśmy w drogę powrotną do MOS tym razem idąc wałem wiślanym aż do samego mostu. Wszyscy choć trochę zmęczeni, ale zadowoleni bezpiecznie powróciliśmy do Ośrodka. Rajdy piesze do Piotrawina są już tradycja. Teraz kolej na poznanie nowych i dłuższych ścieżek. Już niebawem zaplanujemy dalsze trasy. Opiekę nad młodzieżą sprawowali wychowawcy grupy III: Justyna Kmiecik, Michał Kosiński, Urszula Podwojska.

Do zobaczenia na szlaku!

 

 

Urszula Podwojska

 

        

   Dnia 25.11.2016r. w MOS w Solcu nad Wisłą młodzież przeżyła wspaniały wieczór andrzejkowy, pełen magii, konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów. wychowankowie zapoznali się z tradycjami i historią powstania tego święta. Każdy z podopiecznych miał możliwość poznania swojej wróżby na bliższą i dalszą przyszłość oczywiście z ,,przymrużeniem oka”. Największym uznaniem cieszyły się konkursy nie tylko taneczne. Wygrani otrzymali słodkie upominki. Na przybyłych gości oraz uczniów czekał słodki poczęstunek. Zabawy, uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekamy już na następny wieczór andrzejkowy.

 

 

Monika Moskwa

 

 

 

 

       17 listopada 2016 r. wychowankowie MOS wraz z opiekunami wybrali się do pobliskiego Kina za Rogiem mieszczącego się w GOK w Solcu nad Wisłą, aby obejrzeć film cieszący się dużą popularnością ,,Planeta Singli”. O godzinie 16 rozpoczęła się projekcja filmu. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Wybuchy śmiechu, oklaski i krzyki przepełniały salę. Niewiele było takich momentów, w których w sali panowała cisza. Sztuka filmowa zakończyła się po dwóch godzinach, które minęły jak pięć minut. W drodze powrotnej młodzież opowiadała sobie wrażenia po obejrzanej komedii romantycznej i powtarzali najśmieszniejsze teksty. Produkcja  bardzo nam się podobała. Uczniowie podczas seansu zachowywali się w sposób akceptowalny społecznie według wcześniej ustalonych reguł.  Wychowankowie deklarują chęć dalszych wyjść do kina jako miłą formę spędzania czasu wolnego.

 

Monika Moskwa

Konkurs recytatorski w LCK Lipsko

 

     Dnia 14 grudnia 2016r. roku podopieczne naszego ośrodka: Dominika Woźna  i  Katarzyna Malesa uczennice klasy II gimnazjum oraz Klaudia Schultz i Natalia Kruk uczennice klasy II zasadniczej szkoły zawodowej wzięły udział w XVI edycji konkursu recytatorskiego ,,Kreować głosem" organizowanego przez Lipskie Centrum Kultury, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Lipsku oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipsku, który odbył się w Lipskim Centrum Kultury.

   Organizatorzy wyodrębnili trzy kategorie wiekowe: uczniowie szkół podstawowych (klasy  V-VI), uczniowie gimnazjum oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, zatem nasze wychowanki prezentowały się w dwóch grupach konkursowych.

     Każdy z uczestników wybrał do recytacji utwór poetycki oraz fragment prozy. Występujący musieli pamiętać, iż ich występ nie może przekroczyć 10 minut, mogli więc skupić się na wykonaniu jednego utworu.

    Jury bardzo skrupulatnie oceniało recytację każdego z uczestników. Brało pod uwagę dobór materiału, interpretację utworów, kulturę słowa, jak i ogólny wyraz artystyczny.

    Jesteśmy dumni z naszej uczennicy Klaudii Schultz, która swoją recytacją wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ,,O mój ty smutku cichy" podbiła serca oceniających, jak i zgromadzonej widowni, zdobywając wyróżnienie i nagrodę w postaci książki.

   Należy jednak podkreślić, iż występy wszystkich naszych dziewcząt były bardzo porywające i wzruszające. Cieszymy się, iż znalazły w sobie odwagę, aby wystąpić przed publicznością odsłaniając swoje wnętrze oraz emocje.

    Wierzymy, iż z ogromną chęcią wezmą udział w kolejnych edycjach konkursu, reprezentując nasz Ośrodek w środowisku lokalnym.

 

Agnieszka Kula - Kasprzycka

Wycieczka do Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku

 

 

     Dnia 18 listopada 2016r. o godzinie 11:00 w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku odbyło się spotkanie z panem Markiem Lisem,  który wygłosił prelekcję pt.: ,,Działania wojenne okresu pierwszej wojny światowej na trerenie powiatu lipskiego". Prelegent porwał słowem swoich słuchaczy, wśród których znalazło się 16 uczniów gimnazjum oraz 8 uczniów zasadniczej szkoły zawodowej naszego Ośrodka. Sala pękała w szwach, gdyż pan Lis jest znanym w powiecie lipskim regionistą, bibliotekarzem oraz historykiem – z trudem więc pomieścili się wszyscy słuchacze. Na spotkaniu znalazły się osoby w każdym wieku, lecz prowadzący bez problemu potrafił każdego zaciekawić. Chętnie odpowiadał na pytania, jak i pokazywał stare fotografie umieszczone na prezentacji. Po spotkaniu wychowankowie udali się do księgozbiorów biblioteki, który otwierał przed nimi nieskończone możliwości czytelnicze. Niektórzy wypożyczyli książki, aby po powrocie do Ośrodka oddawać się miłej lekturze. Po powrocie do MOS uczniowie jeszcze długo rozmawiali na temat spotkania, a niektórzy z nich są zaciekawieni dalszym zgłębianiem historii powiatu.

 

 

Agnieszka Szulc-Maj

Wycieczka do Bałtowa

 

 

 

         Dnia 24 października 2016r. wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą wraz z opiekunami wyruszyli na jednodniową wycieczkę do Bałtowa. Wyjazd był jedną z niespodzianek przygotowanych dla młodzieży z okazji obchodów 5-lecia powstania placówki. Pierwszym etapem wyprawy był Park Rozrywki. Młodzież chętnie korzystała z oferowanych atrakcji: karuzeli łańcuchowej, kolejki górskiej i statku pirackiego. Zabawa na świeżym powietrzu dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń. Z Parku Rozrywki udaliśmy się do kina na film „Tajemnicze podziemie” pokazywany  w systemie 5D. To były emocje! Hulający po sali wiatr, pryskająca na widzów woda, ruszające się fotele oraz trójwymiarowy obraz filmu sprawiły, że mieliśmy wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni. Kolejną atrakcją było zwiedzanie stadniny koni oraz przejażdżka wierzchem pod czujnym okiem instruktora. Niektórzy z nas mieli spore obawy przed nowym wyzwaniem. W końcu nadszedł czas na posiłek. Wszyscy udaliśmy się na obiad połączony z ogniskiem, który był nie tylko smaczny i dostarczył energii na kolejne atrakcje, lecz stał się także okazją do odpoczynku. Prawdziwą przygodą było zwiedzanie Zwierzyńca Górnego, do którego pojechaliśmy amerykańskim żółtym schoolbusem. Czuliśmy się na jak safari! Z okien autobusu mieliśmy okazję przyjrzeć się potężnym, egzotycznym zwierzętom, np. wielbłądom, lamom, strusiom, danielom czy antylopom. Na spotkanie z różnobarwnym światem ptaków wybraliśmy się do ,,dolnej części” bałtowskiego Zwierzyńca. Obejrzeliśmy tam egzotyczne gatunki kaczek, gęsi i gołębi, papug, różnorodne bażanty,  pawie oraz liczne drapieżniki. Dopełnieniem tego barwnego obrazu były nie występujące w naszym kraju ssaki, wśród których uwagę młodzieży przyciągały zabawne małpki makaki. Inne zwierzątka, które wychowankowie mieli przyjemność oglądać to: szopy pracze, wiewiórki, owce i kozy. Następnie ruszyliśmy bałtowską kolejką w podróż po miejscowości. Pani przewodnik zajmująco opowiadała o mijanych kolejno zabytkach architektury i przyrody, o rodzinie książąt Druckich – Lubeckich – właścicieli Bałtowa i o odkryciach śladów dinozaurów w tej miejscowości. Ponadto zwiedzaliśmy Oceanarium. Dzięki nowoczesnej technologii dowiedzieliśmy się, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. Po wspólnej zabawie na placu zabaw, udaliśmy się do JuraParku, gdzie mogliśmy podziwiać  naturalnej wielkości modele dinozaurów oraz inne prehistoryczne stworzenia. O godzinie 17 udaliśmy się do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Solca. Dotarliśmy na miejsce o godz. 17.30 Mieliśmy szczęście, że w Bałtowie pogoda nam dopisała. Wróciliśmy cali i zdrowi, trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń. Młodzież już niecierpliwie czeka na kolejny, tak obfitujący w atrakcje  i pozytywne wrażenia wyjazd.

 

Monika Moskwa

5-lecie MOS w Solcu nad Wisłą

         

 

 

 

         

 

 

     Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Solcu nad Wisłą 14 października 2016 roku uroczyście obchodził swoje 5-lecie.Ośrodek powstał we wrześniu 2011 roku. Pomaga młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym realizować obowiązek szkolny oraz zmagać się z problemami codziennego życia. Placówka od początku istnienia cieszy się dużym zainteresowaniem, z tego również powodu powstała filia w Szymanowie. Jubileusz rozpoczęła pani Dyrektor Bożena Kopcińska serdecznie witając wszystkich licznie przybyłych Gości. Następnie ks. dr Krzysztof Maj poprowadził wspólną modlitwę i poświęcił placówkę. Retrospektywnym punktem programu była prezentacja multimedialna, która przybliżyła i przypomniała historię ośrodka. Było też wiele życzeń i ciepłych słów pod adresem wszystkich pracowników ośrodka, a w szczególności serdeczne podziękowania dla byłej pani Dyrektor Barbary Szmajdy. Nagrody wyróżnionym pracownikom wręczyli Starosta Lipski pan Roman Ochyński, Wicestarosta pan Paweł Jędraszek, Przewodnicząca Rady Powiatu Lipskiego pani Jadwiga Buza, Naczelnik wydziału Edukacji pan Jerzy Pasek oraz pani Dyrektor Bożena Kopcińska. Uczniowie z okazji tego jubileuszu przygotowali przedstawienie. Wszyscy oglądali je z wielkim zaciekawieniem i uśmiechem na twarzy. Wychowankowie zaprezentowali w nim swoje zdolności aktorskie oraz taneczno-wokalne. Występ ten pokazał, że dzieci potrafią podchodzić do nauki zarówno w sposób poważny, jak i humorystyczny. Z tej wyjątkowej okazji wychowankowie przygotowali również  dla wszystkich słodki upominek. To był wyjątkowo ważny i miły dzień dla pracowników i wychowanków naszego ośrodka. 

 

Justyna Kmiecik

X Królewskie Regaty Wiślane

   

    Dnia 1 października 2016 roku po raz kolejny wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii wzięli udział w jubileuszowych X Wielkich Królewskich Regatach Wiślanych. Doroczna impreza organizowana wspólnie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Solca nad Wisłą oraz Stowarzyszenie Wisła rozpoczęła się  o godz. 11 w porcie w Kłudziu. 7 - osobową drużynę MOS reprezentowali: Diana Milczanowska, Michał Borawski, Mariusz Niebrzydowski, Dawid Słotwiński, Kamil Jakubiec, Paweł Papmel i Jakub Korczak. Nasi wychowankowie dzielnie ścigali się z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Po zakończeniu zmagań młodym wioślarzom wręczono upominki. Podjęte działanie było wspaniałą okazją do integracji ze społecznością lokalną. Na koniec wszyscy spędzili miło czas przy ognisku. Dziękujemy panu Jackowi Witkowskiemu za współpracę i zaproszenie do zmagań wioślarskich. Było to dla naszych podopiecznych ciekawe doświadczenie.

                             

     Kamil Madej, Kamil Patynowski.

Świętujemy Dzień Chłopaka w MOS w Solcu nad Wisłą

 

 

          Dnia 30 września 2016 r. obchodziliśmy  Dzień Chłopaka. W tym dniu dziewczęta nie zapomniały o swoich kolegach.  Złożyły im  życzenia, a także wręczyły prezenty. Z okazji tego święta  rozstrzygnięto  konkurs na najsympatyczniejszego chłopaka w ośrodku. Został nim  wychowanek – Jakub Korczak. Zwycięzca dostał pamiątkowy dyplom i gromkie brawa. W celu uczczenia tego szczególnego dnia wszyscy udali się na wspólne grillowanie, które odbywało się pod czujnym okiem wychowawców: Michała Kosińskiego, Sławomira Figury, Kamila Madeja.

 

Kamil Madej

Sprzątanie Świata 2016

 

 

             Wrzesień jest miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Sprzątanie Świata. W tym roku akcja Sprzątanie Świata w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą  przyjęła formę różnorodnych działań, w których uczestniczyli wszyscy wychowankowie i wychowawcy naszego Ośrodka. Pierwszym etapem było wykonanie plakatów promujących dbałość o czystość środowiska oraz potrzebę podejmowania działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na przyrodę. Prace wykonane przez młodzież przyozdobiły budynek Ośrodka. W dniu 30.09.2016r. odbył się apel, w czasie którego przypomniano krótką historię akcji. Ponadto szczegółowo omówiono tegoroczne hasło ,,Podaj dalej….. drugie życie odpadów”, a także przypomniano znaczenie pojęć:  segregacja, recykling oraz przybliżono czas rozkładu niektórych odpadów. Następnego dnia  wszyscy wychowankowie wyposażeni w rękawiczki, worki na śmieci i niezbędne narzędzia przystąpili do prac porządkowych na terenie MOS. Młodzież bardzo zaangażowała się w tę akcję i dokładanie wykonała swoje zadanie. Poprzez udział w akcji rozwijamy w młodych ludziach potrzebę dbania o naturę po to, aby wszyscy mogli korzystać z jej uroków.

 

Monika Moskwa

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

 

 

 

 

 

 

 

          1 września 2016 roku rozpoczął się kolejny rok szkolny w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą.  Nasi uczniowie nowy rok szkolny powitali mszą świętą w Kościele p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Solcu nad Wisłą.

Po wspólnej modlitwie nastąpiła oficjalna uroczystość powitania nowych uczniów naszego gimnazjum.  Było uroczyście, radośnie   i słonecznie.

Wypoczęci, opaleni i zadowoleni z ponownego spotkania wychowankowie MOS wysłuchali przemówienia pani  Dyrektor, poznali plany na najbliższe 10 miesięcy i udali się na spotkania z wychowawcami do swoich klas, by już od jutra z energią i zapałem rozpocząć naukę i .... dobrą zabawę.

Następnie uczniowie szkoły ZSZ przewiezieni zostali do MOS w  Szymanowie.

 

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )