Nauka - Wsparcie - Przyjaźń

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Solcu nad Wisłą

 

Aktualności MOS Szymanów

ROK SZKOLNY 2019/2020
Egzamin zawodowy 2018/2019

 

 

W dniu 10 czerwca 2019 roku odbył się  egzamin potwierdzający kwalifikacje  uczniów III klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej o profilu kucharz w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Szymanowie. Do egzaminu  przystąpiło 3 uczniów.

            Egzamin składał się z trzech etapów:

1.      Część pisemna – przeprowadzona w formie testu pisemnego z zakresu następujących tematów :

 • Rachunkowość zawodowa,
 • Dokumentacja działalności gospodarczej,
 • Rysunek zawodowy,
 • Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,
 • Podstawowe zasady ochrony środowiska,
 • Podstawowe przepisy prawa pracy,
 • Podstawowa problematyka  z zakresu podejmowania działalności gospodarczej i zarządzania przedsiębiorstwem.

2.      Część ustna – polega na udzieleniu przez zdającego odpowiedzi na pytania z zakresu następujących tematów:

 • Technologia
 • Maszynoznawstwo
 • Materiałoznawstwo.

3.      Część praktyczna – polega na samodzielnym wykonaniu przez zdającego zadań egzaminacyjnych sprawdzających umiejętności praktyczne.

Część pisemna trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

Zdający zda egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie jeżeli osiągnie:

 • z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania oraz
 • z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania.

Wynik egzaminu zawodowego ustali i ogłosi komisja okręgowa. Wynik ustalony przez komisję okręgową będzie ostateczny.

Zdający, który zda egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie otrzyma świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie wydane przez komisję okręgową.

 

 

Renata Gębka

 

 

II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Kulinarnej

 

W dniu 06 czerwca 2019 roku odbył się II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Kulinarnej w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Szymanowie. Do konkursu przystąpiło 11 uczniów – 7 z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipsku i 4 z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie.

Uczniowie rozwiązywali test składający się z 50 pytań jednokrotnego wyboru w czasie 45 minut. Dwie osoby: Eryk Pelczyk uczeń MOS Szymanów oraz Justyna Bartos uczennica ZSP Lipsko, uzyskały taką samą ilość punktów, w związku z tym odbyła się dogrywka. Polegała na rozpoznaniu owoców suchych.

            Wyniki:

 1. Pelczyk Eryk – I miejsce MOS Szymanów
 2. Bartos Justyna – II miejsce ZSP Lipsko
 3. Skowroń Krystian – III miejsce ZSP Lipsko
 4. Pryciak Kornelia – wyróżnienie ZSP Lipsko

 

 

Renata Gębka

Rajd pieszy

 

 

 

       Dnia 26.05.2019 roku wychowankowie MOS Solec nad Wisłą filia Szymanów  w ramach aktywnego spędzania  czasu wolnego wybrali się na rajd pieszy. Opiekunami  rajdu byli Milena Lasota i Aneta Szewczyk-Mężyk. Przed marszem zostały przypomniane wychowankom zasady bezpieczeństwa na drodze. Wychowankowie zostali obdarowani wodą i kamizelkami odblaskowymi. W promieniach słońca i z uśmiechami na twarzy czternastoosobowa grupa wychowanków pokonywała drogę zachwycając się urokami krajobrazu oraz zmianami zachodzącymi w przyrodzie. 

       Około godziny 16 zatrzymaliśmy się w malowniczej miejscowości Kazimierówka, żeby rozpalić ognisko i upiec sobie kiełbaski w miłej atmosferze. Wychowankowie pod opieką Kamila Madeja przygotowali ognisko. Podczas ogniska młodzież  odpoczywała na kocach oraz oddychała świeżym powietrzem opowiadając o swoich planach na wakacje. Około godziny 19 przyszedł czas na powrót do ośrodka. Grupa wychowanków zaniepokojona falą kulminacyjną na Wiśle poprosiła nas, aby w drodze powrotnej pójść na teren widokowy w Solcu za GOK i sprawdzić, jaki jest poziom wody. Wychowankowie pomimo zmęczenia dziękowali za spędzony czas i deklarowali swoją chęć na kolejną pieszą przygodę.

 

 

Aneta Szewczyk - Mężyk

Pielgrzymka klas III na Jasną Górę

 

 

     W dniu 26 maja  2019roku odbyła się wycieczka do Częstochowy. Udział w niej wzięło 16 uczniów naszego ośrodka. Razem z opiekunami rozpoczęliśmy zwiedzanie od zamku w Otwocku. Korzystając z pięknej pogody rozłożyliśmy piknik na zielonej polanie, podziwiając ruiny i piękno krajobrazów. Głównym punktem wyjazdu była Jasna Góra. Zwiedziliśmy miejsca o szczególnej wartości kulturowej i historycznej  dla naszego narodu, m.in. : kaplica cudownego obrazu Matki Bożej, muzeum 600 - lecia Jasnej Góry, sala rycerska. Niemal każde z tych miejsc budziło zadowolenie uczniów, ponieważ większość z nich zwiedzała ich po raz pierwszy. Największe wrażenie zrobiła wieża Jasnogórska, na którą wychowankowie musieli się dość długo wspinać. Nasza wycieczka była również czasem integracji zespołów klasowych, a także okazją do refleksji nad wyborem drogi życiowej. W drodze powrotnej zjedliśmy wspólnie kolację, na którą wszyscy z powodu zmęczenia czekali z niecierpliwością. Późnym wieczorem wszyscy szczęśliwie wróciliśmy do ośrodka.

 

                                                                                                         

 

Agnieszka Bulikowska

Piknik Profilaktyczny w ramach projektu „Campus Misericordiae - Archipelag Skarbów”

 

 

       W dniu 18 maja 2019 roku wychowankowie z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą oraz filii w Szymanowie uczestniczyli w Pikniku Profilaktycznym w ramach projektu „Campus Misericordiae - Archipelag Skarbów”, który odbył się w Sanktuarium  Matki Bożej Bolesnej  w Kałkowie – Godowie. Pod okiem wychowawców K. Patynowskiego,A. Kowaleczka, A. Zawadzkiej oraz E. Bojskiej młodzież aktywnie brała udział w warsztatach z zakresu  profilaktyki zintegrowanej,  prowadzonych przez przeszkolonych trenerów. Podczas trzygodzinnych warsztatów przekazywana była młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na szacunku i zaufaniu. Trenerzy dali młodym konkretne wskazówki, jak radzić sobie ze złością, gniewem i uczuciem zakochania. Omawiali też problemy takie jak: uzależnienie od seksu i pornografii oraz mechanizmy powodujące uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Nasi wychowankowie wykazywali dużą aktywność za co byli nagradzani gromkimi brawami oraz prezentami. Następnym punktem spotkania był festiwal twórczości na którym nasza młodzież pięknie zaprezentowała swoje talenty. Konrad Karauda przedstawił namalowany przez siebie obraz o tematyce „Autorytet w moim życiu” , dziewczęta z zespołu „Małe marzenia” zaśpiewały utwór grupy Dżem pt. „Do kołyski”. Jakub Zakrzewski  zagrał „Walc a – moll” F. Chopina.   

          Koniec dnia pełnego wrażeń uświetnił poczęstunek przy grillu, a także spacer  po Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i wejście na górę Golgota. Wróciliśmy pełni entuzjazmu z nadzieją powrotu do Kałkowa w następnym roku.

 

Edyta Bojska, Agata Zawadzka

 

 

 

Koło Gastronomiczne- zajęcia

 

 

 

        Nasi wychowankowie bardzo chętnie uczestniczą zajęciach Koła Gastronomicznego. W czasie tych zajęć uczą się sami przygotowywać i doprawiać różnego rodzaju potrawy. Zapoznają się ze sprzętem kuchennym, który jest im potrzebny do przygotowania potraw. Uczą się współpracy w grupie. Poznają nowe przepisy i jednocześnie sami wnoszą  swoje pomysły. Uczestnicy zajęć przygotowują różnego rodzaju dania zimne i gorące, słodkie desery i ostre przekąski za każdym razem zaskakując swoją inwencją.

      Na ostatnich zajęciach wychowankowie przygotowywali tortille z warzywami i kurczakiem. Każda osoba samodzielnie przygotowywała swoją porcję i mogła dowolnie mieszać składniki, co dało najwięcej przyjemności, ponieważ była to za każdym razem indywidualna kompozycja. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik spożył przygotowaną potrawę w miłej, przyjacielskiej atmosferze.

 

 

Sabina Ciepielewska

 

Sprzątanie drogi prowadzącej z Szymanowa do Lipska

 

 

       W dniu 18.05 2019 r. grupa młodzieży wraz z panią Sabiną Ciepielewską zaopatrzeni w worki na śmieci i rękawice jednorazowe wyruszyli leśną drogą do Lipska. Wyprawa ta miała na celu posprzątanie śmieci, które znajdowały się wzdłuż drogi prowadzącej z Szymanowa do Lipska. Grupa ochotników bardzo się zaangażowała w swoje zadanie i pozbierała dużo wyrzuconych śmieci, które znalazła na swojej drodze. Było to trudne zadanie ponieważ oprócz pojedynczych śmieci, młodzież odkryła również kilka dzikich wysypisk śmieci. Ochotnicy przez kilka godzin ciężko pracowali odnajdując i wyciągając śmieci leżące ukryte w zaroślach. Wszyscy uczestnicy tej akcji wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne i kolejnych śmieci już tyle nie będzie . Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko i o czystość otoczenia.

 

 

Sabina Ciepielewska

Wyjazd do Biblioteki Publicznej w Lipsku.

 

 

 

 

    Powszechnie panuje opinia, że młodzież coraz rzadziej czyta książki. Zamiast dobrej książki nastolatkowie wolny czas chętniej spędzają przed komputerem, telewizorem lub z telefonem. Jest to bardzo krzywdząca opinia, ponieważ dużo młodych osób chętnie sięga po książki. Najczęściej sięgają po  literaturę młodzieżową, fantastyczną, obyczajową. Nastoletni chłopcy sięgają po dobry thriller, sensację lub kryminał. Nastoletnie dziewczyny wolą literaturę obyczajową, przygodową lub romans. Każdy znajduje w bibliotece książkę, która go zainteresuje. W związku z dużym zainteresowaniem książkami, młodzież co dwa tygodnie ma możliwość wyjścia do biblioteki.  W piątek 17.05.2019r. grupa wychowanków wraz z panią Sabiną Ciepielewską znów odwiedziła Bibliotekę Publiczną w Lipsku. Młodzi czytelnicy zapoznali się z księgozbiorem i każdy wybrał ciekawą pozycję dla siebie.

 

 

 

Sabina Cielpielewska

Witaj, witaj Majowa Rocznico....

 

 

 

„Witaj, witaj, Majowa Rocznico,

pamiętny Trzeci Maju.”

 

       3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nieznaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Zatrzymajmy się na chwilę, aby rozważyć te trzy słowa ważne w historii Polski, pojawiające się często jako hasła narodowe Polaków. Brzmią one : Bóg, Honor, Ojczyzna. Pod takimi hasłami i przy dźwiękach polskich pieśni i utworów narodowych młodzież z MOS Szymanów uczestniczyła w akademii poświęconej upamiętnieniu Konstytucji 3 Maja  zorganizowanej pod kierunkiem nauczycieli i wychowawców: Izabeli Mgłosiek, Renaty Gębki, Kamila Madeja i Mateusza Mgierowskiego. Program artystyczny zaprezentowany przez uczniów skłaniał do refleksji i zadumy. To ważna lekcja historii, która powinien znać każdy Polak.

 

 

Izabela Mgłosiek

 

 

 

 

 

 

,,Święto Ziemi – nasza planeta jest domem nas wszystkich’’

 

 

 

 

        Wychowankowie MOS Szymanów z okazji obchodów Dnia Ziemi wyruszyli na sprzątanie okolicy. Łaskawość pogody pozwoliła na aktywne działanie. Śmieci choć wydawało się niewiele, po zebraniu wszystkich odpadów w sumie było kilkanaście worków. Potwierdziło się więc powiedzenie, że ,,razem możemy więcej’’. Mimo, że mieszkańcy dbają o swoje posesje, śmieci niestety nie brakuje. Nasze motto tego dnia brzmiało  ,,jeśli świat będzie czysty - zdrowa będzie żywność, powietrze, woda…’’.

Na zakończenie tego dnia została zorganizowana wspólna biesiada przy ognisku. Organizatorami działania byli wychowawcy: A. Spyt – Chuchała, E. Bojska, D. Wierzbicka.

 

Agnieszka Spyt - Chuchała

 

 

 

Przygotowania do Jarmarku Wielkanocnego

 

 

     Dnia 13 kwietnia 2019 roku czteroosobowa grupa wychowanków wraz z wychowawcami S. Ciepielewską, A. Szewczyk-Mężyk i D. Wierzbicką przygotowywali pierogi i uszy na Jarmark Wielkanocny. Wychowankowie z wielkim zaangażowaniem i precyzją przygotowywali pod okiem wychowawców farsze oraz lepili pierogi i uszy. Młodzież bardzo chętnie uczestniczy w zajęciach koła gastronomicznego, podczas których może wykazać się umiejętnościami kulinarnymi. Skrzydeł do pracy dodaje im myśl, że zrobione przez nich potrawy doceniane są i z chęcią kupowane przez społeczność lokalną podczas organizowanych jarmarków przez Lipskie Centrum Kultury. Życzymy smacznego!!

 

 

Aneta Szewczyk - Mężyk

Konkurs na najładniejszą pisankę

 

 

 

       W niedzielę palmową b.r. wychowanek naszego ośrodka Michał Sych wziął udział w XVIII konkursie na najładniejszą pisankę wielkanocną organizowanego przez Lipskie Centrum Kultury. Praca Michała zdobyła wyróżnienie w kategorii ,,młodzież’’. Dumny ze swojego sukcesu wychowanek odebrał dyplom z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Lipsko. Dzięki udziałom w konkursach organizowanych w najbliższej okolicy kształtujemy pozytywny wizerunek ośrodka oraz integrujemy się ze społecznością lokalną. Organizatorami działania byli wychowawcy: A. Spyt – Chuchała, M. Lasota.

 

Na zdjęciu laureat konkursu.

 

Agnieszka Spyt – Changchun

 

 

 

 

 

Dzień Pamięci o Holokauście- Pamięć dla Przyszłości

 

 

 

„Umarłych wieczność dotąd trwa

Dokąd pamięcią im się płaci” 

Wisława Szymborska

 

      Dla pamięci o tragedii Holokaustu, ale także, aby budować tolerancję I kształtować obecną rzeczywistość jako cywilizację miłości I pokoju dnia 10.04.2019r w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie o godzinie 11.30 na Sali gimnastycznej została zorganizowana akademia zatytułowana “Dzień Pamięci o Holokauście- Pamięć dla przyszłości”.

     Mateusz Larisch, Natalia Przyłudzka, Eryk Pelczyk, Paulina Pękała, Kamil Hoffa, Małgorzata Lodzińska przedstawili społeczności ośrodkowej okrucieństwa jakie zgotowano narodowi Żydowskiemu. Uczcili pamięć tych, którzy podzielili los całego narodu skazanego na zagładę.

Uczniowie byli przygotowywani przez nauczycielki Panie Marzenę Dudelę, Agnieszkę Bulikowska, Anetę Gębską oraz wychowawców Milenę Lasotę i Dorotę Wierzbicką.

      Dla wszystkich uczniów, do których należy przyszłość, uroczystość stała się piękną lekcją historii, pamięci i tolerancji.

 

 

Marzena Dudela

KATYŃ - nie zapomnimy...

 

 

       W historię naszego narodu wpisują się dwie kwietniowe rocznice: zbrodni katyńskiej oraz tragedii smoleńskiej. Pierwsza przypomina o zabójstwie dokonanym przez radziecką policję polityczną NKWD na polskich jeńcach wojennych i więźniach w Katyniu - miejscowość pod Smoleńskiem, gdzie zamordowano ok. 4400 jeńców z obozu w Kozielsku; Charkowie, gdzie zginęło ok. 3800 jeńców z obozu w Starobielsku i Miednoje, gdzie strzałem w tył głowy zabito ok. 6300 jeńców z obozu w Ostaszkowie. Z obozów jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie ocalało jedynie 395 jeńców. W tym roku obchodziliśmy 79. rocznicę tego wydarzenia. O smutnym losie wybitnych Polaków pamiętali wychowankowie naszego ośrodka. W montażu słowno-muzycznym przygotowanym pod kierunkiem nauczycieli Agnieszki Kuli-Kasprzyckiej i Marzeny Dłużewskiej przypomnieli okrucieństwo Sowietów i próby ukrywania przez nich prawdy historycznej oraz okoliczności katastrofy smoleńskiej, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku o godz. 08.41. W wypadku rządowego samolotu TU-154 zginęło 96 osób, w tym Prezydent Lech Kaczyński, jego żona, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

            Agnieszka Kula-Kasprzycka

Giełda zawodów

 

 

 

 

 

 

 

 

         Wybór  odpowiedniej szkoły średniej  to bardzo ważna decyzja. Na jaki profil się zdecydować? W piątek 05.04.2019r w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia pod opieką Nauczycielek przedmiotów zawodowych zorganizowali „Giełdę Zawodów”. Celem przedsięwzięcia było przybliżenie oferty edukacyjnej naszej placówki tegorocznym absolwentom klas III gimnazjum i VIII Szkoły Podstawowej.

      Jako pierwsi zaprezentowali się mechanik pojazdów samochodowych nazywamy specjalistę zajmującego się naprawą aut, ale nie tylko. Może on też dokonywać niezbędnych regulacji w pojeździe i kontrolować jego stan techniczny, ale także stopień zużycia podzespołów i układów. Przedstawili prezentacje multimedialną ukazującą pracę na zajęciach praktycznych i teoretycznych. Jak również opowiedzieli dlaczego zdecydowali się na ten kierunek.

       Kolejną atrakcją był „Wiosenny Pokaz Fryzjerski”. Nasze modelki były czesane u najlepszych adeptów sztuki fryzjerskiej. Fryzury zostały przygotowane przez fryzjerki klasy I i II. Kreacje prezentowały na pokazie otrzymały od najwybitniejszych projektantów z całego świata.

      Kucharz jest osobą zawodowo zajmującą się przygotowywaniem potraw pochodzących z różnych stron  świata jak również dań dostosowanych do indywidualnych okoliczności i wymagań klientów. Posiada wiedzę odnośnie różnych kultur kulinarnych, właściwego stosowania produktów spożywczych, odpowiedniego łączenia składników, jak również stosownego serwowania potraw, deserów, napojów i dodatków. Adepci kucharstwa  zaserwowali nam między innymi: tort śmietanowo wiśniowy, roladę szpinakową z łososiem, jajka faszerowane awokado, kanapki z pastą jajeczną, roladę z kurczaka, babeczki z łososiem, muffiny na słodko, sałatkę z tuńczykiem, sałatkę z kurczakiem i pomarańczą, galaretki drobiowe.

       Podstawowym zajęciem kelnera jest profesjonalna obsługa klientów lokalu od momentu ich wejścia, aż do opuszczenia go. Do kelnera należy powitanie gości, wybór stolika, przedstawienie menu, udzielenie wszelkich informacji odnośnie serwowanych potraw i napojów, pomoc w wyborze poszczególnych dań, a następnie przyjęcie zamówienia i jego odpowiednie zrealizowanie. Taki pokaz kelnerski mogliśmy podziwiać na żywo. Ostatnim etapem spotkania był Pokaz zawodów ciekawych często i trafnie wybieranych w formie prezentacji multimedialnej.

     Po zakończonej „Giełdzie Zawodów” zaspokoiliśmy nasze podniebienia poczęstunkiem przygotowanym przez kucharzy klasy I, II, i III.

 

 

Marzena Dudela

Odpowiedzialny fryzjer

 

 

 

     Konkurs „Odpowiedzialny fryzjer” odbył się dnia 13.03.2019 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą. Arkusz testowy składał się z 40 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru z zakresu teoretycznych przedmiotów zawodowych, które obejmuje program nauczania dla Szkoły Branżowej I Stopnia w zawodzie fryzjer.

     Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy z zakresu teoretycznych przedmiotów fryzjerskich oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wśród uczniów zawodu w rzemiośle, pogłębianie zakresu i podnoszenie poziomu wiedzy fryzjerskiej, doskonalenie umiejętności praktycznych przy wykorzystaniu wiedzy teoretycznej.

       W konkursie wzięli udział uczniowie klasy Ia i IIa Szkoły Branżowej I Stopnia.

Laureatami zostali:

I miejsce- Alicja Grudzień

II miejsce- Paulina Pękała

III miejsce- Sandra Kołodziej i Mateusz Larisch

Zwycięzcy otrzymali imienne dyplomy oraz nagrody.

Dudela Marzena

Muzyczny Festiwal Wartości

       

 

 

 

      Dnia  2 marca 2019 roku  w Oratorium św. Filipa Neri, w Radomiu odbył się ,,Muzyczny Festiwal Wartości". Przedmiotem prezentacji były utwory, które w swojej treści niosły takie wartości jak: godność osoby, rodzina, przyjaźń, wartość życia oraz relacje międzyludzkie. Celem Festiwalu było kształtowanie wrażliwości na kulturę, pobudzenie do odkrywania i rozwijania talentów i zdolności.

     Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Szymonowie reprezentował Wojciech Anuszewski. Wychowanek zaśpiewał utwór ,,Doceniaj wartości", który sam napisał. Wojtek zajął III miejsce wśród solistów, choć konkurencja była duża, w konkursie brało udział 30 uczestników. Wychowanek był przygotowywany przez Panią Agatę Zawadzką. Gratulujemy i czekamy na nowe utwory Wojtka...

 

                                                                           

  Agata Zawadzka

 

    

Koncert „Zacznij od Bacha – Zbigniew Wodecki Tribute Band”

 

 

 

      W dniu 17 lutego 2019r. odbył się koncert zatytułowany „Zacznij od Bacha – Zbigniew Wodecki Tribute Band” zorganizowany przez Lipskie Centrum Kultury. Grupa wychowanków pod opieką p. Katarzyny Sambor uczestniczyła w tym wydarzeniu. W czasie koncertu artyści przedstawili najbardziej znane utwory Zbigniewa Wodeckiego m.in. "Pszczółka Maja", "Lubię wracać tam gdzie byłem" czy "Zacznij od Bacha". Młodzież była pod wielkim wrażeniem tego koncertu oraz wspaniałej atmosfery, czego dowodem było wspólne śpiewanie i świetna zabawa. Koncert ten pokazał wychowankom, że muzyka łączy pokolenia, że ,,stare przeboje” w nowej odsłonie i aranżacji przypadną każdemu do gustu, zarówno tym starszym jak i młodszym a muzyka łączy pokolenia. Wyjazd można uznać za bardzo udany.

 

Sabina Ciepielewska

Wyjazd do Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku

 

 

       Czytanie książek  jest bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Korzyści z czytania jest bardzo dużo, o czym przekonują się młodzi odbiorcy książek. Czytanie jest przede wszystkim kluczem do wiedzy i lepszej jakości życia. Kształtuje większą wrażliwość, rozbudza kreatywność oraz wpływa na rozwijanie kompetencji językowych. Poszerza horyzonty, dzięki czemu na tą samą sprawę można spojrzeć z różnych perspektyw. Młodzi czytelnicy najczęściej wybierają interesujące ich książki w bibliotece, ponieważ tam nie ma przymusu. Czytelnik przychodzi świadomie, ponieważ chce znaleźć dla siebie coś ciekawego.

      W celu propagowania czytelnictwa 15 lutego 2019r. zorganizowany został wyjazd młodzieży do Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku. Pan Zbigniew Trysiński, kierownik biblioteki przywitał i oprowadził młodzież po bibliotece. Wychowankowie zapoznali się z księgozbiorem i poznali katalog elektroniczny. Młodzi czytelnicy założyli sobie karty biblioteczne i wypożyczyli książki. Każdy z nich znalazł ciekawą pozycję dla siebie. Żegnając się, uczniowie zapowiedzieli kolejną wizytę...

 

 

 

Sabina Ciepielewska

Dzień Świętego Walentego

 

 

        Szkoła to nie tylko nauka i praca. To także wychowanie, z którym wiąże się zabawa, integracja, zdrowa rywalizacja. Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia  w Szymanowie dnia 14 lutego 2019r. obchodziliśmy DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO‘, w którym przekazaliśmy życzenia tym osobom, które darzymy sympatią i przyjaźnią. Organizatorami imprezy byli Pani Aneta Szewczyk- Mężyk, Agnieszka Bulikowska oraz Marzena Dudela. Już od rana panował u nas specyficzny, pełny uniesienia nastrój - zaobserwować można było odświętny wystrój ośrodka, znaczną ilość czerwonych serduszek oraz inne ozdoby kojarzące się z miłością i zakochaniem. Organizatorzy  przygotowali specjalną ,,Pocztę Walentynkową‘’ aby można było przekazać walentynkowe wyznania najbliższym. Ośrodkowy listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej inicjatywy. Nie zabrakło również wyrazów sympatii pod adresem dyrekcji szkoły, nauczycieli i wychowawców. Miłą niespodzianką okazał się poczęstunek przygotowany przez uczniów z klas kucharskich, którzy zaserwowali pięknie udekorowane i pyszne ciasteczka w kształcie serduszek. Aż żal było je pałaszować. :)

       Walentynki przyniosły społeczności ośrodkowej wiele radości.  Dzień ten ma przypominać nam o tym, co jest w życiu najważniejsze – o miłości i pozwala zastanowić się nad nią, a w plastikowym, symbolicznym serduszku dostrzec coś więcej niż tylko przedmiot. Świętowanie walentynkowe ma już wielu zwolenników pośród nas, bo uczy okazywania uczuć, a tym samym niesie radość i zadowolenie.

 

 

 

Dudela Marzena

 

Wyjazd na lodowisko do Józefowa nad Wisłą

 

 

       Ferie zimowe to czas odpoczynku i zabawy. Wychowankowie, którzy zostali w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii na ferie  mogli korzystać z atrakcji, które oferowały okoliczne Centra Kultury. Jedną z nich był wyjazd na lodowisko do Józefowa nad Wisłą. Wychowankowie mogli spróbować swoich sił  w jeździe na łyżwach. Co prawda chłopcy świetnie sobie radzili na lodowisku i nie była to dla nich nowa dziedzina, dlatego mogli służyć pomocą swojej koleżance, która stawiała „pierwsze kroki” na lodowisku. Dzięki nim Wiktoria pod koniec wyjazdu już samodzielnie robiła okrążenia na tafli.

    Czas spędzony na lodowisku  był dla wychowanków czasem aktywności i dobrej zabawy. Podczas wyjazdu bardzo ważną rolę odgrywało zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy, gdyż użytkownikami lodowiska byli również inni, głównie dzieci. Wychowankowie stanęli na wysokości zadania prezentując właściwe postawy społeczne, przedstawiając siebie i Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii z bardzo dobrej strony. Nasi wychowankowie  zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń powrócili do MOS z nadzieją, że będą mogli wkrótce powtórzyć wyjazd. 

 

                                                                                                                      Ewelina Świątek

Słodkie co nieco....

 

 

 

      Podczas ferii zimowych wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą – oddawali się swoim pasjom. Jedną z nich jest gotowanie i pieczenie zwłaszcza, że każdy z nich jest ,,małym łasuchem”.

        Wtorkowe przedpołudnie 05.02.2019 -  było prawdziwie mistrzowskim dniem  ,,młodych cukierników”.

Mąka, jajka, cukier, słodkie kremy, czekolada… trochę chęci, cierpliwości i powstał pyszny tort. Wychowankowie bardzo zaangażowali się w przygotowanie słodkiego poczęstunku, słuchali cennych uwag ale także wykazali się posiadanymi przez siebie umiejętnościami gastronomicznymi. Najmilszym etapem pracy – był końcowy etap – czyli dekoracja tortu oraz degustacja. Wszyscy byli zachwyceni efektami swojej pracy i z pewnością niebawem podejmą kolejną próbę cukierniczą….

 

 

                                                                                                          Katarzyna Sambor

Zajęcia praktyczne

 

 

    W Szkole Branżowej I-go Stopnia o profilu kucharz odbywają się zajęcia praktyczne. Podczas nich uczniowie poznają tajniki pracy w kuchni, uczą się przyrządzać różnego rodzaju potrawy oraz słodkie smakołyki.

    Zajęcia  gastronomiczne umożliwiają uczniom doskonalenie i utrwalanie umiejętności zawodowych. Realizacja podstawy programowej daje dodatkowe możliwości zastosowania   w praktyce wiedzy z różnych przedmiotów zawodowych.

Podstawowym celem kształcenia na zajęciach jest zdobywanie przez uczniów umiejętności:

      -   posługiwania się recepturami gastronomicznymi,

      -   sporządzania potraw i napojów,

      -   zachowywania właściwej organizacji pracy,

      -   utrzymywania nawyku porządku na stanowisku pracy,

      -   przeprowadzania oceny organoleptycznej wykonywanych potraw i wypieków,

      -   przestrzegania zasad bhp .

W ramach zajęć dodatkowych utworzone jest koło cukiernicze oraz gastronomiczne.

 

                                                                       

                                                                                                                                        Agnieszka Bulikowska

27 Finał WOŚP

 

 

        Znane słowa brzmią: „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”, dlatego  wzorem ubiegłych lat wychowankowie Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Solcu nad Wisłą Filia w Szymanowie wraz z  opiekunami Agnieszką Spyt-Chuchała i Katarzyną Sambor w niedzielę 13 stycznia włączyli się w akcję  charytatywną na ulicach Lipska, w ramach 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Cel jak zawsze szlachetny zbiorka na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych  szpitali dziecięcych. Są to przede wszystkim placówki, które mogą dokonać fachowej diagnozy oraz udzielić  pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

      Każdy sposób by pomóc jest dobry, ale nasz jest też wyjątkowo przyjemny. nauczyciele praktycznej nauki  zawodu aktywnie włączyli się w działania na rzecz WOŚP-jak zawsze daliśmy z siebie wszystko w Lipskim Centrum Kultury zostały przygotowane specjalnie stoliki, na których kucharze mogli wyeksponować  przygotowane pyszne i kolorowe babeczki oraz pachnące cista, którymi częstowali licznie przybywających  gości. Fryzjerzy zapewnili zwłaszcza najmłodszym finezyjne warkoczę i bajkowe kucyki. Każdy miłośnik  bajek mógł wcielić się w swojego ulubionego bohatera dzięki zabawnym malunkom na twarzy i włosach.  Miny naszych małych klientów były bezcenne, a radości nie było końca. Wszyscy spisaliśmy się na medal. 

      Uwieńczeniem niedzielnych atrakcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było puszczenie „Światełka do  nieba” oraz pokaz sztucznych ogni.

 

 

 

Główka Karolina

Karczma Saganek

 

 

 

       Uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie w dniu  5 grudnia 2018 r. brali udział w wyjściu do Karczmy Saganek. Opiekę nad młodzieżą sprawowała Renata Gębka i Agnieszka Bulikowska.

      Celem wizyty było zapoznanie się z układem funkcjonalnym restauracji. Uczniowie mieli okazję dokładnie obejrzeć nowoczesne wyposażenie kuchni, zmywalni naczyń stołowych i pomieszczeń magazynowych oraz wystrój i wyposażenie sali konsumenckiej.    W kolejnej części spotkania przyszli kucharze delektowali się przepysznymi deserami. Podczas degustacji uczniowie wymieniali się swoimi poglądami i spostrzeżeniami na temat nowych doświadczeń.

 

 

Agnieszka Bulikowska

Kiermasz Bożonarodzeniowy 2018 LCK

 

 

     Po raz kolejny wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii zostali zaproszeni do udziału w Kiermaszu Bożonarodzeniowym, który odbył się 16 grudnia 2018 roku. Podopieczni przygotowali na tę okazję wiele tradycyjnych potraw oraz ozdoby i dekoracje świąteczne. Na stoisku można było zakupić pierogi z kapustą i grzybami, krokiety, paszteciki i ciasta a wszystko zostało przygotowane przez wychowanków należących do koła gastronomicznego i uczniów kształcących się w zawodzie kucharz. Przygotowane dania cieszyły się dużym powodzeniem. Lokalni mieszkańcy chętnie zakupywali przekąski przygotowane przez naszą młodzież. Niemniejszym powodzeniem cieszyły się dekoracje przygotowane przez wychowanków z koła majsterkowego. Tegoroczne  skrzaty, lampiony, choinki i stroiki również budziły zachwyt osób odwiedzających kiermasz.

     Praca i trud jaki włożyli wychowankowie w przygotowanie się do kiermaszu została doceniona przez lokalnych mieszkańców odwiedzających jarmark jak i przez znajdujących się tam wystawców. Słowa uznania i  życzenia płynące od lokalnej społeczności okazały się najlepszą zapłatą. Dzięki nim nasi wychowankowie poczuli się docenieni i  już poszukują inspiracji do tworzenia następnych rzeczy, które będą mogli wystawić na kolejnych kiermaszach.

    Do    zobaczenia ........

 

                                                                                                            Ewelina Świątek

 

 

 

Konkurs recytatorski Kreować głosem w LCK

 

 

     

      „Kreować Głosem” to XVIII edycja konkursu recytatorskiego, która  odbyła się 13 grudnia 2018 r. w Lipskim Centrum Kultury. Konkurs miał na celu przybliżenie dorobku twórców poezji polskiej, doskonalenie warsztatu recytatorskiego oraz kształtowanie umiejętności zaprezentowania się na scenie.

W konkursie mogli uczestniczyć uczniowie ze szkół powiatu lipskiego, znaleźli się wśród nich  również nasi wychowankowie. Występowali w kategorii szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Wychowankowie Przemysław Ząbczyk, Dominika Mikołajewska, Wiktoria Stępniewska, Kamil Hoffa oraz Natalia Przyłucka przygotowali wiersze i prozę, którą sami wybrali na konkurs.  W tym roku wychowankowie zdecydowali się na  utwory  o tematyce patriotycznej.  To właśnie proza Terrego Pratchetta „ Prawda” wyrecytowana  przez Natalię Przyłucką dała jej tytuł laureata „Kreowania Głosem” w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów oraz wytrwałości w szlifowaniu swoich talentów i pasji.  

 

                                                                                              `           Ewelina Świątek

Mikołajki w Przedszkolu

 

 

 

      W dniu 07.12 2018 r. wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisła – Filia w Szymanowie byli z wizytą mikołajkową w Publicznym  Samorządowym Przedszkolu w Lipsku – w grupie MISIE. W ramach spotkania wychowankowie MOS wraz z przedszkolankami przygotowali pierniczki bożonarodzeniowe.

     Wszyscy byli bardzo zaangażowani, dzięki wyobraźni i kreatywności przedszkolaków pierniczki były małe, duże, pyszne i kolorowe.

    Przedszkolaków odwiedził także Święty Mikołaj, który nieco spóźniony przyniósł im mały , słodki upominek. Zabawie i radości nie było końca. Przedszkolaki nie były dłużne Mikołajowi za prezenty i odwdzięczyły się wierszykiem, miłym uśmiechem i głośnym ,,dziękuję”. Na zakończenie Wiktoria Stępniewska – wychowanka MOS – przeczytała przedszkolakom bajkę – wprowadzającą w iście świąteczną atmosferę. Życzenia Świąteczne oraz uściski ze Świętym Mikołajem zakończyły wizytę wychowanków w przedszkolu.

 

                                                                                                                                    

                                                                                                                          Katarzyna Sambor

Mikołaje są wśród nas

 

 

       Pod hasłem "Aniołek" wychowankowie MOS w Solcu nad Wisłą i filia w Szymanowie zorganizowali po raz kolejny akcję skierowaną do małych pacjentów oddziału dziecięcego szpitala w Lipsku. W dniu 06.12.2018 r. młodzież z koła wolontariatu obdarowała dzieci przebywające w szpitalu własnoręcznie wykonanymi gipsowymi aniołkami w postaci zawieszek na choinkę. Po rozdaniu drobnych upominków wolontariusze umilali małym pacjentom czas spędzany na oddziale wspólnym śpiewaniem kolęd.

      Celem tej akcji jest uszczęśliwienie chorych dzieci. Wiąże się ona z uświadomioną potrzebą "dzielenia się sobą z innymi". Bezinteresowna pomoc innym świadczy o wrażliwości, dojrzałości społecznej i postawie obywatelskiej naszej młodzieży.

 

 

 

 

 

Agnieszka Spyt_Chuchała

 

Z wizytą w Salonach Piękności

 

 

 

 

      Uczniowie klasy I Branżowej  o profilu fryzjer wraz z  nauczycielem  praktycznej nauki zawodu, 05 grudnia 2018 roku udali się z wizytą do Salonu Fryzjerskiego ,,Uroda” i  Salonu Kosmetycznego ,,New Look’’ w Lipsku.

      Celem wizyty było przybliżenie uczniom pracy w salonie fryzjerskim i kosmetycznym. Przyszli adepci fryzjerstwa mieli możliwość zapoznania się z profesjonalnym wyposażeniem tych salonów oraz usługami jakie świadczą dzisiejsze salony piękności. W interesujący sposób Panie opowiadały o swojej pracy oraz różnych zabiegach poprawiających urodę i wygląd współczesnej kobiety i mężczyzny. Młodzież mogła podejrzeć jak wykonuję się pielęgnację włosów przy użyciu sauny ozonowej, farbowanie całościowe włosów oraz strzyżenie najtrudniejszych klientów- dzieci.

       Śmiało można powiedzieć, że była to lekcje pełna wrażeń i nowości dla naszych uczniów. Miejsca pełne miłej atmosfery  pozwoliło przyjemnie spędzić czas.

 

Karolina Główka

XIX Międzyinternacki konkurs wiedzy o HIV/AIDS

 

 

 

 

        W dniu 04.12.2018 roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą - Filia w Szymanowie po raz trzeci wzięli udział  w Międzyinternackim Konkursie Wiedzy o HIV/AIDS, który został zorganizowany przez kadrę Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Puławach. Pięcioro wychowanków naszego ośrodka: Piotr Pepliński, Weronika Wrona, Paulina Pękała, Wiktoria Stępniewska oraz Dominika Mikołajewska podjęli wyzwanie i pisali test z zakresu wiedzy dotyczącej profilaktyki HIV i AIDS, eliminacji zachowań ryzykownych. Wychowankowie Ci przygotowywali się do konkursu pod okiem Pani Katarzyny Sambor oraz Pani Anety Szewczyk- Mężyk.

       Konrad Karauda jako jedyny wychowanek wziął udział w konkursie w części plastycznej. Przygotował rysunek, który ściśle  był związany z tematyką HIV/AIDS. Wychowanek zajął II miejsce- otrzymał dyplom i nagrodę. Trzeci etap spotkania w MOS w Puławach to warsztaty przygotowane przez organizatorów nt. „Co wiem o AIDS i HIV”, w których uczestniczyli wszyscy zaproszeni uczestnicy konkursu. Uwieńczeniem spotkania były dyplomy i nagrody dla laureatów oraz podziękowania dla uczestników i ich opiekunów.

 

Aneta Szewczyk-Mężyk

Lekcja otwarta

 

     W dniu 30 listopada 2018 roku odbyła się lekcja otwarta na temat: ,,Surówki  – źródło witamin’’. Organizatorzy konkursu: Agnieszka Bulikowska oraz Renata Gębka powitali zaproszonych gości i młodzież. Uczniowie klas gastronomicznych przedstawili prezentację multimedialną opisującą technologię sporządzania i wartość odżywczą surówek.

Głównym celem lekcji otwartej było:

 • Promocja zdrowego stylu życia,
 • Trwała zmiana nawyków żywieniowych,
 • Uświadomienie młodzieży wpływu spożywania sałatek na zdrowie.

     Następnie wybrani uczniowie przystąpili do wykonania zadania praktycznego. Zespoły dwu osobowe przygotowały opracowane przez siebie surówki  warzywne i owocowe. Publiczność kibicowała młodym kucharzom. Kucharze krótko opowiedzieli o tym jak przebiegało przygotowanie potraw oraz z jakich produktów korzystali podczas pracy. Po interesującym pokazie wszyscy przystąpili do degustacji. Pyszności bardzo szybko znikały ze stołów co było dowodem na to że wszystkie potrawy były bardzo smaczne.

 

 

Agnieszka Bulikowska

Jemy lekko, zdrowo, kolorowo - Konkurs

 

 

    Uczniowie klas o profilu kucharz w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w  Szymanowie wzięli udział w Konkursie Kulinarnym pod hasłem „Jemy lekko, zdrowo i kolorowo”,  organizowanym przez nauczycieli praktycznej nauki zawodu: A. Bulikowską oraz R. Gębka, który odbył się  w czwartek 29 listopada 2018 roku.

     Umiejętności kulinarne prezentowane były w jedno i dwu osobowych zespołach. Celem konkursu było:  doskonalenie umiejętności pobudzania kreatywności oraz pogłębiania zainteresowań, wśród młodzieży  kształcącej się w zawodzie kucharz.

   Uczestnicy konkursu  mieli do wykonania zdrową i kolorową przystawkę. Spośród uczniów, którzy  przystąpiły do rywalizacji, komisja konkursowa po burzliwych naradach wytypowała zwycięzców:

 • I miejsce zajęły Weronika Wrona i Wiktoria Stępniewska
 • II miejsce zajął Eryk Pelczyk
 • III miejsce zajęli Mateusz Kozłowski i Piotr Pepliński

    Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy.  Po zakończeniu konkursu wszyscy uczestnicy mieli okazję  spróbować kulinarnych przysmaków o bogatych walorach odżywczych. Z pewnością tego dnia  wychowankom nie brakowało witamin i wielu „smakowych wrażeń”, których dostarczył im aktywny udział w konkursie.

Gratulujemy uczestnikom, którzy brali udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu  własnych talentów. 

 

                                                                                                                                         Agnieszka Bulikowska

                                                                                                         

Zabawa andrzejkowa

 

 

 

 

     Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dnia 29.11.2018 r. odbyły się Andrzejki, które zostały przygotowane przez wychowanków pod opieką p. E.Bojskiej, p. M.Lasoty, p. A.Szewczyk-Mężyk oraz p. D.Wierzbickiej. Obrzędy świętego Andrzeja rozpoczęły się od krótkiego wstępu opowiadającego o obrzędach i obyczajach tego święta. Następnie zostały złożone życzenia imieninowe Andrzejom z naszej placówki. Po życzeniach wychowankowie zostali zaproszeni do wróżb i zabaw, które zostały przygotowane specjalnie na ten wieczór. Były wróżby z wosku, zapałek, losy, itp. Po wróżbach rozpoczęła się długo wyczekiwana dyskoteka andrzejkowa. Wychowankowie bawili się przy różnorodnej muzyce.

    Jak co roku tak i w tym podczas wieczoru andrzejkowego królowały ciasteczka z wróżbą oraz inne smakołyki, które zostały przygotowane przez wychowanków z naszej placówki pod opieką p. A.Bulikowskiej i p. S.Ciepielewskiej, za które bardzo dziękujemy.

 

 

Aneta Szewczyk - Mężyk

Rajd rowerowy w ramach projektu "Razem łatwiej"

 

 

 

    „Razem łatwiej” – ruszył nowy projekt współrealizowany przez PCPR w Lipsku. Ma on na celu wspieranie włączania społecznego oraz walkę z ubóstwem. Służy on aktywizacji  społeczno-zawodowej osób wykluczonych oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.

        W ramach projektu grupa 20 wychowanków – uczniów Szkoły Branżowej I Stopnia wyruszyła na rajd rowerowy pięknym dorzeczem Wisły. Rajd poprzedziły wielodniowe przygotowania. Każdy z uczestników projektu brał udział w kursie przygotowującym do egzaminu na kartę rowerową. Nadmienić należy, że wszyscy zdali go celująco. Po skompletowaniu niezbędnego sprzętu 24 listopada młodzież wyruszyła w trasę – w kierunku Koloni Nadwiślańskiej. Podczas wycieczki towarzyszyła nam dobra zabawa, piękne widoki nad Wisłą. Uczestnicy rajdu mieli możliwość zastosowania w praktyce wcześniej zdobytej wiedzy na temat zasad poruszania się jednośladem na drogach.

       Zmęczeni, ale naładowani pozytywną energią wrócili do Ośrodka, gdzie czekał na nich ciepły posiłek. Sobotni rajd był pierwszym z wielu planowanych.

 

Michał Kosiński

Andrzejki w DPS

 

 

 

    W dniu 27.11.2018 roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka w Solcu nad Wisłą – Filia w Szymanowie odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Lipsku. Wizyta ta miała  charakter szczególny, ponieważ młodzi przyszli fryzjerzy z MOS mieli zadbać o wygląd mieszkańców Domu Pomocy Społecznej i przygotować ich na zabawę andrzejkową. Piękne fryzury – loki, koki i makijaż, a przy tym świetny nastrój i uśmiech na twarzy był obowiązkowy w tym dniu u wszystkich mieszkańców DPS. Każdy chciał skorzystać z usług ,,profesjonalistów” dlatego też przygotowania do zabawy andrzejkowej zaczęły się wczesnym rankiem.

      Kiedy wszyscy byli już gotowi udali się na zabawę taneczną. Największe przeboje porwały do tańca nawet najbardziej opornych. Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii także skorzystali z zaproszenia i dali się porwać w wir tańca. Zabawie nie było końca.  Świetny nastrój, dobra muzyka i super zabawa towarzyszyły zarówno pensjonariuszom DPS jak i zaproszonym gościom przez cały dzień.

                                                                                        

Katarzyna Sambor

EKOsong

 

 

 

        Po raz kolejny mogliśmy uczestniczyć w konkursie piosenki ekologicznej EKOSONG zorganizowanym przez Lipskie Centrum Kultury. Była to już XVIII edycja konkursu, która  odbyła się 4 grudnia 2018 roku. Jak co roku impreza skupia wiele utalentowanych osób ze szkół i placówek powiatu lipskiego w różnych kategoriach  wiekowych. Wśród nich znalazła się również nasza wychowanka Weronika Zakrzewska, która zaśpiewała  piosenkę Haliny Frąckowiak „ Jak pięknie by mogło być…” zdobywając wyróżnienie w swojej kategorii. Pomimo tremy jaka jej towarzyszyła, umiejętności wokalne  pomogły w zdobyciu wyróżnienia.

       Dzięki angażowaniu wychowanków w konkursy pozwalamy im  rozwijać  w sobie talenty i pasje, które często drzemią  uśpione głęboko. Zdobycie wyróżnień czy nagród daje im  wiele satysfakcji, mobilizuje do pracy i rozwijania swoich umiejętności.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów ….

                                                              

                                                                                                              Ewelina Świątek

Konkurs kulinarny

 

 

 

     W dniu 08 listopada 2018r.  przeprowadzono III edycję konkursu  gastronomicznego na Najlepszą Potrawę Patriotyczną. W konkursie brali udział uczniowie klas 1-3 Zasadniczej Szkoły Zawodowej o profilu kucharz. Uczniowie każdej z klasy mieli przygotować dania popisowe z dziedziny: Ciasta.  Młodzież chętnie zaangażowała się w przedsięwzięcie. Ciężko pracowali przygotowując swoje ciasta.

     Uczniowie  przygotowali kilka rodzajów ciast, które różniły się między sobą smakiem, kolorem jak również sposobem wykonania. Bardzo apetycznie prezentowały się pięknie udekorowane ciasta. Uczniowie wykazali się kreatywnością i pomysłowością w doborze składników. Dekoracja i sposób podania były na najwyższym poziomie.

   Członkami jury byli zaproszeni goście: Pani Dyrektor MOS Solec Bożena Kopcińska, Doradca Metodyczny Pani Lidia Morka, Kierownik internatu w Szymanowie Pani Marta Mamej.

Każdy z wychowanków zaprezentował przygotowane przez siebie ciasto. Kucharze krótko opowiedzieli o tym jak przebiegało przygotowanie ciast oraz z jakich produktów korzystali podczas pracy. Po prezentacji nastąpiła degustacja potraw przez jurorów oraz narada, która miała na celu wyłonienie laureatów konkursu. Po burzliwej oraz bardzo trudnej naradzie wyłoniono zwycięzców oraz rozdano nagrody i wyróżnienia.

Laureatami konkursu zostali:

                - I miejsce – Mateusz Kozłowski i Wojciech Anuszewski

                - II miejsce – Emin Atak

                - III miejsce – Piotr Pepliński

     Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy wychowankowie mieli możliwość degustacji przygotowanych ciast konkursowych. Pyszności bardzo szybko znikały ze stołów co było dowodem na to, że wszystkie potrawy były bardzo smaczne.

                                                                                                                                            

                                                                                                                                            Organizator konkursu

                                                                                                                                             Renata Gębka

Agnieszka Bulikowska

                                                                                                                            

 

Biesiada w LCK

 

 

       Wychowanki należące do koła folklorystycznego przy zespole Tymienianki miały okazję wystąpić 25 listopada 2018 roku na Biesiadzie ludowej„ Z tradycją przy biesiadnym stole” w Lipskim Centrum Kultury. W spotkaniu brały udział koła gospodyń wiejskich, zespoły ludowe zaproszone z powiatu lipskiego oraz ościennych województw: świętokrzyskiego i lubelskiego. Różnorodność strojów i potraw zrobiła na naszych wychowankach ogromne wrażenie. Udział dziewcząt należących do zespołu Młode Tymienianki  został odebrany z dużą aprobatą zgromadzonych. Z wielkim podziwem wszyscy słuchali występu naszych wychowanek. Byli pozytywnie zaskoczeni, że młodzież z MOS nie wstydzi się tradycji, czuje się swobodnie wśród starszych osób i potrafi się z nimi bawić.

       Podczas spotkania dziewczęta miały okazję udzielić wywiadu do Radia Lipsko. Opowiedziały jak się aczęła ich przygoda z zespołem. Pan redaktor Władysław Bajkowski był pełen uznania dla naszych Młodych Tymienianek i życzył im dalszych sukcesów. Spotkania z kołem gospodyń i zespołem Tymienianki, wyrabiają w dziewczętach pozytywne postawy do tradycji i kultury polskiej. Każdy  wspólny występ daje im satysfakcję, jak również przynosi  nieocenioną radość starszym członkom zespołu.

 

                                                                                                                              

                                                                                                                                             Ewelina Świątek

 

Próbna ewakuacja w MOS - Szymanów

     W dniu 20 listopada 2018 r. w trosce o bezpieczeństwo wychowanków naszej placówki  przeprowadzona została próbna ewakuacja, której głównym celem było zapoznanie uczniów i pracowników ośrodka z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Sygnał do ewakuacji dał alarmowy 3 – krotny dzwonek szkolny. Uczniowie nauczyciele i pracownicy zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek ośrodka zwracając uwagę na oznaczenia  dróg ewakuacyjnych.

    Spotkanie w wyznaczonym miejscu było potwierdzeniem, że wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zdążyli się ewakuować w krótkim czasie. Uczniowie sprawnie i z duży zdyscyplinowaniem wykonali zadanie próbnej ewakuacji.
      Próbny alarm ewakuacyjny obserwował pracownik  Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku,  według którego cała  ewakuacja przebiegała sprawnie i bez paniki.

 

 

Kamil Madej

„Jeszcze Polska nie zginęła…” - 100 - lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę

 

 

 

       Dnia 9 listopada 2018 roku młodzież z MOS w Solcu nad Wisłą Filia w Szymanowie włączając się w ogólnopolską akcję „ Rekord dla Niepodległej” o godzinie 11:11 wspólnie z nauczycielami, wychowawcami oraz Panią Wicedyrektor odśpiewała Hymn Narodowy. Po odśpiewaniu hymnu wychowankowie pod przewodnictwem pani: Agnieszki Kuli-Kasprzyckiej, Sabiny Ciepielewskiej, Michaliny Pluty i Anety Gębskiej wzięli udział w akademii z okazji uczczenia 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Akademia miała przede wszystkim przypomnieć tamte ciężkie czasy, oraz wprowadzić nas w nastrój zadumy. W części artystycznej muzyczno – poetyckiej uczniowie przedstawili losy Polski okupowanej przez zaborców oraz Polaków walczących o wolność naszego kraju. 

     Obchody, akademie i wszelkie inne uroczystości obchodzone 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych polskich bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. Uczniowie swoją postawą i zachowaniem oraz przepięknym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” ukazali piękno patriotyzmu, za co im serdecznie dziękujemy.

                                                                                                                      

 

  Aneta Gębska

,,Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie…”

      23 października  w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Szymanowie odbyła się Akademia z okazji 40 rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II.  

     Co roku gromadzimy się aby  oddać hołd wdzięczności za to, że Ojciec Święty był i nadal jest wśród nas wielką osobowością i na zawsze zostanie piękną częścią naszej pamięci i wzorem do naśladowania. W tym dniu uczestniczyliśmy  w uroczystej akademii poświęconej  św. Janowi Pawłowi II. Tegorocznym uroczystościom  przyświecało hasło ,,Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie…”. Część artystyczną przygotowali uczniowie pod opieką nauczycieli Agaty Zawadzkiej, Karoliny Główki i Pawła Bińka.

 

 

Karolina Główka

Z wizytą u "Rybek"

 

 

„Wszystkiego, co naprawdę warto wiedzieć

nauczyłem się w przedszkolu”

Robert Fulghum- filozof

 

 

    W środę 17.10.2018r wychowankowie MOS Solec nad Wisłą filia w Szymanowie pod opieką pedagoga Pani Katarzyny Sambor, wychowawcy Pani Agnieszki Spyt- Chuchała oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych wybrali się do Przedszkola Samorządowego w Lipsku. Grupa „Rybek” , bo do takowej trafili wychowankowie MOS była zachwycona wizytą swoich starszych kolegów. Stroje naszych wychowanków uświadomiły dzieciom, że są kucharzami. Pani Agnieszka Bulikowska wraz z przyszłymi kucharzami zaproponowała wspólne dekorowanie i pieczenie ciastek. Dzieci poznały produkty oraz przybory i urządzenia dzięki, którym można było wykonać ciasteczka. Przed przystąpieniem do pracy grupa sześciolatków umyła rączki i zajęła miejsca przy stolikach. Gotowe ciasto zostało podzielone a nasi mali milusińscy wraz z kucharzami zaczęli je rozwałkowywać. Gdy ciasto było już gotowe przedszkolaki mogły przystąpić do wycinania i układania na blaszce. W oczekiwaniu na pyszne wypieki czas umiliła „Rybką” klasa IIa fryzjerska pod opieką Pani Marzeny. Przyszli fryzjerzy opowiedzieli dzieciom na czym polega praca fryzjera oraz pokazali wszystkie potrzebne akcesoria. Przedszkolacy mieli również okazję zobaczenia w jaki sposób wykonuje się fryzurę, w roli modelek wystąpiły dziewczynki. Wychowanki MOS zaplatały warkocze, kłosy, francuzy, koszyczki a końcowy efekt fryzury przyozdabiały kolorowymi gumeczkami i spinkami.

     Po skończonych fryzurach nastał czas na dekorowanie wypieków. Ciasteczka były polewane lukrem lub polewami a upiększane kolorowymi posypkami, kuleczkami, gwiazdeczkami. Wszystko zależało od inwencji twórczej. Kulinarne i fryzjerskie spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem. Dzieci i wychowankowie byli bardzo zadowoleni z tej wizyty. Mamy nadzieję, że niebawem znowu się spotkamy z naszymi młodszymi znajomymi.

 

Marzena Dudela

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

 

 

Za trud wychowania, dziękujemy…

 

 

      14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Każdego roku pamiętamy i dziękujemy nauczycielom oraz wychowawcom, ale także wszystkim innym pracownikom szkoły.
     W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii filia w Szymanowie uroczysta akademia z tej okazji odbyła się w dniu 12.10.2018 r. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego wychowanka P. Pękała przywitała przybyłych na tą uroczystość gości: wicedyrektor ośrodka Panią I. Patyk, kierownik internatu Panią M. Mamej, nauczycieli, wychowawców oraz pozostałych pracowników ośrodka, a następnie w imieniu całej społeczności ośrodka złożyła wszystkim serdeczne życzenia.

    Młodzi artyści przedstawili krótki program artystyczny, który przedstawiał typową, codzienną lekcję szkolną, jednak z lekkim przymrużeniem oka. Uczniowie podczas występu podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy, cierpliwość, poświęcenie oraz troskę o dobro uczniów. W ramach podziękowania wychowankowie wręczyli każdemu pracownikowi ośrodka symboliczną różę. Na zakończenie akademii głos zabrała wicedyrektor Pani Iwona Patyk, która podziękowała wychowankom za przygotowany występ artystyczny.

       Młodzież przygotowała akademię pod kierunkiem wychowawców i nauczycieli: A. Spyt – Chuchała, M. Magierowski, M. Duraziński, A. Bulikowska.

 

 

Agnieszka Spyt-Chuchała

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

     

 

       3 września 2018 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie uczniowie III klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz  uczniowie I i II klasy Szkoły Branżowej I-ego Stopnia powitali nowy rok szkolny. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego, następnie Dominika Woźna przywitała całe grono pedagogiczne oraz przybyłych do ośrodka kolegów i koleżanki. Po krótkim wystąpieniu Dominiki głos zabrała Pani wicedyrektor Iwona Patyk, która życzyła wielu sukcesów i satysfakcji w pracy w nadchodzącym roku szkolnym. Pani wicedyrektor oddała głos Pani kierownik Marcie Mamej, która przeczytała list Minister Edukacji Narodowej w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2018/ 2019.

    Po uroczystości wychowankowie udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami na pierwszą lekcję wychowawczą.

 

 

K. Wieczorek

ROK SZKOLNY 2018/2019
Absolwenci roku szkolnego 2017/2018

Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

 

 

 

     Dnia 22.06.2018 roku o godzinie 10:00 w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia Szymanów odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. Po raz drugi nasze mury opuścili absolwenci Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

   Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Po hymnie tegoroczna absolwentka Natalia Raciborska przeczytała podziękowania dla Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Pracowników Ośrodka oraz Kolegów i Koleżanek za trzyletnią współpracę i spędzony czas razem. Po podziękowaniach została zaprezentowana prezentacja multimedialna, która miała na celu przypomnieć czas spędzony w ośrodku- były zarówno łzy smutku jak i radości.

    Część oficjalna rozpoczęła się od odczytania przez kierownika internatu panią Martę Mamej listu skierowanego do młodzieży od Rzecznika Praw Dziecka. Następnie pani wicedyrektor wręczyła świadectwa szkolne, dyplomy oraz nagrody wychowankom. Czternastu wychowanków otrzymało stypendium naukowe za osiągnięcia w nauce.        

       Życzymy powodzenia na dalszej drodze kariery edukacyjnej oraz spokojnych wakacji!!!

 

Aneta Szewczyk - Mężyk

XIX Mazowiecki Przegląd Folkloru – 59 Dni Kolbergowskie to kolejny sukces!

 

 

 

    Młode Tymienianki niesione zeszłotygodniowym sukcesem odniesionym w Lipsku podczas XXIV Festiwalu Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej POWIŚLE 2018 tydzień później wzięły udział w zmaganiach konkursowych w Przysusze. Organizatorzy konkursu gościli nasz zespół w malowniczym parku Miejskim na łonie natury. Przegląd kapel, śpiewaków i innych artystów folkowych odbywa się cyklicznie w Przysusze od 1960 roku. Wtedy to pojawiła się idea rywalizacji w której głównym komponentem jest pielęgnowanie i krzewienie tradycji związanych z Mazowszem.

     Do konkursu przystąpili najlepsi nieprofesjonalni artyści z terenu całego województwa. Podczas tego dnia na głównej scenie parku prezentowali się artyści biorący udział w zmaganiach konkursowych. Jednak nie tylko to było atrakcyjne, wszędzie dookoła w każdym zakamarku rozbrzmiewała muzyka. Całość przedsięwzięcia przeobraziła się w jeden wieki jarmark. Były tańce, hulanki dużo muzyki i zabawy. Lokalni wystawcy na straganach prezentowali swoje rękodzieła. Pogoda, uczestnicy oraz widzowie dopisali. Całość zabawy zakończyła się ogłoszeniem wyników w zmaganiach konkursowych. Zespół Młode Tymienianki otrzymał wyróżnienie w swojej kategorii. Radości nie było końca. Wychowanki współpracują ze zespołem Tymienianki z Tymienicy od ponad pół roku i tym bardziej sukces jest duży. Nasz nieco starsze koleżanki pod kierownictwem pana Zdzisława Furmanka również zostały docenione wyróżnieniem. W końcu mamy z kogo brać dobry przykład.

 

Marta Gawin - Kwapisiewicz

XXIV Festiwal Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej POWIŚLE 2018

 

 

       Debiut zespołu śpiewaczego „Młode Tymienianki” z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie okazał się wielkim sukcesem. Dziewczęta pod kierownictwem pana Zdzisława Furmanka oraz trzech wychowawców z ośrodka były tak wspaniale przygotowane, że w dniu 27.05.2018r. zostały laureatem XXIV Festiwalu Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej POWIŚLE 2018. Zespół na tle pozostałych trzydziestu startujących w kategorii dziecięco-młodzieżowej nie miał sobie równych. Kategorii konkursowych było pięć w tym: śpiewacy ludowi, zespoły śpiewacze, instrumentaliści, zespoły regionalne oraz kapele ludowe. Każda kategoria obfitowała w wielu uczestników. Zmagania konkursowe nie były łatwe głównie ze względu na przygotowanie oraz wkład pracy włożony w prezentację. Jury miało ściśle sprecyzowane wymagania. Całość prezentacji oceniali fachowcy w danej dziedzinie. W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników przybyli uczestnicy oraz goście bawili się w rytmie góralskiej muzyki. Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu była Folk Kapela Góralska Hora. Zespół wprowadził bawiących się w góralskie klimaty i rozpoczęły się tańce pod gołym niebem. Dźwięki popularnych melodii z Beskidów oraz Tatr umiliły oczekiwanie na werdykt jury. Całość przedsięwzięcia zakończyła się ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem nagród. Młodzież reprezentująca Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Solu nad Wisłą filia w Szymanowie odniosła duży sukces. Dla naszych dziewcząt jest to przede wszystkim forma obcowania ze sztuką oraz możliwość integrowania się z lokalnym środowiskiem. Spotkania w Tymienicy z tamtejszym doświadczonym zespołem koła gospodyń wiejskich „Tymienianki” nauczyły młodzież szacunku do siebie oraz osób starszych. Wymusiły wzorce właściwych zachowań, które utrwalane nadal będą sprzyjały dalszemu procesowi socjalizacji. Połączenie tradycji i nowoczesności w postaci dojrzałych pań z koła gospodyń wiejskich oraz młodych, nierzadko trudnych dziewcząt z młodzieżowego ośrodka socjoterapii dały wspaniały, zaskakująco pozytywny efekt. Całość przedsięwzięcia była bardzo innowacyjna, jednak przy odrobinie wiary i ogromnej pracy zaowocowała dużym sukcesem.

 

Marta Gawin - Kwapisiewicz

Ogólnopolska akcja czytelnicza ,,JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM” 2018

   

 

 

       Według badań 62% Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Młodzież wbrew stereotypowi czyta znacznie więcej…

Czego dowodem była także akcja czytelnicza wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą- Filia w Szymanowie ,,Jak nie czytam, jak czytam” w dniu 08.06.2018 Przedsięwzięcie polegało na jednoczesnym czytaniu w różnych miejscach w Polsce. Wychowankowie MOS – pod opieką pedagoga: Katarzyny Sambor i wychowawcy: Sabiny Ciepielewskiej – zebrani w jednym miejscu czytali książki własne lub wypożyczone. Jedni czytali po cichu inni głośno. To oni byli bohaterami tego dnia. Z chęcią i wielkim zapałem zaangażowali się w ustanowienie rekordu jednoczesnego czytania. Chcieli pokazać,  że czytanie – to relaks, czas wolny, rozrywka…

     Młodzież Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii po raz pierwszy uczestniczyła w akcji, ale nie po raz ostatni. Wychowankowie przez cały rok będą promowali czytelnictwo i z pewnością będą wspierali kolejną akcję ,, Jak nie czytam, jak czytam” w przyszłym roku.

 

 

Katarzyna Sambor

Dzień Otwarty w MOS Szymanów

 

 

      Pierwszy raz w dniu 24.05.2018 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie został zorganizowany dzień otwarty szkoły. Miał on na głównie na celu prezentacje bogatego dorobku szkoły jak również przybliżenie oferty edukacyjnej naszej placówki przyszłym jej uczniom. W programie dnia swoje zawody zaprezentowali uczniowie kierunków kucharz oraz fryzjer, ale także nie zapomniano o zawodzie mechanik pojazdów samochodowych oraz murarz-tynkarz. Przyszli uczniowie naszej szkoły mieli okazję sami spróbować potraw oraz słodkości przygotowanych przez klasy kucharzy. Każdy uczestnik miał możliwość wypróbowania na własnych włosach naturalnych maseczek oraz skorzystać z usług fryzjerów. Poza tym bogata oferta naszej placówki to również liczne bardzo prężnie działające koła zainteresowań m.in. fotograficzne, ekologiczne, wokalne, sportowe, majsterkowe oraz wiele innych. Bardzo zachęcająca przyszłych uczniów jest też baza lokalowa w tym świetnie wyposażone pracownie zawodowe, sala sportowa oraz socjoterapeutyczna a także wiele innych. Pokoje na internacie cieszyły się również dużym zainteresowaniem w związku z planowanymi rezerwacjami na przyszły rok szkolny. Samo miejsce, w którym położony jest ośrodek dodaje dobrej energii. Cisza i spokój sprzyjają procesowi socjalizacji.

      Podczas dnia otwartego naszą placówkę odwiedzili liczni przyszli absolwenci placówek gimnazjalnych. Dzięki współpracy dyrektora, kierownika internatu, wychowawców oraz uczniów nasz ośrodek rzetelnie zaprezentował swoje atuty. Była również okazja do spotkania się z kadrą placówki oraz do zaprezentowania gościom panującego w naszej szkole klimatu życzliwości, otwartości oraz akceptacji drugiego człowieka.

      Całość przedsięwzięcia zakończyła się grillem integracyjnym przy muzyce. Mamy nadzieję, że oferta naszego ośrodka spełnia oczekiwania przyszłych uczniów i spotkamy się w nowym roku szkolnym, w takim razie do zobaczenia we wrześniu.   

 

 

Marta Gawin-Kwapisiewicz

 

Musical „Piloci” w teatrze Roma w Warszawie

 

   

     Po ciężkich zmaganiach wokalnych, które miały miejsce dnia 15.02.2018 roku w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Pogroszynie przyszedł czas na chwilę wytchnienia. W ramach nagrody nasz zespół wokalny Always Happy z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie wziął udział w wyjeździe integracyjnym do teatru muzycznego Roma w Warszawie na spektakl po tytułem „Piloci”.

      Atmosfera teatru oraz bliskie obcowanie ze sztuką wzbudziło w naszych uczniach pozytywne emocje. Wszyscy biorący udział w wyjeździe wychowankowie byli pod bardzo dużym wrażeniem gry aktorów, ich umiejętności wokalnych oraz efektów specjalnych, jakie pojawiły się na scenie. Przedstawienie było długo oklaskiwane przez publiczność a w pamięci widzów na pewno pozostanie na długie lata.

Organizatorom całości przedsięwzięcia bardzo dziękujemy za możliwość spędzenia czasu w tak atrakcyjny sposób.  

 

 

 

 

Marta Gawin - Kwapisiewicz

Wiosna w obiektywie

 

 

 

     Warsztaty z fotografii cyfrowej to połączenie nauki z dobrą zabawą. Wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodzieży oraz podążają za rozwojem techniki, który obecnie jest bardzo ważny. Kształtują umiejętność różnego postrzegania świata, a także pokazują nowe możliwości. Wykonywanie zdjęć prowadzi do wyrobienia smaku artystycznego, poczucia piękna i wrażliwości. Dokumentowanie historii, przyrody czy własnego życia jest dla wychowanków MOS w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie ważnym hobby i wielką przyjemnością.

 

 

 

Wioletta Łygan

U stóp Jasnej Góry

 

 

     Pełen ciekawych przeżyć dzień rozpoczęliśmy już od rana. We wtorek 22.05.2018 roku, przyszli absolwenci klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej w ramach podziękowania za wytrwałość udali się na wycieczkę do Częstochowy na Jasna Górę wraz z młodszymi koleżankami i kolegami oraz opiekunami. Najcenniejszym skarbem i tajemnicą Jasnej Góry jest Obraz Matki Bożej, zwanej Częstochowską. To właśnie On w szczególny sposób przyciąga pielgrzymów ze wszystkich stron świata, którzy w modlitwie ofiarowują Matce Bożej swe tajemnice, prośby, zmartwienia pragnienia i podziękowania. Zwiedzanie rozpoczęliśmy właśnie od tego  nadzwyczajnego miejsca. Uczestniczyliśmy w Odsłonięciu Cudownego Obrazu Matki Bożej oraz powierzyliśmy nasze intencje  modląc się  na mszy świętej. Kolejne kroki postawiliśmy na Wałach Drogi Krzyżowej, które otaczają Sanktuarium. Weszliśmy na wieżę liczącą 510 schodków, nie było łatwo, ale udało nam się. W planie wycieczki  zapisało się również zwiedzenie Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, ekspozycja ta jest podzielona tematycznie na trzy części: historię zakonu, kult obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz instrumenty muzyczne i rzemiosło artystyczne. Rozległa Sala Rycerska pozwala podziwiać obrazy ukazujące długie dzieje klasztoru oraz polskie sztandary. Bastio Świętego Rocha to element potężnej Twierdzy Jasnogórskiej, który stanowił dla nas dogodne punkty widokowe. Skarbiec skrywa w sobie wszystkie cenne przedmioty, wota błagalne lub dziękczynne jakie wierni pozostawiali u stóp Czarnej

      Duchowa moc tego miejsca sprawia, że wiele osób wybiera się właśnie do Częstochowy, dlatego i My postanowiliśmy odwiedzić to cudowne miejsce i pomodlić się o łaski Boże. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy późnym wieczorem do ośrodka.

                                                                                                             

                                                                                  Organizatorzy wycieczki :

                                                                                  Iwona Patyk - wicedyrektor

                                                                                  Karolina Główka – wychowawca klasy

                                                                                  Agnieszka Bulikowska – nauczyciel

Biblioteka w memie

 

 

    Wychowankowie naszego ośrodka po raz pierwszy wzięli udział w konkursie ,,Biblioteka w memie” zorganizowanym przez Bibliotekę Uniwersytecką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Podopieczni z pomocą wychowawców: E. Winiarczyk- Waleniak, E. Bojskiej, E. Świątek, S. Ciepielewskej przygotowali memy internetowe promujące bibliotekę, książki i czytelnictwo. Do drugiego etapu przeszły parce naszych uczniów pt. ,,Książki pochłaniają”, ,,Naładowani wiedzą”, ,,Pigułka wiedzy”, ,,Kierunek biblioteka”, ,,Stan umysłu”, ,,Dobra książka”, ,,Czynnik zmieniający życie”. Zostały one poddane ocenie użytkowników portalu społecznościowego Facebook. W wyniku głosowania internautów autorzy memów, które uzyskały największą liczbę polubień zostali laureatami. W tej kategorii mem pt. ,,Naładowani wiedzą” zajął miejsce pierwsze natomiast mem pt. ,,Dobra książka” zajął miejsce trzecie.

     Niezależnie od głosowania internetowego komisja konkursowa równolegle oceniła memy, sprawdzając, czy zostały one przygotowane zgodnie z wymogami merytorycznymi. Ocenie podlegały aspekty wizualne, estetyczne, kreatywność oraz poczucie humoru. W tej części konkursu laureatem trzeciego miejsce został mem pt. ,,Pigułka wiedzy”.                                                                   

   Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się 21.05.2018 roku w Czytelni Głównej Biblioteki Uniwersyteckiej KUL w Lublinie. Nasi podopieczni z entuzjazmem i dumą  odbierali dyplomy oraz cenne nagrody.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy kreatywności zaangażowania i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                       

 

 Ewelina Winiarczyk- Waleniak

                                                                                                          Edyta Bojska

Próba generalna

 

 

     ,,Każdy z nas w swoim życiu nieprzerwanie zalicza kolejne jego etapy. Każdy zapewne też chciałby czuć się potrzebnym i zauważonym, bez względu na wiek (lecz z jego uwzględnieniem) móc się realizować, tworzyć oraz być aktywnym. To siła wewnętrznej energii i młodości potrafi ,,przechytrzyć” metrykę zawartą w numerze PESEL".

    Taką siłę i motywację do podejmowania działań nasze podopieczne mogą obserwować u członków amatorskiego zespołu obrzędowo- śpiewaczego ,,Tymienianki” z Tymienicy.  8 maja nasze podopieczne odbyły próbę generalną przed XXIV Festiwalem Folkloru i Twórczości Nieprofesjonalnej Powiśle 2018 w której uczestniczył m.in.  pan Adolf Krzemiński oraz wójt gminy Chotcza Janusz Witczak.  Dla uczennic było to zarazem stresujące jak również ekscytujące wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy miały okazję pokazać się szerszej publiczności  w strojach ludowych prezentując repertuar folklorystyczny.

 

                                                                                                          Ewelina Winiarczyk- Waleniak

Z wizytą u Koła Gospodyń Wiejskich ,,Tymienianki” z Tymienicy- pierwsza przymiarka

 

 

     Wspólne spotkania z członkiniami zespołu to nie tylko nauka śpiewu, tańca, ale także nauka praktycznych umiejętności przydatnych w życiu codziennym. W ramach spotkania 04 maja 2018 nasze podopieczne nie tylko doskonaliły swoje umiejętności wokalne, ale również po raz pierwszy mogły ubrać stroje ludowe, które w niektórych przypadkach wymagały drobnych poprawek i maskowania pewnych niedoskonałości. W tym miejscu największe podziękowania należą się  Pani Danusi, która pomogła dziewczynom dobrać stroje. Otrzymały one również wiele cennych wskazówek dotyczących wykonywania drobnych przeróbek krawieckich. Wiedza przekazana przez mistrzynię igły i nici przyda się z pewnością naszym wychowankom w życiu codziennym. 

                                                                                     

 

         Ewelina Winiarczyk- Waleniak

Z wizytą w Salonach Piękności

     Kobietą być to sztuka, kobietą piękną być to dzieło sztuki.  W myśl tego hasła przyszłe adeptki fryzjerstwa wraz z  nauczycielem  praktycznej nauki zawodu, 08 maja 2018 roku udały się z wizytą do Profesjonalnego Salonu Fryzjerskiego ,,Uroda” i  Salonu Kosmetycznego ,,New Look w Lipsku.

      Pierwszą część spotkania rozpoczęłyśmy od salonu fryzjerskiego, którego właścicielką jest pani Marzena Urbańska. Zostaliśmy bardzo serdecznie przywitane przez wszystkich pracowników oraz uczniów uczących się praktycznej nauki w tym salonie. Młodzież  mogła podejrzeć jak wygląda prawdziwa praca fryzjera. Obejrzała wyposażenie profesjonalnego salonu w sprzęt, narzędzia i aparaty. Wycieczka do salonu fryzjerskiego była świetną okazją do utrwalenia wiadomości na temat pracy fryzjera, które uczennice zdobyły w naszej pracowni.

     W kolejnej części wizyty odwiedziłyśmy salon pani Moniki Kawałek, która opowiedziała nam wszystko o pielęgnacji i zabiegach na twarz i ciało. Nie da się ukryć, że najbardziej uwagę przykuło stanowisko do wykonywania makijaży i stylizacji paznokci. Te kolorowe lakiery, brokaty i wszystkie błyskotki wprawiły nasze uczennice w kolorowy zawrót głowy.

   Była to cenna lekcje dla naszych wychowanek. Te magiczne miejsca pełne relaksu, wyciszenia i odpoczynku pozwoliły nam spędzić mile czas. Dostarczyły wiele informacji i refleksji,  jeszcze bardziej zachęciły do rozwijania  pasji fryzjersko-kosmetycznej.

 

 

 

Karolina Główka

Dzień Ziemi

 

 

      22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. W tym dniu prowadzone są akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.

     Dzień ten obchodzony jest na świecie od 1970 roku a w Polsce od roku 1990. Także wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą – Filia w Szymanowie w tym roku podjęli walkę z zanieczyszczeniami planety.  Młodzież pod opieką Anny Guzowskiej, Katarzyny Sambor, Agnieszki Szulc – Maj oraz Edyty Bojskiej zadbała o porządek w swojej najbliższej okolicy. Plastik, szkło oraz inne odpady zniknęły z przydrożnych rowów i lasu. W dniu tym propagowano ekologiczny, zdrowy styl życia. Wychowankowie mieli także możliwość obejrzeć przygotowany specjalnie na tą okazję film promujący cuda natury oraz uczestniczyć w dyskusji temu poświęconej.

      Na zakończenie dnia natura sprzyjała działaniom ekologicznym i obdarzyła wszystkich piękną pogodą, dlatego też uwieńczeniem całej akcji były wspólne rozmowy przy ognisku i pieczenie kiełbasek.

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyjemy. Dzięki organizatorom i uczestnikom powyższej akcji w MOS także i nasi wychowankowie mogli dołączyć do tych miliardów ludzi oraz przeżyć moment ekologicznej refleksji...

 

Katarzyna Sambor

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie oddali cześć ofiarom Holocustu.

 

    Dzień Pamięci poświęconej wszystkim Ofiarom Holocaustu i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości obchodzony jest 19 kwietnia. Ten dzień jest również datą wybuchu  powstania w Gettcie Warszawskim. Od tego czasu upłynęło wiele lat, jednak pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest ciągle żywa i wraca we wspomnieniach tych świadków, którzy te czasy pamiętają a których jest już coraz mniej....

      W ramach obchodów tego dnia podopieczni zorganizowali apel na którym uczcili minutą ciszy wszystkie ofiary Holocaustu oraz wykonali gazetkę dotyczącą Holocaustu.

                                                                                               Ewelina Winiarczyk- Waleniak

Wizyta w Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku

 

     

      10 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej wraz z wychowawcą klasy Karoliną Główką i nauczycielem Agnieszką Bulikowska udali się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku.

    Celem wycieczki było poznanie pracy strażaków, kształtowaniu świadomości znaczenia i charakteru pracy, pokazanie wyposażenia wozów strażackich podczas akcji ratowniczo-gaśniczych oraz zapoznanie wychowanków z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia  życia.

W pierwszej część spotkania strażacy zaprezentowali na fantomach, jak wykonuje się prawidłowo resuscytację krążeniowo-oddechową oraz oddechy ratownicze. Słuchacze zaczerpnęli  informacji jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej,  co trzeba zrobić w przypadku  zranienia, czy urazu oraz w jaki sposób wezwać pomoc i zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Uczniowie pod okiem strażaków ćwiczyli podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, układanie w pozycji bezpiecznej, deskę ratowniczą.

Następną częścią spotkania było obejrzenie wozów i sprzętu, którego strażacy używają podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Strażacy zwracali szczególną uwagę na konieczność wzywania służb ratowniczych, przypominali o ważnych numerach alarmowych  i informacjach które są najważniejsze podczas zgłoszenia: KTO wzywa pomoc?  GDZIE się znajduje? CO się stało? Należy pamiętać, że nie należy jako pierwszym odkładać słuchawki! To naprawdę niewiele, a ma kluczowe znaczenie podczas akcji ratowniczej. W dalszej części spotkania odbył się pokaz rodzajów umundurowania, jakim dysponuje  każdy strażak, dowiedzieliśmy się, jaką rolę odgrywają jego elementy.

    Dużą niespodzianką którą przygotowali dla nas strażacy było zademonstrowanie próbnego alarmu i zaprezentowanie krok po kroku akcji ratowniczej. Zjeżdżanie strażaków po rurze, wyjazd odpowiedniego samochodu do akcji. Wydarzenie to zostało  poprzedzone zgłoszeniem telefonicznym  o natychmiastowej  pomocy straży. Szybka  i sprawna  akcja trwała zaledwie 30 sekund, po tak krótkim czasie strażacy gotowi byli ruszać w drogę służyć pomocą.

      Wizyta w Straży wywarła na całej klasie pozytywne wrażenie. Uzyskana wiedza z pewnością przyda się do wykorzystania w  życiu. Bardzo dziękujemy Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej za wyrażenie zgody na zwiedzanie jednostki oraz będącym w tym dniu na dyżurze strażakom, za poświęcony nam czas i udzielenie cennych informacji.

.

 

Główka Karolina

Kiermasz Wielkanocny w LCK

 

     

      Podczas pobytu w naszym ośrodku wychowankowie wyposażani są w wiele przydatnych w życiu umiejętności. Na doskonalenie tych umiejętności pozwolił udział w organizowanym przez Lipskie Centrum Kultury Jarmarku Wielkanocnym,  który odbył się 25.03.2018 roku. Wychowankowie bardzo zaangażowali się w przygotowanie stroików i królików wielkanocnych, wprowadzając do nich swoje własne oryginalne pomysły. Dużym zainteresowaniem na Jarmarku cieszyły się wykonane metodą dequpage drewniane półki, skrzynki, szkatułki, przygotowane przez uczestników koła majsterkowego. Także nasi kucharze chcieli pochwalić się mieszkańcom powiatu lipskiego swoimi umiejętnościami, przygotowując pyszne ciastka, serniki i pasztety.

       Zainteresowanie naszymi wyrobami było bardzo duże. Podopieczni chętnie sprzedawali swoje wytwory, ciesząc się z każdej zarobionej złotówki.

     Prace wraz z uczestnikami koła majsterkowego przygotowali wychowawcy Ewelina Świątek, Ewelina Winiarczyk- Waleniak, Sabina Ciepielewska. Potrawy powstały przy pomocy Agnieszki Bulikowskiej oraz Katarzyny Wieczorek. Udział w Jarmarku Wielkanocnym pozwolił naszym wychowankom na pobudzenie kreatywności oraz rozwijanie przedsiębiorczości.

 

                                                                                                         

Ewelina Winiarczyk- Waleniak

V Turniej Tenisa Stołowego 2018

 

     

 

 

     Dnia 21 marca 2018 r. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą, filia Szymanów, odbył się V Turniej Tenisa stołowego ,, Szymanów 2018”. W zawodach wzięło udział pięć ośrodków ( MOS Puławy, MOS Solec nad Wisłą, MOS Ostrowiec Świętokrzyski, MOS Radom ,,Pałacyk”, MOS Szymanów).

     W kategorii dziewcząt klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:

1. MOS Szymanów

2. MOS Solec nad Wisłą

3. MOS Puławy

4. MOS Radom

     W kategorii chłopców klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:

1. MOS Puławy

2. MOS Szymanów

3. MOS Ostrowiec Św.

4. MOS Radom

5. MOS Solec nad Wisłą

 

   Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz puchary. Gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów.

 

 

Mariusz Pastuszka

Wizyta w PUP Lipsko

 

      Kontynuując współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy w Lipsku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie w dniu 9.04.2018 roku kolejny raz uczestniczyli w spotkaniu z pracownikiem urzędu. Głównym celem spotkania było przedstawienie młodzieży sytuacji panującej na rynku pracy oraz możliwości pozyskania różnego rodzaju dofinansowań do szkoleń i możliwości założenia własnej działalności gospodarczej.

        Do wzięcia swojego losu we własne ręce zachęcała doradca zawodowy pani Agnieszka Zając. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała przygotowanej prelekcji oraz uzyskała odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Rozwiane także zostały wątpliwości wychowanków odnośnie, praktycznego korzystania z usług Urzędów Pracy w całym kraju.

      W przyszłości planowana jest kontynuacja spotkań młodzieży z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy w Lipsku w celu pogłębiania wiedzy i umiejętności koniecznych do właściwego i sprawnego poruszania się na rynku pracy zarówno lokalnym, krajowym jak i zagranicznym.

 

Marta Gawin - Kwapisiewicz

 

 

Wielkanocna zbiórka żywności

 

       Dnia 16.03.2018 roku Wolontariusze z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie, po skończonych zajęciach lekcyjnych udali się na Wielkanocną Zbiórkę Żywności do czterech  sklepów na terenie  Lipska. Uczniowie wraz z opiekunami dyżurowali przy specjalnie oznakowanych koszach, służąc jednocześnie  radą  oraz  informacją  na temat zbiórki. Wszyscy chętni  mogli pomóc, kupując choćby jeden dodatkowy produkt i oddając go nam do koszyka. Robiąc zakupy należało  pamiętać, że  potrzebne artykuły spożywcze  muszą mieć długi termin przydatności.

    Dziękujemy właścicielom sklepów: Biedronka, Lewiatan, Stokrotka, Tesco, którzy wykazali się dużą życzliwością i wyrozumiałością dla całej akcji. Najbardziej chcemy podziękować wszystkim tym, którzy podczas zakupów wyjęli coś ze swego koszyka i przekazali to dla osób potrzebujących sprawiając, że Święta Wielkanocne będą  dla nich weselsze i na pewno smaczniejsze. Artykuły żywnościowe podarowane przez klientów sklepów to przede wszystkim mąka, cukier, makaron, kasza, ryż, olej, wyroby czekoladowe i słodycze, konserwy mięsne i rybne. Zebrane artykuły w okresie przedświątecznym przekazane zostaną  rodzinom oraz osobom potrzebującym  wsparcia  i pomocy.

      W zbiórce żywności uczestniczyli uczniowie:  Anna Grządziel, Ewa Jóźwiak, Olga Zawół, Weronika Michoń, Wiktoria Stępniewska, Weronika Wrona, Mateusz Kozłowski i Eryk Pelczyk  pod opieką: pedagoga-Katarzyny Sambor, nauczycieli-Karoliny Główki i  Agnieszki Bulikowskiej oraz wychowawcy Anety Szewczyk-Mężyk.

 

 

 

 

Główka Karolina

,,Warto dbać o zdrowie każdego dnia” - konkurs

       15 marca  przedstawiciele klas I,  II i III Szkoły Branżowej I- go Stopnia wzięli udział w konkursie kulinarnym pod hasłem „Jem lekko, zdrowo i kolorowo” zorganizowanym przez nauczyciela praktycznej nauki zawodu.

    Umiejętności kulinarne prezentowane były w jedno i dwu  osobowych  zespołach. Zadania dotyczyły prawidłowego odżywiania, higieny, estetyki przygotowania i spożywania posiłków oraz kształtowania umiejętności współdziałania w zespole.  Uczestnicy konkursu  mieli do wykonania zdrową i kolorową przystawkę. Jak przystało na kucharzy z ogromnym powołaniem i kreatywnością uczniowie, Weronika Michoń i Mateusz Kozłowski swoimi wykwintnymi przystawkami, zauroczyli komisję konkursową i tym samym zdobyli I miejsce , natomiast II miejsce zajęła: Ewa Jóźwiak, która wykazała się również dużymi umiejętnościami kulinarnymi. Po zakończeniu konkursu wszyscy uczestnicy mieli okazję spróbować kulinarnych przysmaków o bogatych walorach odżywczych.

     Z pewnością tego dnia wychowankom nie brakowało witamin i wielu „smakowych wrażeń”, których dostarczył im aktywny udział w tej niesamowitej zabawie konkursowej.

 

Agnieszka Bulikowska

Dzień Kobiet w Lipskim Centrum Kultury

 

 

 

      12 marca 2018 roku siedmioro wychowanków z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Filia Szymanów udało się pod opieką wychowawcy do Lipskiego Centrum Kultury na wernisaż Emilii Woźniak oraz koncert z okazji Dnia Kobiet. O godzinie 17:00 młodzież uczestniczyła w wystawie fotografii Emilii Woźniak pt. „ Siła kobiecości”. Zdjęcia przedstawiały naturę i piękno kobiet w różnych sytuacjach i miejscach. Wychowankowie byli zachwyceni całym wernisażem. Po części oficjalnej uczestniczyli w poczęstunku oraz degustacji tortu.

 

 

 

 

     

 

       Po wernisażu wychowankowie udali się na salę widowiskową Lipskiego Centrum Kultury, aby obejrzeć koncert pt. „ Randka w cis- moll z Jackiem Kawalcem”. Koncert opowiadał o romantycznym spotkaniu samotnych serc w ogródku muzycznych wspomnień. Podczas występu poznaliśmy tajniki miłości słuchając przedwojennych szlagierów z operetek, wodewili, rewii, kina i filmu. Były to utwory czasami śmieszne, czasami wzruszające, a także z przekazem o ponadczasowej treści. Śpiewali piosenki o życiu, nadziei, wspomnieniach, a przede wszystkim o miłości. Wychowankowie z zaciekawieniem słuchali recitalu. Po zakończonym występie młodzież podziękowała za wspaniałe widowisko oraz zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

 

Aneta Szewczyk- Mężyk

 

Spotkanie z przedszkolakami

 

 

        Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień dla kucharzy i fryzjerek. Po raz kolejny wychowankowie pod opieką Pani Katarzyny Sambor odwiedzili grupę „Misie” z Przedszkola Publicznego Samorządowego w Lipsku.

        Wizyta, która odbyła się 21 lutego była zatytułowana ”Spóźnione Walentynki”. Nasi utalentowani kucharze pod opieką Pani Agnieszki Bulikowskiej przygotowali na zajęciach praktycznych pyszne ciasteczka w kształcie serca, które otrzymało każde dziecko.

        W pierwszej części spotkania było „coś dla ducha”. Nasi zdolni kucharze zaprezentowali maluchom metody dekorowania wypieków. Po krótkiej prelekcji nadszedł czas na część praktyczną. Przedszkolaki do upiększania wypieków używały różnych dekoracji tj: wielokolorowe kuleczki cukrowe, gwiazdki, czekoladowe koraliki, różnego rodzaju posypki, jak również polewy.

        Po skończonej pracy miało miejsce „coś dla ciała”. Wszystkie małe kobietki, aby wyglądać piękniej i podobać się bardziej swoim kolegom z grupy miały zostać uczesane przez nasze przyszłe fryzjerki. Pod okiem nauczyciela zawodu fryzjer Pani Marzeny Dudeli na włosach dziewczynek szybko pojawiły się piękne warkocze, korony, dobierańce i koszyczki. Włosy chłopców były stylizowane w irokezy i układane w artystyczny nieład.

     To co dobre szybko się kończy podobnie, jak nasza wizyta w przedszkolu.
Na zakończenie wychowanka Justyna Serafin przeczytała dzieciom bajkę. Grupa „Misie” natomiast w ramach podziękowań zaśpiewała nam piosenkę. I tym oto miłym akcentem zakończyliśmy pobyt w przedszkolu. Ta wizyta wywołała uśmiechy na twarzach naszych wychowanków. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnego spotkania.

 

Marzena Dudela

 

Z wizytą w Domu Pomocy Społecznej w Lipsku

 

   

       Dnia 16.03.2018 roku, już po raz kolejny uczennice  kształcące się  w zawodzie fryzjer z  Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii  w Solcu nad Wisła filia w Szymanowie odwiedziły podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Lipsku. Ku naszej ogromnej radości, mieszkańcy Domu, jak zawsze przywitali nas z otwartymi ramionami. My również wnieśliśmy dziś to tego domu wiele radości, uśmiech i dużo poczucia humoru. Cel naszej wizyty jest już niemalże tradycyjny, wykonywanie fryzur wszystkim chętnym podopiecznym podczas wspólnej  rozmowy i mile spędzonego czasu.

       Wszyscy mieszkańcy za każdym razem są bardzo zadowoleniu z naszej wizyty, wręcz nie mogą doczekać się kolejnego spotkania. Zarówno i my przyzwyczailiśmy się do pensjonariuszy, jak i pracowników DPS-u, którym dziękujemy za serdeczne przyjęcie, życzliwość i ciepłe słowa.  Z niecierpliwością czekamy na kolejna wizytę.

Podopiecznych  odwiedziły uczennice z klasy I: Justyna Serafin , Olga Zawół, Paulina Pękała. Pod opieką: pedagog Katarzyny Sambor, oraz Karoliny Główki nauczyciela  praktycznej nauki zawodu.

 

 

Karolina Główka

Szacunek, życie uczciwe i godne… Spotkanie z członkami grupy AA

 

 

 

       Marek, Robert, Paweł, Magda i Tomek – członkowie grupy Anonimowych Alkoholików przyjechali do MOS w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie 13.02.2018 r. z przesłaniem do naszych podopiecznych. Opowiadali oni o tym, jak uwięził ich nałóg picia alkoholu, jaką trudną drogą muszą przejść każdego dnia, by nie sięgnąć po kieliszek i butelkę. A przede wszystkim – jak odzyskać szacunek do samego siebie… Swoim życiem pokazywali młodzieży, jak ważne jest, by żyć uczciwie i godnie, w zgodzie z innymi ludźmi.

W spotkaniu z gośćmi uczestniczyli wszyscy wychowankowie placówki, kilku wychowawców i nauczycieli.

 

Wioletta Łygan

 

 

 

Choinka

 

 

Radości zabawom i tańcom niech nie będzie końca,
a Zabawa Choinkowa w MOS niech trwa do wschodu słońca...


       Choinka noworoczna jest  jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń dla  młodzieży w naszym ośrodku. Toteż  10 lutego 2018 r. sala gimnastyczna , przystrojona w karnawałową dekorację, na czas zabawy zamieniła się w salę balową.          
     W takiej scnerii o godzinie 17.00 rozpoczeło się wielkie show. Gorące rytmy porywały do tańca wszystkich uczestników.  Zabawie towarzyszyły  konkursy, min. Karaoke,  konkurs Tańca,  w których każdy starał się jak tylko mógł najlepiej zaprezentować swoje umiejętności  po to, aby otrzymać  nagrodę. Wszystkim uczestnikom dopisywał znakomity humor i kondycja fizyczna, która była niezbędna  do szalonej imprezy.  By sił do zabawy nikomu nie brakowało koło gastronomiczne przygotowało dla uczestników zabawy pyszny  poczęstunek. Na zakończenie zabawy wychowankowie wybrali Króla i Królową balu, którzy zostali uroczyście koronowani i nagrodzeni gromkimi brawami. To był wieczór pełen pozytywnych wrażeń, który na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników.

 

 

                                                                                                                Ewelina Świątek

Walentynki

 

 

 

,,Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi."

Stefan Wyszyński

 

       Walentynki to dzień, w którym warto uszczęśliwić osoby bliskie naszemu sercu. W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Szymanowie również nie mogło zabraknąć miłosnego akcentu. Dyskoteka z okazji tego święta została połączona z imprezą noworoczną i odbyła się 10-tego lutego na sali gimnastycznej. To wspaniały sposób, aby stworzyć przyjemną atmosferę pełną życzliwych i ciepłych odczuć. Tańcom nie było końca, a nogi same rwały się na parkiet (nie tylko wychowanków).

     Kilka dni później, w magicznym dniu 14.02., na dyżurze wieczornym odbyło się uroczyste otworzenie urny walentynkowej, którą stworzyli nasi uczniowie. Wszyscy byli bardzo zaaferowani tym wydarzeniem i ze zniecierpliwieniem czekali, czy w Ośrodku jest ktoś, kto darzy ich uczuciem. Miłym zaskoczeniem było, iż wśród typowych walentynek, były również życzenia przyjacielskie.

      Uroczystość napewno zapadnie na długo w pamięci i wspomnieniach, jednakże wciąż pozostają pytania kto się w kim tak naprawdę podkochuje...

 

 

Agnieszka Szulc-Maj

Sabina Ciepielewska

Anna Śmieszek

Festiwal piosenki w Pogroszynie

 

 

        Kolejny raz zespół wokalny Always Happy działający w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie brał udział w zmaganiach konkursowych. Drugi Festiwal Piosenki z miłości do muzyki został zorganizowany przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Pogroszynie. W miniony czwartek tj. 15 lutego 2018 roku młodzież miała możliwość zaprezentowania przygotowanych utworów przed jury w skład którego weszli profesjonaliści w dziedzinie muzyki. Poziom festiwalu był bardzo wysoki. Atmosfera zmagań sprzyjała również nawiązywaniu nowych znajomości oraz integracji z wychowankami  placówek spotkanych na miejscu. Dla nas było to cenne doświadczenie za które bardzo dziękujemy i jednocześnie  serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

 

Marta Gawin-Kwapisiewicz

Bal Karnawałowo-Walentynkowy w Domu Pomocy Społecznej w Lipsku

 

 

 

          W dniu 08. 02. 2018 roku przyszłe fryzjerki z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą Filia w Szymanowie wraz z opiekunami udały się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej w Lipsku. Korzystając z zaproszenia podopiecznych, jak i samych pracowników mogliśmy uprzyjemnić i uatrakcyjnić mieszkańcom ten wyjątkowy czas zabawy Karnawałowo-Walentynkowej poprzez różnego rodzaju stylizacje i makijaże.

          Wszyscy chętni, którzy tego dnia pragnęli wyglądać wyjątkowo mogli oddać się w ręce  fryzjerek, by poczuć się nadzwyczajnie po małej metamorfozie.

Tego dnia tutejsza stołówka zamieniła się w prawdziwą salę balową. Bawiliśmy się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki, jak przystało na prawdziwą zabawę. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Chętni mogli wziąć udział w konkursie na najładniej tańczącą parę, nagrodą były dyplomy, ale kluczowe znaczenie miała oczywiście dobra zabawa i wzajemna integracja. Humory i pozytywne emocje dopisywały wszystkim. Tego dnia każda buzia była radosna  i uśmiechnięta.

          Wszystko co dobre szybko się kończy. Kiedy czas zabawy dobiegał końca  z żalem opuszczaliśmy salę balową. Bal umożliwił nam  wszystkim spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele przeżyć i miłych wrażeń. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

 

 

Karolina Główka

Katarzyna Sambor

 

 

           W dniu 3 lutego 2018 r. wychowanki uczestniczyły w II Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Radomiu pt. ,,Bóg się rodzi w nas", który stanowi otwarcie II Edycji Projektu Campus Misericordiae — 2018.

        W kategorii zespoły, podopieczne MOS Szymanów w składzie: Olga Zawół i Natalia Bury uzyskały drugie miejsce, a MOS Solec w składzie: Katarzyna Malesa, Dominika Woźna, Patrycja Bogumiło, Patrycja Jurek, Wiktoria Mortka, Jakub Zakrzewski pierwsze miejsce w tej samej kategorii. Młodzież w nagrodę za piękny występ otrzymała pamiątkowe kubki, puchary i dyplomy. W trakcie konkursu uczestnicy mieli możliwość skorzystania ze słodkiego poczęstunku przygotowanego przez organizatorów.

      Gratulujemy wszystkim wychowankom. Występ przed publicznością stwarzał możliwość przełamywania własnych ograniczeń oraz rozwój zainteresowań wychowanków. Czekamy na kolejne sukcesy naszej młodzieży.

 

                                                                                     Katarzyna Wieczorek

                                                                                     Agata Zawadzka

 

 

Wyjazd na basen Ożarów

 

       W dniu 24.01.2018 roku odbył się integracyjny wyjazd wychowanków na basen „Neptun” w  Ożarowie.  Głównym celem wyjazdu było rozwijanie aktywności ruchowej wśród młodzieży. W trakcie pobytu na basenie, widoczna była integracja grupy, co dobrze wpływa na relacje między rówieśnikami. Dobrze jest  w dzisiejszych czasach propagować zdrowy styl życia i zachęcać do czynnego uprawiania sportu, bo jak wiemy, większość wybiera niepokojąco „osiadły – przedkomputerowy” sposób na życie.

Czas spędzony „w wodzie”, umożliwił wszystkim uczestnikom wyjazdu (oprócz korzyści zdrowotnych), wiele radości i przyjemnych wrażeń. Zanim dotarliśmy do ośrodka, już w drodze powrotnej grupa wychowanków opowiadała o swoich wrażeniach podczas pobytu na basenie.

 

 

                                                                                                                Michał Kosiński

Wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Lipsku

        W dniu 09.01.2018 roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą – Filia w Szymanowie złożyli wizytę pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Lipsku.

       Przyszłe fryzjerki: Ksenia Patyk, Justyna Serafin, Monika Nieradka pod opieką swojej nauczycielki oraz pedagoga mogły zaprezentować swoje umiejętności i zachwycić swoimi zdolnościami fryzjerskimi.

Wychowanki: obcinały, czesały, modelowały wszystkich chętnych – a tych nie brakowało, oraz umilały czas podopiecznym Domu Pomocy Społecznej miłą rozmową, uśmiechem, przyjazną atmosferą. Była to już kolejna wizyta tego typu wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Domu Pomocy Społecznej, dlatego też czuły się one swobodniej a mieszkańcy chętnie poddawali się oferowanym usługom fryzjerskim.

Z pewnością taka wizyta pozwoliła wychowankom Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii doskonalić swoje umiejętności praktyczne, otworzyć się na potrzeby innych. Szczere uśmiechy na twarzach pensjonariusz oraz prosto z serca płynące słowa DZIĘKUJE były najlepszym dowodem na to, że warto pomagać, warto być dla innych…

       Młode fryzjerki z niecierpliwością czekają już na kolejne spotkanie – zwłaszcza, ze każda z nich ma już swoich ulubionych klientów, którzy z kolei czekają na kolejną wizytę swoich ulubionych fryzjerek.

 

 

 

Katarzyna Sambor

Karolina Główka

Lekcja otwarta. Tematyka: „Pielęgnacja włosów naturalnymi sposobami”.

 

„Twierdził, że kobieta jest piękna tylko wtedy, kiedy czuje się piękna i chciała takie poczucie budzić swoimi fryzurami. Nie miał sobie równych, a kobiety w jego fryzurach wyróżniały się spośród innych”

(Antoine Cierplikowski, król fryzjerów, fryzjer królów)

 

       Najważniejszą rzeczą jaką może mieć kobieta fryzjer oprócz talentu są oczywiście jej zdrowe włosy. W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie dnia 13 grudnia 2017 roku o godzinie 11.00 w pracowni fryzjerskiej odbyła się lekcja otwarta. Tematyka spotkania dotyczyła: „ Pielęgnacji włosów naturalnymi sposobami”.

 Celem zajęć było uświadomienie młodzieży, że można zadbać o swoje włosy w naturalny sposób produktami takimi jak: jaja, jogurt naturalny, miód, cytryna.                                 

       Młodzież zaprezentowała swoje zdolności poprzez przygotowanie prezentacji multimedialnej w wykonaniu uczennic klasy I fryzjerzy we współpracy z klasą II kucharzy. Po omówieniu tematyki naszego spotkania przeszliśmy do części praktycznej. Nasi ambitni kucharze przygotowali maseczki z naturalnych produktów, które nakładały fryzjerki.

      Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród żeńskiej grupy wychowanków. Z pewnością wiedza ta będzie przydatna dla młodzieży naszego ośrodka.

 

Bulikowska Agnieszka

Dudela Marzena

Jasełka

 

 

     Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, serdeczni i zapominają o wszelkich sporach. To również czas radosnego świętowania, kolędowania, przedstawiania Jasełek, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń.

     Jak co roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą i Filii Szymanów spotkali się na wspólnej Wigilii. Spotkanie Wigilijne odbyło się 19.12.2017 roku w MOS Solec. Uroczystość rozpoczęliśmy od Mszy Świętej o godzinie 12.00 w Kościele Parafialnym w Solcu nad Wisłą, prowadzoną przez księdza wikariusza Jarosława Grabkę. Około godziny 13.00 odbyła się część artystyczna. Wychowankowie w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii, odegrali inscenizację o Bożym Narodzeniu, zwaną Jasełkami. Uroku tej inscenizacji dodały kolędy i piosenki świąteczne. Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie, otrzymali gromkie brawa oraz słowa podziękowania od pani dyrektor Bożeny Kopcińskiej.

     Życzenia zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich zgromadzonych złożyła Pani Dyrektor oraz ksiądz wikariusz Jarosław Grabka, który zaszczycił nas swoją obecnością.

Po życzeniach oraz wspólnym łamaniu się opłatkiem czekał na nas obficie zastawiony stół pełen wigilijnych potraw przygotowanych przez naszych wychowanków – kucharzy z Zasadniczej Szkoły Branżowej I-ego Stopnia filii Szymanów pod opieką pani Renaty Gębki.

 

Organizatorzy:

Bojska Edyta

Góralska Martyna

Kmiecik Justyna

Szewczyk- Mężyk Aneta

Wieczorek Katarzyna

Kiermasz Bożonarodzeniowy w LCK

 

       Nasi wychowankowie przejawiają wiele licznych talentów. Przekonać się o tym mogli mieszkańcy Lipska i okolic, którzy uczestniczyli 17.12.2017 roku w X Bożonarodzeniowym Jarmaku Świątecznym organizowanym przez Lipskie Centrum Kultury. Tego dnia na naszym stoisku można było zakupić różnego rodzaju choinki, stroiki, świeczniki wykonane przez naszych podopiecznych w ramach koła majsterkowego. Każdy łasuch także mógł u nas kupić różnego rodzaju ciasta, ciasteczka oraz faworki przyrządzone przez naszych kucharzy. Przygotowany w tym roku asortyment cieszył się dużym uznaniem wśród kupujących. Nasi wychowankowie bardzo cieszyli się mogą uczestniczyć w tym wydarzeniu, ponieważ poznali wielu ciekawych twórców ludowych od których mogą czerpać inspirację do przygotowywania kolejnych prac plastycznych jak również poszerzać swój warsztat kulinarny. Dziękujemy organizatorom za możliwość udział w tej imprezie.                                                                                                             

                                                                                                                   

                                                                                                                      E. Winiarczyk- Waleniak

                                                                                                                      E. Świątek     

                                                                                                                      A. Bulikowska

                                                                                                                      K. Sambor

                                                                                                                      S. Ciepielewska          

Konkurs recytatorski Kreować głosem w LCK

 

 

         

 

      W czwartek 14 grudnia 2017 roku odbył się po raz XVII w sali widowiskowej Lipskiego Centrum Kultury konkurs recytatorski ,,Kreować Głosem”. W konkursie wzięły także udział wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą – Filia w Szymanowie: Justyna Serafin i Dominika Mikołajewska. Organizatorami konkursu byli: Lipskie Centrum Kultury oraz Miejsko - Gminna Publiczna Biblioteka w Lipsku. Celem konkursu było przybliżenie młodzieży dorobku poetyckiego poezji polskiej  i obcej, doskonalenie warsztatu recytatorskiego oraz pracy z tekstem.

       Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie swojej interpretacji wybranego wiersza i fragmentu prozy a zmagania konkursowe oceniało powołane przez organizatorów jury.

Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisła – Filia w Szymanowie:

 - Justyna Serafin za interpretacje wiersza: ,,Pan od Przyrody” Zbigniewa Herberta i fragment prozy z książki ,,Latarnik” Henryka Sienkiewicza.

- Dominika Mikołajewska za interpretacje wiersza: ,,Słońce” Czesława Miłosza i fragment prozy z książki ,,Kłamczucha” Małgorzaty Musierowicz

otrzymały wyróżnienie.

Konkurs ,,Kreować Głosem” z pewnością był początkiem fascynującej przygody z poezją dla naszych wychowanek, które nadal będą doskonaliły swój warsztat i z pewnością będą go prezentowały w kolejnych zmaganiach konkursowych.

 

 

                                                                                                                Katarzyna Sambor

                                                                                                                Anna Guzowska

 

Wyjazdy do Koła Gospodyń Wiejskich Tymienianki z Tymienicy

       

 

      Człowiek bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni. Tradycja ma w sobie coś wartościowego, czego szkoda byłoby stracić, ma w sobie swoiste i niepowtarzalne piękno. To są nasze korzenie, o które warto dbać. Nawet jeśli los rzuci nas gdzieś daleko, to dzięki tym korzeniom wiemy kim i jacy jesteśmy. Ciekawi jesteśmy jacy byli nasi przodkowie – a na to pytanie częściowo odpowiada tradycja i kultura ludowa.

       Dlatego też wyszliśmy z inicjatywą dla naszych wychowanków, by uczestniczyli w spotkaniach z Kołem Gospodyń Wiejskich ,,Tymienianki”z Tymienicy. Celem spotkań jest kultywowanie oraz rozpowszechnianie tradycji oraz integracja ze środowiskiem lokalnym. Wychowankowie z aprobatą przyjęli tą idee. Chętnie uczestniczą w spotkaniach na których mogą ćwiczyć śpiewy ludowe, zapoznać się z regionalnymi potrawami oraz obrzędami. Są zafascynowani, iż pomimo różnicy wieku są w stanie nawiązać dialog, otrzymują wsparcie, zrozumienie, którego często nie zaznali w swoim życiu. Zdarza się, że wychowankowie dostrzegają w członkach zespołu swoich przodków, utożsamiają się z nimi, co przyczynia się do ich rozwoju.    
       Muzyka, specyficzne słowa,  pieśni, rytmy, tańce i zabawy, które im towarzyszą podczas spotkań kształtują  wrażliwość, osobowość,  wyobrażenie Świata, nasz Świat. Dają im punkt odniesienia, budują tożsamość.

        Przekazując naturalną polską kulturę muzyczną i taneczną kolejnym pokoleniom, łączymy tych którzy byli przed nami, z tymi którzy będą po nas, budując wiszący most nad wielką przepaścią pustki i otchłani bez wspólnych symboli, tożsamości, poczucia bezpieczeństwa i sensu istnienia.

                               

 

                                                                                              Ewelina Świątek

                                                                                              Ewelina Winiarczyk – Waleniak

                                                                                              Marta Gawin - Kwapisiewicz

Turniej tenisa stołowego

 

 

 

      Dnia 9 grudnia 2017 r. w hali sportowej Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lipsku odbyły się VII Mistrzostwa powiatu lipskiego w tenisie stołowym.
W mistrzostwach startowały 62 osoby z powiatu lipskiego. Organizatorem był Zarząd Amatorskiego Ludowego Towarzystwa Sportowego ,,Old-Boys” Lipsko.

Patronat honorowy: Starosta Lipski Roman Ochyński.

Patronat medialny: Redakcja Twoje Radio Lipsko.

    W kategorii Gimnazja oraz klasy VII Szkół Podstawowych, zawody wygrała nasza podopieczna Katarzyna Malesa, na 3 stopniu podium uplasowała się Kinga Rynkiewicz.

Dziewczęta:

 • I Miejsce -  Malesa Katarzyna ( MOS Solec)
 • II Miejsce – Krężel Zofia
 • III Miejsce – Rynkiewicz King ( MOS Solec)

       W kategorii Szkoły Średnie i starsi (OPEN), nasi wychowankowie: Dawid Żygała, Michał Rak, Juliusz Grotkowski, Natalia Raciborska, Weronika Bury i Weronika Stępniewska zajęli miejsca tuż za podium, natomiast znakomitą III pozycję zajęła Weronika Michoń.

Mężczyźni:

 • I Miejsce -  Traczyk Waldemar
 • II Miejsce – Szewczyk Tadeusz
 • III Miejsce – Oleksiak Michał

Kobiety:

 • I Miejsce -  Pałka Marlena
 • II Miejsce – Cheba Roksana
 • III Miejsce – Michoń Weronika ( MOS Solec, filia Szymanów)

 

Pierwsze cztery osoby w każdej kategorii otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz statuetki, natomiast zwycięzcy w każdej kategorii  puchary. Głównym sędzią turnieju był Waldemar Traczyk wraz z Tadeuszem Szewczykiem – członkiem Zarządu „Old – Boys Lipsko”. Wszystkim reprezentantom gratulujemy i liczymy na dalsze sportowe sukcesy.

 

Mariusz Pastuszka

Kamil Patynowski

 

 

 

 

EKOsong

       Dnia 7 grudnia 2017 roku wychowanka Natalia Bury z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisła – Filia w Szymanowie wzięła udział w XVII Przeglądzie Twórczości Ekologicznej EKO SONG organizowanym przez Lipskie Centrum Kultury oraz lokalne Centrum Edukacji Ekologicznej.

Przegląd miał charakter konkursowy. Natalia zaśpiewała piosenkę: ,, Dmuchawce, latawce, wiatr..” Urszuli. W swojej kategorii wiekowej – soliści, otrzymała ona wyróżnienie za swój występ.

Celem owego przeglądu było propagowanie i upowszechnianie amatorskiej twórczości artystycznej dzieci i młodzieży o tematyce ekologicznej, przyrodniczej, zwrócenie uwagi na związek człowieka z przyrodą.

    Poza grupą solistów na przeglądzie można było podziwiać także: teatr oraz zespoły wokalne. Występy artystów oceniała powołana przez organizatorów komisja.

Wszyscy otrzymali dyplomy, natomiast laureaci i osoby wyróżnione nagrody rzeczowe w postaci książek.

 

 

                                                                                      Marta Gawin-Kwapisiewicz 

                                                                                      Katarzyna Sambor

Pokaz karnawałowy oraz MENU

 

 

        Jak to bywa z pokazami, nie poszło zgodnie z planem. W przypadku Pokazu Mody Karnawałowej oraz Menu który odbył się 7.12.2017r. tak właśnie było- wyszło lepiej niż planowaliśmy. Przybyło więcej zaproszonych pracowników MOS oraz wychowanków.  Atmosfera i doping przeszły nasze najśmielsze oczekiwania, brawa nie cichły a gdy nasze modelki wychodziły na wybieg, widzowie klaskali miarowo! na raz! Nie było nawet problemów technicznych- trudno w to uwierzyć ale to prawda. Głównym celem imprezy było zaprezentowanie umiejętności fryzjerskich i kulinarnych oraz rozwijanie kreatywności zawodowej wśród młodzieży MOS-u.

     Uczennice klas I i III fryzjer zaprezentowały wykonane przez siebie fryzury wieczorowe, którym towarzyszyła odpowiednio dobrana stylizacja. Profesjonalne modelki zaprezentowały nam jak ubierać się w karnawale. Stylizacje były niezwykłe, począwszy od krótkich poprzez długie, eleganckie suknie wieczorowe, aż do wyszukanych i niepowtarzalnych dodatków. Każdemu wystąpieniu towarzyszyły pełne zachwytu spojrzenia kolegów i koleżanek. Wspaniale spędzone chwile podczas show ukazały niezwykły talent młodzieży. Pozostaje nam zatem trzymać kciuki za przyszłe modeliki i ich stylistów.

Nasze menu, które mogliśmy podziwiać i degustować się nim zostało wykonane przez przyszłych mistrzów kucharstwa znanych restauracji.

Po zakończonym pokazie zaspokoiliśmy nasze podniebienia poczęstunkiem przygotowanym przez kucharzy klasy I, II i III.

      Było naprawdę bardzo miło, atmosfera niezwykle przyjazna. Chwile spędzone podczas tego wyjątkowego pokazu dostarczyły  wszystkim niezapomnianych wrażeń. Tym którzy byli dziękujemy za wspólną zabawę. Tych, których nie było zapraszamy następnym razem.

 

 

Bulikowska Agnieszka

Dudela Marzena

Główka Karolina

Mikołajki na oddziale pielęgnacyjno - opiekuńczym Szpitala w Lipsku

 

         

  ,,Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość troski o drugiego człowieka”

                                                                                                                       Ks. Mieczysław Moliński

 

 

 

 

      W dniu 06.12.2017 roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą – Filia w Szymanowie pod opieką wychowawców odwiedzili pacjentów oddziału Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Szpitala w Lipsku. Wizyta ta miała na celu wręczenie podopiecznym oddziału upominków z okazji Mikołajek. Wychowankowie Ośrodka z dużym zaangażowaniem podeszli do sprawy i jak prawdziwy święty Mikołaj stanęli na wysokości zadania. Nie było osoby, która by nie została obdarowana przez Świętego Mikołaja, czy to skromnym upominkiem,ciepłym słowem, szczerym uśmiechem, czy miłym gestem. Podopieczni oddziału byli bardzo zadowoleni z wizyty młodzieży. Były uśmiechy, rozmowy a nawet łzy wzruszenia. Dla młodzieży była to lekcja empatii, sprawdzenia swoich możliwości, umiejętności, zaangażowania się w sprawy innych, bezinteresownej pomocy.

 

       ,Jak byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” (Papież Franciszek).

 

      Z pewnością nie była to ostatnia wizyta wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii na oddziale szpitala w Lipsku. Zobowiązali się oni ponownie odwiedzić pacjentów oddziału, zwłaszcza, że atmosfera spotkania była wyjątkowo miła a pożegnaniom nie było końca.

 

 

 

Katarzyna Sambor

Agnieszka Bulikowska

Aneta Gębska

Co minie czeka, gdy stąd wyjdę…

 

 

      Grupa uczestników projektu pod tytułem, „Co mnie czeka, gdy stąd wyjdę…” to wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą, którzy za chwilę ukończą edukację w naszej placówce. Wybrani zostali uczniowie, którzy nie mają jasno sprecyzowanych celów oraz ich możliwości po opuszczeniu Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii są znacznie ograniczone.

      Wybrana grupa z zainteresowaniem podeszła do przedsięwzięcia. Cykl zajęć zorganizowanych z panią Małgorzatą Darmas pozwolił wprowadzić naszą młodzież w tematykę projektu. Użycie w trakcie zajęć wielu pomocy i środków audiowizualnych umożliwiło w ciekawy sposób zaprezentować trudne tematy. Poruszone aspekty dotyczyły głównie w początkowej fazie poznania samego siebie. Szybko okazało się, że mówienie o sobie oraz poznawanie siebie w pewnym sensie na nowo nie jest łatwe, a tym bardziej, gdy trzeba to zaprezentować na forum grupy. O ile odnajdowanie w sobie mocnych stron nie było trudne, to wyszukiwanie słabości wręcz przeciwnie. Inna sytuacja miała miejsce, gdy trzeba było zmierzyć się z opinią innych wyrażoną na nasz temat. W trakcie organizowanych zajęć poruszane również były tematy dotyczące uzależnień, źródeł zdobywania funduszy finansowych oraz opracowania sposobów gospodarowania nimi. Bardzo ważny blok dotyczył narzędzi systemowych, w którym poruszony został problem zderzenia z instytucjami w życiu codziennym. Usamodzielnienie to ważny proces dotyczący naszych wychowanków. Z jednej strony bardzo upragniony i dający nadzieje na wspaniałe życie z drugiej strony mocno weryfikujący zasoby, możliwości oraz napotkaną rzeczywistość.

       Wychowankowie w kolejnej części warsztatu mieli możliwość uświadomienia sobie obecnej sytuacji, w jakiej aktualnie się znajdują. Ta część ukazała też, kiedy faktycznie rozpoczyna się usamodzielnienie i że w obecnej chwili nasza młodzież może jeszcze zmienić swoją sytuację, bo nie jest za późno. Konieczne do osiągnięcia tego celu jest bazowanie na możliwościach oraz indywidualnych kompetencjach wychowanków. Uświadomienie, że ważny jest nieustanny rozwój osobisty oraz poszerzanie zainteresowań młodzieży poprzez aktywny udział w kołach zainteresowań organizowanych na terenie Ośrodka. To pozwala na zdobywanie nowych umiejętności oraz doskonalenie już posiadanych. Bezpośrednio łączy się to z motywacją oraz systematycznością, tak bardzo potrzebną w przyszłości choćby do podjęcia oraz utrzymania zatrudnienia. Szczególnym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się wyjazdy do Warszawy gdzie odbyły się trzy debaty, w których tematem były: mieszkania treningowe, placówki dla bezdomnych oraz spotkanie z decydentami z Ministerstwa. Wychowankowie aktywnie uczestniczyli w takiej formie zdobywania nowej wiedzy oraz wymiany dotychczasowych doświadczeń.

      Projekt pozwolił wychowankom otworzyć oczy na to, co ich czeka po drugiej stronie, po wyjściu z Ośrodka. Cykl warsztatów realnie ukazał problemy, z jakimi najprawdopodobniej młodzież będzie się stykała po wyjściu z Ośrodka Socjoterapii. W wielu aspektach dał on też odpowiedz na pytania, gdzie szukać pomocy oraz jakie dokumenty przygotować, zgromadzić i jak zachować się w określonych sytuacjach. Z jednaj strony ta przyszłość została ukazana w pozytywnym świetle, natomiast z drugiej – realnie, a to pozwoliło uzyskać wiedzę, że jest to ostatni moment, aby zmienić coś w swoim życiu i zmobilizować się do pozytywnego działania.

                                                                                                                                

 

                                                                                                                       Marta Gawin-Kwapisiewicz 

Jan Paweł II - Idźmy razem z nadzieją

 

 

       W naszym Ośrodku z okazji Dnia Papieskiego odbył się konkurs plastyczny techniką dowolną -   ,,Jan Paweł II – Idźmy Naprzód z Nadzieją". Organizatorami konkursu byli nauczyciele – Agata Zawadzka oraz Karolina Główka i psycholog – Agnieszka Szulc-Maj.

       Wychowankowie z ogromną starannością, precyzją i zaangażowaniem wykonywali prace
w których wykorzystali różne formy plastyczne. Niektórym uczniom lepiej przychodziło tworzenie, gdy dookoła nich inni także byli zajęci działaniami związanymi z konkursem, inni zaś potrzebowali być sami, aby w spokoju i ciszy przelewać swoją wyobraźnię na kartkę.  06.12.2017r. po naradzie Dyrekcji wraz z organizatorami wyłoniono zwycięzców, biorąc pod uwagę talent oraz trud i czas włożony w wykonanie. Pierwsze miejsce zajęła Roksana Piasecka, natomiast na kolejnych miejscach uplasowali się Konrad Karauda  oraz Ewa Jóźwiak. Wygrani otrzymali dyplomy oraz nagrody, pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Najważniejsza była jednak dobra zabawa i rozwijanie talentów, które niewątpliwie posiadają.

 

Agnieszka Szulc-Maj

                                                                                                                                      Agata Zawadzka

Karolina Główka

XVIII Międzyinternacki Konkurs Wiedzy o AIDS i HIV

 

 

  

      Nasi wychowankowie po raz drugi wzięli udział w  Międzyinternackim Konkursie Wiedzy o HIV i AIDS, który odbył się 05.12.2017 roku organizowanym corocznie przez Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Puławach. Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy w zakresie HIV  i AIDS oraz kształtowanie postaw akceptacji i tolerancji wobec ludzi żyjących z tym wirusem i chorobą.

 

            Wszystkich uczestników powitali pracownicy MOS Puławy, przypominając, że obchody Światowego dnia AIDS niosą przesłanie solidarności z ludźmi zarażonymi oraz ich bliskimi, a także zrozumienie problemów z jakimi borykają się te osoby. Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie uczestniczyli w dwóch kategoriach: 5 wychowanków przygotowało się do testu wiedzy. Pytania w nim zawarte miały charakter otwarty i dotyczyły m.in.: sposobów zarażenia, zapobiegania zarażeniu itp.  Kolejnych 5 podopiecznych przygotowało plakaty dotyczące profilaktyki zarażenia wirusem.            

 

            Uczestnicy konkursu otrzymali indywidualne dyplomy i nagrody, a  wszyscy pracownicy Internatów biorących udział w konkursie otrzymali dyplomy uznania za trud włożony w przygotowanie młodzieży do konkursu. Wychowankowie biorący udział w konkursie mieli możliwość także wzięcia udziału 

w warsztatach dotyczących profilaktyki zarażenia wirusem HIV.

 

                                                                                                        

  Ewelina Winiarczyk- Waleniak
                                                                                                          Ewelina Świątek

                                                                                                          Sabina Ciepielewska

opis dokumentutypdata

Wyróżniona praca

jpg03-01-2018[ Pobierz ]
1 070 kB

Sprawozdanie z konkursu

pdf03-01-2018[ Pobierz ]
235 kB
Wieczór Andrzejkowy

 

 

      Wieczór Andrzejkowy, obchodzony zwykle w wigilię św. Andrzeja, w tym roku w naszym ośrodku przybrał formę Andrzejkowych Wróżb. Wychowankowie wraz z wychowawcami postanowili uczcić tradycyjny zwyczaj „przepowiadania przyszłości” i wybrali ku temu popołudnie 28 listopada.

     Wróżki z grupy V i VI wprowadziły zebranych w tematykę obchodów Andrzejek (pochodzenie święta i tradycje z nim związane) oraz przybliżyły sylwetkę św. Andrzeja, patrona dziewcząt. Na wychowanków, nauczycieli i innych pracowników ośrodka czekały specjalnie przygotowane na tę okazję przez uczniów wróżby. Każdy mógł „poznać swoją przyszłość”. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jego (jej) jako pierwszy przekroczy próg. Dzięki kolejnej wróżbie wychowankowie mogli dowiedzieć się, jakie oceny będą uzyskiwać w następnym roku szkolnym.Nie zabrakło oczywiście wróżenia z wosku. Jednymi z najbardziej obleganych stanowisk okazały się te, przy których można było wylosować sobie zawód.  Największym uznaniem cieszyły się konkursy taneczne. Najlepsi tancerze otrzymali słodki upominek oraz dyplomy. Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani ciasteczkami z wróżbą, które przygotowała p. S. Ciepielewska wraz z uczestnikami koła gastronomicznego. Wychowankowie bawili się bardzo dobrze i w doskonałych humorach wrócili do swoich pokoi. Na pamiątkę tego wydarzenia pozostaną im zdjęcia, które wykonali uczestnicy koła fotograficznego. 

                                                                                                         

 

 

Organizatorzy:
M. Gawin- Kwapisiewicz
E. Winiarczyk- Waleniak
E. Świątek
W. Łygan
A. Śmieszek

Z wizytą u podopiecznych ,, Dworku Uroczysko”

   

 

      W dniu 24.11.2017 rok uczennice  Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie wraz z  nauczycielem udali się z wizytą do podopiecznych ,, Dworku Uroczysko” w Łaziskach.

Celem spotkania było wykonywanie fryzur wszystkim chętnym podopiecznym w ramach zajęć praktycznej nauki zawodu. Uczennice profesjonalnie przygotowały się do dzisiejszej wizyty zabrały ze sobą sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonywania zabiegów. Podczas spotkania miały możliwość zaprezentować swoje zdolności  fryzjerskich takich jak: stylizację fryzur dziennych, strzyżenie damskie, męskie, układanie loków, a także farbowanie włosów.   

    Korzyści ze spotkania są oczywiście obustronne, ponieważ podopieczni wychodzą z ośrodka uśmiechnięci  z nowymi, odświeżonymi fryzurami jak z prawdziwego salonu fryzjerskiego. Uczennice dzięki takim wizytą mają okazję poszerzać swoje praktyczne umiejętności. Z pewnością nie była to ostatnia wizyta, z  niecierpliwością czekamy na kolejną.

 

Karolina Główka

,, Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów!...”- sprawozdanie z uroczystych obchodów 11 Listopada

    

     

      To była niezapomniana lekcja historii…skupienie, koncentracja i zaciekawienie, takie emocje można było zaobserwować 21 listopada 2017 roku na twarzach pracowników oraz wychowanków MOS Filia w Szymanowie podczas uroczystego apelu z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

      Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Ksenia Patyk powitała wszystkich przybyłych na uroczystość i zaprosiła do obejrzenia montażu słowno- muzycznego przygotowanego przez młodzież z koła teatralno- kabaretowego. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną w kraju , jaka miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Występujący uczniowie zaprezentowali się w strojach harcerskich, co jeszcze bardziej oddawało klimat tamtych czasów, uwagę przyciągała piękna dekoracja. Wiersze, pieśni patriotyczne i niezwykle obrazowo ukazane treści historyczne w trakcie prezentacji multimedialnych fantastycznie oddały wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

 

      Młodzież oraz wszyscy przybyli na uroczystość z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli przygotowany program. Po zakończonym występie pani wicedyrektor podziękowała wszystkim wychowankom oraz opiekunom za taką wspaniałą i jakże wzruszającą lekcję historii.

 

 

 

Katarzyna Mazurek

hasłem „Ze słońcem i uśmiechem w tle”

 

    Korzystając z zaproszenia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solu nad Wisłą filia w Szymanowie wzięli udział w zmaganiach konkursowych. Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Ze słońcem i uśmiechem w tle” odbył się 16 listopada 2017 roku w Lipskim Centrum Kultury. Zespół wokalny „Always happy” zaprezentował utwór pt. „Pomarańczowe Lato”. Utwór jest związany bezpośrednio z tematem przeglądu, a jednocześnie bardzo wesoły i rytmiczny. Formacja została doceniona przez jury, jednak najbardziej cieszy możliwość zaprezentowania się oraz integracji z osobami niepełnosprawnymi. Bardzo dziękujemy Organizatorom za możliwość udziału i spędzenie czasu w ciekawy sposób, a także już dziś zapowiadamy swój udział w kolejnych przeglądach twórczości dziecięcej i młodzieżowej.

 

 

Marta Gawin-Kwapisiewicz 

Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii i Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych

 

     W środę 15 listopada, w hali sportowej I LO w Skarżysku Kamiennej odbył się Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii i Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. Organizatorem turnieju był Zespół Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych w Skarżysku Kamiennej.

            Najlepszą drużyną zawodów z dorobkiem 5 zwycięstw i 1 remisem został MOS
w Solcu nad Wisłą, który reprezentowali:

- Dawid Żygała

- Wojciech Anuszewski

- Mateusz Siwek

- Konrad Karauda

- Paweł Papmel

- Kamil Żółkowski

- Kamil Jakubiec

- Mateusz Leśko

 

      Najskuteczniejszym strzelcem turnieju został Dawid Żygała, najlepszym bramkarzem Kamil Żółkowski. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczył Jacek Bieda- dyrektor ZPRW oraz Jerzy Krawczyk- naczelnik Wydziału Edukacji
w Starostwie Powiatowym. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy.

            Klasyfikacja końcowa:

1. MOS Solec

2. MOW Zawichost

3. MOW Podzamcze

4. MOW Ostrowiec Świętokrzyski

5. MOS Ostrowiec Świętokrzyski

6. MOS Skarżysko Kamienna

7. MOW Kielce

 

Mariusz Pastuszka

Z wizytą u przedszkolaków…

 

 

      14 listopada 2017r. wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie wraz z opiekunami odwiedzili grupę ,,Misie” z Przedszkola Publicznego Samorządowego w Lipsku. Głównym celem wizyty było przybliżenie przedszkolakom pracy kucharzy  i fryzjerów. W pierwszej części spotkania było smacznie, a przede wszystkim zdrowo.               

       Grupa kucharzy wraz z panią Agnieszką przygotowywała wspólnie z przedszkolakami mini hamburgery, wykorzystując do tego warzywa tj.: sałata, pomidor, ogórek, rzodkiew, papryka. Po starannym umyciu rąk, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk maluchy otrzymały swoje talerzyki z bułką i kotletem. Najpierw nastąpił pokaz krojenia warzyw przez kucharzy, po czym dzieci samodzielnie przygotowały swoje wymarzone hamburgery. Na koniec oczywiście miejsce miała grupowa degustacja. Przygotowanie hamburgerów dało dzieciom wiele satysfakcji, a przy okazji dowiedziały się, jak ważną rolę odgrywają warzywa we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Pamiętać należy, że najlepiej smakują potrawy wykonane własnoręcznie. I ta maksyma sprawdziła się tu doskonale, gdyż największe niejadki zjadały swoją porcję z apetytem.

      W drugiej część spotkania uczennica Ksenia wraz ze swoim opiekunem panią Karoliną wtajemniczyły dzieci w zawód fryzjera, opowiedziały o rożnych akcesoriach, narzędziach i przyborach potrzebnych do wykonywania tej pracy. Na koniec na głowach dzieci jak prawdziwe ,,czarodziejki ” wyczarowały fantazyjne fryzury  dla dziewczynek i chłopców. Wielkim powodzeniem wśród naszych małych klientek salonu fryzjerskiego cieszyły się warkoczyki, u chłopców na głowie królowały irokezy.  Nasza wizyta wywołała   w przedszkolakach wiele pozytywnych emocji, mamy więc nadzieję, że wkrótce kolejne spotkanie na które czekamy z niecierpliwością.

 

 

                                    

                                                  

                                                                                                         Bulikowska Agnieszka

                                                                                               Główka Karolina

                                                                                                  Sambor Katarzyna

Towarzyski mecz z Kingspanem

 

 

        W dniu 09.11.2017r. 7-osobowa grupa wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie (w składzie: Adrian Pędziwiatr, Adam Pędziwiatr, Dawid Żygała, Wojciech Anuszewski, Mateusz Kozłowski, Andrzej Cisek i Mateusz Siwek) uczestniczyła w dodatkowych zajęciach na hali sportowej w Lipsku. Większości podopiecznych po raz pierwszy była na tym obiekcie. Po skorzystaniu z szatni i krótkiej rozgrzewce wychowankowie rozegrali kilka meczów w piłkę nożną z grupą pracowników firmy Kingspan z Lipska, którzy gościnnie zaprosili naszą młodzież na halę. Podopieczni godnie reprezentowali nasz ośrodek grając fair play i aktywnie biorąc udział w rozgrywkach.

     Na zakończenie wszyscy wymienieli się uściskami rąk dziękując za grę, pojawiła się propozycja kolejnych spotkań. Dziękujemy pracownikom firmy Kingspan za zaproszenie.

 

 

                                                                                              Katarzyna Wieczorek

 

Szkolny konkurs kulinarny pt. „Zdrowe przekąski – na jeden kęs”.

 

       Zapach pieczonego ciasta, świeżych warzyw i owoców unosił się dnia, 07 listopada 2017 roku na korytarzach w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie. To za sprawą naszych znakomitych kucharzy, pod opieką nauczyciela praktycznej nauki zawodu odbył się Szkolny Konkurs Kulinarny zatytułowany „ Zdrowe przekąski – na jeden kęs”. Jego tematyką były przekąski( pasty, twarożki, batony, szaszłyki, placuszki, bułeczki, babeczki, ciasteczka, lekko przetworzone warzywa lub owoce) przygotowane bez użycia wysoko przetworzonych produktów oraz bez dodatku cukru .

W konkursie wzięło udział sześciu uczniów z klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcącej się w zawodzie kucharz.  Młodzi kucharze bardzo dobrze poradzili sobie z narzuconym tematem. Przygotowali niezwykłe potrawy z wykorzystaniem niecodziennych składników. Zastosowali ciekawe połączenia, którymi zaskoczyli członków jury. Ocenie podlegał: smak, wygląd, dobór składników. Celem konkursu było: doskonalenie umiejętności zawodowych uczniów, pobudzenie kreatywności i twórczego działania uczniów, rozwijanie zainteresowań uczniów, zachęcenie do rozwijania umiejętności praktycznych, współzawodnictwo i konfrontacja umiejętności zawodowych, uzewnętrznienie własnego potencjału twórczego. Spośród sześciu uczniów, którzy przystąpili do rywalizacji, komisja konkursowa wytypowała trzy pierwsze miejsca:

 •  I miejsce zajął Julek Grotkowski
 • II miejsce zajęła Natalia Raciborska
 •  III miejsce zajęła Karolina Jabłońska

 

      Zwycięzcy konkursu  otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy uczestnikom, którzy brali udział w konkursie, i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu własnych talentów.  

 

 

Agnieszka Bulikowska

Szkolny konkurs fryzjerski

 

     Loki, koki, stylowe i fantazyjne upięcia dla każdego coś innego, byleby wyglądać najlepiej i bezkonkurencyjnie. W środę 8.11.2017 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie pod opieką Pani Marzeny Dudeli nauczyciela praktycznej nauki zawodu odbył się Szkolny Konkurs Fryzjerski zatytułowany Mistrz Grzebienia o tematyce „Modna Fryzura Rockowa”. Wzięło w nim udział 5 uczennic szkolących się w zawodzie fryzjer, które odważnie stanęły do wspólnej rywalizacji. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze przy akompaniamencie muzyki. Wszystkie uczestniczki konkursu spisały się na medal. Spod ich rąk wychodziły prawdziwe dzieła sztuki fryzjerskiej. Kryteria oceniania obejmowały: pomysłowość, oryginalność i ogólne wrażenie. Celem konkursu było: doskonalenie umiejętności zawodowych uczniów, pobudzenie kreatywności i twórczego działania uczniów, rozwijanie zainteresowań, zachęcenie do rozwijania umiejętności praktycznych, współzawodnictwo i konfrontacja umiejętności zawodowych, uzewnętrznienie własnego potencjału twórczego.

Spośród pięciu uczennic, które przystąpiły do rywalizacji, komisja konkursowa po burzliwych naradach i ocenieniu modelek  wytypowała trzy pierwsze miejsca:

 • I miejsce zajęła uczennica kl. III Ksenia Patyk               
 • II miejsce zajęła uczennica kl. I Natalia Bury                                  
 • III miejsce zajęła uczennica kl. III Roksana Piasecka

Wyróżnienia otrzymały:

 • Justyna Serafin uczennica kl. I
 • Olga Zawół uczennica kl. I

       Zwyciężczynie  otrzymały pamiątkowe dyplomy. Obecnie moda jest ważną częścią kultury, dlatego kreatywność to atut nowoczesnego fryzjera. Musi on sprostać wysokim oczekiwaniom klientów.

       Gratulujemy uczestniczkom, które brały udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów   w rozwijaniu własnych talentów. 

 

 

 

 

Dudela Marzena

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

 

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

 

     Dzień to szczególny- święto wszystkich pracowników oświaty, dlatego właśnie tak uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii Filia w Szymanowie.

     Przybyłych na uroczystość gości : Panią Dyrektor Bożenę Kopcińską, Panią wicedyrektor Iwonę Patyk, Panią kierownik, nauczycieli oraz wychowawców przywitała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego- Ksenia Patyk. Wychowanka w imieniu swoich kolegów i koleżanek złożyła nauczycielom oraz wychowawcom serdeczne życzenia, po czym zaprosiła na część artystyczną, którą przygotowali członkowie grupy kabaretowo-teatralnej. Fantastyczny występ pt.,, Lekcja wychowawcza” rozbawił wszystkich i pozwolił, aby nasi drodzy nauczyciele poczuli się na chwilę , jak uczniowie i zobaczyli, jak wygląda ich praca na co dzień. Po części artystycznej Pani dyrektor podziękowała uczniom za przygotowany występ i złożyła nauczycielom oraz wszystkim pracownikom życzenia.

     Pięknym akcentem na zakończenie tak miłego dnia było ciasto- upieczone przez wychowanki ( pod opieką nauczyciela praktycznej nauki zawodu kucharz). Ta słodka niespodzianka to prezent dla nauczycieli oraz wszystkich uczestników uroczystości Dnia Nauczyciela…oby więcej takich chwil do wspólnego świętowania.

 

Katarzyna Mazurek

I Zwycięstwo MOS w Solcu nad Wisłą w regatach wiślanych w Kłudziu

 

 

 

 

 

 

   Dzień 30 września 2017 roku na trwale zapisze się w pamięci wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą. Już po raz czwarty zmierzyli się w wyścigach wioślarskich organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół z Solca. XI Wielkie Królewskie Regaty na rzece Wiśle były dla młodzieży wielkim wyzwaniem. Drużynę przygotowaną przez nauczycieli Kamila Madeja i Kamila Patynowskiego  reprezentowali uczniowie gimnazjum: Ewelina Pytlik, Kamil Jakubiec, Paweł Papmel i szkoły branżowej I stopnia: Mirosław Agaciński, Andrzej Cisek, Mikołaj Kaczmarek i Michał Rak. Uczestnictwo w zawodach poprzedziły wcześniejsze ćwiczenia pod czujnym okiem organizatora Pana Jacka Witkowskiego i Pani Dyrektor Bożeny Kopcińskiej. Mimo, że tuż przed  regatami Wisła ,, robiła psikusy" to jednak w sobotę udało się wystartować. Po ulewnych deszczach wrześniowy dzień regat przywitał wszystkich piękną, pogodą.

   Z wielkim zaangażowaniem, o godzinie 12.00, młodzież MOS  przystąpiła do wioślarskiej rywalizacji z licealistami ZSP w Solcu nad Wisłą. Byli to  groźni przeciwnicy, ale jednak udało się ich pokonać. Zmęczeni i przepełnieni dumą z osiągniętego sukcesu wychowankowie odebrali puchar i pamiątkowe nagrody. Radości nie było końca.

  Zawody młodych wioślarzy to wspaniała okazja do integracji ze społecznością lokalną. Organizatorzy zapewnili szereg atrakcji przy asyście straży pożarnej i policji. Odbyły się pokazy sprzętu przeciwpowodziowego oraz warsztaty cieśli okrętowego. Wychowankowie spotkali się z pasjonatami wioślarstwa, którzy przybyli do portu w Kłudziu. Dopełnieniem tego wspaniałego dnia było wspólne ognisko. Cieszymy się, że w ten sposób mogliśmy uczcić Rok Wisły.

 

 

Kamil Madej, Kami Patynowski

„Echa miłości- wspomnienia o Annie German”

 

 

      Mówili o niej "Biały Anioł". Swoim niebiańskim głosem czarowała miliony ludzi na całym świecie. Anna German - piosenkarka, aktorka, która zrobiła międzynarodową karierę w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, laureatka licznych nagród polskich i zagranicznych festiwali. Dnia 29 września 2017 roku trzynastoosobowa grupa wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą- Filia w Szymanowie miała okazję uczestniczyć w koncercie poświęconym tej właśnie artystce: „Echa miłości- wspomnienia o Annie German”, który odbył się w Lipskim Centrum Kultury.

       Koncert składał się z fragmentów wspomnień męża Anny (Krzysztof Korzeniowski – aktor teatralny), które przenosiły widza w klimat kolejnych piosenek, wykonywanych przez Beatę Marczewską (wokalistkę i aktorkę Teatru Zagłębie w Sosnowcu) przy akompaniamencie Dariusza Szweda (piano) i Patryka Zdebika (saksofon). Nie zabrakło zarówno piosenek sztandarowych, np. „Człowieczy los”, „Tańczące Eurydyki”, jak również nowych aranżacji mniej znanych utworów. Wychowankom naszej placówki najbardziej podobała się chwytająca za serce piosenka "Dziękuję mamo". Koncert miał na celu przedstawić Annę German jako jedną wielką chodzącą miłość, którą przecież była. Ponad godzinny recital zakończył się burzą oklasków i wspólnym śpiewem.

        Wychodząc z koncertu wychowankowie podziękowali za ciekawe widowisko muzyczne opowiadające o życiu Białego Anioła polskiej piosenki, które zostało opowiedziane w niepowtarzalny i romantyczny sposób oraz poprosili aktorów o wspólne, pamiątkowe zdjęcie z koncertu.

 

 

Opiekunowie:

Wioletta Łygan

Aneta Szewczyk- Mężyk

Dzień Chłopaka

 

    "Młody czy "wyrośnięty" bądź nam zawsze uśmiechnięty!" pod takim hasłem po raz kolejny męska część Naszych wychowanków obchodziła swoje święto. Z okazji Dnia Chłopaka 30 września 2017 roku w MOS odbyła się akademia połączona z integracyjnym grillem. Dziewczęta przygotowały krótki występ artystyczny pod tytułem: "Dzień Mężczyzny"...wspomnieć tu należy o Oscarowej grze naszej Natalii (Natana), która wcieliła się w rolę kobiety tyrana... (fotorelacja w galerii MOS Szymanów).  Oklaskom nie było końca, a powiedzenie "CO NA OBIAD!" słychać było na korytarzach ośrodka do samego wieczora. Po występie artystycznym przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego złożyła wszystkim chłopcom życzenia i wręczyła im prezent... wymarzoną grę... Słodką niespodzianką dla Panów był wspaniały tort w kształcie boiska piłkarskiego, przygotowany przez wychowanki (pod opieką nauczyciela praktycznej nauki zawodu kucharz). 

     Uwieńczeniem obchodów Dnia Chłopaka był integracyjny grill, który również przygotowały dziewczyny. W menu poza kiełbaskami czy karkówką, wychowankowie mogli zjeść szaszłyki, skrzydełka, ciastka, ciasta.... Panowie chodzili uśmiechnięci, chwalili swoje koleżanki za pomysłowość... nadmienię, że dziewczyny cicho liczą na rewanż...8 marca... 

 

Anna Guzowska

Primum non nocere...

 

 

    

   Dnia 29 września 2017r. w Lipskim Centrum Kultury odbyła się ,,Noc dziennikarzy". Spotkanie warsztatowe dla młodzieży z regionu poprowadził Krzysztof Petek, który jest cenionym dziennikarzem, freelancerem, pisarzem, detektywem, a nawet... organizatorem wypraw! Tego wieczoru zgromadził on wokół siebie sporą widownię, a w niej znalazło się także miejsce dla sześciu wychowanków Szkoły Branżowej I-stopnia naszego MOS.

     Prowadzący rozbudził ciekawość i wyobraźnię pisarską do tego stopnia, iż niektórzy uczestnicy pragną w przyszłości spróbować swoich sił w tworzeniu pisania. Bardzo często swoje wypowiedzi dziennikarz przeplatał przykładami z własnego życia, opowiadając o swojej pracy i podróżach. Oprócz wykładu Pan Krzysztof pokazał kilka chwytów samoobrony oraz przygotował ciekawe ćwiczenia dla młodzieży. Zadaniem uczestników było m. in. przeprowadzenie wywiadu z kilkoma osobami, które przyszły na koncert odbywający się w LCK, wykupownie płyt poprzez udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania przez prowadzącego. Wszystkim jednak najbardziej podobała się zabawa w ,,detektywa”, która polegała na poszukiwaniu skrawków artykułu rozrzuconego po budynku. Młodzież z zainteresowaniem i zaangażowaniem wykonywała poszczególne zadania. W przerwach Pan Petek pokazywał nagrania oraz zdjęcia z wyjazdów survivalowych (także międzykontynenytalnych), których był organizatorem. Na zakończenie spotkania Pan Krzysztof podarował naszym wychowankom dwie książki z autografem. Jedną z nich, jako nagrodę za aktywność otrzymał Norbert Bobin, zaś druga była prezentem dla biblioteki MOS.

     Bardzo miłym gestem ze strony organizatorów okazała się pizza, którą wszyscy zjedli ze smakiem, jeszcze długo dyskutując o artykułach i reportażach.

 Udział w warsztatach dał naszym wychowankom wiele radości, dobrej zabawy i satysfakcji.

 

 

 

Agnieszka Szulc-Maj - psycholog, Renata Połowin

 

Sprzątanie Świata 2017

 

 

 

    25 września 2017 roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie pod opieką wychowawców  po raz kolejny wzięli udział w akcji sprzątania świata. Młodzież z zapałem ruszyła w teren, aby uprzątnąć najbliższą okolicę - pobocza drogi Szymanów - Gołębiów. Już po kilkunastu minutach z przydrożnych rowów zniknęło wiele odpadów - w sumie zapełniono trzy 120 litrowe worki na śmieci. Akcję zorganizował Samorząd Uczniowski w porozumieniu z członkami koła ekologiczno - przyrodniczego. 

   Tego typu akcje pomagają uświadomić młodemu człowiekowi, że należy dbać o planetę...porozrzucane wszędzie śmieci nie tylko źle wyglądają, ale wywierają również  negatywny wpływ na faunę i florę. Podczas spaceru padło pytanie......"ciekawe jak długo rozkłada się taka torebka (po chipsach)?"..... odpowiedziałam.... "około 450 lat".... zapadło milczenie.....takich torebek zebraliśmy kilkadziesiąt...

 

Anna Guzowska

Rowerem przez świat

 

           

     Korzystając z zaproszenia Wójta Gminy Rzeczniów wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą - Filia Szymanów wzięli udział w XII Rzeczniowskim Rajdzie Rowerowym, który odbył się 22 września 2017 roku.  Impreza o charakterze sportowym, propagowała zdrowy styl życia, a jej główne hasło to ,,Ty i Ja. Rowery Dwa".  

     Nasza młodzież w tym dniu pod opieką wychowawców pokonała 60 kilometrową trasę podziwiając przy okazji malowniczą okolicę powiatu lipskiego. Specjalnie, dla uczestników rajdu zorganizowano akrobatyczny pokaz rowerowy w wykonaniu Krystiana Herby - finalisty drugiej edycji ,,Mam talent" i  rekordzisty Księgi  Guinnessa.            

     Wychowankowie miło wspominają wrześniową eskapadę, w ten sposób uczcili ,,Europejski Dzień bez Samochodu". Mogli spotkać się z człowiekiem pełnym pasji. Wyjazd   przyczynił sie do nawiązania współpracy ze społecznością  Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczniowie.

     Młodzież dostała wskazówkę jak można przyjemnie i zdrowo spędzać wolny czas uprawiając turystykę rowerową. 

 

 Kamil Madej, Michał Wójcik

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

     

 

    4 września  2017 roku uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą Filia w Szymanowie rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła Msza Św. w Kaplicy w Szymanowie, po czym wszyscy udali się do ośrodka na uroczysty apel. Część oficjalną rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrała pani Dyrektor, która serdecznie powitała wychowanków oraz całe Grono Pedagogiczne życząc wszystkim wielu sukcesów i satysfakcji z pracy w nadchodzącym roku szkolnym. Pani Dyrektor odczytała również list Ministra Edukacji Narodowej w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2017/2018 oraz złożyła gratulacje wszystkim nauczycielom i wychowawcom, którzy uzyskali kolejny stopień awansu zawodowego. Po uroczystości uczniowie udali się do klas na pierwszą lekcję wychowawczą.

 

       Agnieszka Bulikowska, Karolina Główka, Renata Połowin  

ROK SZKOLNY 2017/2018
Flis Wiślany - Obywatel rzeki Wisły

 

      W dniu 24.07.2017r. grupa czterech wychowanków(Paulina Kuczwar, Kacper Majchrzak, Dominik Wypych, Kamil Stoltmann) wraz z wychowawcą Adrianą Barańską wybrała się na Wielki Flis Wiślany-Rok Rzeki Wisły 2017. Płynące rzeką załogi tradycyjnych łodzi drewnianych i rekonstrukcyjnych odwiedziły miejscowość Solec nad Wisłą-Kłudzie, w którym działają Obywatele Rzeki Wisły. Niezbadane dotychczas rejony, odkrywając tajemnice historii i szukając miejsc wartych promocji. Podczas Flisu Wiślanego wychowankowie wysłuchali prezentacji na temat bezpiecznego wypoczynku oraz dobrych praktyk nad brzegiem rzeki jak również o bezpieczeństwie nad rzeką. Wysłuchali jak wiele ludzi w niej tonie z powodu nieświadomości lub zwykłej nieodpowiedzialności. Mieli możliwość przepłynięcia na łodziach drewnianych brzegami Wisły. Przy tym wychowankowie świetnie wypełnili swój wakacyjny czas.

 

 

Adriana Barańska

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

 

 

  23 czerwca 2017 roku w MOS w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. W tym dniu pożegnaliśmy również pierwszych absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Uroczystość uświetnili swym przybyciem Pani v-ce Dyrektor MOS Iwona Patyk oraz była Dyrektor Ośrodka Barbara Wieczorek Szmajda, rodzice oraz grono pedagogiczne. 

   Uroczystość rozpoczęła się od przemówień i podziękowań. Pani Kierownik Internatu odczytała list skierowany do młodzieży od Rzecznika Praw Dziecka - wszystkim zebranym wręczono wizytówki z ważnymi numerami telefonów, które mogą okazać się niezbędne podczas wakacji. Uczniowie, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce z rąk Dyrekcji otrzymali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. Wychowankowie klas młodszych przygotowali krótki występ artystyczny...były kwiaty, łzy...oraz niespodzianka, specjalnie na tą okazję przygotowany pyszny tort, którym poczęstowano wszystkich zebranych.

   Po części oficjalnej młodzież w towarzystwie wychowawców klas udała się ostatni raz w tym roku szkolnym do sal lekcyjnych, gdzie rozdano pozostałym uczniom świadectwa.Wychowankowie z uśmiechem na twarzy ale i łzami w oczach żegnali się wyjeżdżając na oczekiwane już od dawna wakacje.....

 

 

Anna Guzowska

 

 

Wizyta w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy ,,Dworek Uroczysko”

   W dniu 13.06.2017 rok uczennice Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie wraz z  nauczycielem praktycznej nauki zawodu odwiedziły podopiecznych ,, Dworku Uroczysko” w Łaziskach.

     Celem wizyty było wykonywanie stylizacji fryzur dziennych, strzyżenie zarówno damskie jak i męskie oraz układanie loków. Uczennice zaprezentowały swoje zdolności fryzjerskie podczas spotkania  posługując się profesjonalnym sprzętem i narzędziami  fryzjerskim.

    Po raz kolejny uczennic  naszego ośrodka chętnie uczestniczyły w spotkaniu. Zostałyśmy przyjęte bardzo serdecznie zarówno przez pracowników Dworku jak również  samych podopiecznych. Cieszymy się z takich wyjazdów. Watro dawać coś z siebie, nie tylko od święta, przecież nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz od siebie.

 

 

 

Karolina Główka

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

   

 

 

 

 

    W dniu 5.06.2017 roku około godzin południowych wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu filia w Szymanowie wyjechali na wycieczkę w Góry  Świętokrzyskie. Wycieczka była prezentem dla wychowanków z okazji Dnia Dziecka.

    Wychowankowie w dobrych humorach oraz przy dopisującej  tego dnia pogodzie, pod opieką p. S. Ciepielewskiej, p. E. Świątek, p. I. Jaworskiej, p. K. Główki, p. A. Bulikowskiej, p. Ł. Sajdaka oraz towarzyszącej nam p. dyrektor Bożeny Kopcińskiej  autokarem wyjechaliśmy w kierunku Nowej Słupi. Po dotarciu na miejsce  uczestnicy wycieczki zjedli pyszny bigos, po czym rozpoczęliśmy wędrówkę na Święty Krzyż. Drogą pątników zmierzających do relikwii Drzewa Krzyża Świętego dotarliśmy na szczyt Góry Świętego Krzyża. W klasztorze, który powstał na początku XI wieku, mogliśmy zobaczyć  Muzeum Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, w kaplicy Oleśnickich relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, w krypcie grobowej zwłoki rodziny Oleśnickich. Następnie odbyliśmy krótki spacer po Gołoborzach, podziwiając wspaniałe widoki Łysogór. Po zejściu na dół zjedliśmy kiełbaski i odpoczęliśmy przed wyjazdem. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Ostrowcu Świętokrzyskim na lody.

    Zmęczeni i zadowoleni z wyjazdu, do ośrodka powróciliśmy ok. godz. 20.00. Podróże kształcą... To powiedzenie znają wszyscy bardzo dobrze a o jego prawdziwości mogliśmy się sami przekonać…

 

                                                                                              Ewelina Świątek 

Wizyta Karola Okrasy

 

 

 

  Znany z telewizyjnego ekranu  kucharz Karol Okrasa wraz ze swoim pomocnikiem odwiedził wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie.

Młodzież obserwowała poczynania kulinarne zaproszonego gościa i aktywnie uczestniczyła w przyrządzaniu sałatki z kaszy gryczanej z dodatkiem palonego łososia w sianie. Na deser były pyszne naleśniki w soku pomarańczowym. Wzbudził ogromne zainteresowanie swoim pokazem , w którym brały udział dzieci; mieszały, smarowały, kroiły itp. ,  poznając przy okazji tajniki wiedzy kulinarnej oraz odpowiadały na wiele pytań związanych ze zdrowym żywieniem. Karol Okrasa, znana i lubiana postać, ujął młodzież bezpośredniością, humorem, talentem, łatwością nawiązywania kontaktu z młodocianą publicznością, a przede wszystkim mistrzostwem w zawodzie i pasją w jego wykonywaniu.   

    Młodzież pożegnała pana Okrasę naładowana pozytywnymi emocjami, przekonana przez niego, że warto mieć marzenia, pasję życiową, podeprzeć się aktywną pracą i sukces zapewniony. Po oficjalnej części spotkania do Karola Okrasy ustawiła się długa kolejka po autografy oraz wspólne zdjęcia.

 

 

Agnieszka Bulikowska

Wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Lipsku

 

 

 

        W dniu 31.05.20017r. Przyszłe fryzjerki z  Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą Filia w Szymanowie wybrały się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej w Lipsku. Celem wizyty było wykonania usług fryzjerskich wszystkim chętnym podopiecznym tego domowego ogniska. Podczas spotkania uczennice zaprezentowały swoje zdolności fryzjerskie. Posługując się profesjonalnym sprzętem i narzędziami  fryzjerskim, który przywiozły ze sobą, wykonały stylizację fryzur dziennych, strzyżenie zarówno damskie jak i męskie oraz fryzury wieczorowe.

       Takie wyjazdy dają naszym wychowanką  okazję na rozwijanie swoich praktycznych umiejętności  i kreatywności. Mają możliwość poznania przedsmaku pracy profesjonalnego  fryzjera. Wizyta w takim miejscu była dla naszych uczestników lekcją empatii, życzliwości i wrażliwości na drugiego człowieka. Nasze odwiedziny spodobały się podopiecznym tej placówki. Te młode dziewczęta wniosły do życia mieszkańców tego domu wiele radości i uśmiechu. Same miały również satysfakcję z wykonanej pracy. Dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej pobyt  młodych fryzjerek była okazją do miłego spędzenia czasu, a także formą rozrywki. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

 

 

Katarzyna Sambor

                                                                                                             Karolina Główka

VII Biesiada Abstynencka w Czarnolesie

 

 

            W dniu 27.05.2017 grupa 8 wychowanków wraz z wychowawcami Eweliną Winiarczyk
i Eweliną Świątek wybrało się na VII Biesiadę Abstynencką odbywającą się w Czarnolesie. Na początku nasi podopieczni zwiedzili Muzeum Jana Kochanowskiego. Tuż obok muzeum znajduje się kamień, na którym według legendy siadał sam Jan Kochanowski. Przesąd mówi, iż każdy, kto usiądzie na tym kamieniu zostanie sławnym i mądrym człowiekiem. Wszyscy wychowankowie skorzystali z możliwości jakie daje ten kamień. Następnie rozpoczęła się biesiada na której prezentowały się zespoły wokalne i taneczne m.in. ze zwoleńskiego Domu Kultury, Terapii zajęciowej z Pionek, panie z Pionkowskiego Kabaretu Agat i wiele innych.  Dzięki udziałowi w tej imprezie młodzież miała uświadomić, sobie, iż alkohol nie musi być integralną częścią ich towarzyskich spotkań. Wszyscy bawili się wyśmienicie i bardzo dobrych humorach powrócili do Ośrodka.  

 

Ewelina Świątek

Lekcja wizażu

 

 

         Dnia 26.05.2017 roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka w Solcu nad Wisłą- Filia w Szymanowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z dziedziny kosmetologii – lekcji wizażu. Pod czujnym okiem profesjonalnej wizażystki wychowanki poznały tajniki profesjonalnego makijażu. Pani Agnieszka – wizażystka wykonała jednej z wychowanek makijaż ,,krok po kroku” wraz z instruktażem i wskazówkami jak go wykonać, jakich produktów używać, dobierając odpowiednią technikę. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród żeńskiej grupy wychowanków. W trakcie spotkania pani Agnieszka opowiedziała także o zawodzie wizażystki – kosmetyczki, przygotowaniu do tego zawodu i niezbędnych kwalifikacjach.

    Z pewnością wiedza ta będzie przydatna zwłaszcza dla uczennic III klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej, które stoją przed wyborem swojej drogi życiowej, kariery zawodowej.  

 ,,Makijaż podkreśla urodę kobiety ale to uśmiech czyni ją piękną”

 Takimi słowami pani Agnieszka pożegnała wychowanki życząc im sukcesów i spełnienia w przyszłej pracy zawodowej.

 

  

Katarzyna Sambor

Wizyty w gospodarstwie rolnym

 

    19 maja 2017 roku członkowie koła ekologicznego w MOS w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie po raz pierwszy odwiedzili gospodarstwo rolne prowadzone przez Panią Karolinę Papis w miejscowości Świsielice. Pani Karolina poza działalnością rolniczą prowadzi również swoistego rodzaju "dom starości" dla koni - obecnie posiada ich 6. Dzięki uprzejmości gospodyni Nasi wychowankowie mogą poznać tajniki opieki nad tymi pięknymi zwierzętami - wychowankowie sprzątali boksy zwierząt, szczotkowali je, pielęgnowali kopyta, przygotowywali wybieg dla koni, pomagali w montażu ogrodzenia.....przekonali się oni na własnej skórze, że praca przy zwierzętach jest niezwykle ciężka ale przynosi też wiele satysfakcji widząc galopującego po wybiegu konia......

     Odwiedziny w gospodarstwie Pani Karoliny mają charakter cykliczny - o ile pozwalają na to warunki pogodowe - wyjazdy organizowane są raz w tygodniu.....a chęć i zapał do pracy ze strony wychowanków coraz większy......

 

Anna Guzowska

Spotkanie ze Strażakami Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku w MOS w Szymanowie

      19 maja 2017 roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą z Filią w Szymanowie wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Celem spotkania było  zapoznanie wychowanków z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia  życia oraz zapoznanie się ze sprzętem wykorzystywanym podczas prowadzenia akcji ratowniczo – gaśniczych.

      Pierwsza część spotkania odbyła się w hali sportowej. Wychowankowie mieli możliwość zobaczenia jak wygląda pomoc udzielana przez strażaka na fantomach. Wysłuchali informacji jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej,  co trzeba zrobić w przypadku  zranienia czy urazu oraz w jaki sposób wezwać pomoc i zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Była to bardzo pouczająca lekcja, wszyscy słuchali z zaciekawieniem. Nie ukrywam, że duże wrażenie na wychowankach zrobił fantom, obserwowali w jaki sposób wykonuje się sztuczne oddychanie oraz jak wyglądają oddechy ratownicze. Wszyscy chętni mieli  możliwość wykonania na manekinach sztucznego oddychania oraz reanimacji. Uczniowie pod okiem strażaków ćwiczyli podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, układanie w pozycji bezpiecznej, deskę ratowniczą, zakładali usztywniające kołnierze i opatrunki.

Następna część spotkania odbyła się na zewnątrz, gdzie uczniowie mieli okazję do zapoznania się ze sprzętem wykorzystywanym podczas prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczych. Strażacy zwracali szczególną uwagę na zasadność wzywania służb ratowniczych, przypominali o najważniejszych numerach alarmowych.

    Mieliśmy również okazję zobaczyć z czego składa się pełny strój bojowy strażaka. Dowiedzieliśmy się jaką rolę odgrywają jego poszczególne elementy, zabezpieczające go przed ogniem i innymi zagrożeniami związanymi z akcją ratowniczą. Wychowankowie z wielką radością przymierzali  ubiór strażaka.   

Wizyta strażaków wywarła na wychowankach  pozytywne wrażenie. Wiedza teoretyczna  i praktyczna przekazana uczniom z pewnością przyda się im w życiu codziennym, gdyż dzięki temu mogą uratować ludzkie życie. Bardzo dziękujemy pracownikom Straży Pożarnej w Lipsku za czas poświęcony naszej placówce i udzielenie cennych informacji.

 

 

 

Główka Karolina

„Campus Misericordiae” Archipelag Skarbów

 

    W dniu 20 maja 2017 roku młodzież z naszego Ośrodka uczestniczyła w pikniku profilaktycznym w ramach projektu „Campus Misericordiae” Archipelag Skarbów, który odbył się w Sanktuarium  Matki Bożej Bolesnej  w Kałkowie – Godowie. Pod okiem wychowawców młodzież aktywnie brała udział w warsztatach z zakresu  profilaktyki zintegrowanej,  prowadzonych przez zespół specjalnie przeszkolonych trenerów, instruktorów oraz terapeutów z Fundacji Profilaktyka z Pasją.  Podczas  czterogodzinnych warsztatów młodzież  zamieniła się w poszukiwaczy skarbów, którymi są:  głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Przekazywana była młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na szacunku i zaufaniu. Trenerzy dali młodym konkretne wskazówki, jak radzić sobie ze złością, gniewem i uczuciem zakochania. Omawiali też problemy takie jak: uzależnienie od seksu i pornografii oraz mechanizmy powodujące uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Ważną częścią warsztatów był trening asertywności, podczas którego uczestnicy ćwiczyli, jak umieć przeciwstawić się presji  rówieśników. Archipelag Skarbów uświadomił młodzieży, że najważniejsi w życiu są przewodnicy  i autorytety, od których mogą się wiele nauczyć, a tacy ludzie znajdują się wokół nich.

      Warsztaty prowadzone były w sposób  dynamiczny. Informacje przekazywane były poprzez prezentacje multimedialne , quizy, krótkie filmiki i muzykę.  Dzięki tak prowadzonym ćwiczeniom masowo zgłaszali się wychowankowie  - ochotnicy, którzy byli nagradzani za udział nie tylko brawami, ale również prezentami. Pod koniec spotkania odbyły się pokazy  prac konkursowych przygotowanych przez wychowanków wszystkich Ośrodków biorących udział w warsztatach. Następnie podczas spotkania w Kaplicy Miłosierdzia Bożego wychowankowie modlili się i śpiewali w podziękowaniu  za przekazaną wiedzę z zakresu  zdrowego i mądrego stylu życia. Całość uświetnił poczęstunek przy grillu.

 

 Anna Śmieszek

226 rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

  

 

 

 

     W czwartek 11 maja odbył się w naszym ośrodku uroczysty apel poświęcony 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Warto przypomnieć, że Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto obchodzone 3 maja, ustanowione w 1919 oraz ponownie w 1990 roku, w rocznicę uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 3 maja 1791 roku uchwalono w naszym kraju pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie.

    Nasi wychowankowie najpiękniej jak potrafili uczcili to święto. Zaprezentowali  najważniejsze informacje dotyczące sytuacji politycznej Polski w XVII i XVIII wieku, okoliczności uchwalenia oraz autorów konstytucji, ilustrując te treści wierszami najwybitniejszych poetów, lecz przede wszystkim z wielkim zaangażowaniem odśpiewali pieśni patriotyczne. „Rota”, „Mazurek Trzeciego Maja” czy „Legiony” pokazały zebranym na sali, że kwestie wolności i niepodległości naszej Ojczyzny są dla naszych uczniów nie tylko ważne ale i bliskie ich sercom.

 

Agnieszka Kula-Kasprzycka

Wyjazd do Profilaktycznego Ogólnodostępnego Klubu Fitness w Lipsku

 

 

     Jak prowadzić zdrowy styl życia? Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i zapobiec rozwojowi wielu groźnych chorób. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, codzienną aktywność fizyczną.

    Wychodząc naprzeciw coraz większym zainteresowaniem wychowanków sportem, w dniu 11.05.2017 r. został zorganizowany wyjazd do Profilaktycznego Ogólnodostępnego Klubu Fitness w Lipsku. Młodzież miała okazję skorzystać z profesjonalnych sprzętów, posłuchać rad instruktora dotyczących prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń oraz zdrowego trybu życia. Zajęcia dały wychowankom satysfakcję, zachęciły do dalszych wysiłków i pracy nad własnym ciałem.

 

Mariusz Pastuszka

Justyna Lichota

Wizyta w PUP

 

 

      Od jakiegoś czasu nawiązana została współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy w Lipsku w ramach doradztwa zawodowego prowadzonego w placówce. W spotkaniu zorganizowanym dnia 10.05.2017r. uczestniczyła liczna grupa wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii filia Szymanów. Spotkanie z doradcą zawodowym, na co dzień pracującym z osobami bezrobotnymi było nowym doświadczeniem dla naszej młodzieży. W trakcie tego spotkania, wychowankowie  zostali zapoznani z realiami  lokalnego rynku pracy, sytuacją na otwartym rynku pracy oraz usługami urzędu, skierowanymi do  osób kończących szkołę zawodową. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała przygotowanych treści , oraz aktywnie uczestniczyła w dyskusji. Ze względu na duże zainteresowanie młodzieży podjętymi tematami,  planowana  jest kontynuacja współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Lipsku. 

 

 

Marta Gawin-Kawapisiewicz

Justyna Lichota 

Spotkanie z Panem Michałem Ogórkiem

 

 

     Michał Ogórek to polski dziennikarz, krytyk filmowy, felietonista i satyryk. Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Śląskim. Karierę dziennikarską rozpoczął od pisania w "Studenckim Magazynie Reporterów". Po aferze z cenzurą w tymże czasopiśmie wyjechał do Warszawy. W latach osiemdziesiątych pisał dla "Przeglądu Techicznego" i dla "Zdania", od 1989 jest felietonistą w "Gazecie Wyborczej". Od 2004 roku współpracował z kanałem Kino Polska, gdzie prowadził program "Na przełaj przez PRL”. Od 2009 roku był ekspertem w teleturnieju "Milionerzy". Jest Członkiem Partii Dobrego Humoru od 2001 roku. Napisał kilka książek, m.in. "Najlepszy Ogórek, czyli kalendarz na każdy rok" i "Poczet królów polskich".

     Michał Ogórek przybył do naszego miasta, aby spotkać się z mieszkańcami i opowiedzieć o swojej najnowszej książce pt. „Polska Ogórkowa”. Również wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii filia w Szymanowie bardzo liczną grupą uczestniczyli w tym spotkaniu. Początkowy brak skupienia młodych osób minął po krótkim czasie, gdy pan Michał, zwracając się do nich żartobliwie i z życzliwością, przywołał ich uwag. Autor nawiązał z nimi kontakt i dopiero wtedy przeszedł do sedna spotkania, którym było promowanie swojej książki. Młodzież wysłuchała programu satyrycznego, który był wyjątkowo interesujący. Wychowankowie mieli również możliwość zadania pytań oraz uzyskania autografu felietonisty.

 

Marta Gawin-Kwapisiewicz

Justyna Lichota

 

 

Wyjazd do Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku kwiecień 2017

 

      Dnia 06.04.2017r. odbyła się  kolejna wycieczka wychowanków MOS w Szymanowie do Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku. Jej głównym celem było obejrzenie obrazów autorstwa Tomasza Pędzicha.  Te abstrakcyjne łączące kilka technik plastycznych dzieła wzbudziły zainteresowanie naszych podopiecznych. Oprócz podziwiania wystawy, młodzież wysłuchała także wykładu, któremu towarzyszyły krótkie filmy związane z twórczością artystyczną m.in. opowiadały o sztuce marmurkowania.

W czasie spotkania z panią Iwoną Trysińską wychowankowie dowiedzieli się także, czym jest i jak działa kamishibai. Ta wywodząca się z Japonii technika głośnego czytania, wykorzystująca kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynkę zwaną „Butai” zauroczyła naszych uczniów, rozbudziła wyobraźnię i pozwoliła przenieść się w świat fantazji.

     Na zakończenie naszej wizyty młodzież zapoznała się z nowościami wydawniczymi i wypożyczyła książki.

 

Renata Połowin

 

 

 

Audycje w stacji Twoje Radio Lipsko

 

 

        Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie  od początku marca  pod opieka p. Eweliny Swiątek oraz p. Eweliny Winiarczyk biorą udział w zajęciach dotyczących profilaktyki uzależnień. W ramach tych zajęć wychowankowie przygotowują felietony o tematyce profilaktycznej, które potem zostają prezentowane przez nich w każdy wtorek w Radiu Lipsko w ramach audycji z ,,Młodzieżą w świat profilaktyki”. Dzięki tym zajęciom wychowankowie maja możliwość poszerzenia zasobów swojej wiedzy, poznania od wewnątrz pracy w radiu,  pokonywania własnych słabości oraz rozwijania swoich zainteresowań.

 

 

  

 Ewelina Winiarczyk

 

 

                                                                                                   

 

 

"Piosenki, które znamy" - konkurs wiedzy o twórczości A. Osieckiej i M. Gruchuty

 

 

 

 

        26 kwietnia 2017 roku w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku odbył się finał zmagań w konkursie wiedzy o twórczości Agnieszki Osieckiej i Marka Grechuty pt.: „Piosenki, które znamy”. Konkurs adresowany był do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu lipskiego. Głównym celem konkursu było przybliżenie młodzieży dorobku zawodowego legend polskiej piosenki oraz poszerzenie ich literackich i muzycznych horyzontów. Konkurs składał się z dwóch części –część pierwsza, to test sprawdzający znajomość tekstów piosenek Agnieszki Osieckiej, w części drugiej młodzież miała za zadanie rozpoznać tytuł utworu Marka Grechuty na podstawie wysłuchanego fragmentu.

 

     

       Nasz Ośrodek reprezentowało dwóch uczniów klasy I ZSZ – Łukasz Pałkowski i Mateusz Michen. Chłopcy pod okiem wychowawcy – Anny Guzowskiej – przygotowywali się do konkursowych zmagań – przez przeszło tydzień w Ośrodku rozbrzmiewały konkursowe utwory, a i niejeden wychowanek nucił pod nosem piosenki Osieckiej i Grechuty.

  W konkursie brało udział 23 uczestników, 14 gimnazjalistów i 9 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Tym razem Nasi wychowankowie otrzymali jedynie dyplomy za udział, jednakże cele, jakie założyli organizatorzy konkursu zostały osiągnięte.

     Wszyscy bawili się wyśmienicie podczas krótkiego koncertu przygotowanego przez uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipsku – repertuar oczywiście ściśle związany z tematyką konkursu.

 

 

 

Anna Guzowska

 

Sprawozdanie z Kiermaszu Wielkanocnego i Konkursu Pisanki 2017

 

     

      W dniu 9 kwietnia 2017 roku wychowankowie naszego ośrodka brali udział w Kiermaszu Wielkanocnym na placu LCK w Lipsku pod opieką p. Agnieszki Bulikowskiej i Eweliny Świątek.  

Tego dnia od godz. 9.00 na naszym stoisku można było zakupić pisanki, zające z siana, babki, ciastka  i faworki a to wszystko wykonane przez naszych zdolnych wychowanków. Wyroby cieszyły się dużym zainteresowaniem, co miało odzwierciedlenie w ilości sprzedanych produktów.

Jak co roku nasi podopieczni wykonywali Jajko Wielkanocne na „Konkurs Pisanki” organizowany przez LCK. Podczas kiermaszu o godz. 11.30 zostały ogłoszone wyniki konkursu. Byliśmy bezkonkurencyjni… nasza pisanka zdobyła pierwsze miejsce uzyskując tytuł Mistrza Pisanki dla Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Dumni wychowankowie odebrali puchar z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Lipsko.  Mieszkańcy byli zachwyceni pisanką, podchodzili  i gratulowali pomysłowości naszym wychowankom.

    Dzięki udziałom w konkursach oraz kiermaszach organizowanych na terenie Lipska możemy kształtować pozytywny wizerunek ośrodka oraz wychowanka  a także  integrować się ze społecznością lokalną. 

 

 

Ewelina Świątek

Zajęcia plastyczne - ozdoby świąteczne

 

 

 

           W dniu 06 kwietnia 2017 r. wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii           w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie wspólnie z zaproszoną Panią Ireną Słupek (wolontariuszką i miłośniczką rękodzieła) oraz wychowawcami: Katarzyną Wieczorek i Sabiną Ciepielewską wykonywali palmy wielkanocne. Podopieczni w tym celu wykorzystywali: bazie, bukszpan, kolorową bibułę, kokardki, taśmę klejącą i kwiaty. Wychowankowie chętnie zaangażowali się w pracę. Własnoręcznie wykonane palmy zabrali ze sobą aby wręczyć je swoim najbliższym. Ponadto uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z różnymi świątecznymi dekoracjami i ozdobami zrobionymi przez zaproszonego gościa oraz technikami ich wykonania. Młodzieży szczególnie spodobały się te zrobione metodą decupage. Spotkanie sprzyjało rozmowom na temat zbliżających się Świąt Wielkanocnych i tradycji świątecznych kultywowanych w domach. Dodatkową atrakcją w tym dniu było robienie różnych zwierzątek z długich pompowanych balonów. Wychowankowie wykazali chęć uczestnictwa w  podobnych spotkaniach w przyszłości.

        W tym dniu podopieczni mieli możliwość przygotowanie również: świątecznych zajączków ze słomy (przy wsparciu wychowawcy Renaty Połowin) oraz ciastek z jabłkami (zajęcia prowadzone przez wychowawcę Sabinę Ciepielewską) zostały one przeznaczone na  jarmark wielkanocny organizowany przez Lipskie Centrum Kultury.

 

                                                                                                                       

                                                                                                                     

                                                                                      Katarzyna Wieczorek

 

IV Turniej Tenisa Stołowego w MOS 2017

      W dniu 23 marca 2017 r. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia Szymanów odbył się IV turniej tenisa stołowego. W turnieju startowało 20 osób z dwóch Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii to jest:  z Solca i z Radomia.

Zawody odbyły się w kategoriach dziewcząt i chłopców. W grupie dziewcząt uczestniczyło              6 zawodniczek, zaś w grupie chłopców 14 zawodników. W kategorii dziewcząt I miejsce zajęła Natalia Kruk z MOS Solec nad Wisłą filia Szymanów, II miejsce Katarzyna Malesa z MOS Solec nad Wisłą, III miejsce Aneta Szczepańska z MOS Solec nad Wisłą filia Szymanów. Wśród chłopców najlepszym okazał się Dawid Żygała z MOS Solec nad Wisłą filia Szymanów, na drugim miejscu uplasował się Juliusz Grotkowski z tego samego ośrodka, podobnie jak trzeci Mateusz Leśko. Turniej przebiegł w zdrowej sportowej atmosferze. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników. Laureaci turnieju otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy. 

 

Kamil Patynowski

internetowy konkurs fryzjerski

 

 

,,WIOSNA JUŻ W GŁOWIE, WIOSNA NA GŁOWIE”

 

    20 marca 2017 roku, w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wierzbicy  został przeprowadzony Internetowy Konkurs Fryzjerski  na najbardziej kreatywną i oryginalną fryzurę wiosenną. Dwie wychowanki naszego ośrodka, chętnie wzięły udział w tym konkursie. Celem konkursu było prezentowanie własnych umiejętności i predyspozycji w dziedzinie fryzur oraz rozwijanie kreatywności zawodowej wśród młodzieży.

Miłym zaskoczeniem było zajęcie przez Karolinę Kutrybę  II miejsce  oraz Angelika Pędziwiatr III miejsce.  W nagrodą wychowanki otrzymały dyplomy i zestawy kosmetyków do pielęgnacji włosów. Pozycje te umożliwiły naszym wychowankom przejście do dalszego etapu konkursu i sprawdzenie własnych umiejętności w MOW w Wierzbicy.

   Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Karolina Główka

 

 

I konkurs fryzjerski

 

 

 

      W czwartek, 9 marca 2017 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Szumanowie pod opieką p. Karoliny Główki odbył się I  Szkolny Konkurs Fryzjerski  o nazwie ,,Fale Loki Koki”. Do konkursu przystąpiło cztery wychowanki naszego Ośrodka: Agnieszka Baran, Ksena Patyk, Roksana Piasecka i Sylwia Welman. Zadaniem  uczestniczek było wykonanie na modelce fryzury inspirowaną własną fantazją, z finezyjnych warkoczy, loków czy suptelnych upięć. Fryzurą tym towarzyszyła odpowiednio dobrana stylizacja i makijaż. Celem konkursu  było rozwijanie własnych umiejętności i kreatywności oraz pogłębianie zainteresowań, wśród młodzieży kształcącej  się w  zawodzie fryzjer. Jury po burzliwych  obradach ogłosiło zwycięzców: 

I miejsce Agnieszka Baran                                   

II miejsce Sylwia Welman

III miejsce Roksana piasecka

Wyróżniona: Ksenia Patyk 

Wszystkie uczestniczki otrzymały dyplomy pamiątkowe oraz nagrody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu własnych talentów.

 

Karolina Główka

Zajęcia kulinarne - zawodowe

 

    W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie prowadzone są zajęcia kulinarne dla zawodu kucharz oraz funkcjonuje koło gastronomiczne. Uczniowie chętnie uczęszczają na zajęcia, w ramach których przygotowywane są smaczne i zdrowe potrawy. Młodzi kucharze dbają o nasze podniebienia podczas imprez okolicznościowych.

 

Agnieszka Bulikowska

Wyjazd do Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku

 

   W czwartek 29.01.2016 r pięcioosobowa grupa wychowanków naszego Ośrodka (Klaudia Piskór, Karolina Jabłońska, Dominik Wypych, Konrad Karauda, Mateusz Grochal) pod opieką pani Renaty Połowin wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku.

Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów poprzez kontakt z książką, pobudzanie kreatywności i wyobraźni oraz kształcenie umiejętności spędzania wolnego czasu.

Na miejscu Pan Zbigniew Trysiński porwał naszych wychowanków w niezwykły świat fotografii, opowiadając o sleeveface, czyli sposobie robienia fotografii wykorzystując np. okładkę książki, płyty itp.. Po wykładzie młodzież wspólnie z opiekunem i pracownikami Biblioteki postanowili spróbować swoich sił w tworzeniu sleeveface.  Było przy tym niesamowicie wiele radości i dobrej zabawy. Na zakończenie naszej wizyty, wychowankowie wypożyczyli książki, które wcześniej służyły im za rekwizyty.

   W drodze powrotnej podopieczni wyrażali swoje zadowolenie z odbytej wycieczki oraz chęć uczestniczenia w kolejnych tego typu wyjazdach.

 

Sporządziła:

Renata Połowin

 

W poszukiwaniu talentu piłkarskiego

 

 

 

    W dniu 28.01. 2017 r. w Hali Sportowej Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Lipsku odbył się pierwszy turniej szkół Ponadgimnazjalnych pod nazwą ,, W poszukiwaniu talentu piłkarskiego” Organizatorami byli: Zarząd Amatorskiego Ludowego Towarzystwa Sportowego „Old – Boys” Lipsko. Patronat honorowy objął Starosta Lipski Roman Ochyński. Patronat medialny – Redakcja Twoje Radio Lipsko. W zawodach startowało 4 zespoły, ponad 40 zawodników. Nasi chłopcy zajęli znakomite II miejsce.  Ośrodek reprezentowali: Bartłomiej Lipski, Bartosz Orłow, Konrad Gurak, Jarosław Rapacki, Łukasz Pałkowski, Michał Rak, Dawid Żygała, Mikołaj Kaczmarek oraz Mateusz Wychowski. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale oraz puchar. Wzorem lat ubiegłych-dzięki sponsorom zawodnicy mogli zjeść gorący posiłek oraz dostali słodycze i napoje. Gratulujemy i czekamy na dalsze sportowe sukcesy.

KLASYFIKACJA ZESPOŁÓW

 1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  - Solec/Wisłą
 2. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii - Solec/Wisłą Filia w Szymanowie
 3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych   - Lipsko
 4. Lider Lipsko 2002

 

Mariusz Pastuszka

Bal karnawałowy

 

 

     W dniu 20 stycznia 2017 w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Szymanowie odbył się bal karnawałowy. Wydarzenie to zorganizowali wychowankowie wraz z wychowawcami Sabiną Ciepielewską,  Renatą Połowin, Eweliną Świątek oraz Eweliną Winiarczyk. Podopieczni bardzo się starali i szykowali do tego wydarzenia. Większość z nich przygotowała kolorowe stroje a wszyscy pozostali ubrali kolorowe maski przygotowane przy pomocy pani psycholog P. Łukasik. Także przyozdobiona w kolorowe lampki i serpentyny sala gimnastyczna robiła wrażenie.   Na początku odbył się konkurs karaoke, w którym oprócz wychowanków wzięli udział także wychowawcy oraz p. kierownik Marta Mamej.  Ze względu na to, iż wszyscy bardzo się starali nie został wyłoniony laureat  w tym konkursie. Jednak dla wszystkich ważna była wspaniała atmosfera jaka towarzyszyła wspólnej zabawie. Kolejna konkurencja polegała na tańcu wychowanków z misiami. W tej kategorii wygrał Michał Rak i jego misio Żyguś. W trakcie balu wyłonieni zostali król i królowa balu. Zostali nimi: Ewa Masztanowicz i Kacper Majchrzak.  Ważnym elementem wspólnej zabawy był przygotowany przez koło gastronomiczne stół szwedzki, na którym znajdowało się wiele smakołyków. Impreza była bardzo udana, wszyscy wyszli zmęczeni i zadowoleni.    

 

                                                                                                                      Ewelina Winiarczyk

Wyjazd na lodowisko do Puław

       29 stycznia 2017 roku o godz. 10.00 wychowankowie MOS  pod opieką p. kierownik Marty Mamej, wychowawców p. Eweliny Winiarczyk, p. Eweliny Świątek i p. Karoliny Główki wyjechali autokarem na łyżwy do Puław. Celem wycieczki była idea propagowania zdrowego trybu życia, nabywanie nowych umiejętności  oraz przełamywania własnych słabości. Wychowankowie zaskoczyli nas bardzo pozytywnie swoimi umiejętnościami  jazdy na łyżwach oraz  nienagannym zachowaniem . Pomagali skutecznie nauczyć się jazdy osobom, które nigdy nie miały łyżew na nogach, zachowując przy tym maksymalne względy bezpieczeństwa. Przez dwie godziny lodowisko w Puławach było zapełnione przez naszych  wychowanków. Zadowoleni , cali i zdrowi powróciliśmy do MOS-u  w Szymanowie.

To był wspaniały dzień, który zostanie na długo w naszej pamięci …

 

wychowawca Ewelina Świątek 

Gadolandia

 

 

 

       W dniu 17 stycznia 2017 roku grupa 7 wychowanków pod opieką p. Eweliny Winiarczyk wybrało się na wycieczkę do Gadolandii do Zwolenia. W miejscu tym znajdują się liczne gatunki największych i najpiękniejszych, a przede wszystkim bardzo rzadkich węży, krokodyli, waranów, legwanów i kameleonów.  Wychowankowie mieli okazje wysłuchać przygotowanej prezentacji dotyczącej tych gadów, dotknąć wybrane okazy, oraz zrobić sobie zdjęcie z rzadkimi zwierzętami   występującymi w Ameryce, Australii, Afryce oraz Azji. Wycieczka ta dostarczyła naszym wychowankom niezwykłych przeżyć oraz poszerzyła ich wiedzę przyrodniczą

                                                                                                       

 

   Ewelina Winiarczyk

Kiermasz Bożonarodzeniowy w LCK

 

     W  dniu 18 grudnia 2016 roku w Lipskim Centrum Kultury wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii filia w Szymanowie brali udział w kiermaszu Bożonarodzeniowym.Wychowanki: Ewa Masztanowicz, Justyna Klonowska, Edyta Sokołowska pod opieką wychowawców  p. Mateusza Magierowskiego oraz p. Eweliny Świątek  prezentowały ozdoby świąteczne, wykonane przez podopiecznych naszego ośrodka, które można było zakupić.  Osoby odwiedzające LCK, były zachwycone pomysłowością oraz pięknym wykonaniem ozdób, co miało odzwierciedlenie  ilości sprzedanych choinek, bombek i stroików. Udział wychowanków w kiermaszu miał  cel charytatywny. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przekazane dla podopiecznych ośrodka znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji materialnej oraz życiowej. Ma to pomóc wychowankom w usamodzielnieniu po opuszczeniu ośrodka, bo przecież  warto pomagać…..

                                                                                                             

 

 

wychowawca Ewelina Świątek

Turniej tenisa stołowego Lipsko 2016

 

       W sobotę, 3 grudnia w hali sportowej Publicznego Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila  Baczyńskiego w Lipsku odbyły się VI Mistrzostwa powiatu lipskiego w tenisie stołowym. Nasz Ośrodek reprezentowało 4 wychowanków wyłonionych wcześniej w zawodach wewnętrznych: (Natalia Kruk, Dawid Żygała, Juliusz Grotkowski oraz Michał Rak). W ramach kółka sportowego zawodnicy bardzo sumiennie trenowali i przygotowywali się do powyższych mistrzostw. W mistrzostwach startowało 72 osoby z powiatu lipskiego, w tym 60 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze na wysokim poziomie technicznym, do którego niewątpliwie przyczyniło się bardzo dobre przygotowanie uczestników przez opiekunów. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników - co bardzo cieszyło organizatorów - oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play. W kategorii młodzieży do lat 20 (dziewcząt) nasz podopieczna Natalia Kruk zajęła znakomite II miejsce. W kategorii młodzieży do lat 20 (chłopców) po zaciętej i niezmiernie wyrównanej walce,  III miejsce zajął Dawid Żygała, natomiast V równie wysoką lokatę zajął Michał Rak. Tuż za nim na miejscu VI uplasował się Juliusz Grotkowski. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy pamiątkowe oraz medale. Trzeb dodać, że w tegorocznych zawodach poziom reprezentowany przez uczestników był bardzo wysoki, także ogromne gratulacje należą się wszystkim naszym podopiecznym, którym życzymy dalszych sportowych sukcesów. Organizatorami zawodów byli: Zarząd Amatorskiego Ludowego Towarzystwa Sportowego „OLD – Boys” Lipsko oraz Starosta Powiatu Lipskiego.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                         Mariusz Pastuszka

Wizyta w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

 

        Uczniowie klas ZSZ naszego MOS-u pod opieką p. Dyrektor  Bożeny Kopcińskiej oraz wychowawców  wyjechali o godz. 10.30 do Radomia. Celem wycieczki było Muzeum radomskie im. Jacka Malczewskiego oraz seans filmowy w kinie. Wychowankowie mogli zobaczyć obrazy artysty oraz wiele innych obrazów  znanych malarzy związanych z ziemią radomską. W muzeum wychowankowie zobaczyli również wystawę przyrodniczo – historyczną. Największe wrażenie na wychowankach zrobiła wystawa eksponatów zwierząt  oraz ptaków, które możemy oglądać w naszej przyrodzie. Po wystawie wychowankowie mieli czas na odpoczynek na świeżym powietrzu. Wspólnie spędzaliśmy czas na placu zabaw w parku radomskim. Wychowankowie mogli skorzystać tam z atrakcji do godziny 15.30. O godzinie  16.00 w Multikinie w galerii Słonecznej wychowankowie obejrzeli projekcję filmu „Dziewczyna z pociągu”. Wszyscy byli zachwyceni filmem, który trzymał   do końca trzymał w napięciu. Ciekawie zagospodarowany dzień zakończył się powrotem do Ośrodka o godz. 20.00. wszyscy wspólnie dzieliliśmy się pozytywnymi wrażeniami z tego dnia. 

 

Ewelina Świątek

Dzień chłopaka

 

 

 

     W dniu 1 października 2016 roku, korzystając z uroków pięknej polskiej jesieni  w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Szymanowie wychowanki ośrodka wraz z wychowawcami  grup  p. Eweliną Winiarczyk, p. Sabiną Ciepielewską oraz p. Eweliną Świątek   przygotowały niespodziankę dla chłopców. Wszystko było robione w wielkiej tajemnicy, żeby jak najmilej zaskoczyć wychowanków, co  też się udało. Dziewczęta przygotowały przedstawienie w żartobliwej formie telewizyjnego  pasma porannego „ Mleko czy Kakao” , gdzie zaprezentowano  zalety chłopców, modę na każdą okazję dla chłopka  oraz ćwiczenia umożliwiające poprawienie męskiej muskulatury. Odbył się również pokaz filmu „ Chłopaki na medal” prezentujący naszych wspaniałych chłopców z MOS w Szymanowie.  Wychowanki  zaprezentowały  piosenki „ Gdzie ci mężczyźni” , oraz „ Lost on you”, chłopcy byli zachwyceni  występami  Pauliny Domańskiej oraz Anety Szczepańskiej, dziewczęta dobrze czuja się na scenie co też uwieńczone zostało obfitymi brawami publiczności.  Udział w przedstawieniu brały:  Ewa Masztanowicz – prezenter, pogodynka oraz piosenkarka  – Paulina Domańska, piosenkarka II – Aneta Szczepańska, trenerka fitness – Edyta Sokołowska, projektant mody: p. Ewelina Winiarczyk modele: Natalia Raciborska, Natalia Kruk, Klaudia Schultz, Roksana Piasecka oraz goście:  Justyna Klonowska, Weronika Rozwens. Po przedstawieniu wychowanki zaprosiły wszystkich gości w tym panią v-ce dyrektor Iwonę Patyk, która przybyła na obchody Dnia Chłopaka,  na wspólne biesiadowanie przy ognisku oraz  kiełbaskę z grilla. Wychowanki  z Praktyk kucharskich oraz  Koła gastronomicznego  przygotowały na tę okazję wiele smakołyków. Chłopcy byli bardzo wdzięczni, za zorganizowanie dla nich uroczystości , nie spodziewali się że Dzień Chłopka w MOS w Szymanowie okaże się dniem pełnym pozytywnych wrażeń oraz miłych życzeń dla nich.

 

Ewelina Świątek

 

Sprzątanie Świata 2016

 

 

 

 

        19 września 2016 roku wychowankowie MOS w Szymanowie po raz pierwszy uczestniczyli w akcji  „Sprzątanie świata - Polska" . Młodzież do działania zachęcona został przez Samorząd Uczniowski działający w Naszej szkole. Pod opieką opiekuna Samorządu oraz wychowawcy dyżurującego wychowankowie uzbrojeni w worki na śmieci, rękawiczki lateksowe oraz dobre chęci wyszli poza Ośrodek i porządkowali teren wzdłuż drogi prowadzącej z Szymanowa do Lipska. W sumie uzbieraliśmy 10 worków śmieci o pojemności 120 litrów. „Sprzątanie” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy     z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Sprzątanie świata – Polska” to wspaniała lekcja poszanowania środowiska dla naszych wychowanków. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Akcja ta jest interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.

 

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

Anna Guzowska

 

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )