Nauka - Wsparcie - Przyjaźń

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Solcu nad Wisłą

Wolontariat

Andrzejki w DPS w Lipsku

 

 

   Andrzejki to ostatnia okazja do zabawy przed okresem adwentu. W takiej zabawie zorganizowanej  w Domu Pomocy Społecznej w Lipsku uczestniczyli w dniu 27.11.2018 r. wolontariusze Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą. Razem z pensjonariuszami i innymi zaproszonymi gośćmi tańczyli przy dźwiękach nowych i starych przebojów.  Jednak tańce i muzyka to nie wszystko. Aby tradycji stało się zadość,  nie zabrakło także lania wosku i innych wróżb. Każdy mógł się dowiedzieć, co go czeka w niedalekiej przyszłości, jakie imię będzie miała jego wielka miłość. Uczestnicy zabawy mogli się również posilić smacznym poczęstunkiem. Wszyscy bawili się wspaniale. Dla naszej młodzieży ten wyjazd był przede wszystkim praktyczną lekcją szacunku, tolerancji i akceptacji do drugiego człowieka. Dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony czas. Ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci.

 

 

Opiekunowie koła wolontariatu: Agnieszka Sochaj

 Wanda Zarzycka

 Renata Połowin

 Wioletta Łygan

 

W grupie Misie fajnie jest

 

 

      23 listopada odwiedziliśmy grupę Misie, była to nasza kolejna wizyta w Samorządowym Publicznym Przedszkolu w Lipsku. Wraz  z opiekunami wolontariatu, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii przeprowadzili warsztaty kulinarne i fryzjerskie. Cel  nauka, zabawa jak również przyjemnie spędzony czas. Uczniowie  klasy II, kształcący się w zwodzie fryzjer zaproponowali swoim najmłodszym klientką subtelnie i precyzyjnie wykonane warkocze oraz finezyjne kucyki. Na włosach chłopców królował  żel.

      Gwoździem programu niemniej jednak okazała się Pizza przygotowana przez najmłodszych pod okiem przyszłych kucharzy z klasy III. Wspólna degustacja i hej zabawo trwaj....

Była to lekcja pełna nowych doświadczeń, z której wyciągniemy pozytywne wnioski. Mile spędzone chwil pozwoliły uczniom przypomnieć sobie jak to dobrze dzieckiem być. Nie było łatwo pożegnać się, niestety wszystko, co dobre szybko się kończy. Mówimy niedowidzenia, lecz do zobaczenia.

 

Karolina Główka

Wizyta wolontariuszy w Domu Pomocy Społecznej w Lipsku

 

      Dnia 13.12.2017r. uczestnicy w ramach koła wolontariatu ,,Pomoc osobom potrzebującym wsparcia” działającego w naszym ośrodku po raz kolejny odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lipsku. Celem wizyty było nie tylko świętowanie Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, nasza młodzież  przygotowała na to spotkanie montaż słowno – muzyczny z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

     Jasełka w wykonaniu wychowanków wprowadziły  wszystkich w świąteczny nastrój, a wolontariusze swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku, wspólne kolędowanie uświadomiło zebranym i przypomniało o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko.

    Wolontariusze złożyli mieszkańcom i pracownikom DPS świąteczne życzenia oraz wręczyli własnoręcznie wykonane kartki bożonarodzeniowe. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, wychowankowie otrzymali gromkie brawa.

      Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów oraz mieszkańców DPS. Po zakończonym występie głos zabrała pani kierownik Agnieszka Czerwonka, która podziękowała  wolontariuszom z okazji ich święta za bezinteresowną pomoc, trud włożony w służbę drugiemu człowiekowi oraz za każdy uśmiech podarowany naszym podopiecznym. Niech każdy dobry uczynek, dobre słowo wraca do Was            i daje wam satysfakcję, ponieważ ,,w ofiarowaniu siebie najpiękniejsze jest to, że to, co do nas wraca jest zawsze lepsze od tego co dajemy”.  Po części oficjalnej nastąpiła wspólne świętowanie przy kawie i ciastku.....

 

                                                                                     Monika Moskwa

Wychowankowie MOS z wizytą w Przedszkolu w Lipsku

 

 

 

           Dnia 09.12.2016 roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisła – Filia w Szymanowie:

 

 • Ewa Masztanowicz
 • Justyna Klonowska
 • Paulina Domańska
 • Bartek Lipski
 • Bartosz Orłow

 

pod opieką pedagoga i wychowawcy odwiedzili najmłodszych przedszkolaków  Przedszkola Samorządowego w Lipsku. Celem wizyty było wspólne pieczenie i dekorowanie ciasteczek bożonarodzeniowych. Grupa Misiów, bo do takowej trafili wychowankowie MOS była zachwycona wizytą swoich starszych kolegów.

           Zajęcia kulinarne były dużą frajdą zarówno dla tych małych jak i dużych dzieciaków, młodsi uczestnicy spotkania mogli uczyć się i podpatrywać działania starszych oraz korzystać       z ich pomocy. Efektem końcowym wspólnej pracy były pięknie udekorowane i smaczne pierniczki. Wychowankowie MOS mogli wykazać się swoją kreatywnością, pomysłowością, opiekuńczością. Przez chwilę mogli także powrócić do lat swojego dzieciństwa dzięki zabawie         z maluchami, które chętnie dzieliły się zabawkami z nowymi kolegami i koleżankami. Szczery uśmiech oraz piosenka wykonana przez przedszkolaków były miłym podziękowaniem dla młodzieży za wspólną zabawę. Nie obyło się także bez miłych gestów, ucisków na pożegnanie      i obietnicy kolejnych odwiedzin.

 

 

Katarzyna Sambor

Mikołajki na oddziale pielęgnacyjno - opiekuńczym Szpitala w Lipsku

 

 

 

 

      

         Dnia 07.12.2016 roku wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą – Filia w Szymanowie:

 

 

 • Ewa Masztanowicz
 • Justyna Klonowska
 • Paulina Domańska
 • Bartek Orłow
 • Bartek Lipski
 • Edyta Sokołowska

 

będący pod opieka pedagoga oraz wychowawcy odwiedzili pacjentów oddziału pielęgnacyjno- opiekuńczego szpitala w Lipsku. Niniejsza wizyta miała na celu przekazanie pacjentom oddziału słodkich upominków z okazji Mikołajek – ciasteczek – przygotowanych przez wychowanków ośrodka oraz życzeń bożonarodzeniowych. Wychowankowie ciepłym słowem, miłym gestem, pomocna dłonią chociaż przez chwilę chcieli umilić czas pacjentom oddziału. Święty Mikołaj obdarował każdego…

Taki wyjazd z pewnością dla większości był lekcją pokory, wzajemnej empatii oraz troski. Spowodował wzruszenie, refleksję nad sensem życia oraz wywołał wspomnienia o bliskich…

Podopieczni oddziału byli bardzo zadowoleni z wizyty młodzieży, chętnie rozmawiali obdarowując szczerym uśmiechem naszych wychowanków oraz zaprosili nas na kolejną wizytę. Wychowankowie zapewnili podopieczny oddziału, że nie była to ich ostatnia wizyta i przy najbliższej okazji bardzo chętnie ich odwiedzą ponownie.

 

 

 

Motto spotkania:

 

"Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi."

 

                                                                             - Jan Paweł II

 

 

Katarzyna Sambor

 

WOŚP 2017

 

 

 

 

 

 

            Dnia 15.01.2017 roku grupa wolontariuszy Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą – Filia w Szymanowie – włączyła się do ogólnopolskiej akcji tj. 25 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Grupa 3 wolontariuszek:

- Ewa Masztanowicz

- Natalia Raciborska

- Aneta Szczepańska od wczesnych godzin porannych pod opieka pedagoga ośrodka kwestowała najpierw w Szymanowie  a następnie na ulicach miasta Lipska, zbierając pieniądze do puszek. Wychowankowie ośrodka bardzo aktywnie włączyli się w działania na rzecz WOŚP. Kucharze przygotowali pyszne słodycze, którymi częstowali gości podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się w Lipskim Centrum Kultury, natomiast fryzjerzy zapewnili zwłaszcza najmłodszym bajkowe fryzury oraz zabawne malunki na twarzach.

        Wychowankowie MOS – Filia w Szymanowie przygotowali także rysunki – które zostały przeznaczone na licytacje. Działania wolontariuszy uświetnił występ kabaretu ,,Marzących            O Sukcesie” z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą – Filia w Szymanowie, który wprowadził wszystkich w świetny nastrój. Dzięki powyższym działaniom wychowankowie ośrodka mogli pomóc tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują.  Zapowiedzieli też, że tak jak WOŚP gra do końca świata i o jeden dzień dłużej, tak też i oni oferują swoją pomoc w kolejnych finałach WOŚP.

 

 

 

Katarzyna Sambor

Wolontariat

Wolontariat, to przede wszystkim naturalny odruch serca, który przynagla każdego człowieka do pomocy drugiemu – swemu bliźniemu.

Jan Paweł II

 

     Okres nauki jest najwłaściwszy dla kreowania postaw altruistycznych. Wykorzystując otwartość oraz ciekawość świata u młodego człowieka poprzez wolontariat można odcisnąć dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach życia.

Wychowankowie Ośrodka są pełni pasji i zaangażowania, często kierują się wrażliwością i troską o drugiego człowieka oraz chcą nieść bezinteresowną pomoc. 

Wolontariat, rozwija wśród młodzieży postawę alternatywną dla konsumpcyjnego stylu  życia i uzależnień, stwarzając okazję do wyszukiwania autorytetów oraz budowania prawidłowego świata wartości, pomaga
w rozwijaniu zainteresowań i szukaniu pożytecznej formy spędzania czasu wolnego.

Celem działania wolontariatu jest pomoc osobom starszym, rozwijanie wrażliwości i otwartości na potrzeby osób w podeszłym wieku. Niniejsze działania skierowane są do wszystkich chętnych wychowanków naszego ośrodka, a w wyniku jego realizacji uczniowie mogą zaspokajać swoje potrzeby pomocy innym, rozwijać własną empatię oraz kształtować dojrzałość osobową.

Realizacja tych działań wspólnie z naszymi wychowankami pod opieką
i ukierunkowaniem wychowawców  ośrodka zapewnia lepszy kontakt
z podopiecznymi. Pozwala lepiej poznać ich zachowania i reakcje w różnych sytuacjach oraz umożliwia kształtowanie odpowiednich postaw wśród młodzieży. Obcowanie  z osobami starszymi jak też niepełnosprawnymi daje również nam osobistą satysfakcję i radość z niesienia pomocy innym ludziom.

Prawa wolontariusza:

 1. Wolontariusz ma prawo do zgłaszania własnych propozycji
  i inicjatyw.
 2. Wolontariusz ma prawo do podejmowania pracy w wymiarze nie utrudniającym nauki w szkole i pomocy w domu.
 3. Wolontariusz ma prawo do wsparcia ze strony koordynatora lub innych pracowników Wolontariatu Szkolnego.
 4. Wolontariusz nie powinien wykonywać prac objętych polityką etatową, czyli zastępować pracownika.
 5. Wolontariusz ma prawo do otrzymania pisemnego zaświadczenia
  o wykonanej pracy.
 6. Wolontariusz ma prawo być poinformowany o trudnościach, związanych z wykonywaną pracą.
 7. Nie wolno wywierać na wolontariusza presji moralnej w związku z realizowanym zadaniem pozostającym w konflikcie z jego przekonaniami.
 8. Wolontariusz ma prawo do rezygnacji z pracy wolontariackiej uprzedzając odpowiednio wcześniej koordynatora Wolontariatu Szkolnego.

 

Obowiązki wolontariusza

 1. Niepełnoletni członkowie Wolontariatu Szkolnego muszą przedstawićpisemną zgodę rodziców lub opiekunów na działanie
  w Wolontariacie.
 2. Wolontariusz ma obowiązek uczestniczyć w spotkaniach
  i szkoleniach Wolontariatu.

Wolontariusz ma obowiązek respektować zasady Szkolnego Wolontariatu takie jak:

 1. zasada osobistej pracy nad własnym rozwojem;
 2. zasada zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy;
 3. zasada troski o los słabszych;
 4. zasada prawdy, przyjaźni, życzliwości.

Cechy wolontariusza:

 1. Optymizm i chęć do działania.
 2. Motywacja do niesienia pomocy potrzebującym.
 3. Umiejętność wygospodarowania wolnej chwili.
 4. Odwaga, empatia i otwartość.
 5. Odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność.
 6. Kultura osobista.

 Kodeks etyczny wolontariusza

Wolontariusz powinien:

Być pewnym.

Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.

Być przekonanym.

Nie oferuj swojej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.

Być lojalnym.

Zgłaszaj sugestie, nie "uderzaj" w innych.

Przestrzegać zasad.

Nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz, ponieważ może się okazać, że mają swoje uzasadnienie.

 Mówić otwarcie.

Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz.

Nie pozwól, by tłumione wątpliwości  i frustracje odciągnęły Cię od tego, co najważniejsze, bądź zmieniły w osobę stwarzającą problemy.

Chętnie się uczyć.

Rozszerzaj swoją wiedzę.

Nauka jest nieodłączną częścią każdej dobrze wykonywanej pracy.

Stale się rozwijać.

Staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.

Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą.

Będziesz pracował lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego się od Ciebie oczekuje.

Być osobą, na której można polegać.

Praca jest zobowiązaniem.

Wykonuj to, co zgodziłeś się zrobić.

Nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić.

Działać w zespole.

 Znajdź dla siebie miejsce w grupie.

Postać samotnika działającego na własną rękę jest mało skuteczna.

Działalność informacyjna:

Strona Ośrodka z informacjami o wolontariacie.

Artykuły w prasie lokalnej i radiu.

Informację w gablocie Wolontariatu.

Plakaty okazjonalne na terenie szkoły.

Sposoby ewaluacji:

 1. Ankieta dla wolontariuszy.
 2. Sprawozdanie z pracy Wolontariatu Szkolnego.
 3. Lista obecności w instytucjach, w których pracują wolontariusze.
 4. Zdjęcia z imprez.
 5. Strona szkoły z informacjami o wolontariacie.
 6. Artykuły lokalnej i audycje radiowe.
 7. Podziękowania od osób i instytucji.
 8. Wywiad z podopiecznymi na temat świadczonej pomocy.
 9. Zaświadczenie o udziale w wolontariacie potwierdzające prace jako wolontariusz.


Z historii wolontariatu w MOS.

       Wolontariat w naszej placówce działa od 2014.

Wstępem do działań naszego wolontariatu było wywieszenie plakatów zachęcających młodzież do włączania się w jego pracę poprzez uczestnictwo w szkoleniach  prowadzonym przez opiekunów koła.

Dzięki tym działaniom poznają zasady pracy i etyki obowiązujące w działalności wolontarzysty poprzez poznanie  swoich praw i obowiązków.

Pierwszym naszym działaniem była pomoc na oddziale  długoterminowej opieki  w  Samodzielnym Publicznym Zakładzie  Opieki Zdrowotnej w Lipsku

Wolontariusze pomagali chorym w spożywaniu posiłków, udzielali  wsparcia w wykonywaniu codziennych czynnościach oraz swoją obecnością wspierali na duchu przebywających tu pensjonariuszy.

Młodzieżowe Koło Wolontariatu działające przy MOS w Solcu nad Wisłą  w roku szkolnym 2014/2015  składa się z ośmiu stałych członków tj.:

 1. Pauliny Nowak,
 2. Martyny Gurak,
 3. Konrada Guraka,
 4. Oliwii Widurskiej,
 5. Kamili Staniszewskiej,
 6. Łukasza Pałkowskiego,
 7. Kingi Grądzkiej,
 8. Ewy Masztanowicz.

Najbardziej satysfakcjonującym jest fakt, iż wychowankowie naszego Ośrodka bardzo angażują się w tę formę pomocy, a chętnych do niej  przybywa.

Dzięki pracy w wolontariacie młodzież przyczynia się do wewnętrznego, osobistego rozwoju oraz bardzo skutecznie promuje Ośrodek. Wolontariusze zgodnie przyznają, że podjęta, bezinteresowna praca ,,uczy ich otwarcia na problemy drugiego człowieka i wrażliwości na ludzkie cierpienie”.

Na koniec roku szkolnego wolontariusze otrzymali zaświadczenia o wykonywaniu  świadczeń wolontarystycznych, a także dyplomy uznania i słodkie upominki.

Opiekunowie wolontariatu również otrzymali dyplomy uznania za aktywizację młodzieży w ten jakże szczytny cel.

Dyplomy i zaświadczenia zostały wręczone osobiście przez panią Dyrektor SPZZOZ mgr Ninę Siejko, która wyraziła chęć dalszej współpracy.

W przyszłym roku szkolnym mamy nadzieję, iż młodzież jeszcze mocniej zaangażuje się w formę pomocy drugiemu człowiekowi.

 

 

 

 

Wolontariusz Kamila Staniszewska

 

 

 

 W roku szkolnym 2015/2016

,,Wolontariat uczy człowieczeństwa, pomaga wyzbyć się egoizmu, który mocno rozprzestrzenia się w XXI wieku. Zaletą pomagania jest to, że również pomagający wiele otrzymuje w zamian, poznaje siebie i rozwija w sobie szlachetne cechy”.

     Działalność koła wolontariatu w ramach programu ,,Pomoc osobom starszym” w roku szkolnym 2015/2016 była realizowana poprzez wyjazdy do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipsku na oddziale Opieki Długoterminowej. Pomimo utrudnień związanych z przeniesieniem pełnoletnich wolontariuszy do Zasadniczej Szkoły Zawodowej do Szymanowa udało nam się pełnić dyżury na oddziale.

Nasze odwiedziny w SZZOZ spotykają się z dużą aprobatą
i sprawiliśmy,że na wielu twarzach pojawił się uśmiech.

 

Młodzieżowe Koło Wolontariatu działające przy MOS w Solcu nad Wisłą w roku szkolnym 2015/2016 liczyło kilku stałych wolontariuszy i byli to między innymi:

 1. Kamila Staniszewska
 2. Łukasz Pałkowski
 3. Ewa Masztanowicz
 4. Agnieszka Baran
 5. Maciej Kwietniewski

Aby wychowankowie dostrzegli w wolontariacie szanse na rozwój konkretnych umiejętności, zgodnych z ich oczekiwaniami i zainteresowaniami już uczniów gimnazjum zachęcaliśmy do pomocy drugiemu człowiekowi poprzez różnego rodzaju zajęcia promujące idee wolontariatu oraz tworzenie gazetek ściennych z naciskiem iż pomaganie ,,jest trendy”.

 

 

 2016/2017 ….....

          Pierwszym działaniem, jakie zostało podjęte w roku szkolnym 2016/2017 było spotkanie integracyjno-szkoleniowe dla wszystkich chętnych osób, które chcą zostać wolontariuszami. Ustalono również plan pracy koła zgodnie z oczekiwaniami wychowanków. Młodzież brała udział w zajęciach warsztatowych pt: „Co to jest wolontariat i na czym on polega?”. Dnia 6 grudnia 2016r. udało się zaangażować młodzież do udziału

w „Akcji Aniołek”. Działania te odbyły się już po raz trzeci i miały miejsce w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku w oddziale dziecięcym. Przedsięwzięcie zostało nie tylko zaakceptowane ale również bardzo dobrze przyjęte  przez dyrekcję, personel, jak również pacjentów szpitala.

 

 

      8 grudnia 2016 r. troje pełnoletnich wychowanków naszego ośrodka brało udział w opiece nad osobami starszymi tegoż samego szpitala na oddziale opieki długoterminowej.

Młodzież pod opieką personelu medycznego oraz  opiekunów wolontariatu pomagała w spożywaniu posiłków, udzielała wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz swoją obecnością podtrzymywali na duchu przebywających w DPS pensjonariuszy.

15 stycznia Amelia Zień, Sebastian Papuga, Wiktoria Filipowska i Olga Zawół brała udział w 25 finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,  zbieraliśmy pieniądze dla ratowania zdrowia i życia dzieci na oddziałach ogólno- pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Przed finałem wszyscy uczestnicy przeszli szkolenie, które zostało przeprowadzone w Komendzie Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, przez Lidera WOŚP w Lipsku panią Katarzynę Furmanek.

 

 

 

Postanowiliśmy poszerzyć naszą działalność i nawiązaliśmy współpracę  z Domem Pomocy Społecznej w Lipsku. Udało nam się zaprosić do naszego ośrodka Panią Agnieszkę Czerwonka koordynatora działań wolontariatu w DPS, która opowiedziała działaniach jakie może podjąć wolontariusz w pracy z osobami niepełnosprawnymi.

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )